Audio-Technica ATH-ANC3: test IEM

19. března 2009
TWEET SDÍLET
Nový model od A-T umí jednoduše vypnout okolní ruch. Řadí se mezi ty vzácné druhy aktivních izolátorů, které na trhu sluchátek potkáte.

Exkurz do země vycházejícího slunce

Pro znalce sluchátkových poměrů nebude společnost Audio-Technica potřeba představovat. Běžného člověka, kterého ještě vlna z miniaturních měničů nestačila zasáhnout, by ale mohl název v lepším případě zmást, v horším nesprávně odkázat do oblasti nekvalitních produktů.Roku 1962 se pan Hideo Matsushita v Japonsku rozhodl pod značkou Audio-Technica vyrábět MM stereo přenosky pro gramofony, během následujících desetiletí se produkce rozšířila mimo jiné o vynikající sluchátka. Dnes má Audio-Technica mezi zvučnou konkurencí neotřesitelnou pozici a je synonymem preciznosti (bohužel často také vyšší ceny) ve všech ohledech.

Klepněte pro větší obrázek

Luxusní vzhled a kvalitní použité materiály

Sluchátka Audio-Technica vždy patřila do trochu odlišné kategorie než „běžné“ modely ostatních výrobců. Model ATH-ANC3 to bez jakéhokoli „ale“ potvrzuje. Letmé setkání očí a testovaného výrobku prozradí důraz na exkluzivitu a nekonvečnost, hlubší zkoumaní kvalitní použité materiály a až pedantskou přesnost plastových výlisků. Opravdu. Jednotlivé plastové díly k sobě s pozoruhodnou samozřejmostí zapadají a tvoří celistvé tělo špuntu, jako by bylo odlito z jediné části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A dostáváme se k další zvlášnosti. Tvar těla vybočuje z řady klasických konstrukcí. Ve střední části má tělo válcovitý tvar, na jedné straně přechází v menší výstupek podobného tvaru, ve kterém je zčásti ukryto měnící ústrojí, na straně druhé pak ve vyosený usměrňovač zvukových vln. Podoba sluchátka není bezúčelná. Po nasunutí špuntu do ucha (nástavec samozřejmě zaplní zvukovod) střední válcovitá oblast funguje jako další mechanická (pasivní) překážka proti pronikání okolního zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konečně jsme u aktivního potlačení negativních ruchů. Obvody a ovládácí prvky aktivní jednotky naleznete zhruba 20 centimetrů od iPhone kompatibilního 3,5 mm jack konektoru. Jedná se o relativně lehkou krabičku s malými rozměry, kterou napájí jeden AAA akumulátor důvtipně umístěný v trase kabelu. Přední strana „odhlučňovače“, jak jsem mu domácky začal říkat, je strohá. Kromě indikátoru stavu, posuvného přepínače pro zapnutí a vypnutí a tlačítka pro rychlé vyřazení obvodů nic dalšího nespatříte. Na zadní straně je krytka akumulátoru a klips pro uchycení.Krytce nelze vzhledem k tomu, že je i po otevření připoutána k tělu krabičky, nic vytknout, klips by však mohl mít silnější stisk.

A – Tradičně pohodlné

Doposud jsem se nesetkal s nepohodlným modelem od A-T. Není tomu tak ani tentokrát. ATH-ANC3 mají, ač se to nemusí zdát, ergonomicky vyspělou konstrukci. Pro běžné ucho nebudou představovat žádný problém, ten by mohl nastat snad jen v případě opravdu malého vnějšího zvukovodu a boltce, kde by teoreticky docházelo ke kolizi. Nasazení je snadné a po chvilce cviku i velmi rychlé. Sluchátka nevypadávají a netlačí. Nevypadnou dokonce ani při mírném zatažení za přívodní kabel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Izolace v souladu s předpokladem nezaostává za dalšími IEM modely. Některé dokonce předčí právě díky částečně vylepšenému pasivnímu odhlučnění. Výrazný odstup od modelů bez aktivního prvku pak nastane při zapnutí odhlučňovače. Nízké frekvence jsou výborně filtrovány a pokus o odstranění vnějšího zvuku je znát také ve střední oblasti frekvenčního pásma. Do určité míry tedy filtrují i lidský hlas. Pro cestovatele představuje aktivní odhlučnění komfortnější a méně únavný pohyb ať už autobusem, vlakem nebo letadlem.

Drobnou výtku bych měl k přítomnosti šumu po zapnutí aktivní filtrace. Při poslechu je šum samozřejmě hlasitostně přebit reprodukovanou hudbou, takže nikterak neruší.

Vysoká zvuková laťka

Tradiční dynamický systém ve spojení s intraaurální konstrukcí nepřináší do reprodukce nic nového. Přednes je detailní, jak se na IEM sluší a patří, s velice nízkým zkreslením. Překvapila mě rychlá odezva membrány na náročnější basové polohy, předpodkládal jsem totiž hlavní slabinu především v nižších frekvencích.

Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture, Animage: Živý, Městem, Dech, Jesus Online

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

Candy Dulfer - Live in Amsterdam: Sax a go go

Norah Jones - The greatest hits: Come away with me

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby.

Výškové a středové pásmo ATH-ANC3 zvládají na svoji cenovou kategorii na výbornou a to musíte do celkové pořizovací ceny zahrnout také systém aktivního odhlučnění. V nahrávkách, kde dominovalo basové pole, sluchátka trochu topila zbytek pásem. Naopak tam, kde basy nejsou tolik výrazné a zasloužily by vyniknout, k příjemnější podobě poslechu napomohla. Z toho plyne, že je pro mé ucho basová složka obsažena trochu více, než bych si pro vyrovnanější reprodukci představoval. Rozhodně bych se vyhnul k připodobnění ke Koss portaPro, takovou salvu zase nečekejte.

Výborné až zarážející (v dobrém slova smyslu) je na tuto kategorii prostorové podání. Nahrávky s dobrou prostorovostí na A-T krásně vyniknou a scénu lze bez problémů sledovat.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku Onkyo DX-7333, CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE

zesilovací zařízení Vincent KHV-1, Casea Lyra

sluchátka Sennheiser HD600, Ultimate Ears triple.fi 10, Audio-Technica ATH-ACN3

Po zapnutí aktivního odhlučení jsem zaznamenal drobný posun hlasitosti směrem nahoru a odchýlení od původní podoby reprodukce. Zvuk jakoby ztratil něco ze své přirozenosti a místy nabyl ještě více na basech. Změna přednesu může být jen pocitové povahy. Slepý test v tomto případě není relevantní, takže se lze pouze domnívat.

Osobně doporučuji sluchátka používat skrze všechny žánry, jelikož se dobře zhostí jak basově náročnějších rockových skladeb, tak na vyrovnanost a přirozenost náročného jazzu. Mírně horší je to s rychlejšími metalovými skladbami a již tradičně klasickou hudbou. V této tříde však nejsou audiofilské choutky asi tak úplně na místě.

A - Tak proč ne

Vášniví cestovatelé a posluchači v jednom, kteři jsou otravováni všudypřítomnými alergeny v podobě rušivých zvuků, určitě tento schopný a miniaturní systém pro vytvoření ticha ocení. Běžný posluchač pravděpodobně hlavní výhody testovaných sluchátek nedocení. V normálním provozu mohou být v případě nepozornosti dokonce nebezpečná, rozhodně to ale neznamená, že bych naváděl k jejich ignoraci. Naopak, doporučuji minimálně vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek

Audio-Technica ATH-ANC3

Cena internet: cca 2 500 Kč
 
 • konstrukce intraaurální, uzavřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 15 – 22 000 Hz
 • citlivost 104 dB
 • impedance 90 Ohmů
 • hmotnost 40 g bez baterie
 • přívodní kabel 0,8 m + 0,2 m 
 • konektor jack 3,5 mm - kompatibilní s iPhone, redukce na 6,3 mm, adaptér do letadla
 • napájení 1x AAA
 • aktivní potlačení ruchů až 20 dB
 • výdrž baterie až 50 hodin, dle testu dokonce 52 hodin plného provozu

Zapůjčil

AVmania hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Test, ANC, Přenosné, Audio-Technica

Určitě si přečtěte

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

13 Marek Čech

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

54 Jaromír Puk

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

10× nebezpečná epidemie ve filmu. Od realistických začátků po apokalyptické konce

Jedním z vedlejších efektů současné koronavirové krize je i to, že takřka ustal nebo dostává jinou podobu společenský život, mezi nějž patří i návštěvy kina. Ta jsou zavřená a vy se tak mnohem více než jindy obracíte k nabídce televizního vysílání, streamovacích platforem nebo k obsahu vaší domácí videotéky.

11 Marek Čech

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech