Astell & Kern Angie II: test high-end špuntů

Astell & Kern Angie II: test high-end špuntů
Když se high-endová značka spojí s legendou oboru a napěchují sluchátka unikátní technologií, dostaneme špičkové špunty, které ale šokují svými rozměry a cenou lehce pod 40 000 Kč.

Zvuk

Angie využívají třípásmový systém, přičemž každé pásmo má svůj oddělený zvukovod z nerezové oceli. Osm měničů se rozděluje na dva pro bas, dva pro středy a čtyři pro výšky. Průměrná náročnost na vybuzení zajistí dobrou využitelnost i s méně výkonnými přehrávači a také nižší citlivost na šum zdroje. Testování probíhalo především na Hi-res přenosných přehrávačích Opus#1, Cowon Plenue D a Fiio X3 mkII.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Angie jsou prezentovány jako model s referenčním zvukem pro studia a oproti ostatním JH Audio in-earům to nepochybně platí. Angie hrají i neutrálněji než Heir 10.A či AAW W500, ale i tak bych jejich podání jako úplně referenční či neutrální nenazval. Stále mírně zvýrazněný bas, utlumenější výšky a velmi lehké teplejší zabarvení z Angie dělá sluchátka, která se sice pokouší o referenční zvuk, ale nakonec ten poslední krok neučiní a usadí se ke zvuku příjemnějšímu. To má samozřejmě znatelnou výhodu, hudba se dobře poslouchá i po dlouhé době, kvalita nahrávky není tak životně důležitá a přitom si zvuk zachovává dostatečnou věrnost a lze se věnovat zkoumání všech detailů. Od Angie jednoduše nelze očekáváte skutečně referenční, kritický a ničím nezastřený pohled na zvuk. Ale to nevadí, protože jejich současné ladění zaujme nejspíše výrazně širší skupinu posluchačů.

Začít se musí u basu a jeho nastavování. Dle výrobce lze pásmo nastavit v rozsahu 0 až 10 dB, osobně ovšem i při nejnižším nastavení považuji bas za lehce zvýrazněný. Určitě nelze čekat tak ploché podání jako u  Q-Jays 2015 s připojeným adaptérem, Etymotic Research ER-4S či Rockit R50. Postupným přidáváním se zesiluje především středobas a přes různé úrovně příjemného zvýraznění se lze dostat pomalu až k podání pro bassheady. Pro testování jsem využíval nastavení na minimum, se kterým se Angie nejvíce blíží proklamovanému referenčnímu podání a kdy nabízejí technicky nejlepší zvuk. Po kvalitativní stránce lze basu vyčíst pouze horší rozsah do nejspodnějších tónů. Jinak hraje přesně, velmi rychle, s dobrou úderností a skvělým prokreslením.

Střední pásmo se podařilo skvěle vyladit. Nezní příliš vzdáleně ani vystouple, podání spíše hladké, s lehce teplejším zabarvením a nádherně příjemně plynoucí. Skvěle zvládá mužské i ženské hlasy, které znějí dostatečně plně a přitom si zachovávají i určitou lehkost a jiskru. Oproti jiným sluchátkům zaměřujícím se na referenční zvuk zde středy nejsou vůbec agresivní a takové sykavky jsou spíše mírně potlačeny, než aby při poslechu řezali do uší. Střední pásmo Angie opravdu zvuku kraluje a svým podáním patří mezi to nejlepší na trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O nejvyšší pásmo se starají celé čtyři měniče a dalo by se tedy očekávat, že pásmo bude výrazné, skvěle rozlišené, plné energie a detailu. Překvapivě tomu tak ale není a naopak spíše utlumené výšky představují největší slabinu. Stejně jako u středů, i zde se jedná o naprosto hladký, příjemný a neagresivní zvuk, což mnozí posluchači jistě ocení, ale za referenční studiové podání se to považovat nedá. Na high-endovou kategorii sluchátka zaostávají i po technické stránce, v rozsahu, rozlišení a detailnosti nijak nevynikají a na ty nejlepší ztrácejí.

Právě přímé porovnání s mými nejlepšími in-eary Heir 10.A a Campfire Audio Jupiter poukázalo na přednosti i nedostatky Angie. Vynikají svým laděním, neutrálnějším než Heir a přitom ne tak suchým jako Jupitery. Jedná se o skvělý univerzální zvuk, který zahraje dobře snad všechno a přitom nikdy nezačne nudit nebo otravovat. Po stránce technické ale na nejvyšší high-end ztrácejí, o trochu horší rozlišení, občas chybějící detail, více se zadýchávají v nejnáročnějších pasážích a projeví se jejich mírná zastřenost. I tak se jedná o velmi dobrého zástupce třídy High-end, ale spíše srovnatelného s customy AAW W500 než s Campfire Audio Jupitery.

Verdikt

Astell & Kern Angie II mají poutavý vzhled, špičkovou kvalitu zpracování, velmi dobrou izolaci a naprosto vynikající ladění, které dobře balancuje mezi studiovou přesností a příjemným poslechem. Na druhou stranu tu jsou ale obrovské rozměry způsobující problémy s pohodlím a po technické stránce slabší zvuk, který plně neodpovídá dané cenové kategorii.

Angie tak ve mě nechávají smíšené pocity. Určitě se jedná o nadprůměrného zástupce třídy High-end a jejich zvuk nepochybně dokáže nadchnout obrovské množství lidí, přičemž pro spoustu z nich to bude konec jejich cesty za Hi-fi zvukem na vestách. Ale i tak si říkám, jestli to nešlo udělat ještě o kousíček lépe. A především ve znatelně menším balení.

Astell & Kern Angie II

Cena 39 490 Kč

Sluchátka do testu zapůjčil Audigo

  • Konstrukce Intraaurální, kombinace hliníku a uhlíkového vlákna
  • Měniče třípásmový systém, osm měničů
  • Impedance 17 ohmů
  • Frekvenční rozsah 10 až 23 000 Hz
  • Citlivost 117 dB při 1mW
  • Kabel výměnný se čtyřpinovým konektorem, v balení verze 2,5 a i 3,5 mm jack
AVmania.cz: Astell & Kern Angie II
Konstrukce   9
Pohodlí   6
Izolace   8
Zvuk   8

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Test, Fiio, High-End, Astell & Kern, Shure

Určitě si přečtěte

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

27 Marek Čech, Vojtěch Malý

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech