Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: AVmania.cz

Zdroj: AVmania.cz

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: Sony 

Zdroj: AVmania.cz

Zdroj: AVmania.cz

Zdroj: Sony 
Zdroj: Sony 
Zdroj: Sony 
Zdroj: AVmania.cz
12
Fotogalerie

Sony přichází s RGB MiniLED podsvícením. Novinka výrazně zlepší obraz, jasem a živějšími barvami překoná OLED

Společnost Sony představila novou technologii podsvícení RGB LED, kterou plánuje použít ve svých budoucích LCD televizorech. Proti běžnému LED podsvícení by novinka měla přinést větší rozsah barev a vyšší jas, což umožňuje bohatší reprodukci barev a jemné odstíny v celém rozsahu jasu.

RGB LED technologie přináší nový přístup k podsvícení LCD televizorů. Na rozdíl od běžných LED a miniLED systémů, které využívají modré LED diody s kvantovými tečkami (QD) pro vytvoření červené a zelené barvy, Sony používá samostatně řízené červené, zelené a modré LED diody.

Mini vs. RGB 1.jpg
Srovnání běžného MiniLED podsvícení a RGB LED podsvícení

Na letošním veletrhu CES 2025 v USA prezentovaly čínské firmy Hisense a TCL své první RGB miniLED podsvícení. Tamtéž jsme měli možnost vidět i prototyp od Samsungu, který LCD televizor pojmenoval jako „RGB microLED“, což ale není totéž jako skutečný microLED (tedy bez LCD panelu). Dle Sony bude technologie vhodná pro velké obrazovky.

20250312_102731.jpg

Na rozdíl od konkurence Sony vyvíjela vlastní technologii RGB LED podsvícení v tichosti po několik let, první prototyp už ale tato japonská společnost ukázala už v roce 2004. Výhodou také je, že jako jediný ze všech výrobců TV produkuje Sony i profesionální TV techniku a monitory, o vlastním filmovém studiu nemluvě. Výhoda zkušeností s „obrazem“ se někde projevit musí. Sony věří, že její přístup posune kvalitu LCD televizorů na novou úroveň.

MiniLED LCD.JPGRGB LED.JPG 
Na rozdíl od MiniLED televizorů nové RGB LED podsvícení zobrazí hrubější celý barevný obraz

Dle dostupných informací by se výroba televizorů RGB LED měla spustit během roku 2025, ale Sony ji označuje jako „technologii 2026“, což naznačuje, že první televizory s tímto podsvícením dorazí na trh nejdříve v následujícím roce.

RGB podsvícení nabízí širší barevný gamut (až 90 % Rec.2020), vyšší jas (až 4000 nitů) a lepší pozorovací úhly. Kromě toho umožňuje efektivnější lokální řízení jasu, což zlepšuje kontrast a hloubku černé barvy. A co je důležité, tak výrazně zlepšuje pozorovací úhly, neboť z boků obraz nešedne (OLEDu však nedosáhne).

Mini vs. RGB 3.jpg

Sony má s RGB LED dlouhou historii – první podsvícení tohoto typu uvedla už v roce 2004. V současnosti spolupracuje s partnery jako MediaTek a Rohm, aby technologii optimalizovala. Nový systém RGB LED pracuje s 66bitovým řízením podsvícení (22 bitů pro každý kanál RGB) a ve spojení s 10bitovým ovládáním LCD panelu dosahuje celkové barevné hloubky 96 bitů. To je výrazný posun oproti současným miniLED televizorům – například Bravia 9 disponuje „pouze“ 22bitovým řízením podsvícení.

Jak se RGB LED technologie projevuje na obraze? Podle Sony a jedinců, kteří měli to štěstí zmíněný prototyp vidět, posouvá nové podsvícení LCD televizory na zcela novou úroveň. V oblasti barevného podání je nejbližším konkurentem QD-OLED, nicméně dle zveřejněných postřehů RGB LED má výrazně vyšší jas než v celoplošném zobrazení, tak v nejjasnějších HDR efektech. Výsledkem jsou živější a čistší barvy s neuvěřitelně zářivými HDR detaily, kdy měly barvy vyšší sytost než na srovnávacím QD-OLED televizoru. 

Barevný prostor.JPGObjem barev v závislosti na jasu u jednotlivých technologií – WOLED, QD-OLED, MiniLED, RGB LED

RGB LED technologie je také energeticky úspornější než miniLED. Podsvícení se dynamicky přizpůsobuje scéně – například při modrém obrazu se červené a zelené LED diody vypnou, čímž se snižuje spotřeba energie. Ušetřená energie může být využita ke snížení celkové spotřeby nebo ke zvýšení jasu aktivních LED diod.

Sony se v komunikaci vyhýbá marketingovým označením jako „RGB microLED“ nebo „RGB miniLED“ a mluví jednoduše o „RGB LED“. Zároveň ale zdůrazňuje „vysokou hustotu“ diod.

RGB Backlight LED 1.JPG
Jednotlivé červené, zelené a modré (RGB) LED diody místo LED diody jedné barvy. RGB moduly jsou integrovány do podsvícení RGB LED, umístěného za LCD panelem

Podle dostupných informací byl v sídle společnosti Sony v Tokiu představen 75" prototyp televizoru s technologií RGB LED. Dostupné informace naznačují, že prototyp měl 240×128 RGB-LED modulů, což znamená celkem 92 160 LED diod (30 720 pro každou barvu – červenou, zelenou a modrou). LED moduly byly seskupeny do bloků po osmi, což odpovídá 3 840 nezávisle řízeným zónám.

Pokud bychom zohlednili možnost samostatného řízení každé barvy v rámci zóny, teoreticky by se dalo říct, že jich je až 11 520 (3×3 840). Sony však zdůrazňuje, že finální produkt se může od prototypu lišit – vždy je totiž důležité minimalizovat chybovost výroby a snížit tak náklady. 

Mini vs. RGB 2.jpg

Dá se předpokládat, že RGB LED technologie bude vyhrazena pro vlajkové modely televizorů, jako je Bravia 9 (nebo dokonce vyšší řada?). Společnost Sony neprozradila žádné další detaily kromě toho, že RGB LED je škálovatelná a díky tomu může být využita na větší úhlopříčky, než OLEDy.

V současnosti využívaný špičkový masteringový monitor BVM-HX3110 od Sony (který využívá dvouvrstvou LCD technologii) má maximum 4000 nitů, novinka má jít špičkách schopna ještě výše. K posunu by mohlo dojít i v navýšení pokrytí barevného gamutu (90 % oproti 83 % Rec.2020).

20250312_102653.jpg

Klíčovou roli u jakéhokoliv podsvícení nehraje jen počet stmívacích zón, ale také jejich řízení. Sony využívá vlastní algoritmy, které nejen optimalizují jas, ale i barevné podání. Nesprávné nastavení by mohlo vést k nepřesným barvám nebo nehomogennímu obrazu, ale Sony má díky zkušenostem z filmové a profesionální sféry výhodu.

RGB LED tak může být největším skokem v kvalitě LCD televizorů za poslední roky.

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud