Armáda mrtvých: jak Zack Snyder a Netflix z akční bomby roku vyrobili výbuch roku [recenze filmu]

Plusy
Dave Bautista překvapivě slušně hraje
Občas zajímavá kamera
Pokus uchopit zombie žánr jinak
Minusy
Mraky hloupostí
Překvapivě nudné
Pokus uchopit zombie žánr jinak
4  /10

Před pár měsíci si u fanoušků i kritiky Zack Snyder napravil svoji reputaci svojí verzí Ligy spravedlnosti, a tak všichni čekali, jak dopadne nový film Armáda mrtvých (Army of the Dead). Tu točil přímo pro Netflix. Těšil jsme se na výsledek, protože Zack Snyder film nejen režíroval, ale také vedl kameru a psal scénář. Po natočení se nechal slyšet, že film byl pro něj velmi uspokojující. Dobrá – je uspokojující i pro diváka?

Scénář...

Zack Snyder je dobrý režisér... pokud má kvalitní předlohu (300 – Bitva u Thermopyl, Strážci – Watchmen). Má cit pro kameru, ale se jeho scénáři to bývá o poznání horší. Bohužel Armádu mrtvých potopila tato největší slabina jeho filmů, špatný scénář. Samozřejmě – takový Michael Bay dokáže relativní kravinu natočit tak efektně, že se to lidem líbí, protože je to čirá zábava. Což zde nefunguje, zde se nudíte.

army_of_the_dead_ver2_xlg.jpg

Hlavní hvězdou filmu je populární wrestlingový zápasník Dave Bautista (Strážci Galaxie). Hraje profesionálního vojáka, což tomuto dvoumetrovému, osvalenému „drobečkovi“ sedne. Zbytek obsazení tvoří méně známá jména, některé tváře určitě ale poznáte. 

Rozmanití nemrtví nejsou vše

Děj? Oficiální popis je "Las Vegas zaplaví nemrtví a parta žoldáků vsadí všechno na jednu kartu, když se odhodlá k největší loupeži v dějinách uprostřed karanténní zóny.". Obecně se už snažím z děje nevyzradit více, ale tentokrát se omlouvám, jinak to nepůjde. Pokud chcete vidět film bez jakýchkoliv spoilerů, tak skočte prosím rovnou na verdikt.

První info – trailer lže. Poměrně dost akčních scén pochází plánování akce, aneb z sestříhané „představy“, jak by celá akce měla vypadat. Skutečnost je ale jiná. Porušováno je hodně filmových pravidel, které znáte... a přidejte k tomu pár naprostých scénáristických kravin. 

Příklady: Na začátku profesionální armáda přepravuje tajný náklad, ale po jeho havárii se vojáci začnou chovat jak banda amatérů. Přepravovaný Alfa zombie uteče do Las Vegas, kde ty, co neutečou – pokouše a promění na zombíky (což je v pořádku). Ale ne všichni zombíci jsou stejní; ve filmu vidíte různé verze zombíků (chytří a rychlí, pomalí a hloupí, spící a neteční, nemotorní, ale i šikovní – stačí si vybrat) a chovají se podle toho, jak Snyder zrovna potřebuje. Proč tomu tak je, není vysvětleno. Dále – v uzavřeném Las Vegas plném nemrtvých neplatí americké právo. A jako... proč? Aby se zombíci nemohli soudit? Las Vegas má být také bezletovou zónou, a tak Bautista a jeho tým nesmí přiletět... ale odletět už můžou. A tak bych mohl pokračovat.

Navíc – na začátku chce majitel kasina po Bautistovi, aby vybral sejf v LA plný peněz, ale nikomu není divný, že jako majitel nezná kód a tým musí shánět kasaře. Výsledkem je, že když během akce jsou členové týmu nesmyslně likvidováni, bude vám to jedno. Když pak přijde divný závěr s očekávanými otevřenými dvířky pro pokračování, tak vám to bude jedno, protože smysluplnost děje vzdáte tak v polovině filmu. 

A kamera? Snyder si hraje, ale až moc... spousta záběrů je rozostřených – umělecký záměr pochopím, ale tohle je sakra akční film, ne ártovka. Střídají se přesvětlené exteriéry města a tmavé podzemí, kde nic nevidíte. Bohužel se ani nebojíte, protože režisérovi se atmosféru nedaří vůbec budovat. A místo zábavy, se budete nudit. 

Verdikt

Jestli se chcete podívat na lehce podprůměrný akční film a lámat si hlavu s tím, co Zack Snyder k čertu zase blbnul, tak si film pusťte. Vy ostatní ušetřete dvě hodiny času a raději si zajděte do znovuotevřené hospody na pivo. Bude to větší zábava i zážitek. 

Armáda mrtvých

  • Originální název: Army of the Dead
  • Akční filmy (2021)
  • CZ titulky
  • CZ dabing
  • Netflix

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud