12
Fotogalerie

Audio Pro Addon T3 – Bluetooth reproduktor s perfektním zvukem a minimalistickým designem [test]

Plusy
zvuk
výdrž
vyměnitelná baterie
Minusy
pouze SBC kodek
neumí 2 zařízení zároveň
nemá mikrofon
9  /10

Audio Pro patří mezi nemnoho zástupců skandinávské provenience, jejichž výrobky je možné na českém trhu koupit. V nabídce výrobce jsou dvě základní řady reproduktorů – bezdrátové (multiroom) a Bluetooth – které s sebou nesou logické rozdíly v podobě připojení a možných zdrojů zvuku.

V obou řadách pak jsou modely označené jako Addon ve třech velikostech rozlišených číslicí v názvu, od nejmenší po největší – 3, 5, 10. Zároveň pak podle modelu poznáte, zda se jedná o multiroom (C3, C5, C10) nebo Bluetooth (T3, T5, T10) reproduktor.

audiopro_T3_02.jpgaudiopro_T3_03.jpg

Pokud vedle sebe postavíme například modely C3 a T3, budou se tyto lišit pouze ovládáním a elektronikou, která je odpovědná za příjem signálu. Z hlediska zvukového podání, tedy vnitřní konstrukce a osazení měniči by měly být oba dva modely shodné. Rozdíly samozřejmě najdete i v ceně, kdy je multiroom model na českém trhu dražší o 3000 Kč (podle oficiálního ceníku).

Konstrukce a ovládání

Do testu jsme si tentokrát vzali nejlevnějšího a nejnovějšího zástupce, model Addon T3, který je nejmenším v této řadě a za cenu těsně pod pět tisíc korun nabídne velmi pěkný a minimalistický design.

Reproduktor má tvar kvádru o velikosti 21 × 11 × 13 cm, který je vyroben z dřevotřísky a v nabídce je matná černošedá nebo pololesklá světle šedá povrchová úprava. Tovární zpracování je zde na špičkové úrovni, což je vidět nejen na perfektním slícování či zaoblených hranách, ale také na použitých materiálech.

Základem je tedy dřevotřísková ozvučnice s hliníkovým zadním panelem, koženým poutkem pro přenášení, které je upevněno opět hliníkovými šrouby, před ním je na horní straně ovládací panel, taktéž z broušeného hliníku, který obsahuje celkem šest nízkozdvihových tlačítek a pětici LED diod.

audiopro_T3_05.jpg

Na spodní straně reproduktoru pak najdete dvě větší a dvě menší gumové nožky, které naklánějí čelní stranu reproduktoru pro lepší reprodukci zvuku a menší směrovost. Mezi nožkami je pak kryt uživatelsky vyměnitelné baterie – velmi nezvyklé, ale velmi praktické řešení.

U většiny reproduktorů s vestavěným akumulátorem se budete muset smířit s koupí nového kusu nebo dražším servisním zásahem v případě výměny – tady vám stačí nový akumulátor a jeden imbusový klíč.

audiopro_T3_04.jpg

Zadní hliníkový panel nabídne konektor pro standardní dvoužilový napájecí kabel, USB výstup pro nabíjení připojeného zařízení, 3,5mm aux vstup a oválný výdech bassreflexu. Vše opět perfektně usazeno a začištěno.

Na čelní straně je pak trojice měničů, ukrytých pod jednoduchou kovovou mřížkou, což je rozdíl oproti větším modelům, kde má mřížku pouze dvojice výškových měničů.

Ovládání je velmi prosté  – vedle hlavního vypínače je tlačítko pro párování, dvě pro výběr vstupu (Bluetooth, AUX) a ovládání hlasitosti. Trojice kulatých LED indikuje stav a míru nabití baterie, dvě podlouhlé LED pak označují aktivní vstup zvuku.

Funkce a osazení

Jelikož je reproduktor zařazen do skupiny Bluetooth modelů, nenajdeme zde žádní přídavné funkce, a to ani pro úpravu zvuku – v tomto směru si Audio Pro zkrátka věří a po zkušenostech není důvod mu nedůvěřovat.

Po zapnutí reproduktoru tedy vyberete zdroj zvuku a následně již upravíte pouze hlasitost. Párování je rychlé a bezproblémové, reproduktor vás na dokončení párování nebo připojení upozorní pouze diodou, případné zvukové upozornění zde nečekejte. To stejné platí při zapnutí nebo vypnutí, vše je podřízeno nenápadnosti.

Hlasitost zde funguje nezávisle – ideální je tedy zvolit na reproduktoru cca 70% hlasitost (k dispozici je 50 kroků) a poté ji jemně doladit na zdrojovém zařízení (mobil, tablet, počítač), a teprve v případě požadavku na ještě vyšší hlasitost opět sáhnout po reproduktoru.

Puristický přístup se odráží i v absenci propojení více reproduktorů výrobce a také v nemožnosti současného připojení více zařízení – nejen že chybí plynulé přecházení mezi zdroji zvuku, ale jakmile je jedno zařízení připojeno, není možné připojit další, aniž by bylo předchozí odpojeno.

Osazení je v režii dvojice výškových tweeterů o velikosti 3/4", které doplňuje jeden středobasový měnič velikosti 3,5" – tedy méně časté osazení ve srovnání s většinou bezdrátových modelů, které mají pasivní zářiče.

Použitý zesilovač je třídy D a dodává výkon 2× 5W + 1× 15 W, udávaný frekvenční rozsah je 60–20 000 Hz, křížová/přechodová frekvence oddělující směřování zvuku do jednotlivých měničů je 5 200 Hz. Poslechem jsme naměřili cca 35 až 15 000 Hz

Hudební projev

Dalo by se říct, že zvukově je Addon T3 balzámem na uši, zejména ve srovnání s většinovou produkcí větších výrobců, kde je kladen důraz zejména na dominantní basovou složku a případné doplňkové zvukové nebo dokonce světelné efekty.

audiopro_T3_01.jpg
 

Tady je zkrátka všechno tak, jak má být a není třeba nijak dále zvuk ladit. Všechna pásma se zde velmi dobře a vhodně doplňují. Výšky jsou čisté a příjemné bez zrnění nebo náznaku agresivity, střední pásmo je pěkně otevřené a srozumitelné. Basová složka má úderný a pevný zvuk bez nepříjemných doznějů.

Při poslechu je třeba mít na paměti velikost a objem ozvučnice, takže určitě nečekejte ukřičený reproduktor – zde je hlasitost na rozumné maximální míře a nijak nezasahuje do čistoty reprodukce. Stejně tak je třeba počítat s nulovým stereoefektem, plusem je však minimálně směrová reprodukce.

Pro někoho zde může být málo basů, zejména pokud srovnáváte s konkurencí. Ovšem díky konstrukci je pomoc velmi snadná a stačí reproduktor umístit zadní stranou blíže ke zdi nebo ideálně do rohu a dostanete velmi pěkné, kulaté a stále ještě poměrně rychlé basy.

Žánrově není reproduktor nijak vymezený a zvládne opravdu cokoli. Od hip-hopu, přes elektronickou hudbu a současný pop až po folk či klasiku. Tu si samozřejmě nevychutnáte na vysokou hlasitost, kdy se vlivem velkého ansámblu a menší ozvučnice reproduktor „uzavře“.

Verdikt

Audio Pro Addon T3 je ideálním reproduktorem pro ty, kdo si potrpí na čistý zvuk bez ohlušující basové složky s mírně analytickým podáním. Vzhledem k velikosti zde není možné čekat obří filmové efekty nebo hlasitý projev. Ovšem i při plném zatížení se T3 vyhýbá zkreslení a reprodukce je stále čistá.

Z pohledu uhratelnosti je hodní limit pro tento reproduktor někde kolem 20–25 m2 standardní místnosti. Při reprodukci v exteriéru bude velmi záležet na umístění reproduktoru.

audiopro_T3_08.jpg

Jelikož je zde osazena trojice měničů a chybí pasivní zářič, je těžké srovnávat s konkurenčním mainstreamem, který je obvykle osazen dvěma výškovými měniči a jedním pasivem. Při porovnání s dříve testovaným modelem Vifa Reykjavik (který má podobné osazení) je zvuk bohatší a dynamičtější s lepším přednesem, což je dáno zejména odlišnou konstrukcí.

Vzhledem k ceně pod 5000 Kč si troufám říct, že budete na trhu hledat rovnocenného konkurenta co do přednesu i výdrže. Ta je zde totiž obřích 30 hodin při cca 50% hlasitosti, respektive 12 hodin při hlasitosti plné. V praxi jsem se dostal na dva dny používání (asi 16 hod) při cca 70% hlasitosti, což je velmi dobré.

Audio Pro Addon T3

Cena: od 4 990 Kč

  • frekvenční rozsah: 60 Hz až 20 000 Hz
  • výkon: 2× 5 W + 1× 15 W
  • měniče: 2× 3/4" + 1× 3,5"
  • konektivita: Bluetooth 4.0, Aux 3,5 mm
  • podporované kodeky: SBC
  • rozhraní: USB (pro nabíjení připojené elektroniky) max 5V a 1000 mA
  • výdrž baterie: až 30 hodin přehrávání hudby
  • rozměry: 115 × 215 × 135 mm
  • hmotnost: 2220 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud