Asus Xonar Essence One: sluchátkový zesilovač a D/A převodník (test)

Asus Xonar Essence One: sluchátkový zesilovač a D/A převodník (test)
Dokáže se velkovýrobce počítačů přizpůsobit nárokům hifistů a uspět na trhu přeplněném zavedenou konkurencí? Nabídne předraženou komerci pro masy nebo opravdové hi-fi?

Když už se nabízí možnost Xonar využívat jako předzesilovač v repro sestavě, tak bych také uvítal nějaké jednoduché dálkové ovládání, alespoň pro přepínání vstupů a nastavení hlasitosti. Dálkové ovládání nabízí i velmi levné AV receivery a zde u poměrně drahého Xonaru mi jeho absence přijde poněkud nešťastná.

Zvuk

Upozornění: V Xonaru má uživatel možnost vyměnit až 11 operačních zesilovačů v cestě signálu, tedy je možné zvuk převodníku znatelně pozměnit a možná se dá dosáhnout i výrazně lepšího zvuku. Níže popsané vlastnosti platí pro tovární osazení.

Klepněte pro větší obrázek 

Xonar se nevydává směrem k neutrálnosti či analytičnosti mnoha jiných hi-fi výrobků, ale spíše sází na oblíbené nabasované a příjemně se poslouchající podání. Pro posluchače přecházející z nižších zvukových karet výrobce tedy přechod nebude takovým šokem a na nový zvuk si poměrně rychle zvyknou.

Basové pásmo je podáno s velmi dobrým rozsahem, kdy si i nejnižší bas zachovává vynikající autoritu. I přes značné zvýraznění je bas vždy přesný, rychlý a nabídne množství detailů. Ve většině žánrů zvýrazněný bas není na škodu, ale v některých případech, hlavně u moderních nahrávek popu, začne mírně překrývat ostatní pásma, což u převodníku v této cenové hladině pokládám za nepříjemný nedostatek. Ale při poslechu klasiky, rocku či jazzu není v basovém pásmu nic, na co by bylo možné si stěžovat.

Klepněte pro větší obrázek 

Střední pásmo i přes svou mírnou zapadlost dokáže vtahovat posluchače do hudby a tepleji zabarvené hlasy se příjemně poslouchají i po delší době. Středy oproti konkurenci ztrácí v detailnosti, neutralitě i čistotě, pokouší se to nahradit jen pomocí dobré muzikálností a hladkého neagreivního podání. Ale nejvyšší pásmo je na tom ještě o kus hůře. Podprůměrný rozsah v kombinaci s nedostatkem energie a nepřirozeným zabarvením dělá z výšek nečitelné, nevýrazné a nezajímavé pásmo. Jedinou výhodou je tedy jeho neagresivita a absence nepříjemných sykavek.

Příjemným překvapením je velmi povedené podání prostoru, na široké scéně se dobře určuje umístění i vzdálenost nástrojů, zde bez nejmenších výtek. Také celková dynamika se povedla, nahrávky s větším dynamickým rozsahem si na Xonaru opravdu vychutnáte.

Klepněte pro větší obrázek 

Výrobce se v propagačních materiálech chlubí osminásobným symetrickým upsamplingem, ten po zapnutí provede jasně slyšitelnou změnu, ale bohužel k horšímu. Zvuk se stane ještě nabasovanějším, zabarvenějším a výšky už to úplně vzdají. Doporučuji tuto funkci nevyužívat, já osobně jsem s upsamplingem nevydržel poslouchat více jak 5 minut.

Sluchátkový zesilovač překypuje sílou pro dostatečné vybuzení i velmi náročných domácích sluchátek. Sennheisery HD600 i AKG K701 jsem s Xonarem používal naprosto bezproblémů s dostatečnou výkonovou rezervou. Kvalitou zvuku bych zesilovač zařadil do horšího průměru, o kousek lepší než ten ze Style-Audio Ruby2, ale horší než u Nuforce Icon HD.

Klepněte pro větší obrázek 

Konkurence v podobě Style-Audio Carat Ruby 2 či Nuforce Icon HDP nabídnou vyrovnanější a přehlednější zvuk s méně nedostatky. Xonar se jim vyrovná v oblasti basu, prostoru a dynamiky, středy absenci technické dokonalosti dohánějí v muzikálnosti, ale výšky opravdu potřebují ještě znatelně zlepšit.Ale přesto, pokud se zkombinuje Xonar s nějakými agresivnějšími a světlejšími sluchátky či reproduktory, ve výsledku z toho vzejde příjemný neunavující zvuk, žádné vrcholné hi-fi, ale poslouchat se to bude bez nejmenších problémů.

Verdikt

Xonar Essence One určitě není špatné zařízení. Nabízí kvalitní konstrukci, dostatečné množství vstupů i výstupů, bezproblémovou spolupráci s počítačem, výkonný zesilovač pro sluchátka a předzesilovač. O takové výbavě si mohou některé konkurenční zařízení nechat zdát.

Klepněte pro větší obrázek 

Díky možnosti vyměňovat operační zesilovače lze zvuk výrazně pozměňovat a naladit si ho dle vlastních požadavků. Tovární osazení v kombinaci s dobře zvoleným zbytkem řetězce vytvoří příjemně se poslouchající sestavu, která kvalitou zvuku vysoce přesahuje možnosti všech ostatních zvukových karet výrobce. V porovnání s konkurencí z hi-fi trhu to chce ale ještě trochu vylepšit.

Tedy Asus Xonar Essence One jako první vlaštovka výrobce do světa Hi-fi nezklamala a pokud se v budoucnu doladí pár nedostatků, může se z velké počítačové firmy stát i velký hráč na čistě hi-fistickém trhu.

Asus Xonar Essence One

  • Cena přibližně 10 000 Kč
  • Odstup signál-šum 120 dB
  • Zkreslení (1kHz) 0,000316 % ( -110 dB)
  • Podporované vzorkovací frekvence 44,1/48/88,2/96/176,4/192 kHz
  • Poporovaná bitová hloubka 16/ 24 bit
  • Rozsah 10 – 48 000 Hz
  • Výstupy RCA, XLR, 6,3 mm jack
  • Vstupy USB B, Coaxiální a Optický SPDIF 
AVmania hodnotí
design 7
zvuk 7
funkce 9
uživatelská přívětivost 9
konstrukce 10

 

hce counter

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Test, Zesilovače

Určitě si přečtěte

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

37 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

25 Jaromír Puk

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech