Koncesionářským poplatkům se vyhýbá 1,5 milionu domácností. „Daň z internetu“ to změní | Zdroj: PublicDomainPictures / Pixabay

Zdroj: PublicDomainPictures / Pixabay

Koncesionářským poplatkům se vyhýbá 1,5 milionu domácností. „Daň z internetu“ to změní

Projde-li chystaná novela, od ledna 2025 se zvýší televizní poplatek na 150 Kč a rozhlasový na 55 Kč měsíčně. V budoucnu pak bude výše automaticky růst podle inflace. A poplatky nově budou muset hradit nejen ti se specializovanými přijímači, ale i domácnosti bez televizoru či rádia, zato s počítačem, mobilem či jiným zařízením schopným přijímat rádio či televizi. Protože přes internet lze sledovat iVysílání a poslouchat iRozhlas.

Kolik takových domácností bude? Česká televize při plánování rozpočtu na letošní rok uvedla, že v září 2023 evidovala 3 545 659 přijímačů, z toho 94 % tvoří domácnosti, zbytek pak právnické osoby a podnikatelů. Z čísel tak vyplývá, že poplatky hradí 3,33 milionu domácností. Podle Českého statistického úřadu u nás loni bylo 4,81 milionu domácností a 87 % z nich (4,19 milionu) je připojených k internetu.

Přibližně 1,5 milionu domácností se tak loni poplatkům vyhnulo. Důvodů může být několik. V domácnosti například nebyly přijímače, což majitelé doložili čestným prohlášením, aby za ČT či ČRo nemuseli platit. Několik výjimek pak myslí na nízkopříjmové skupiny nebo zdravotně hendikepované, nemusí proto platit:

  • Domácnosti, kde součet čistých příjmů za uplynulé čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima.
  • Osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou.
  • Cizinci, kterým nebylo na území České republiky uděleno povolení k trvalému nebo dlouhodobému pobytu.

V současnosti probíhá ještě další novelizace zákona, která upravuje druhý zmíněný bod.  Osvobození od poplatků by byly „osoby, jimž vznikl nárok na starobní nebo invalidní důchod nebo na průkaz osoby se zdravotním postižením, a dále nezaopatřené děti; osvobozeny jsou tyto osoby, pokud žijí osaměle, nebo pokud žijí společně s jinou osvobozenou osobou“. Tím by se počet výjimek rozšířil.

Poskytovatelé internetu budou hlásit

Na druhou stranu ubude domácností, které se poplatkům vyhýbají pouze proto, že nemají kompatibilní přijímač. Pokud totiž disponují připojením k internetu, nově budou muset televizní i rozhlasové poplatky hradit také. Tzv. daň z internetu, jak se poplatkům začalo přezdívat, se má opírat o to, ře ČT a ČRo si mohou od poskytovatelů připojení vyžádat seznamy klientů. Ty pak porovnají s vlastní databází plátců. Dnes už podobným způsobem „neplatiče“ dohledávají tak, že si vyžádají seznamy od dodavatelů elektřiny.

Novela ještě musí projít sněmovnou, senátem a podpisem prezidenta, takže se nakonec může změnit. Někteří poskytovatelé připojení už totiž vystoupili proti další byrokracii, aby museli někomu něco hlásit. Samotný proces bude složitější i pro veřejnoprávní média. V Česku je letos 114 registrovaných dodavatelů elektřiny, ale 1544 aktivních poskytovatelů pevného a 118 poskytovatelů mobilního internetu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud