Arrow: Nejlepší comicsový seriál současnosti

5. března 2015
TWEET SDÍLET
Arrow: Nejlepší comicsový seriál současnosti
V porovnání s jinými masovými seriály překvapivě drsnější, a pokud dojde na akci, je spíše kratší, bez zbytečných keců okolo. Může to vůbec fungovat?

Zatímco na filmovém plátně už comicsy nějaký ten pátek dominují žebříčkům návštěvnosti, v televizi byl dlouhá léta klid. Jednu z prvních vlaštovek vypustila před třemi roky televize CW a přestože nenabídla žádného supehrdinu první kategorie, úspěch to byl mimořádký. Vítejte ve světě, kde tajemný mstitel s lukem drží stráž spravedlnost nad zhýralým Starling City.

Klepněte pro větší obrázek

Další comicsový mstitel - bohatý, ale sám

Na první pohled je Oliver Queen alias Green Arrow stejný jako ostatní superhrdinové. Nejprve zhýralý život milionáře, pak traumatický zážitek a prozření, a nakonec zrození ochránce utlačovaných. Comics podobných postav chrlí tuny, Green Arrow patří k těm méně známým, proto o něj původně ve filmech či seriálech moc zájem nebyl. Teprve situace posledních let, kdy comicsová herečka vrcholí, se dočkal zaslouženého návratu. A to včetně stylizace, která Arrowa popisuje jako drsného, nekompromisního mstitele.

Zatímco tedy ve vesmíru DC Comics máme liberální sympatické ochránce typu Superman nebo Flash, Green Arrow je víc ve stylu Batmana. Brutálnější, pravicovější a také si potrpí na mstu pod rouškou noci. S Batmanem ho spojuje i profil jeho civilního alter-ega. Oliver Queen je milionář, dědic bohatství pocházející z firem jeho rodičů. Na rozdíl od Bruce Wayne ale o rodiče nepřišel, naopak oni přišli o jeho. Když se totiž coby zhýralý mladík vydal jednoho dne napůl opilý na cestu kolem světa, jeho loď ztroskotala. On sám zůstal opuštěný na ostrově. Nikdo nevěděl, že přežil.

Když dva dělají totéž, není to stejné

A že to přežití bylo opravdu drsné. Největší problém mu nedělaly zásoby vody či jídla, ale různí pašeráci a zločinecké organizace, které na ostrově měli své základny a nemilosrdně vraždili kohokoliv, kdo by je mohl ohrozit. Z Olivera se během několika let na ostrově stala tedy prakticky vražedná zbraň, mistrně ovládající luk a šípy. A změnil se i lidsky - ze sobeckého mladíka se stal ochránce. Nemilosrdný, drsný, ale s neochvějnou touhou chránit slabší. Když se tedy po několika letech dostal pryč z ostrova, měl jediný cíl - v džungli zločinu v jeho rodném městě Starling City, se stát takovým ochráncem. Ne jako Oliver Queen, ale jako Arrow.

Klepněte pro větší obrázek

Ozbrojen pouze lukem a šípy se každou noc vydává pronásledovat zločince? To zní jako laciná zápletka, obzvláště v době, kdy současní comicsoví hrdinové si moc na šarády nepotrpí, ale bojují spíše civilními prostředky. Televize CW, která získala licenci na Green Arrow, byla zprvu překvapivou volbou pro drsnější námět CW, ostatně jejich cílovka je z velké televizní pětky suverenné nejmladší - Většinu jejich seriálů tvoří teenagerské soap-opery. Ale mají na kontě také velmi populární Smallville popisující příběhy mladého Clarka Kenta. Mimochodem, Green Arrow ve Smallville před několika lety v malé roli hostoval.

Batman začíná … v televizi

Současná televizní verze Arrow je však nejblíže stylu Batmana začíná. Co nejvíce civilní, v porovnání s jinými masovými seriály překvapivě drsnější, a pokud dojde na akci, je spíše kratší, bez zbytečných keců okolo. Může to vůbec fungovat? Překvapivě může! A to i přestože s postupem dílů začala do seriálu čím dál tím více prosakovat mírná soap-opera. I superhrdinové co se vrátili po letech domů a bojují tajně po nocích mají přeci své bývalé a současné lásky nebo bývalé či současné kamarády!

Naštěstí tím nejzajímavějším zůstává stále hlavní postava Olivera Queena. Jednak díky přirozenému charismatu do té doby neznámého Stephena Amella (a co budeme povídat, jeho cihličky na břiše jsou také solidní) a pak i stylizaci do role osamělého bručouna, který si nese pořád z pobytu na ostrově pár traumat. Je sám, neví komu věřit, chce si dělat věci po svém, je uzavřený a do toho po něm pořád chtějí úsměvy a přetvářku.

Zatímco v první sérii se seriál ještě hledal a nenašel tu správnou rovnováhu mezi milostnou zápletkou a odhalováním nových traumat z Oliverovy minulosti (v každém díle je flashback odhalující novinky z ostrova), se začátkem druhé série našel v tom, jakým způsobem staví děj, využívá prakticky nekonečné zásoby postav z DC univerza a nezapomene dobře napnout správně otevřeným koncem. To potvrzují i čísla sledovanosti, od druhé série se sledovanost pohybuje okolo tří a půl milónů a je suverénní jedničkou pro CW, která zatím hrála v absolutních číslech spíše druhou ligu.

DC vs Marvel. 1:0

Se sebevědomím v druhé sérii rostla i chuť tvůrců úspěchu Arrow využít. Zatímco Marvel postavil ten samý rok do ringu proti nim zbrusu nové Agents of Shield, které důmyslně propojil e svými filmovými Avengers, DC a CW se vydali jiným směrem. Jasně oddělil filmovou a televizní linii, televizní Arrow se tedy nebude potkávat s filmovým Batmanem a Supermanem. DC a Warneři aktuálně staví kompletní all-star team pod hlavičkou Justice League, ale jednak tam Arrow nebude a i kdyby ano, bude ho hrát někdo jiný a dějově se nebudou potkávat.

Svoboda vyprávění tak umožnila CW přidávat do děje spoustu různých postav bez ohledu na to, co vymyslí filmaři. V polovině druhé sezóny nechali Olivera seznámit s mladičkým forenzím expertem ze sousedního města. Jeho jméno bylo Barry Allen a jak už modří vědí, jednoho dne se z něj stane supehrdina Flash. CW tak vytvořila upoutávku na uvažovaný samostatný seriál, a protože ohlasy byly více než výborné, Flash oficiálně dostal zelenou a od letošní sezóny už má vlastní sérii. A co víc - dokonce si obě dvě postavy navzájem u sebe hostují.

Arrow aktuálně už má na kontě třetí sezónu a zatím si drží tempo z mimořádné druhé sezóny. Neváhal dokonce vytáhnout záporáka první kategorie, proti Oliverovi se postavil samotný Raz-Al-Ghul (ne v podání Liama Neesona, i když si to on sám přál) a jak ukázaly aktuální díly, je to pro Olivera zatím největší zkouška. A jestli něco fanoušci milují, jsou to právě velké zkoušky.

Klepněte pro větší obrázek

O svůj osud se tak Arrow příští rok bát nemusí, čtvrtá sezóna už je potvrzena. Stejně jak druhá pro Flashe (o něm jindy) a dokonce se uvažuje, že svojí samostatnou sérii dostane i Ray Palmer alias Atom, Oliver milionářský souputník. Budoucnost comicsů u CW je tedy více než příjemná. Zatímco ve filmovém univerzu Marvel svého soupeře válcuje, rozpačité zkušenosti s Agents of Shield a naopek ty výborné u Arrow a Flashe potvrzují, že v televizí zatím vyhrává DC.

Témata článku: Seriály


15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět