Armáda mrtvých: jak Zack Snyder a Netflix z akční bomby roku vyrobili výbuch roku [recenze filmu]

28. května 2021
TWEET SDÍLET
Armáda mrtvých: jak Zack Snyder a Netflix z akční bomby roku vyrobili výbuch roku [recenze filmu]

Plusy

 • Dave Bautista překvapivě slušně hraje
 • Občas zajímavá kamera
 • Pokus uchopit zombie žánr jinak

Minusy

 • Mraky hloupostí
 • Překvapivě nudné
 • Pokus uchopit zombie žánr jinak
4/10
Hodnocení

Před pár měsíci si u fanoušků i kritiky Zack Snyder napravil svoji reputaci svojí verzí Ligy spravedlnosti, a tak všichni čekali, jak dopadne nový film Armáda mrtvých (Army of the Dead). Tu točil přímo pro Netflix. Těšil jsme se na výsledek, protože Zack Snyder film nejen režíroval, ale také vedl kameru a psal scénář. Po natočení se nechal slyšet, že film byl pro něj velmi uspokojující. Dobrá – je uspokojující i pro diváka?

Scénář...

Zack Snyder je dobrý režisér... pokud má kvalitní předlohu (300 – Bitva u Thermopyl, Strážci – Watchmen). Má cit pro kameru, ale se jeho scénáři to bývá o poznání horší. Bohužel Armádu mrtvých potopila tato největší slabina jeho filmů, špatný scénář. Samozřejmě – takový Michael Bay dokáže relativní kravinu natočit tak efektně, že se to lidem líbí, protože je to čirá zábava. Což zde nefunguje, zde se nudíte.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní hvězdou filmu je populární wrestlingový zápasník Dave Bautista (Strážci Galaxie). Hraje profesionálního vojáka, což tomuto dvoumetrovému, osvalenému „drobečkovi“ sedne. Zbytek obsazení tvoří méně známá jména, některé tváře určitě ale poznáte. 

Rozmanití nemrtví nejsou vše

Děj? Oficiální popis je "Las Vegas zaplaví nemrtví a parta žoldáků vsadí všechno na jednu kartu, když se odhodlá k největší loupeži v dějinách uprostřed karanténní zóny.". Obecně se už snažím z děje nevyzradit více, ale tentokrát se omlouvám, jinak to nepůjde. Pokud chcete vidět film bez jakýchkoliv spoilerů, tak skočte prosím rovnou na verdikt.

První info – trailer lže. Poměrně dost akčních scén pochází plánování akce, aneb z sestříhané „představy“, jak by celá akce měla vypadat. Skutečnost je ale jiná. Porušováno je hodně filmových pravidel, které znáte... a přidejte k tomu pár naprostých scénáristických kravin. 

Příklady: Na začátku profesionální armáda přepravuje tajný náklad, ale po jeho havárii se vojáci začnou chovat jak banda amatérů. Přepravovaný Alfa zombie uteče do Las Vegas, kde ty, co neutečou – pokouše a promění na zombíky (což je v pořádku). Ale ne všichni zombíci jsou stejní; ve filmu vidíte různé verze zombíků (chytří a rychlí, pomalí a hloupí, spící a neteční, nemotorní, ale i šikovní – stačí si vybrat) a chovají se podle toho, jak Snyder zrovna potřebuje. Proč tomu tak je, není vysvětleno. Dále – v uzavřeném Las Vegas plném nemrtvých neplatí americké právo. A jako... proč? Aby se zombíci nemohli soudit? Las Vegas má být také bezletovou zónou, a tak Bautista a jeho tým nesmí přiletět... ale odletět už můžou. A tak bych mohl pokračovat.

Navíc – na začátku chce majitel kasina po Bautistovi, aby vybral sejf v LA plný peněz, ale nikomu není divný, že jako majitel nezná kód a tým musí shánět kasaře. Výsledkem je, že když během akce jsou členové týmu nesmyslně likvidováni, bude vám to jedno. Když pak přijde divný závěr s očekávanými otevřenými dvířky pro pokračování, tak vám to bude jedno, protože smysluplnost děje vzdáte tak v polovině filmu. 

A kamera? Snyder si hraje, ale až moc... spousta záběrů je rozostřených – umělecký záměr pochopím, ale tohle je sakra akční film, ne ártovka. Střídají se přesvětlené exteriéry města a tmavé podzemí, kde nic nevidíte. Bohužel se ani nebojíte, protože režisérovi se atmosféru nedaří vůbec budovat. A místo zábavy, se budete nudit. 

Verdikt

Jestli se chcete podívat na lehce podprůměrný akční film a lámat si hlavu s tím, co Zack Snyder k čertu zase blbnul, tak si film pusťte. Vy ostatní ušetřete dvě hodiny času a raději si zajděte do znovuotevřené hospody na pivo. Bude to větší zábava i zážitek. 

Armáda mrtvých

 • Originální název: Army of the Dead
 • Akční filmy (2021)
 • CZ titulky
 • CZ dabing
 • Netflix

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

22 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 sex symbolů italského filmu

40 sex symbolů italského filmu

Sophia Loren, Claudia Cardinale, Laura Antonelli, Ornella Muti nebo Monica Bellucci. Největší hvězdy italského filmu poodhalují závoj své nevšední krásy.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

8 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

26 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály