20
Fotogalerie

Legendární české seriály jsou zadarmo na internetu. Nečekejte na reprízy: Arabela, Návštěvníci, Hříšní lidé…

Nejznámější a nejlepší klasické české seriály si můžete zadarmo pustit na iVysílání. Vznikly před rokem 1989 a mají jedno společné – hrála v nich tehdejší herecká elita a i ostatní tvůrci patřili ve své době k nejlepším. Když pomineme poplatnost době, jsou často kvalitnější než současná česká seriálová tvorba.

Nemocnice na kraji města

Legendární seriál z pera scenáristy Jaroslava Dietla sleduje osudy jedné menší nemocnice. V té vládne pevnou rukou primář Sova, pod jehož vedením lékaři a sestry zažívají nejrůznější příhody včetně hospitalizace známých sportovců a romance na place.

Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu bylo ale dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, po jeho úmrtí během natáčení ho nahradil právě Ladislav Chudík. Postavy jsou uvěřitelné, dialogy skvěle napsané, na rozdíl od dvou porevolučních pokusů o pokračování z let 2003 a 2008 se na původní Nemocnici dá koukat ještě dnes.

10 nemocnice-na-kraji-mesta.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 79 %

 • Žánr: Drama seriály
 • Hrají: Ladislav Chudík, Ladislav Frej, Marie Motlová, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Viktor Preiss, Iva Janžurová, Andrea Čunderlíková, Nina Popelíková
 • Původ a premiéra: Česko, 1978
 • Délka: 60 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 2 / 20

Chalupáři

Evžen Huml si po nástupu do invalidního důchodu koupí chalupu, aby uprchl z konfliktní atmosféry v Praze. Na chalupě se seznámí se spolubydlícím Bohoušem a tato dvojice následně prožije mnoho zajímavých zážitků. 

Seriál komediálních příběhů F. Vlčka a V. P. Borovičky čerpal humor ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Popularitu získal nejen pro své hvězdné obsazení, ale i pro své poselství, jímž je tolerance, lidská vzájemnost a porozumění.

01 chalupari.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 85 %

 • Žánr: Komediální seriály
 • Hrají: Stella Zázvorková, Jiří Sovák, Josef Kemr, Josef Vinklář, Vladimír Menšík, Josef Beyvl, Gabriela Vránová, Jaroslav Moučka, Nina Popelíková, Josef Hlinomaz
 • Původ a premiéra: Česko, 1975
 • Délka: 60 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 3 / 20

Dobrodružství kriminalistiky

Oblíbený a výborný detektivní seriál v režii A. Moskalyka ukazuje boj práva se zločinem za vznikající vědecké kriminalistiky. Patří ke naprosté špičce naší seriálové tvorby, vznikl v roce 1989 a obešel se zcela bez ještě v té době častého tendenčního zabarvení.

Každá epizoda je věnována jedné kriminalistické disciplíně, jenž se uplatnila u soudu a později byla uznána jako nezvratný a usvědčující důkaz. Příběhy popisují na skutečných případech historické počátky vybraných kriminalistických disciplín – založení policejních sborů, kartotéky, daktyloskopie a dalších.

03 dobrodruzstvi-kriminalistiky.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 80 %

 • Žánr: Krimi seriály
 • Původ a premiéra: Česko, 1989
 • Délka: 50 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 4 / 20

Arabela

Pan Majer jednou zazvoní kouzelným zvonečkem, čímž vrhne svou rodinu do dobrodružství v Říši pohádek. Všichni Majerovi se tak najednou ocitají ve víru událostí okolo čaroděje II. kategorie Rumburaka, krále Hyacinta a dalších pohádkových postav.

Nejpopulárnější předrevoluční pohádkový seriál byl natočen v roce 1980, všechny děti v té době chtěli mít kouzelný prsten i plášť. Porevoluční pokračování od stejného tvůrčího týmu bylo už o dvě třídy slabší.

06 arabela.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 80 %

 • Žánr: Fantasy seriály
 • Hrají: Jana Nagyová, Vladimír Dlouhý, Vladimír Menšík, Jiří Lábus, Stella Zázvorková, Petr Svojtka, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, František Peterka, Jiří Sovák
 • Původ a premiéra: Česko, 1980
 • Délka: 30 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 5 / 20

F. L. Věk

Adaptace slavné románové ságy Aloise Jiráska sleduje éru Národního obrození a vidíme v něm střet dvou obrozeneckých vlastenců F. L. Heka (Věka) a Václava Tháma. Názory obou mužů se rozlišují, oba ale usilují o stejnou věc.

Historie pokořeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, získala po vstupu armád Varšavské smlouvy v tehdy aktuálních politických souvislostech nový smysl. Při premiéře v roce 1971 proto nesměl být poslední díl F. L. Věka uveden. Teprve po roce 1989 bylo poprvé možné seriál odvysílat v jeho původní podobě. 

07 f-l-vek.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 82 %

 • Žánr: Drama seriály
 • Hrají: Antonie Hegerliková, Radoslav Brzobohatý, Jana Brejchová, Dana Medřická, Jaroslav Marvan, Radovan Lukavský, Vladimír Menšík, Bohuš Záhorský, Václav Voska, Jan Tříska
 • Původ a premiéra: Česko, 1970

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 6 / 20

Hříšní lidé města pražského

Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Rada Vacátko a jeho zkušený policejní tým vyšetřuje malé i velké zločiny během období první republiky. Proslulý a pragmatický Vacátko dokáže případy řešit hrubou silou i nasazením svého intelektu, díky čemuž se postupně stává legendou a postrachem podsvětí.

Vynikající seriál vznikl v letech 1968–1969, nabídl velmi kvalitní herecké obsazení a půvabně vykreslil atmosféru staré Prahy. Se stejným obsazením vznikly v letech 1970–71 ještě čtyři celovečerní filmy: Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále.

05 hrisni-lide-mesta-prazskeho.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 86 %

 • Žánr: Krimi seriály
 • Původ a premiéra: Česko, 1969

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 7 / 20

Cirkus Humberto

V jednom z nejvýpravnějších televizních seriálů, jenž vznikl na motivy knihy Eduarda Basse, sledujeme osudy šesti generací spojených s Cirkusem Humberto. Příběh lidí spojených s cirkusovou manéží se odehrává na pozadí historických změn, k nimž v našich končinách došlo.

V seriálu si zahrály herecké hvězdy všech generací, o dokonalé hudební podbarvení celého tohoto mistrovského díla se postaral Karel Svoboda. 

09 cirkus-humberto.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 82 %

 • Žánr: Drama seriály
 • Hrají: Josef Kemr, Radovan Lukavský, Pavel Mang, Jaromír Hanzlík, Petr Nárožný, Petr Haničinec, Radoslav Brzobohatý, Josef Laufer, Josef Laufer, František Němec
 • Původ a premiéra: Česko, 1988
 • Délka: 50 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 8 / 20

Taková normální rodinka

První československý sitcom o osudech bláznivé rodinky, ve které navzdory názvu nic není tak úplně normální. A právě do této rodiny si dcera Kateřina přivede svého nastávajícího, Zdeňka. Dokáže její milý snést útrapy v podobě soužití s její rodinkou?

Babička píše detektivky, které jí nikdo nikdy nevydal, její manžel se nevěnuje ničemu jinému než svým želvičkám, myšičkám a jiným zvířatům. Dcera má ve zvyku se zčistajasna vprostřed věty rozezpívat a nechybí další půvabné postavičky, které si zamilujete. V seriálu uvidíte herecké hvězdy několika generací.

12 takova-normalni-rodinka.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 87 %

 • Žánr: Komediální seriály
 • Hrají: Dana Medřická, Zdeněk Řehoř, Marie Rosůlková, Jana Štěpánková, Eduard Cupák, Daniela Kolářová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Oldřich Nový, Jiří Hybš
 • Původ a premiéra: Česko, 1971
 • Délka: 35 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 9 / 20

Návštěvníci

Píše se rok 2484 a Centrální Mozek Lidstva prorokuje Zemi srážku s asteroidem. Řešení je překvapivé – Adam Bernau, největší génius 20. století, vyvinul před 500 lety geniální recept na snadný transport kontinentů a dokonce i světů. Bohužel tento objev učinil ve svých jedenácti letech a sešit s ním byl zničen při požáru. To však není neřešitelná výzva pro akademika Filipa, který se rozhodne vyslat výpravu zpět v čase, aby vzácný sešit z požáru získal. Vše však není tak jednoduché, jak se zdá...

Návštěvníci s humornou nadsázkou konfrontují náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Popravdě ale tohle srovnání pro nás nedopadá zase tak špatně.

13 navstevnici.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 84 %

 • Žánr: Sci-fi seriály
 • Hrají: Dagmar Patrasová, Josef Bláha, Josef Dvořák, Jiří Datel Novotný, Jiří Novotný, Dagmar Havlová Veškrnová, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Eugen Jegorov
 • Původ a premiéra: Česko, 1983
 • Délka: 30 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 10 / 20

Panoptikum Města pražského

Sequel oblíbeného seriálu Hříšní lidé města pražského vás vrací do dob první republiky. Radu Vacátka po jeho smrti nahradil rada Korejs, jenž ve spojení s pány Boušem a Brůžkem pokračuje v boji proti zločinu. Jak se jim povede s kriminalitou bojovat v době hospodářské krize?

S humorem a lidskou shovívavostí se můžete podívat na příběhy hříšných a nehříšných pražských občanů a nahlédnout s nimi do prostředí, které bychom v dnešní Praze již těžko hledali. 

14 panoptikum-mesta-prazskeho.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 74 %

 • Žánr: Krimi seriály
 • Hrají: Jiří Adamíra, Josef Vinklář, Josef Bláha, Ondřej Havelka, Karel Koloušek, Bedřich Prokoš, Dalimil Klapka, František Filipovský, Karel Augusta, Naďa Konvalinková
 • Původ a premiéra: Česko, 1988
 • Délka: 64 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 11 / 20

Sanitka

Jsou vždy tam, kde se něco děje. Když je život v ohrožení, přicházejí záchranáři. V jedenácti dílech můžete sledovat úsilí hrstky obětavých lidí, vyjíždět s posádkami vozů Záchranné služby tam, odkud se ozývá naléhavé volání. 

Legendární seriál popisuje záchrannou službu a její členy, kteří denně zachraňují životy. I sanitáři a doktoři však mají nejen pracovní, ale i soukromé starosti. Přes kvalitní scénář a dobré herecké výkony zde však počítejte s propagačními úlitbami socialistickému režimu. 

15 sanitka.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 73 %

 • Žánr: Drama seriály
 • Hrají: Ota Sklenčka, Jaromír Hanzlík, Josef Karlík, Zlata Adamovská, Tomáš Juřička
 • Původ a premiéra: Česko, 1984
 • Délka: 60 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 12 / 20

Malý pitaval z velkého města

Detektivní seriál vznikl dle scénáře slavného Jaroslava Dietla, nechybí v tehdejší době známí a populární herci. Můžete sledovat partu pražských kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích drobných i těch nejzávažnějších zločinů. Některé případy jsou spíše úsměvné, u jiných do smíchu není nikomu, ani těm nejotrlejším. 

Ve své době šlo o velmi sledovaný seriál, který nicméně celkově nedosahuje kvalit jiných kriminálních seriálů té doby. Herecké výkony jsou kvalitní, v jedné epizodě si zahrál také Rudolf Hrušínský. Scénář však je poměrně dost poplatný normalizační době.

16 maly-pitaval-z-velkeho-mesta.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 58 %

 • Žánr: Krimi seriály
 • Hrají: Jaroslava Brousková, Michal Pešek, Jiří Mikota, Josef Abrhám, Pavel Zedníček, Vlastimil Hašek, Jan Vlasák, Ladislav Frej, Jan Faltýnek, Svatopluk Skopal
 • Původ a premiéra: Česko, 1983
 • Délka: 60 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 13 / 20

Píseň pro Rudolfa III.

Půvabná muzikálová féerie autora Jaroslava Dietla a Jaromíra Vašty byla natočena v uvolněných letech 1967 až 1968. Pamětníci si na pražského řezníka Rudolfa a jeho rodinu určitě vzpomenou a zaplesají. A ti mladší budou asi příjemně překvapeni tím, jak nápaditě se písničkové pořady mohou také dělat.

Hlavní hrdinou je řezník Rudolf, který jaksi ve víru všedních dnů ztratil schopnost zasnít se, odpoutat se alespoň na chvíli od běžných starostí a trochu se rozlétnout. Naštěstí je tu dcera Šárka (Iva Janžurová), která má zřejmě fantazie nadbytek (jak už to v patnácti letech bývá) a s pravou ženskou chytrostí přiměje ke snění i svého otce. A je nutno přiznat, že řezník Rudolf, když se do toho jednou dá, sní opravdu velkoryse...

17 pisen-pro-rudolfa-iii-1967.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 83 %

 • Žánr: Komedie
 • Původ a premiéra: Česko, 1967
 • Délka: 75 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 14 / 20

Povídky malostranské

V Povídkách malostranských nechal spisovatel a básník Jan Neruda oživit pitoreskní kolorit Malé Strany, v níž se v majestátném stínu Pražského hradu odehrávají trpké i humorné, ale vždy hluboce citlivé příběhy rázovitých postav. Malá Strana, jedno z nejkrásnějších míst staré Prahy, má pro každého tvůrce, ale i pro každého diváka neopakovatelný půvab.

Do prostředí zašlého světa barokní pražské čtvrti patří příběhy lidí a lidiček, kteří tu sídlili. Lidská moudrost i pošetilost, malost i velikost přežívají dodnes stejně, jako Malá Strana. Kvalitní předloha byla velmi vkusně a nadčasově zpracovaná, opět nechybí s výborné herecké výkony.

18 povidky-malostranske.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 76 %

 • Žánr: Komediální seriály
 • Hrají: Květa Fialová, Viktor Preiss, Oldřich Kaiser, Svatopluk Beneš
 • Původ a premiéra: Česko, 1984
 • Délka: 35 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 15 / 20

Bakaláři

Série krátkých diváckých příběhů vysílaná pod názvem Bakaláři měla svoji historii. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi – o příběhy téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Diváci byli nadšeni a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude psát scénáře, ale kde brát témata? Na výzvu zareagovali diváci – psali své příběhy, během následujících let přišlo do televize desetitisíce dopisů a námětů.

Následovně dostal pořad název Bakaláři vědy manželské. Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh, neboť lidé psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. Populární komediální seriál se nakonec točil dlouhých 16 let.

20210222135211_Bakalari-1973-Nadobi-cb-007TOP2.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 70 %

 • Žánr: Komediální seriály
 • Předloha: Ladislav Županič
 • Hrají: Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha
 • Původ a premiéra: Česko, 1972

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 16 / 20

Byl jednou jeden dům

Jeden z nejlepších a nejoblíbenějších českých seriálů, dnes už uznávaný jako klasika, vznikl v polovině sedmdesátých let. Znamenal novou kapitolu v historii našeho původního seriálu. 

Prozaik Jan Otčenášek a dramatik Oldřich Daněk na vypjatých historických okamžicích let 1936 až 1945 sledují zvraty českého osudu i podoby českého charakteru. Sami tvůrci označují seriál spíše jako „televizní román“. Dali tak najevo, že nejde o běžný, spotřební, zábavný žánr – naopak jde o poměrně vážný seriál, který jde překvapivě do hloubky. Před kameru se opět vystřídala celá plejáda hereckých mistrů všech generací.

21 byl-jednou-jeden-dum.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 80 %

 • Žánr: Drama seriály
 • Hrají: Vladimír Menšík, Josef Bláha, Josef Abrhám, Jiří Hrzán, Vladimír Ráž, Jaromír Hanzlík, Jana Hlaváčová, Miloš Nedbal, Jiří Adamíra, Alena Vránová
 • Původ a premiéra: Česko, 1975
 • Délka: 80 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 17 / 20

Slavné historky zbojnické

Výpravný historický seriál o legendárních zbojnících nejen naší, ale i maďarské a francouzské historie. Každý se šesti dílů se věnuje jiné legendě a názvy dílů dávají jasnou nápovědu, kterým jménům se tvůrci věnují – Šobri Jožka, Róža Šandor, Jan Jiří Grasel, Václav Babínský, Hans Schinderhannes a trestanec Salvador-Jean Ferey. Jsou to příběhy mužů, kteří žili na různých místech, měli rozdílné cíle i prostředky. Všichni ale skončili stejně. Stali se však slavnými postavami z dějin zločinu.

Historky zbojnické patří k tomu nejlepšímu, co u nás vzniklo. Každý díl je kvalitně zpracován, kamerou a výpravou počínaje, herecky konče. Zabývá se například i rozdíly mezi skutečností a legendárními činy.

uni_285320921220002.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 72 %

 • Žánr: Drama seriály
 • Hrají: Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Svatopluk Skopal, Jan Čenský
 • Původ a premiéra: Česko, 1991
 • Délka: 75 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 18 / 20

Dlouhá míle

Seriál vás zavede do prostředí vrcholového sportu osmdesátých let. Jeho protagonisty jsou mladí muži trénující atletiku. Hlavní hrdinou je Ondřej Vesecký, držitel evropského rekordu v běhu na 1500 metrů, mistr Evropy, hvězda ve sportu i ve svém soukromí. Má přítelkyni, pevné zázemí a dobrého trenéra. I když to vypadá, že nemá konkurenci, objevuje se najednou mladý, talentovaný běžec, který se překvapivě stává vyrovnaným soupeřem.

Ve své době zaujal seriál nejen netradičním prostředím, ale celkově kvalitním zpracováním i hereckými výkony. O hudbu se opět postaral skladatel Karel Svoboda.

uni_290310910470003.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 72 %

 • Žánr: Drama seriály
 • Hrají: Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Svatopluk Skopal, Jan Čenský
 • Původ a premiéra: Česko, 1991
 • Délka: 75 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 19 / 20

My všichni školou povinní

Snad každý vzpomíná na svá školní léta – ať už s nostalgií, úsměvem či dokonce nelibostí - nevyhnul se tomu nikdo. Oblíbený seriál ze školního prostředí vznikl v roce 1984 natočil režisér Ludvík Ráža. Můžeme v něm sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola.

V rámci předlistopadové tvorby jde spíše o mírně nadprůměrný seriál, stále je však o mnoho lepší, než spousta nové tvorby. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány, opět nechybí kvalitní herecké obsazení.

ae2fc12-196097-snimek-obrazovky-2018-07-25-v-16_16_9_0-740x416.png

Hodnocení Kinobox.cz: 69 %

 • Žánr: Komediální seriály
 • Hrají: Miroslav Vladyka, Veronika Žilková, Věra Galatíková, Gabriela Vránová, Jiří Bartoška, Jana Šulcová, Zbyněk Honzík, Milan Šimáček, Jaromír Hanzlík, Jana Preissová
 • Původ a premiéra: Česko, 1984
 • Délka: 60 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Pokračování 20 / 20

Dobrá voda

Hlavním hrdinou dnes již klasického seriálu Jiřího Hubače je inženýr Josef Hovora, vzdělaný zemědělský odborník, který zasvětil celý život chovu ušlechtilých koní. Pozornost se ale věnuje i dalším lidem, kteří s ním podstupují dlouhá léta hledání, ale i omylů. 

V době vzniku seriálu vytýkali příznivci dostihů a koní řadu odborných nepřesností, nicméně v autentičnosti vykreslení koňského prostředí a jeho podstaty dodnes zůstává Dobrá voda nepřekonaná. 

karta-poradu.jpg

Hodnocení Kinobox.cz: 62 %

 • Žánr: Drama seriály
 • Režie: František Filip
 • Hrají: Petr Haničinec, Iva Janžurová, Vladimír Dlouhý, Lukáš Vaculík, Radoslav Brzobohatý, Ivana Andrlová, Josef Kemr, Čestmír Řanda st.
 • Původ a premiéra: Česko, 1983
 • Délka: 80 minut

Pusťte si seriál na iVysílání

Speciál: Filmy, které musíte vidět

Vybíráme nejlepší filmy nebo seriály, které má smysl si pustit. Od thrillerů po romantiku, od válečných filmů přes sci-fi až třeba k nejlepším českým komediím. Nepřehlédněte ani Filmy na víkend, kde každý pátek doporučujeme zajímavé novinky na Netflixu, Max, Disney+ a dalších streamovacích službách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud