Audifilní Tidal také nabídne hudbu zdarma. Zhorší jí však kvalitu a doplní reklamou | Zdroj: Tidal

Zdroj: Tidal

Audifilní Tidal také nabídne hudbu zdarma. Zhorší jí však kvalitu a doplní reklamou

Spotify a Deezer lezou Tidalu do zelí, když už také nabízejí „bezdrátovou“ hudbu ve FLACu. A Tidal zase reaguje na konkurenci tím, že uvede základní bezplatný tarif. Square, nový majitel této služby, ohlásil novinku zatím jen v USA, ale slibuje, že ji v budoucnu rozšíří i na další z 61 podporovaných trhů včetně Česka.

Tidal v současnosti nabízí dva placené tarify, HiFi za 149 Kč a HiFi Plus za 298 Kč měsíčně. Oba obsahují přes 80 milionů skladeb a 350 tisíc videoklipů. Klasické stopy nabízejí v kvalitě odpovídající hudebním CD, mají tedy 44,1kHz vzorkování, 16bitovou hloubku a datový tok až 1411 kb/s. HiFi Plus ale navíc vybraná alba nabízí i ve vyšší kvalitě s 24 bity a vzorkováním 192 kHz (někdy i 352 kHz).

Základní bezplatný tarif pochopitelně žádný audiofilní zážitek nenabídne. Hudba bude v AAC s datovým tokem 160 kb/s, poslech navíc budou přerušovat reklamy a nebude možné libovolně přeskakovat písničky. Tím se tedy nijak neliší od konkurentů.

Tidal chce navíc změnit způsob, jakým odměňuje autory. Již teď spustil měsíční výplaty umělcům a od příštího roku chce peníze z tarifů HiFi Plus přerozdělovat skutečně podle toho, kolik toho lidé poslouchají. Pokud uživatel bude celý měsíc streamovat jen hudbu od X a Y, provize z jeho platby půjdou pouze těmto interpretům, nikoliv zbytku „abecedy“.

Pokud Tidal neznáte, teď je ideální příležitost jej vyzkoušet. Služba spustila černopáteční akci, kdy za první tři měsíce tarifu HiFi zaplatíte celkově jen 10 Kč a za HiFi Plus pak 20 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud