Arrow: Nejlepší comicsový seriál současnosti

5. března 2015
TWEET SDÍLET
V porovnání s jinými masovými seriály překvapivě drsnější, a pokud dojde na akci, je spíše kratší, bez zbytečných keců okolo. Může to vůbec fungovat?

Zatímco na filmovém plátně už comicsy nějaký ten pátek dominují žebříčkům návštěvnosti, v televizi byl dlouhá léta klid. Jednu z prvních vlaštovek vypustila před třemi roky televize CW a přestože nenabídla žádného supehrdinu první kategorie, úspěch to byl mimořádký. Vítejte ve světě, kde tajemný mstitel s lukem drží stráž spravedlnost nad zhýralým Starling City.

Klepněte pro větší obrázek

Další comicsový mstitel - bohatý, ale sám

Na první pohled je Oliver Queen alias Green Arrow stejný jako ostatní superhrdinové. Nejprve zhýralý život milionáře, pak traumatický zážitek a prozření, a nakonec zrození ochránce utlačovaných. Comics podobných postav chrlí tuny, Green Arrow patří k těm méně známým, proto o něj původně ve filmech či seriálech moc zájem nebyl. Teprve situace posledních let, kdy comicsová herečka vrcholí, se dočkal zaslouženého návratu. A to včetně stylizace, která Arrowa popisuje jako drsného, nekompromisního mstitele.

Zatímco tedy ve vesmíru DC Comics máme liberální sympatické ochránce typu Superman nebo Flash, Green Arrow je víc ve stylu Batmana. Brutálnější, pravicovější a také si potrpí na mstu pod rouškou noci. S Batmanem ho spojuje i profil jeho civilního alter-ega. Oliver Queen je milionář, dědic bohatství pocházející z firem jeho rodičů. Na rozdíl od Bruce Wayne ale o rodiče nepřišel, naopak oni přišli o jeho. Když se totiž coby zhýralý mladík vydal jednoho dne napůl opilý na cestu kolem světa, jeho loď ztroskotala. On sám zůstal opuštěný na ostrově. Nikdo nevěděl, že přežil.

Když dva dělají totéž, není to stejné

A že to přežití bylo opravdu drsné. Největší problém mu nedělaly zásoby vody či jídla, ale různí pašeráci a zločinecké organizace, které na ostrově měli své základny a nemilosrdně vraždili kohokoliv, kdo by je mohl ohrozit. Z Olivera se během několika let na ostrově stala tedy prakticky vražedná zbraň, mistrně ovládající luk a šípy. A změnil se i lidsky - ze sobeckého mladíka se stal ochránce. Nemilosrdný, drsný, ale s neochvějnou touhou chránit slabší. Když se tedy po několika letech dostal pryč z ostrova, měl jediný cíl - v džungli zločinu v jeho rodném městě Starling City, se stát takovým ochráncem. Ne jako Oliver Queen, ale jako Arrow.

Klepněte pro větší obrázek

Ozbrojen pouze lukem a šípy se každou noc vydává pronásledovat zločince? To zní jako laciná zápletka, obzvláště v době, kdy současní comicsoví hrdinové si moc na šarády nepotrpí, ale bojují spíše civilními prostředky. Televize CW, která získala licenci na Green Arrow, byla zprvu překvapivou volbou pro drsnější námět CW, ostatně jejich cílovka je z velké televizní pětky suverenné nejmladší - Většinu jejich seriálů tvoří teenagerské soap-opery. Ale mají na kontě také velmi populární Smallville popisující příběhy mladého Clarka Kenta. Mimochodem, Green Arrow ve Smallville před několika lety v malé roli hostoval.

Batman začíná … v televizi

Současná televizní verze Arrow je však nejblíže stylu Batmana začíná. Co nejvíce civilní, v porovnání s jinými masovými seriály překvapivě drsnější, a pokud dojde na akci, je spíše kratší, bez zbytečných keců okolo. Může to vůbec fungovat? Překvapivě může! A to i přestože s postupem dílů začala do seriálu čím dál tím více prosakovat mírná soap-opera. I superhrdinové co se vrátili po letech domů a bojují tajně po nocích mají přeci své bývalé a současné lásky nebo bývalé či současné kamarády!

Naštěstí tím nejzajímavějším zůstává stále hlavní postava Olivera Queena. Jednak díky přirozenému charismatu do té doby neznámého Stephena Amella (a co budeme povídat, jeho cihličky na břiše jsou také solidní) a pak i stylizaci do role osamělého bručouna, který si nese pořád z pobytu na ostrově pár traumat. Je sám, neví komu věřit, chce si dělat věci po svém, je uzavřený a do toho po něm pořád chtějí úsměvy a přetvářku.

Zatímco v první sérii se seriál ještě hledal a nenašel tu správnou rovnováhu mezi milostnou zápletkou a odhalováním nových traumat z Oliverovy minulosti (v každém díle je flashback odhalující novinky z ostrova), se začátkem druhé série našel v tom, jakým způsobem staví děj, využívá prakticky nekonečné zásoby postav z DC univerza a nezapomene dobře napnout správně otevřeným koncem. To potvrzují i čísla sledovanosti, od druhé série se sledovanost pohybuje okolo tří a půl milónů a je suverénní jedničkou pro CW, která zatím hrála v absolutních číslech spíše druhou ligu.

DC vs Marvel. 1:0

Se sebevědomím v druhé sérii rostla i chuť tvůrců úspěchu Arrow využít. Zatímco Marvel postavil ten samý rok do ringu proti nim zbrusu nové Agents of Shield, které důmyslně propojil e svými filmovými Avengers, DC a CW se vydali jiným směrem. Jasně oddělil filmovou a televizní linii, televizní Arrow se tedy nebude potkávat s filmovým Batmanem a Supermanem. DC a Warneři aktuálně staví kompletní all-star team pod hlavičkou Justice League, ale jednak tam Arrow nebude a i kdyby ano, bude ho hrát někdo jiný a dějově se nebudou potkávat.

Svoboda vyprávění tak umožnila CW přidávat do děje spoustu různých postav bez ohledu na to, co vymyslí filmaři. V polovině druhé sezóny nechali Olivera seznámit s mladičkým forenzím expertem ze sousedního města. Jeho jméno bylo Barry Allen a jak už modří vědí, jednoho dne se z něj stane supehrdina Flash. CW tak vytvořila upoutávku na uvažovaný samostatný seriál, a protože ohlasy byly více než výborné, Flash oficiálně dostal zelenou a od letošní sezóny už má vlastní sérii. A co víc - dokonce si obě dvě postavy navzájem u sebe hostují.

Arrow aktuálně už má na kontě třetí sezónu a zatím si drží tempo z mimořádné druhé sezóny. Neváhal dokonce vytáhnout záporáka první kategorie, proti Oliverovi se postavil samotný Raz-Al-Ghul (ne v podání Liama Neesona, i když si to on sám přál) a jak ukázaly aktuální díly, je to pro Olivera zatím největší zkouška. A jestli něco fanoušci milují, jsou to právě velké zkoušky.

Klepněte pro větší obrázek

O svůj osud se tak Arrow příští rok bát nemusí, čtvrtá sezóna už je potvrzena. Stejně jak druhá pro Flashe (o něm jindy) a dokonce se uvažuje, že svojí samostatnou sérii dostane i Ray Palmer alias Atom, Oliver milionářský souputník. Budoucnost comicsů u CW je tedy více než příjemná. Zatímco ve filmovém univerzu Marvel svého soupeře válcuje, rozpačité zkušenosti s Agents of Shield a naopek ty výborné u Arrow a Flashe potvrzují, že v televizí zatím vyhrává DC.

Témata článku: Seriály

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hry zadarmo, nebo se slevou: Ubisoft+ zdarma a nabitý balík her od 2K v čele s Mafií

Hry zadarmo, nebo se slevou: Ubisoft+ zdarma a nabitý balík her od 2K v čele s Mafií

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Recenze mobilu Poco X4 GT. Stvořený pro spořivé hráče

Recenze mobilu Poco X4 GT. Stvořený pro spořivé hráče

** Perfektní výkon, nádherný displej a rychlé dobíjení ** Zklamat mohou fotoaparáty a prostředí plné zbytečností ** Chybí odolnost a slot na microSD, ale to hráče nejspíš trápit nebude

Jakub Vrbacký
Herní mobilyRecenze
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

Intel Core 13. generace nabízí až 24 jader a prolomí hranici 6 GHz

** Procesory rodiny Raptor Lake přicházejí, zatím jen tři modely ** Nejvyšší model má 24 jader, ale stále hybridní design ** Intel připravuje i limitovanou edici 6GHz čipu

Karel Javůrek
ČipyProcesoryIntel
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

** Hodinky Pixel Watch se ukazují v celé své kráse ** Displej bude krýt Gorilla Glass zatím neznámé generace ** Pásky rozhodně nebudou univerzální

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně