Audio-Technica ATH-ANC3: test IEM

19. března 2009
TWEET SDÍLET
Nový model od A-T umí jednoduše vypnout okolní ruch. Řadí se mezi ty vzácné druhy aktivních izolátorů, které na trhu sluchátek potkáte.

Exkurz do země vycházejícího slunce

Pro znalce sluchátkových poměrů nebude společnost Audio-Technica potřeba představovat. Běžného člověka, kterého ještě vlna z miniaturních měničů nestačila zasáhnout, by ale mohl název v lepším případě zmást, v horším nesprávně odkázat do oblasti nekvalitních produktů.Roku 1962 se pan Hideo Matsushita v Japonsku rozhodl pod značkou Audio-Technica vyrábět MM stereo přenosky pro gramofony, během následujících desetiletí se produkce rozšířila mimo jiné o vynikající sluchátka. Dnes má Audio-Technica mezi zvučnou konkurencí neotřesitelnou pozici a je synonymem preciznosti (bohužel často také vyšší ceny) ve všech ohledech.

Klepněte pro větší obrázek

Luxusní vzhled a kvalitní použité materiály

Sluchátka Audio-Technica vždy patřila do trochu odlišné kategorie než „běžné“ modely ostatních výrobců. Model ATH-ANC3 to bez jakéhokoli „ale“ potvrzuje. Letmé setkání očí a testovaného výrobku prozradí důraz na exkluzivitu a nekonvečnost, hlubší zkoumaní kvalitní použité materiály a až pedantskou přesnost plastových výlisků. Opravdu. Jednotlivé plastové díly k sobě s pozoruhodnou samozřejmostí zapadají a tvoří celistvé tělo špuntu, jako by bylo odlito z jediné části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A dostáváme se k další zvlášnosti. Tvar těla vybočuje z řady klasických konstrukcí. Ve střední části má tělo válcovitý tvar, na jedné straně přechází v menší výstupek podobného tvaru, ve kterém je zčásti ukryto měnící ústrojí, na straně druhé pak ve vyosený usměrňovač zvukových vln. Podoba sluchátka není bezúčelná. Po nasunutí špuntu do ucha (nástavec samozřejmě zaplní zvukovod) střední válcovitá oblast funguje jako další mechanická (pasivní) překážka proti pronikání okolního zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konečně jsme u aktivního potlačení negativních ruchů. Obvody a ovládácí prvky aktivní jednotky naleznete zhruba 20 centimetrů od iPhone kompatibilního 3,5 mm jack konektoru. Jedná se o relativně lehkou krabičku s malými rozměry, kterou napájí jeden AAA akumulátor důvtipně umístěný v trase kabelu. Přední strana „odhlučňovače“, jak jsem mu domácky začal říkat, je strohá. Kromě indikátoru stavu, posuvného přepínače pro zapnutí a vypnutí a tlačítka pro rychlé vyřazení obvodů nic dalšího nespatříte. Na zadní straně je krytka akumulátoru a klips pro uchycení.Krytce nelze vzhledem k tomu, že je i po otevření připoutána k tělu krabičky, nic vytknout, klips by však mohl mít silnější stisk.

A – Tradičně pohodlné

Doposud jsem se nesetkal s nepohodlným modelem od A-T. Není tomu tak ani tentokrát. ATH-ANC3 mají, ač se to nemusí zdát, ergonomicky vyspělou konstrukci. Pro běžné ucho nebudou představovat žádný problém, ten by mohl nastat snad jen v případě opravdu malého vnějšího zvukovodu a boltce, kde by teoreticky docházelo ke kolizi. Nasazení je snadné a po chvilce cviku i velmi rychlé. Sluchátka nevypadávají a netlačí. Nevypadnou dokonce ani při mírném zatažení za přívodní kabel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Izolace v souladu s předpokladem nezaostává za dalšími IEM modely. Některé dokonce předčí právě díky částečně vylepšenému pasivnímu odhlučnění. Výrazný odstup od modelů bez aktivního prvku pak nastane při zapnutí odhlučňovače. Nízké frekvence jsou výborně filtrovány a pokus o odstranění vnějšího zvuku je znát také ve střední oblasti frekvenčního pásma. Do určité míry tedy filtrují i lidský hlas. Pro cestovatele představuje aktivní odhlučnění komfortnější a méně únavný pohyb ať už autobusem, vlakem nebo letadlem.

Drobnou výtku bych měl k přítomnosti šumu po zapnutí aktivní filtrace. Při poslechu je šum samozřejmě hlasitostně přebit reprodukovanou hudbou, takže nikterak neruší.

Vysoká zvuková laťka

Tradiční dynamický systém ve spojení s intraaurální konstrukcí nepřináší do reprodukce nic nového. Přednes je detailní, jak se na IEM sluší a patří, s velice nízkým zkreslením. Překvapila mě rychlá odezva membrány na náročnější basové polohy, předpodkládal jsem totiž hlavní slabinu především v nižších frekvencích.

Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture, Animage: Živý, Městem, Dech, Jesus Online

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

Candy Dulfer - Live in Amsterdam: Sax a go go

Norah Jones - The greatest hits: Come away with me

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby.

Výškové a středové pásmo ATH-ANC3 zvládají na svoji cenovou kategorii na výbornou a to musíte do celkové pořizovací ceny zahrnout také systém aktivního odhlučnění. V nahrávkách, kde dominovalo basové pole, sluchátka trochu topila zbytek pásem. Naopak tam, kde basy nejsou tolik výrazné a zasloužily by vyniknout, k příjemnější podobě poslechu napomohla. Z toho plyne, že je pro mé ucho basová složka obsažena trochu více, než bych si pro vyrovnanější reprodukci představoval. Rozhodně bych se vyhnul k připodobnění ke Koss portaPro, takovou salvu zase nečekejte.

Výborné až zarážející (v dobrém slova smyslu) je na tuto kategorii prostorové podání. Nahrávky s dobrou prostorovostí na A-T krásně vyniknou a scénu lze bez problémů sledovat.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku Onkyo DX-7333, CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE

zesilovací zařízení Vincent KHV-1, Casea Lyra

sluchátka Sennheiser HD600, Ultimate Ears triple.fi 10, Audio-Technica ATH-ACN3

Po zapnutí aktivního odhlučení jsem zaznamenal drobný posun hlasitosti směrem nahoru a odchýlení od původní podoby reprodukce. Zvuk jakoby ztratil něco ze své přirozenosti a místy nabyl ještě více na basech. Změna přednesu může být jen pocitové povahy. Slepý test v tomto případě není relevantní, takže se lze pouze domnívat.

Osobně doporučuji sluchátka používat skrze všechny žánry, jelikož se dobře zhostí jak basově náročnějších rockových skladeb, tak na vyrovnanost a přirozenost náročného jazzu. Mírně horší je to s rychlejšími metalovými skladbami a již tradičně klasickou hudbou. V této tříde však nejsou audiofilské choutky asi tak úplně na místě.

A - Tak proč ne

Vášniví cestovatelé a posluchači v jednom, kteři jsou otravováni všudypřítomnými alergeny v podobě rušivých zvuků, určitě tento schopný a miniaturní systém pro vytvoření ticha ocení. Běžný posluchač pravděpodobně hlavní výhody testovaných sluchátek nedocení. V normálním provozu mohou být v případě nepozornosti dokonce nebezpečná, rozhodně to ale neznamená, že bych naváděl k jejich ignoraci. Naopak, doporučuji minimálně vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek

Audio-Technica ATH-ANC3

Cena internet: cca 2 500 Kč
 
 • konstrukce intraaurální, uzavřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 15 – 22 000 Hz
 • citlivost 104 dB
 • impedance 90 Ohmů
 • hmotnost 40 g bez baterie
 • přívodní kabel 0,8 m + 0,2 m 
 • konektor jack 3,5 mm - kompatibilní s iPhone, redukce na 6,3 mm, adaptér do letadla
 • napájení 1x AAA
 • aktivní potlačení ruchů až 20 dB
 • výdrž baterie až 50 hodin, dle testu dokonce 52 hodin plného provozu

Zapůjčil

AVmania hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, ANC, Přenosné, Test, Audio-Technica, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Na displej budeme přikládat až tři prsty. Samsung chce do tří let výrazně zvýšit bezpečnost poddisplejové čtečky

Na displej budeme přikládat až tři prsty. Samsung chce do tří let výrazně zvýšit bezpečnost poddisplejové čtečky

** Čtečka jednoho otisku prstu je dnes nepsaný bezpečnostní standard ** Výrobci se dvěma otisky najednou spíše jen experimentují ** Samsung má do tří let na telefonech skenovat tři prsty najednou

Martin Chroust
Čtečka otisků v displejiTechnologie
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Čínský nákladní dron Scorpion má za sebou první let. Obluda s rozpětím 20 metrů unese 1,5 tuny

Čínský nákladní dron Scorpion má za sebou první let. Obluda s rozpětím 20 metrů unese 1,5 tuny

** 25. října 2022 absolvoval první let nový nákladní dron, který vyvinula společnost Tengden Technology ** Nese označení TB0D Scorpion D a je vybavený čtyřmi vrtulovými motory ** Může převážet rozmanité typy vybavení a materiálu, ať už civilního anebo vojenského

Stanislav Mihulka
VojenstvíČínaDrony