Arrow: Nejlepší comicsový seriál současnosti

5. března 2015
TWEET SDÍLET
V porovnání s jinými masovými seriály překvapivě drsnější, a pokud dojde na akci, je spíše kratší, bez zbytečných keců okolo. Může to vůbec fungovat?

Zatímco na filmovém plátně už comicsy nějaký ten pátek dominují žebříčkům návštěvnosti, v televizi byl dlouhá léta klid. Jednu z prvních vlaštovek vypustila před třemi roky televize CW a přestože nenabídla žádného supehrdinu první kategorie, úspěch to byl mimořádký. Vítejte ve světě, kde tajemný mstitel s lukem drží stráž spravedlnost nad zhýralým Starling City.

Klepněte pro větší obrázek

Další comicsový mstitel - bohatý, ale sám

Na první pohled je Oliver Queen alias Green Arrow stejný jako ostatní superhrdinové. Nejprve zhýralý život milionáře, pak traumatický zážitek a prozření, a nakonec zrození ochránce utlačovaných. Comics podobných postav chrlí tuny, Green Arrow patří k těm méně známým, proto o něj původně ve filmech či seriálech moc zájem nebyl. Teprve situace posledních let, kdy comicsová herečka vrcholí, se dočkal zaslouženého návratu. A to včetně stylizace, která Arrowa popisuje jako drsného, nekompromisního mstitele.

Zatímco tedy ve vesmíru DC Comics máme liberální sympatické ochránce typu Superman nebo Flash, Green Arrow je víc ve stylu Batmana. Brutálnější, pravicovější a také si potrpí na mstu pod rouškou noci. S Batmanem ho spojuje i profil jeho civilního alter-ega. Oliver Queen je milionář, dědic bohatství pocházející z firem jeho rodičů. Na rozdíl od Bruce Wayne ale o rodiče nepřišel, naopak oni přišli o jeho. Když se totiž coby zhýralý mladík vydal jednoho dne napůl opilý na cestu kolem světa, jeho loď ztroskotala. On sám zůstal opuštěný na ostrově. Nikdo nevěděl, že přežil.

Když dva dělají totéž, není to stejné

A že to přežití bylo opravdu drsné. Největší problém mu nedělaly zásoby vody či jídla, ale různí pašeráci a zločinecké organizace, které na ostrově měli své základny a nemilosrdně vraždili kohokoliv, kdo by je mohl ohrozit. Z Olivera se během několika let na ostrově stala tedy prakticky vražedná zbraň, mistrně ovládající luk a šípy. A změnil se i lidsky - ze sobeckého mladíka se stal ochránce. Nemilosrdný, drsný, ale s neochvějnou touhou chránit slabší. Když se tedy po několika letech dostal pryč z ostrova, měl jediný cíl - v džungli zločinu v jeho rodném městě Starling City, se stát takovým ochráncem. Ne jako Oliver Queen, ale jako Arrow.

Klepněte pro větší obrázek

Ozbrojen pouze lukem a šípy se každou noc vydává pronásledovat zločince? To zní jako laciná zápletka, obzvláště v době, kdy současní comicsoví hrdinové si moc na šarády nepotrpí, ale bojují spíše civilními prostředky. Televize CW, která získala licenci na Green Arrow, byla zprvu překvapivou volbou pro drsnější námět CW, ostatně jejich cílovka je z velké televizní pětky suverenné nejmladší - Většinu jejich seriálů tvoří teenagerské soap-opery. Ale mají na kontě také velmi populární Smallville popisující příběhy mladého Clarka Kenta. Mimochodem, Green Arrow ve Smallville před několika lety v malé roli hostoval.

Batman začíná … v televizi

Současná televizní verze Arrow je však nejblíže stylu Batmana začíná. Co nejvíce civilní, v porovnání s jinými masovými seriály překvapivě drsnější, a pokud dojde na akci, je spíše kratší, bez zbytečných keců okolo. Může to vůbec fungovat? Překvapivě může! A to i přestože s postupem dílů začala do seriálu čím dál tím více prosakovat mírná soap-opera. I superhrdinové co se vrátili po letech domů a bojují tajně po nocích mají přeci své bývalé a současné lásky nebo bývalé či současné kamarády!

Naštěstí tím nejzajímavějším zůstává stále hlavní postava Olivera Queena. Jednak díky přirozenému charismatu do té doby neznámého Stephena Amella (a co budeme povídat, jeho cihličky na břiše jsou také solidní) a pak i stylizaci do role osamělého bručouna, který si nese pořád z pobytu na ostrově pár traumat. Je sám, neví komu věřit, chce si dělat věci po svém, je uzavřený a do toho po něm pořád chtějí úsměvy a přetvářku.

Zatímco v první sérii se seriál ještě hledal a nenašel tu správnou rovnováhu mezi milostnou zápletkou a odhalováním nových traumat z Oliverovy minulosti (v každém díle je flashback odhalující novinky z ostrova), se začátkem druhé série našel v tom, jakým způsobem staví děj, využívá prakticky nekonečné zásoby postav z DC univerza a nezapomene dobře napnout správně otevřeným koncem. To potvrzují i čísla sledovanosti, od druhé série se sledovanost pohybuje okolo tří a půl milónů a je suverénní jedničkou pro CW, která zatím hrála v absolutních číslech spíše druhou ligu.

DC vs Marvel. 1:0

Se sebevědomím v druhé sérii rostla i chuť tvůrců úspěchu Arrow využít. Zatímco Marvel postavil ten samý rok do ringu proti nim zbrusu nové Agents of Shield, které důmyslně propojil e svými filmovými Avengers, DC a CW se vydali jiným směrem. Jasně oddělil filmovou a televizní linii, televizní Arrow se tedy nebude potkávat s filmovým Batmanem a Supermanem. DC a Warneři aktuálně staví kompletní all-star team pod hlavičkou Justice League, ale jednak tam Arrow nebude a i kdyby ano, bude ho hrát někdo jiný a dějově se nebudou potkávat.

Svoboda vyprávění tak umožnila CW přidávat do děje spoustu různých postav bez ohledu na to, co vymyslí filmaři. V polovině druhé sezóny nechali Olivera seznámit s mladičkým forenzím expertem ze sousedního města. Jeho jméno bylo Barry Allen a jak už modří vědí, jednoho dne se z něj stane supehrdina Flash. CW tak vytvořila upoutávku na uvažovaný samostatný seriál, a protože ohlasy byly více než výborné, Flash oficiálně dostal zelenou a od letošní sezóny už má vlastní sérii. A co víc - dokonce si obě dvě postavy navzájem u sebe hostují.

Arrow aktuálně už má na kontě třetí sezónu a zatím si drží tempo z mimořádné druhé sezóny. Neváhal dokonce vytáhnout záporáka první kategorie, proti Oliverovi se postavil samotný Raz-Al-Ghul (ne v podání Liama Neesona, i když si to on sám přál) a jak ukázaly aktuální díly, je to pro Olivera zatím největší zkouška. A jestli něco fanoušci milují, jsou to právě velké zkoušky.

Klepněte pro větší obrázek

O svůj osud se tak Arrow příští rok bát nemusí, čtvrtá sezóna už je potvrzena. Stejně jak druhá pro Flashe (o něm jindy) a dokonce se uvažuje, že svojí samostatnou sérii dostane i Ray Palmer alias Atom, Oliver milionářský souputník. Budoucnost comicsů u CW je tedy více než příjemná. Zatímco ve filmovém univerzu Marvel svého soupeře válcuje, rozpačité zkušenosti s Agents of Shield a naopek ty výborné u Arrow a Flashe potvrzují, že v televizí zatím vyhrává DC.

Témata článku: