Kde sledovat Euro 2024. A proč si fotbal ani v roce 2024 nemůžeme pustit ve 4K | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Kde sledovat Euro 2024. A proč si fotbal ani v roce 2024 nemůžeme pustit ve 4K

Začíná fotbalové mistrovství Evropy – Euro 2024. Kde sledovat zápasy v televizi a na internetu. A proč UEFA odmítla zápasy přenášet v rozlišení 4K.

Evropský šampionát ve fotbale Euro 2024 bude kompletně vysílat Česká televize. Všech 51 zápasů odvysílá na programech ČT Sport a ČT Sport Plus. Na webu a v aplikacích pak budou k dispozici záznamy jednotlivých utkání, sestřihy, zajímavé momenty a komentáře. Streamy budou dostupné na webu CTsport.cz, v rozhraní HbbTV v chytrých televizích, na iVysílání nebo v mobilní aplikaci ČT sport (Android, iOS/iPadOS).

Český divák tedy dostane vše v rámci veřejnoprávní služby. Žádný zápas nebude nutné sledovat na některém z placených sportovních televizních kanálů.

Vůbec poprvé se mohou fotbaloví příznivci těšit na výrazné propojení televizního vysílání s programem ČT sport Plus. „Diváci tak budou moci sledovat tiskové konference, tréninky jednotlivých týmů a další zajímavé záběry ze zákulisí. Na ČT sport Plus je budeme vysílat souběžně s hlavním programem,“ láká ke sledování fotbalového svátku David Kozohorský.

b4a41ac9-40b2-4f84-bd69-cce2738df5a9
David Kozohorský

Kromě stálého týmu spolupracovníků České televize se na vysílání budou větší měrou podílet bývalí reprezentanti Karel Poborský, Tomáš Ujfaluši a Michal Kadlec a členka národního týmu Kateřina Svitková. Účast ve studiích přislíbili i další hráči a trenéři s velkým významem pro český fotbal.

Internetové vysílání České televize nebude možné sledovat z území mimo Českou republiku. Tady buď musíte naladit některou z místních televizí, nebo použít VPN, která vás virtuálně přenese do Česka. Případně můžete sledovat streamované přenosy na webu UEFA.tv.

V rádiu zajišťuje přímé přenosy Český rozhlas. Zápasy českého týmu nabídnou stanice Radiožurnál Sport i Radiožurnál současně, ostatní uslyšíte na Radiožurnálu Sport. Hlavním glosátorem Eura bude Pavel Horváth. 

Češi si zahrají úvodní zápas na mistrovství Evropy v Red Bull Areně v Lipsku v úterý 18. června 2024 proti Portugalsku. Český tým bude ve své skupině následně hrát 22. června proti Gruzii a 26. června proti Turecku. 

Fotbal ve 4K nebude. Trendem je HDR

Vzhledem k tomu, že Česká televize nevysílá ve 4K Ultra HD, samozřejmě není šance, že byste si mohli pustit fotbalové Euro ve vysokém rozlišení. Ale zbytečně budete hledat i v zahraničí, protože UEFA loni v červnu rozhodla, že Euro 2024 nebude produkovat v UHD.

Je to krok zpět. Zatímco zápasy Eura 2020 se ve 4K Ultra HD vysílaly, letos bude UEFA svým vysílacím partnerům poskytovat přenosy v HD rozlišení 1080p s HDR. Odklon potká i finále Ligy mistrů UEFA, které se v UHD vysílá od roku 2015, a teď spadne do Full HD HDR. 

Důvodem jsou peníze, živé vysílání ve 4K je drahé. Vyžaduje nové kamerové a produkční vybavení, modernizaci vozů pro externí vysílání a zvyšuje náklady na distribuci. I když se situace během let zlepšila, problémem bývá také zpoždění. A pokud diváci sledují streamovaný přenos přes internet, nepotřebují pouze 4K HDR televizor, ale také dostatečné kvalitní připojení.

Dle průzkumů navíc diváci uvádí subjektivně větší nárůst kvality, pokud byl obraz vysílán s HDR (vysoký dynamický rozsah). A HDR je kompatibilní s kanály v HD i 4K. Pro spoustu diváků je tak standardní HD vysílání více než přijatelné.

Sportovní fanoušky tak zřejmě čeká celkový ústup od vysílání sportovních přenosů v 4K HDR. Provozovatelé je budou poskytovat ve Full HD s HDR. Sportovní přenosy ve 4K zkrátka stojí všechny strany moc peněz, menší rozlišení je podstatně levnější.

Zdroje: Česká televize, BBC, Sportspromediaibc.org, Radiožurnál

Určitě si přečtěte

Články odjinud