Dnešní test byl zaměřen na méně tradiční přístroj. IPTV box, který služba Kuki nabízí svým zákazníkům. Jak vše dopadlo, si můžete přečíst v našem článku.
Již nějakou dobu zvažuji otestování jakéhokoliv set top boxu pro příjem televizního vysílání. Proto jsem s radostí využil nabídku na test zařízení Kuki pro příjem IPTV. Máte pravdu – nejedná se o klasický přijímač pozemního digitálního vysílání, ale o specifičtější zařízení. Z druhé strany – rychlost internetu u celé řady uživatelů narostla, proč tedy nezkusit něco nového? Na testovací stůl se nám dostal Arris 1113RF.
Představení
Platforma IPTV Kuki společnosti Smart Comp, a. s. se z Brna postupně propracovala za jeho hranice. Navíc, kromě příjmu prostřednictvím výše zmíněného přístroje, ji zachytíte přes příslušnou aplikaci na mobilním telefonu, respektive tabletu (Android/iOS) a PC s operačním systémem Windows, Linux, MAC OS. Podporu najdete na NVIDIA SHIELD TV a kupříkladu u televizorů Samsung, či televizorů s operačním systémem Android. Výhodou jest její neblokování pro určitého poskytovatele internetu.
Naši pravidelní čtenáři ji znají z několika starších článků, kde jsme sledovali její přizpůsobování trhu, vývoj a růst. V dnešním článku nebudeme hodnotit službu jako takovou, ale zaměříme se na klady a zápory zapůjčeného Arrise.
Design a konektory
Černá, na povrchu výrazně lesklá, plastová „krabička“ má, jak to tak bývá, sklon k poškrábání a „chytá“ všudypřítomný prach. Čtvercový půdorys zhruba velikosti 13 x 13 cm, naznačuje, že se vlastně jedná o malého drobka. Nejen, že díky velikosti nebude nikde překážet. Označení s přídavkem „RF“ avizuje využití rádiové technologie pro dálkové řízení stroje. Ano, tipujete správně. Přijímač klidně vložíte do skříňky, či připevníte na záda televizoru. Signál z ovladače k němu stejně dojde. Musím přiznat, že tento systém řízení mám v oblibě. Představa neustálého míření ovladačem, aby příkaz byl vykonán, není příjemná. Alespoň pro mě tedy ne. Poskytovatel IPTV má v nabídce levnější box s klasickým (IR) ovládáním, ale cenový skok na „lepší“ je z mého pohledu zanedbatelný, a to pro vyšší uživatelský komfort. Nicméně sami posuďte, kterou alternativu volit.
Největším nepřítelem hifisty je žena a prach. Na lesklém černém povrchu se budete muset hodně snažit, aby vidět nebyl. Anebo využijete verze RF a STB skryjete do skříňky. Velikost zařízení tomu určitě bránit nebude.
Kdo si „krabičku“ prohlédne, zjistí, že v zadní části nese jen konektor HDMI, AV zdířku pro adaptér na SCART, LAN k připojení internetu a místo k zasunutí koncovky externího napájecího adaptéru. Z přípojných míst vidíme ještě USB port a slot pro SD kartu, jejichž případné využití poskytovatel IPTV nezmiňuje, neboť porty prozatím nejsou využívány. Mimochodem, před zakoupením, anebo aktivací služby, bych nejdříve nastudoval aktuální technické požadavky na síťové připojení. Jestliže v parametrech tápete, obraťte se s důvěrou na technickou podporu. IPTV bez internetového připojení prostě chodit nebude. Služba sice využívá tzv. adaptivní streaming, který se automaticky přizpůsobuje měnící se kvalitě internetového připojení, ale to neznamená automatické korektní fungování všude, za všech okolností. V technických parametrech se se aktuálně dočtete o minimální požadované rychlosti internetového připojení 3 Mb/s se stálou odezvou do 40 ms. Kdo však chce využít HD kanály, potažmo vyšší kvalitu, musí mít podstatně rychlejší připojení.
Konektory Arrise VIP1113RF - USB a slot pro SD kartu jsou službou nevyužívané.
Balení
V zakoupeném balení obdržíte nejen samotný receiver a ovladač s bateriemi, ale také nezbytný napájecí zdroj, HDMI nebo SCART kabel a ethernet šňůru pro připojení k internetu. Nemusíte tak nic dalšího dokupovat. Neznalý, ještě bez potřeby cokoliv dalšího vyhledávat, otočí obal výrobku, kde najde popisek „jak na to“, a to včetně nákresu. Dobrý nápad.
Pokračování 2 / 3
Prostředí, menu a nastavení
Prostředí Kuki máme stejné na všech platformách, které jsou podporovány. Základem je pětice ikon (Doma/Telka/Kino/Obchod/Nastav) při horní části obrazovky, ze kterých při jejich aktivaci „vyskočí“ řádkové podnabídky s doprovodnou sadou obrázků, anebo u některých - dalších ikon.
Domovská obrazovka na první fotce. Druhá přináší vlastně kompletní možnosti nastavení.
Základní domovská obrazovka nese sadu doporučených videí, informaci o aktuálním času a počasí, ale také informační zpravodajskou lištu s aktualitami. Celé prostředí navazuje na nabídku poskytovatele. A tak přes box nejen spustíte klasické televizní vysílání, ale také si nelineárně zobrazíte již odvysílaný pořad (u některých stanic až sedm dnů zpět), přehrajete zaznamenané/nahrané pořady, vylistujete a přehrajete seriály. Seriálová nabídka patří k obsahu „navíc“, který lze za příplatek získat. Stejně, jakožto u další položky Kino. Tam prostřednictvím provázanosti s dalšími službami (typicky Banaxi) jednoduše vyberete požadované video k přehrání. Některé přehrajete zdarma, jiné v rámci paušálu navíc, anebo při přímé platbě za konkrétní položku. Požadavek na dokoupení rozšíření služeb, uskutečníte přímo v záložce Obchod. Lépe než tisíc slov, zájemcům o Kuki, poslouží přiložené fotografie prostředí.
Seriály, nahrávky a Kino.
Na webu Kuki, ale taktéž v set-top-boxu máte k dispozici videonávody, které přispějí k rychlejšímu pochopení prostředí a pomohou v základním nastavení, které ale i tak není nijak obsáhlé a složité. Ihned po zapojení a prvním seznámení mě napadlo, proč aktivace EPG (elektronického programového průvodce) přeruší sledovanou stanici a zbytečně vyvolá graficky aktivní pozadí. Nápad na vylepšení jsem ale hned musel vytěsnit z hlavy. Stačí projít výše zmíněná nastavení a chování Arrise v tomto směru přizpůsobit. Stejně tak si určíte, zda se videa formátu 4:3 mají roztáhnout na plochu panelu, anebo zůstat v původním. Možností je více – odzkoušejte. Bohužel se nám při spojení s testovacím televizorem nepodařilo docílit roztažení videí 4:3 v HD rozlišení. U SD problém nenastal. Situace tak byla obdobná, jakožto u některých televizorů.
Videonávody dovedou pomoci (nejen) při prvním setkání.
Obdobný nápad na vylepšení přišel u čísel kanálů, které jsem v EPG neviděl. Opět jsem ale musel myšlenku odhodit v dál. Někdo byl rychlejší. Stačí aktivovat jednu z variant nastavení a zobrazit čistě loga stanic, čísla a loga, jen text, čísla a text. Tak to mě baví. Kdosi přemýšlel. Po těchto dvou příbězích jsem postupně podrobně prošel jednotlivé položky settingu. Kromě základních a očekávaných parametrů, kde kupříkladu navolíte jazyk menu (čeština/slovenština/angličtina/maďarština), upravíte proporce obrazu 16:9/4:3 dle využívaného zobrazovadla a pořadí stanic, které může být shodné na všech „Kuki“ zařízeních, umí VIP1113RF vylepšit zobrazení textu přes vyšší kontrast, ale také navýšit velikost textových informací. Což leckdy přijde vhod. U změny pořadí ale citelně chybí hromadná editace. Přesuny se tak protáhnou.
EPG, Informace o právě sledovaném pořadu a přehled kanálů k seřazení. Proč tu není hromadná editace?
V dalších prvcích dokážete změnit rozlišení od 576P na 50Hz až po FullHD, tudíž 1080P na 50Hz, nastavíte preferovaný jazyk zvuku a titulků, aktivujete podporu pro Dolby Digital, nastavíte polohu zařízení pro zobrazení aktuálního počasí a pár dalších.
STB od Kuki zvládne taktéž zapnout/respektive vypnout zařízení se současným zapnutím/vypnutím připojeného televizoru a naopak. Už méně potěší neochota automaticky přepnout stanici při aktivaci upozornění na očekávaný pořad. Systém jen nahodí hlášku, a to na pár vteřin. Divák musí kanál přepnout sám. O probuzení boxu ze stand-by ani nepřemýšlejte. Nejen přes EPG si aktivujete nahrávku. Samozřejmě se jedná o nahrávku do virtuálního prostředí na serveru. Počet hodin záznamu, které uložíte, závisí na aktivovaném předplatném.
Obrazovka Telka - vstup nejen do „živého“ vysílání. A přehled pořadů. Jednoduše a přehledně.
Ke kladům si ještě přičtěte vynikající stabilitu prostředí receiveru. Za několik dnů testovacího provozu ani jednou nedošlo k záseku, či samovolnému restartu. Spěchající se ptají na rychlost startu. Ze stand-by se zařízení vzbudí takřka okamžitě – během maximálně pěti vteřin. Stroj po startu předloží poslední sledovanou stanici. Kdo STB zcela odpojí od napájení, počká si na start déle. Čas se prodlouží celkově zhruba na vteřin pětadvacet. Tento start následně vyvolá domovskou obrazovku, ze které obsluha putuje dál.
Pokračování 3 / 3
Kvalita výstupu - obraz
Kvalita do televizoru zasílaného signálu se, jak jsem uvedl, dokáže pozměnit při pomalejším internetovém spojení. Kdo však s rychlostí netu problém nemá, nebude nikterak kvalitativně ošizen. HD programy jsou distribuovány v očekávané kvalitě a jejich subjektivně hodnocenou krásu nelze kritizovat. SD s sebou přináší vše známé ze standardního rozlišení. Ne méně, ne více.
Ovladač a ovládání
Dodávaný černý plastový ovladač vůbec nepůsobí nevzhledně. Navíc se dobře drží. Horní matná část lépe odolává otiskům, zatímco spodní lesklá byla zkosena pro snadnější a jistější úchop. Plnohodnotná dálka uřídí kompletní funkce, které Arris 1113 RF nabízí. Valná většina velmi příjemných gumových tlačítek s dobrou odezvou stisku, má tvar „kolečka“. Hmatová odezva se děje spíše přes oddělení horní a dolní partie středovým směrovým prstencem se středovým potvrzovacím OK. V blízkosti právě popsaných prvků sídlí čtveřice kláves pro vstup do nabídek, specifické tlačítko s běžně vypadajícím názvem TV (o něm více za chvíli), Zpět a knoflík pro aktivaci vyhledávání. Zesílení a skokové přepnutí sedí směrem nahoru a děje se prostřednictvím zdvojených kolébkových „buttonů“. Stejným směrem výrobce osadil skokové utlumení zvuku, zavolání EPG/Guide, vyvolání teletextu u příslušně vybavených stanic, kompletní číselnou klávesnici a barevně neodlišenou klapku pro vypnutí, respektive zapnutí.
Od středového kříže dolů nacházíme čtveřici barevných čudlíků povětšinou využívaných u teletextu, anebo moderněji u HbbTV. Hybridní formu vysílání ale nenajdete. Play, REC a sada kláves známá z přehrávačů. Zbývá ještě nevyužité VOD (Video On Demand).
Aby Smart Comp mohl nasadit platformu, která bude moci vypadat všude stejně a řídit se stejně, musel volit u přijímače určité kompromisy. Z nestandardních záležitostí tak přijdete na nevyužívané STOP, což zamrzí. INFO pro změnu nezavolá informace o právě sledovaném pořadu, ale kompletního elektronického programového průvodce. To, že VOD nemá svoji činnost po stisku, zase tolik nepřekáží, ač si jistě dokážu představit přidělenou funkci. Nápis TV u jedné klávesy evokuje spuštění klasického vysílání, tedy skok do „živého“ programu určité stanice. Jenže její úkol je nastaven mírně odlišně. Spíše se jedná o jakési „Option“, tedy česky napsáno – Volby. Přiznávám… označení a úkoly TV tlačítka mně trochu drhnou. Jiný popisek by mohl lépe vystihnout reálný stav. Pro úplnost dodávám... systém Arrise na povely dálkového ovladače reaguje bez nadbytečné prodlevy - svižně.
Sledujete film, stisknete na ovladači tlačítko s nápisem „TV“. Co se stane? Vyjede nabídka OPTION-Volby. Stejné tlačítko nachází využití i jinde a jinak. Zkoušejte a učte se.
Závěrem
Konkurence nespí a poskytovatel Kuki - Smart Comp, a. s. si této skutečnosti je plně vědom. V rámci vytvořené rozsáhlejší platformy nabízí slušnou dávku stanic, které z velké části umí předat taktéž v HD kvalitě. Experimentovat začíná i s UHD/4K rozlišením na jedné z nich. Ultra vysoké rozlišení si ale zatím vychutnáte pouze prostřednictvím aplikací, nikoliv u STB. A právě aplikace přímo v prostředí některých televizorů mohou znamenat výhodu pro řadu zákazníků. Už nyní si - bez potřeby dalšího zařízení - jsou schopni službu vyzkoušet.
Platforma, která není vázána na konkrétního poskytovatele internetu, má velké výhody. Lze ji využívat doma, ale kupříkladu také na chatě, či chalupě. Pořád tak mám u sebe moje programy, v mém pořadí, v prostředí, které mám dostatečně zmapované.
Dnes, v době přechodu na DVB-T2 řada lidí přemýšlí, jakou cestou dál jít. IPTV je moderní forma zachytitelného televizního vysílání, kteréžto následně uživatel nemusí sledovat jen konzervativním - lineárním stylem.
Cenovou úroveň a rozsah nabídky nechť ohodnotí každý sám, dle svých konkrétních požadavků. V tomto článku, jak jsem uváděl výše, jsem se zaměřil hlavně na IPTV box Arris 1113RF. Z mnou zjištěných záporů zopakuji matoucí popisek tlačítka dálkového ovládání TV, nevyužité STOP, nemožnost kanály přesouvat hromadně a neschopnost přepnout automaticky při upozornění na pořad u další stanice. A pozitiva? Stabilní prostředí, výborné ovládání přes RF ovladač, jednoduché a přehledné menu, ale také dostupné a jednoduché nastavení pro každého běžného uživatele. Je, či bude IPTV i vaší cestou?
Arris VIP1113RF
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně