Atomic Blonde: Bez lítosti – recenze filmu

5. srpna 2017
TWEET SDÍLET
Spolurežisér Johna Wicka ve špionážní misi z Berlína před pádem zdi sází na jeho atmosférickou kulisu, sexy chladnou agentku Charlize Theron, osmdesátkový soundtrack a dlouhou akční scénu napříč patry domu.

Jednačtyřicetiletá Charlize Theron, držitelka Oscara za drama Zrůda, se v posledních letech prezentuje i v akčních záležitostech. To byl příklad její jednoruké Furiosy v Šíleném Maxovi či letos hackerky Cipher v Rychle a zběsile 8.

Ledově chladná agentka

V akčním módu pokračuje i v Atomic Blonde. Zde ztvárňuje expertku na sběr informací a boj beze zbraní Lorraine Broughton, která musí při své špionážní misi využít všech svých schopností a předností, aby zůstala naživu.

Lorraine je agentka MI6. Dokonalá profesionálka se skvělým výcvikem. Nelítostná, nečitelná, ledově chladná. Ledový chlad, který z ní sálá, je zvýrazněn koupelemi ve vaně s kostkami ledu, kde regeneruje své tělo, které v akcích utrží mnohé šrámy. A po takové koupeli si dá vodku Stoličnaju s ledem.

Není ženskou obdobou Jamese Bonda z craigovského, psychologizujícího období, ale strojem na zabíjení, který vnějškově jen velmi málo projevuje emoce. Jestliže agent 007 v posledních filmech pochyboval o smyslu svého poslání, což činilo jeho figuru plastičtější, Lorraine plní zadané instrukce a je při tom hodně sexy.

Kdo za kterou stranu kope?

Její neproniknutelnost slouží tvůrcům jako součást špionážní hry na dvojité a trojité agenty, přeběhlíky a zrádce, v níž není snadné odhadnout, kdo za kterou stranu kope, komu je možné věřit a kdo chystá s kým za zády koho jaký podraz.

Tato nejistota ohledně záměrů a motivovanosti postav, které v této víceúrovňové hře na kočku a myš vystupují, je ještě podpořena vyprávěcím rámcem, do něhož je hlavní příběh zasazen. A také střídáním perspektiv vypravěčů. Vypravěčkou tak není jen Lorraine, ale i její berlínská spojka, která nám trochu v předstihu před dějem odhaluje své závěry.

Nespolehlivý vypravěč

Onen vyprávěcí rámec tvoří výslech Lorraine jejími nadřízenými. Výkonný ředitel MI6 Eric Gray (Toby Jones) ve spolupráci s vysoce postaveným agentem CIA Emmettem Kurzfeldem (Johnem Goodmanem) od ní v ústředí britské tajné služby v Londýně očekávají důvěrné informace. Výslech se odehrává několik dní poté, co se vrátila z mise, jejíž tvoří obsah vyprávění.

Toto rámcující zastřešení ale jen zbytečně zpomaluje a narušuje rytmus už tak překombinovaného příběhu. Nejen že je z něho patrné, že hlavní hrdinka přežila vše bez úhony, což zbavuje vyprávění jistého napětí, ale jeho funkcí se zdá být především dovysvětlení a shrnutí některých dějových nuancí, které nemusel nepozorný nebo pomaleji chápající divák pojmout.

V závěru ale rámcující formát svou funkci přeci jen obhájí, když přinese množství zvratů a překvapivou pointu. A ne jednu, která nám odhalí, kdo byl ve skutečnosti tím, za jehož identitou se Lorraine honila. Tvůrci přitom pracují s fenoménem nespolehlivého vypravěče.

Seznam agentů

Agentka MI6 je těsně před koncem studené války poslána do Berlína, aby vyšetřila vraždu svého kolegy a jak se ukáže i milence Jamese Gascoineho (Sam Hargrave). Agent KGB Yuri Bakhtin (Jóhannes Haukur Jóhannesson) ho připravil o vzácný dokument, ukrytý v náramkových hodinkách.

Pád Berlínské zdi už se blíží a Lorraine se zapojuje do smrtelně nebezpečné hry, jejímž cílem je získat ukradený seznam všech činných tajných agentů, operujících v sovětské vlivové sféře. Jen tak se jí podaří zjistit, kdo jde po agentech MI6 a kdo je oním dvojitým špiónem, který spolupracuje s nepřátelskou stranou. Jestli tedy jde jen o jednu osobu.

Aby se jí podařilo tento seznam zajistit, spojuje se s kontaktní osobou v podobě berlínského rezidenta Davida Percivala (James McAvoy), který se poněkud vymkl kontrole. V Berlíně ale neoperuje jen Stasi nebo Rusové, Američané a Britové, ale i francouzská zpravodajská služba. Její agentka Delphine Lasalle (Sofia Boutella) Lorraine sleduje až do bodu, kdy její zájem o ni přeroste do hodně žhavé lesbické scény.

Fyzická akce

Děj připomíná variaci na hry špionážních služeb, jež známe z románů Johna le Carré. Do té berlínské se zapojuje ruský obchodník se zbraněmi s vazbami na KGB, tajemný dvojitý agent nebo důstojník Stasi, spolupracující s Brity. Se seznamem agentů se nakládá jako s exkluzivním zbožím, určeným pro toho, kdo přijde s nejvyšší nabídkou i výbušným kompromitujícím materiálem, který může odhalit, kdo je oním „krtkem“.

Tvůrčí snaha o složitější strukturu vyprávění špionážního příběhu se tu ne vždy kompaktně potkává s fyzickou kaskadérskou akcí á la Jason Bourne, do níž se zapojují předměty a prostředí okolo, aby působila co nejpestřeji. Choreograficky propracované bojové scény, při nichž se rozdávají rány, chvaty a kopance na všechny strany, si vzal na starosti David Leitch.

Režisér filmu, který dlouhá léta předtím působil jako koordinátor kaskadérů, který se podílel na filmech jako Klub rváčů, Matrix Revolutions , 300: Bitva u ThermopylBourneovo ultimátum nebo Jupiter vychází. S Chadem Stahelskim založil v roce 1997 produkční společnost 87Eleven, v níž herce připravují na náročné akční scény. Využil toho například Keanu Reeves v jejich společném filmu John Wick, k němuž a právě k Bourneovi bychom mohli žánrové pojetí Atomic Blonde připodobnit.

Sexy hrdinka i vizuál

Honičky žigulíků a trabantů zas připomenou úvodní scénu z Ritchieho stylového špionážního retra Krycí jméno U.N.C.L.E., s nímž Atomic Blonde sdílí více společných znaků. Oba filmy se odehrávají v Berlíně a oba si zakládají na cool podání, které se projevuje ve vizuální stránce, kulisách, výpravě, designu i hudebním soundtracku.

Zatímco Ritchie vsadil v soundtracku na italské melodie, Leitch na kapely a interprety z osmdesátých let jako Nena, New Order, Siouxsie and the Banshees nebo David Bowie. Něžné balady jako Father Figure od George Michaela nechává zaznít na pozadí syrových a mnohdy brutálních akčních scén, což vytváří velmi zajímavou kombinaci.

S Berlínem před pádem zdi režisér zachází jako s atmosférickou kulisou, jak vypadlou z filmů Nicolase Windinga Refna. Studená sexy neonová estetika nemá moc společného s atmosférou v komunistickém státu, ale dobře ladí s chladným a sexy vyzařováním titulní hrdinky.

U ní vám bude chybět větší motivovanost jejího jednání, ale na to režisér nehraje. Její působení je vystavené čistě na efekt. To, jak svůdně se pohybuje, jaké hází sexy pohledy i uzemňující hlášky. Kamera se až fetišisticky mazlí s jejíma dlouhýma nohama na jehlových podpatkách i polonahým tělem v prádle, kde prodává to, co se jako modelka naučila na přehlídkových molech.

Akční scéna roku

V akčních scénách pak prokazuje přípravu jinou a fyzicky mnohem náročnější, kterou si říká o nějakou další obdobu Bonda či Bournea v ženském podání. Nejlépe je to vidět v asi desetiminutové scéně, která se stává výstavní ukázkou choreografických a režijních možností samostatně debutujícího Davida Leitcha.

Jestliže jste si oblíbili dvojici indonéských Zátahů a způsob, jakým se v nich pracuje s akčními scénami, které vypadají, jak kdyby byly točené na jeden zátah bez viditelného střihu, tak podobně intenzivní scénu dostanete i v Atomic Blonde. Stává se dosavadní královnou letošních akčních scén, která vás svou syrovostí a realističností přiková k sedadlům.

Hrdinka v několika patrech vybydlené budovy na schodech i jinde bojuje za pomocí pěstí, kopů i zbraní s protivníky, aby se potom celá akce přesunula do ulic, kde pokračuje automobilovou honičkou. Působí to komplikovaně, vrstevnatě a přitom díky použití ruční kamery přirozeně.

Vstupenky do velkého akčního světa

Režisér se touto nekompromisní scénou, která výborně graduje, zapsal do zlatého fondu akčních scén a já jsem zvědavý, jak se to odrazí v jeho dalším filmu, který by se v půli příštího roku měl objevit v kinech. Jde o Deadpoola 2, tedy komiksovou látku.

Z grafické novely s názvem The Coldest City britského autora komiksů, videoher a románů Antonyho Johnstona (1972), jenž spolu s Christopherem Mittenem stojí i za postapo komiksovou sérií Wasteland, vychází volně i film Atomic Blonde. Scénáře se ujal Kurt Johnstad, který má na svém kontě obě komiksové Třístovky.

Režisér spolu s ním přichystal stylový špionážní akčňák, v němž zúročil svůj talent pro vytváření bojových choreografií, založených na fyzické akci. Pokus o složitější strukturu vyprávění špionážního příběhu jim kvůli překombinované zápletce úplně nevyšel, sázka na atmosférickou kulisu Berlína, našlapaný osmdesátkový soundtrack a nestárnoucí Charlize Theron ve stylizaci Debbie Harry z Blondie ano.

David Leitch si tímto filmem a zvlášť jednou dlouhou scénou napříč patry domu řekl o vstupenku do světa režisérů, kterým se svěřují velké bijáky s náročnými akčními scénami. Charlize Theron pak upozorňuje, že i ženským hrdinkám sluší bondovské či bourneovské role a že by se jim do budoucna nebránila. Tak uvidíme, jak se oběma v tomto směru dále povede.

Atomic Blonde: Bez lítosti

  • Žánr: akční špionážní thriller
  • Původní název: Atomic Blonde
  • www.atomicblonde.com/
  • USA, 2017
  • Scénář: Kurt Johnstad
  • Režie: David Leitch
  • Hrají: Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman, Sofia Boutella, Toby Jones, Eddie Marsan, Roland Møller, Jóhannes Haukur Jóhannesson
  • Distribuce: Vertical Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 03. 08. 2017
Atomic Blonde: Bez lítosti
Film   6

[********************]  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejen houbičky a smrtící infekce dokážou rychle vyhubit lidstvo. Vybrali jsme nejlepší a nejznámější filmy, které ukazují, jak si lidé poradí (nebo taky neporadí) se zhroucením společnosti a různými katastrofami. Některé jsou smrtelně vážné, některé akční a některé... velmi odlehčené.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Lukáš Václavík
Filmy on-lineNetflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory