Asus Memo Pad: dva zcela odlišné tablety s Androidem

7. května 2013
TWEET SDÍLET
Asus Memo Pad a Memo Pad Smart 10“ jsou dva cenově zajímavé tablety, které nesou podobné jméno, do jedné rodiny ale určitě nepatří.

Po úspěchu Transformerů a hlavně Nexusu 7 útočí na trh jeden sedmipalcový a jeden desetipalcový tablet od známého výrobce. Větší láká hlavně na zajímavý poměr cena výkon, menší se vyzbrojil nižší cenou a lákavými barvami zadního krytu.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Konkurence je u obou úhlopříček obrovská, ale vzhledem k tomu, jak se Asus staví k aktualizacím a podpoře, získává konkurenční výhodu.

 Klepněte pro větší obrázek
 

Sedmička s kompromisy

Menší sedmička vypadá na první pohled velmi povedeně a u takto levného tabletu příjemně překvapí precizní slícování. Skřípání a vrzání se dočkáte jen ve spodní části, a to pouze když vyvinete dostatečný tlak. Testovaný kus měl záda v růžového plastu, který asi příliš nepotěší pánskou část potenciálních zákazníků.

Klepněte pro větší obrázek
Menší tablet o je trošku baculatější, větší zase nabízí video výstup přes HDMI
 

Pokud hledáte střízlivější barvu, pak vám Asus nabídne i bílou nebo černou. Základní orientace tabletu je na výšku, o čemž svědčí umístění čočky uprostřed kratší strany nad obrazovkou a nápis Asus na protější straně. Pod krycím sklem najdete bohužel jen TN panel s nízkým rozlišením 1 024 × 800 px. Kvalita zobrazovače je jednou z největších slabin jinak povedeného stroje.

Na horní straně najdete mikrofon a 3,5mm výstup na sluchátka, který produkuje obstojný zvuk, i když připojíte dražší sluchátka. Na straně pravé najdete malý otvor, který slouží jako resetovací tlačítko, takže budete muset použít špendlík nebo kancelářskou sponku. Na pravé straně hledejte zapínací tlačítko a regulaci hlasitosti. Nabíjecí a synchronizační microUSB konektor a rozšiřující slot na microSD kartu umístil výrobce úplně dolů.

Klepněte pro větší obrázek 

Reproduktor menšího modelu kryje elegantní kovová mřížka

Plastová záda mají příjemný, ale nepříliš hluboký vzorek, který vyklouznutí z ruky nejspíše nezabrání. Posledním prvkem je hlasitý reproduktor, který kryje jemná kovová mřížka, a najdete ho ve spodní časti zad.

Desítka s IPS

Větší model si polepšil hlavně v displeji, IPS panel s rozlišením 1 280 × 800 px září věrnými barvami a pozorovací úhly jsou standardně výborné. Výchozí poloha tabletu je pro změnu na šířku, protože čočku přední kamery najdete lehce mimo střed delší strany, hned vedle umístil výrobce čidlo pro snímaní okolního jasu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak už to u tabletu bývá, i zde tvoří krycí sklo podstatnou část přední strany. Tloušťka těla je o něco menší než u sedmičky, takže se přes své rozměry velmi dobře drží. Jediná výtka bude směřovat k hladké úpravě zad, na které navíc zůstávají viditelné nečistoty a otisky prstů.

Na horní hraně vlevo najdete tlačítko, kterým tablet zapnete. Výstup na sluchátka a regulaci hlasitosti umístil výrobce na pravou stranu. Spodek tabletu je zcela prázdný, takže nabíjecí a synchronizační microUSB najdete vlevo společně se slotem na microSD kartu, mikrofonem, microHDMI výstupem a škvírou pro reset.

Klepněte pro větší obrázek
Čočka fotoaparátu je obehnaná kovovým rámečkem, ten ale přesně lícuje se zády

Na zádech uprostřed vykukuje čočka 5Mpx fotoaparátu. Velkou pochvalu zaslouží hlasité stereo reproduktory, ty jsou na levé a pravé straně zad umístěny tak šikovně, že když tablet chytnete oběma rukama, nepoložíte na ně prsty. Protože jsou reproduktory umístěny až v místě, kde se záda zaoblují, nevadí ani položení na stul. Tady někdo přemýšlel hlavou.

Tegra vs. jednojádro

I když není Tegra 3 žádnou novinkou, pořád se jedná o výkonné, spolehlivé a osvědčené řešení. Čtyři jádra s taktem 1,2 GHz a 1GB RAM zaručují velmi plynulý chod většího z bratrů. I zbytek výbavy je povedený, 16 GB vnitřní paměti a možnosti rozšíření přes microSD kartu, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 3.0, plnohodnotná GPS a microHDMI výstup. Za cenu lehce přes 8 000 Kč je tato výbava velmi povedená. Tablet je příjemně rychlý a bez problémů zvládne i náročnější hry.

Klepněte pro větší obrázek
Záda většího tabletu zamažete hned a otisků prstů se pouhým utřením nezbavíte,
zato ten malý se vám zašpinit jen tak nepodaří

Jednojádrový procesor VIA s taktem 1 GHz v menším modelu je naopak spíše zklamáním, které trochu mírní 1 GB RAM a až 16 GB vnitřního prostoru. Slot na microSD kartu sice potěší, ale absence Bluetooth a GPS už tolik ne. Systém se sice podařilo vyladit, takže vše běží více méně plynule, ale výkonový zázrak nečekejte. Z druhé strany si ale v rozumné kvalitě zahrajete třeba Shadowgun: DeadZone, což určitě není k zahození, podobně grafický čip umí i hardwarovou akceleraci 1080p videa.

Větší přesvědčil

Zadní kamera u desítky pořizuje 5Mpx snímky, ale kvůli absenci blesku budete odkázaní jen na fotografování při dobrých světelných podmínkách, jinak se projeví šum. Celkově ale dosahují snímky relativně dobré kvality. Natočit můžete i 1080p video, které je na tom s kvalitou trochu hůř, protože software dost často bojuje s vyvážením bílé, ale točení videa na tabletu asi není úplnou prioritou.

Co mě hodně potěšilo, je kvalita reproduktorů, kterou jsou hlasité a nechybí jim podání prostoru a basy, pochopitelně v rámci možností takto malých měničů. I sluchátkový výstup umí podat dobrý výkon, a když připojíte náročnější sluchátka, rozhodně nebudete zklamaní. Větší zkreslení čekejte až u vyšších hlasitostí, tam si začne zesilovač vymýšlet.

Klepněte pro větší obrázek 
Reproduktor menšího modelu kryje elegantní kovová mřížka

Přehrávání videa je naprosto bezproblémové, při maximálním jasu a zapnuté Wi-Fi vydržel tablet přehrávat 1080p video tři a půl hodiny. Výrobce použil systém Android ve verzi 4.1.1, systém je příjemně svižný a netrpí na žádné zasekávání nebo dlouhé „přemýšlení“. Úpravy jsou spíše decentní a běžnému používání nebudou vadit. Za zmínku stojí třeba doživotní Asus WebStorage s kapacitou 5 GB a zamykání určitých aplikací heslem. Asi nejvíce se mi libí povedená klávesnice s trvale zobrazenou řadou číslic, tím se opravdu rapidně zrychlí psaní.

Sedmička má jen přední kameru, kterou spíše než pro focení použijete na videohovory. Video 1080p vydržel tablet přehrávat s maximálním jasem a zapnutou Wi-Fi rovné čtyři hodiny. Reproduktor je dostatečně hlasitý, ale protože je jen jeden, chybí mu podání prostoru. Systém Android 4.1.1 je i na takto slabém procesoru dostatečně rychlý, ale občas se nevyhnete krátkému „přemýšlení“. Softwarová výbava dodaná výrobcem je v podstatě stejná jako u desítky. Jediné, co je zde navíc, je stahovací roletka s přepínači bezdrátových sítí, jako to znáte z telefonů.

Osobně bych se rozhodl spíše pro větší tablet, i když se mi rozměry sedmičky líbí více. Důvody jsou jasné: větší výkon, lepší výbava a o hodně lepší displej. U sedmičky je snaha ušetřit až příliš viditelná a budoucí majitelé se budou muset smířit s několika omezeními, která jsou dle mého až příliš velká na to, aby si výrobce za tablet mohl říct 4 290 Kč. Když si vzpomenu na dvoujádrový Acer IconiaTab B1-A71 za 3 333 Kč, utvrzuji se v tom, že tady je něco špatně.

Asus MeMo Pad
výbava 6
ergonomie 7
výkon 6
výdrž 8


+ Výdrž
+ Více barevných variant
+ Aktuální Android

- Chybí výkon
- Kvalita displeje


Asus MeMo Pad Smart 10''
výbava 8
ergonomie 8
výdrž 9
ovládání 8

 

+ Výdrž
+ Cena
+ Umístění reproduktorů

- Umatlaná záda
+ Chybí přisvětlovací LED


Asus MeMO Pad

 • tablet s Androidem,
 • Asus, www.asus.cz
 • Cena: ]: Object reference not set to an instance of an object.-->
 • displej: 7'', TFT LCD, 1 024 × 600 px
 • konektivita: microUSB,Wi-Fi 802.11 b/g/n na 2,4 GHz
 • paměť: 8/16 GB + microSD, 1 024 MB RAM
 • baterie: 4 270 mAh
 • procesor: VIA VM8950 (1× 1 GHz)
 • fotoaparát: přední 1 Mpx
 • operační systém: Google Android 4.1.1 (Jelly Bean)
 • rozměry a hmotnost: 196 × 119 × 11,2 mm, 358 g

Asus MeMO Pad Smart 10''

 • tablet s Androidem, Asus, www.asus.cz
 • cena: ]: Object reference not set to an instance of an object.-->
 • displej: 10'', IPS LCD, 1 280 × 800 px
 • konektivita: microUSB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0 + EDR + A2DP, GPS
 • paměť: 16 GB + microSD, 1 024 MB RAM
 • baterie: 5 070 mAh
 • procesor: Nvidia Tegra 3 (4× 1,2 GHz)
 • fotoaparát: zadní 5 Mpx, přední 1,2 Mpx
 • operační systém: Google Android 4.1.1 (Jelly Bean)
 • rozměry a hmotnost: 263 × 181 × 9,9 mm, 580 g

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer

]: Object reference not set to an instance of an object.-->]: Object reference not set to an instance of an object.-->

 

Témata článku: Testy, Novinky, Přenosné, Asus

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka