Archos 604: test PMP s 30GB diskem

26. října 2007
TWEET SDÍLET
Přenosné multimediální přehrávače jsou díky své univerzálnosti a velikosti velmi populární. Tento navíc čte i PDF dokumenty.

Přehrávač vás od prvního pohledu zaujme robustním tělem zdařile imitujícím leštěný hliník. Širokoúhlý displej naznačuje schopnosti pro přehrávání filmů, navíc v něm ale najdete ukryté funkce, které byste od kapesního videopřehrávače nečekali.

Archos 604 je čtvrtou generací přehrávačů této značky. Nedávno byla ohlášena generace pátá, která přidává další podstatné schopnosti navíc, přesto má 604 stále co říci. Verze 604 existuje i ve variantě WiFi, která obsahuje dotykový displej a vestavěný prohlížeč internetu, ten sice neumí Flash (to zvládne až 605), ale i tak je zajímavým rozšířením videopřehrávače. WiFi verze se k nám ale bohužel nedováží, nahrazuje ji podstatně dražší a větší model 704 WiFi, který už ale stojí stejně jako základní notebook.

Klepněte pro větší obrázek

Nikomu nic nedaruje

Přehrávače Archos mají jednu vlastnost, která je krásná i nepříjemná zároveň. Díky rozšiřujícímu konektoru na spodní straně k nim připojíte opravdu různorodé příslušenství, bohužel také některé používané funkce jsou dostupné až po zaplacení. Archos v základu nepřehraje MPEG-2 video nebo AC3 zvuk – musíte si připlatit 20 Euro. Stejnou částku také zaplatíte, pokud chcete podporu H.264 a AAC. Podpora videa je jinak na slušné úrovni – DivX 3–5, Xvid nebo WMV zvládá, ale ani po zaplacení nedostanete podporu Qpel a GMC. České uživatele také bude jistě mrzet chybějící podpora titulků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídky na displeji jsou přehledné a dobře přeložené do češtiny. Při přehrávání hudby vidíte na displeji kompletní informace

Přehrávání hudby i prohlížení fotografií je vyřešeno velmi dobře. Zobrazované informace plně využívají možnosti velkého displeje, a tak nechybí podrobné údaje o skladbě nebo obrázek alba. U fotografií si zase můžete zapnout slideshow s mnoha typy přechodů nebo vybrané snímky použít pro pozadí nabídek.

Pro ovládání přehrávače slouží tlačítka na pravé straně displeje. Ta přitom sdružují na jednom kolébkovém spínači dvě různé funkce, zejména zpočátku proto budete trochu tápat. Dá se ale na to rychle zvyknout. Animované přehledné nabídky jsou plně lokalizované do češtiny, takže se určitě neztratíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky podpoře PDF je uživatelská příručka nahraná přímo do přehrávače

Utajenou, ale výbornou funkcí Archosu 604 je podpora PDF dokumentů. Tam, kde ostatní přehrávače sotva nabídnou zobrazování TXT souborů, nabízí Archos plnou podporu PDF. Díky tomu můžete mít knížky nebo dokumenty přístupné i na cestách. Čitelnost na širokoúhlém displeji není špatná a samozřejmě výdrž akumulátoru je lepší než při náročném přehrávání videa.

Co na to konkurence?

Hlavními soupeři Archosu 604 jsou Creative Zen Vision W a Cowon iAudio A2. Všechny tři přehrávače používají stejné rozlišení a podobné rozměry displejů. Hlavní rozdíly jsou ve funkční výbavě. Nejméně funkcí nabízí Creative Zen Vision W, má ale slot pro karty Compact Flash a jeho ovládání je opravdu jednoduché. Pokud chcete nakopírovat od Zen W hudbu a video, zvládnete to jen ve Windows Media Playeru nebo dodávané aplikaci. Archos se umí k počítači také připojit přes tento MTP protokol, který se využije třeba při přenosu chráněných skladeb, ale navíc se umí stejně jako Cowon připojit i přes Mass Storage jako běžný externí disk.

Pokud chcete přehrávat video s titulky, musíme vám jednoznačně doporučit Cowon A2 – zvládá je perfektně. Popravdě ačkoli je A2 už více než rok a půl stará záležitost, stále na trhu nenajdete vybavenější přehrávač s lepší výdrží. Cowon sice uvedl novou verzi A3, vylepšení ale nejsou tak zásadní, aby verzi A2 poslala na smetiště dějin.

Creative Zen Vision W (9 000 Kč) doporučíme pro jeho jednoduché ovládání a možnost přímého kopírování dat z paměťových karet. Titulky ve videu neumí a také se do něj hůře dostává obsah.

Cowon A2 (9 800 Kč) nabídne dlouhou výdrž při přehrávání videa (kolem osmi hodin), po úpravě firmwaru zvládá české titulky a díky USB Host k němu připojíte třeba fotoaparát a překopírujete fotky na pevný disk.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K Archosu 604 jsme měli půjčené i zajímavé příslušenství – videokameru (3 490 Kč), kterou si díky pásku se suchým zipem můžete upevnit na hlavu nebo přilbu. Natočíte tak extrémní záběry, i když si nemůžete dovolit držet videokameru v ruce. Archos 604 nahraje plynulé video v rozlišení 640 × 480 ve formátu MPEG-4

Drtí ho vlastní rodina

Archos 604 je precizně vyrobený přehrávač s dobrou nabídkou funkcí a stojí podobně jako konkurence, má i podobnou výbavu, hlavním lákadlem je tak zejména podpora PDF dokumentů. K dokonalosti mu chybí jen velmi málo, ovládání je přehledné, informace o skladbách podrobné. Zamrzí proto opomenutí titulků nebo USB Host jen jako kupované příslušenství. Pokud ale budete chtít nahrávat nebo kopírovat fotky z fotoaparátu, ještě si připlatíte. Jeho problémem je paradoxně i vlastní konkurence. Verze 604 WiFi s dotykovým displejem a webovým prohlížečem stojí na internetu téměř stejně, vzhledem k výbavě novinky 605 (jemnější displej, podpora Flash z webu) bych také spíše počkal na její dostupnost na našem trhu.

Klady a zápory

+

Přehledné ovládání
Podpora PDF
Možnosti rozšíření

-

Neumí titulky
Placené MPEG-2, AC3 a H.264
Co mají ostatní v sobě, za to tu připlácíte

Archos 604

Cena 9 410 Kč (30 GB)

 • kapacita: 30GB pevný disk
 • displej: 4,3“ TFT, rozlišení 480 × 272
 • video: MPEG-4 (DivX, Xvid) a WMV do rozlišení DVD, volitelně H.264, MPEG-2
 • audio: MP3, WMA, WAV, volitelně AAC, AC3
 • fotky: JPEG, BMP, PNG
 • dokumenty: PDF
 • nahrávání videa: s volitelnou DVR Station – 640 × 480, 30 sn./s, MPEG-4
 • nahrávání audia: vestavěný mikrofon nebo volitelné příslušenství – ADPCM (WAV)
 • rozhraní: USB 2.0 Mass storage nebo Media Transport Protocol, s volitelným příslušenstvím USB 2.0 Host (Mass Storage a PTP)
 • konektory: 3,5mm pro sluchátka a TV výstup (kabel prodávaný samostatně), rozhraní pro příslušenství
 • výdrž přehrávání hudby/videa: 15/4,5 h
 • rozměry (š × v × h): 130 × 78 ×17 mm
 • hmotnost: 255 g
 • obsah balení: přehrávač, USB kabel, adaptér pro DVR Station, kožený obal, sluchátka

Zapůjčil

US-Action, Ostrava
kontakt 596 762 612, www.topcd.cz

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
výdržKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Přenosné, Test, MP3 a MP4

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Rasová diskriminace vyvolává permanentní stres. Větší než hádka s partnerem nebo nedostatek financí

Rasová diskriminace vyvolává permanentní stres. Větší než hádka s partnerem nebo nedostatek financí

** Diskriminovaní lidé trpí častěji poruchami zdraví ** Mechanismus dopadů rasismu na zdraví ale není úplně jasný ** Nová americká studie ukazuje, že rasová diskriminace vyvolává silný a dlouhodobý stres

Jaroslav Petr
TěloPsychika
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět