12
Fotogalerie

Archos 604: test PMP s 30GB diskem

Přenosné multimediální přehrávače jsou díky své univerzálnosti a velikosti velmi populární. Tento navíc čte i PDF dokumenty.

Přehrávač vás od prvního pohledu zaujme robustním tělem zdařile imitujícím leštěný hliník. Širokoúhlý displej naznačuje schopnosti pro přehrávání filmů, navíc v něm ale najdete ukryté funkce, které byste od kapesního videopřehrávače nečekali.

Archos 604 je čtvrtou generací přehrávačů této značky. Nedávno byla ohlášena generace pátá, která přidává další podstatné schopnosti navíc, přesto má 604 stále co říci. Verze 604 existuje i ve variantě WiFi, která obsahuje dotykový displej a vestavěný prohlížeč internetu, ten sice neumí Flash (to zvládne až 605), ale i tak je zajímavým rozšířením videopřehrávače. WiFi verze se k nám ale bohužel nedováží, nahrazuje ji podstatně dražší a větší model 704 WiFi, který už ale stojí stejně jako základní notebook.

stroj.jpg

Nikomu nic nedaruje

Přehrávače Archos mají jednu vlastnost, která je krásná i nepříjemná zároveň. Díky rozšiřujícímu konektoru na spodní straně k nim připojíte opravdu různorodé příslušenství, bohužel také některé používané funkce jsou dostupné až po zaplacení. Archos v základu nepřehraje MPEG-2 video nebo AC3 zvuk – musíte si připlatit 20 Euro. Stejnou částku také zaplatíte, pokud chcete podporu H.264 a AAC. Podpora videa je jinak na slušné úrovni – DivX 3–5, Xvid nebo WMV zvládá, ale ani po zaplacení nedostanete podporu Qpel a GMC. České uživatele také bude jistě mrzet chybějící podpora titulků.

1.jpg2.jpg
Nabídky na displeji jsou přehledné a dobře přeložené do češtiny. Při přehrávání hudby vidíte na displeji kompletní informace

Přehrávání hudby i prohlížení fotografií je vyřešeno velmi dobře. Zobrazované informace plně využívají možnosti velkého displeje, a tak nechybí podrobné údaje o skladbě nebo obrázek alba. U fotografií si zase můžete zapnout slideshow s mnoha typy přechodů nebo vybrané snímky použít pro pozadí nabídek.

Pro ovládání přehrávače slouží tlačítka na pravé straně displeje. Ta přitom sdružují na jednom kolébkovém spínači dvě různé funkce, zejména zpočátku proto budete trochu tápat. Dá se ale na to rychle zvyknout. Animované přehledné nabídky jsou plně lokalizované do češtiny, takže se určitě neztratíte.

3.jpg4.jpg
Díky podpoře PDF je uživatelská příručka nahraná přímo do přehrávače

Utajenou, ale výbornou funkcí Archosu 604 je podpora PDF dokumentů. Tam, kde ostatní přehrávače sotva nabídnou zobrazování TXT souborů, nabízí Archos plnou podporu PDF. Díky tomu můžete mít knížky nebo dokumenty přístupné i na cestách. Čitelnost na širokoúhlém displeji není špatná a samozřejmě výdrž akumulátoru je lepší než při náročném přehrávání videa.

Co na to konkurence?

Hlavními soupeři Archosu 604 jsou Creative Zen Vision W a Cowon iAudio A2. Všechny tři přehrávače používají stejné rozlišení a podobné rozměry displejů. Hlavní rozdíly jsou ve funkční výbavě. Nejméně funkcí nabízí Creative Zen Vision W, má ale slot pro karty Compact Flash a jeho ovládání je opravdu jednoduché. Pokud chcete nakopírovat od Zen W hudbu a video, zvládnete to jen ve Windows Media Playeru nebo dodávané aplikaci. Archos se umí k počítači také připojit přes tento MTP protokol, který se využije třeba při přenosu chráněných skladeb, ale navíc se umí stejně jako Cowon připojit i přes Mass Storage jako běžný externí disk.

Pokud chcete přehrávat video s titulky, musíme vám jednoznačně doporučit Cowon A2 – zvládá je perfektně. Popravdě ačkoli je A2 už více než rok a půl stará záležitost, stále na trhu nenajdete vybavenější přehrávač s lepší výdrží. Cowon sice uvedl novou verzi A3, vylepšení ale nejsou tak zásadní, aby verzi A2 poslala na smetiště dějin.

Creative Zen Vision W (9 000 Kč) doporučíme pro jeho jednoduché ovládání a možnost přímého kopírování dat z paměťových karet. Titulky ve videu neumí a také se do něj hůře dostává obsah.

Cowon A2 (9 800 Kč) nabídne dlouhou výdrž při přehrávání videa (kolem osmi hodin), po úpravě firmwaru zvládá české titulky a díky USB Host k němu připojíte třeba fotoaparát a překopírujete fotky na pevný disk.

kamera a přehrávač.jpgkamera.jpg
K Archosu 604 jsme měli půjčené i zajímavé příslušenství – videokameru (3 490 Kč), kterou si díky pásku se suchým zipem můžete upevnit na hlavu nebo přilbu. Natočíte tak extrémní záběry, i když si nemůžete dovolit držet videokameru v ruce. Archos 604 nahraje plynulé video v rozlišení 640 × 480 ve formátu MPEG-4

Drtí ho vlastní rodina

Archos 604 je precizně vyrobený přehrávač s dobrou nabídkou funkcí a stojí podobně jako konkurence, má i podobnou výbavu, hlavním lákadlem je tak zejména podpora PDF dokumentů. K dokonalosti mu chybí jen velmi málo, ovládání je přehledné, informace o skladbách podrobné. Zamrzí proto opomenutí titulků nebo USB Host jen jako kupované příslušenství. Pokud ale budete chtít nahrávat nebo kopírovat fotky z fotoaparátu, ještě si připlatíte. Jeho problémem je paradoxně i vlastní konkurence. Verze 604 WiFi s dotykovým displejem a webovým prohlížečem stojí na internetu téměř stejně, vzhledem k výbavě novinky 605 (jemnější displej, podpora Flash z webu) bych také spíše počkal na její dostupnost na našem trhu.

Klady a zápory

+

Přehledné ovládání
Podpora PDF
Možnosti rozšíření

-

Neumí titulky
Placené MPEG-2, AC3 a H.264
Co mají ostatní v sobě, za to tu připlácíte

Archos 604

Cena 9 410 Kč (30 GB)

 • kapacita: 30GB pevný disk
 • displej: 4,3“ TFT, rozlišení 480 × 272
 • video: MPEG-4 (DivX, Xvid) a WMV do rozlišení DVD, volitelně H.264, MPEG-2
 • audio: MP3, WMA, WAV, volitelně AAC, AC3
 • fotky: JPEG, BMP, PNG
 • dokumenty: PDF
 • nahrávání videa: s volitelnou DVR Station – 640 × 480, 30 sn./s, MPEG-4
 • nahrávání audia: vestavěný mikrofon nebo volitelné příslušenství – ADPCM (WAV)
 • rozhraní: USB 2.0 Mass storage nebo Media Transport Protocol, s volitelným příslušenstvím USB 2.0 Host (Mass Storage a PTP)
 • konektory: 3,5mm pro sluchátka a TV výstup (kabel prodávaný samostatně), rozhraní pro příslušenství
 • výdrž přehrávání hudby/videa: 15/4,5 h
 • rozměry (š × v × h): 130 × 78 ×17 mm
 • hmotnost: 255 g
 • obsah balení: přehrávač, USB kabel, adaptér pro DVR Station, kožený obal, sluchátka

Zapůjčil

US-Action, Ostrava
kontakt 596 762 612, www.topcd.cz

AVmania.cz hodnotí
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
výdržHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud