Audio-Technica ATH-ANC3: test IEM

19. března 2009
TWEET SDÍLET
Nový model od A-T umí jednoduše vypnout okolní ruch. Řadí se mezi ty vzácné druhy aktivních izolátorů, které na trhu sluchátek potkáte.

Exkurz do země vycházejícího slunce

Pro znalce sluchátkových poměrů nebude společnost Audio-Technica potřeba představovat. Běžného člověka, kterého ještě vlna z miniaturních měničů nestačila zasáhnout, by ale mohl název v lepším případě zmást, v horším nesprávně odkázat do oblasti nekvalitních produktů.Roku 1962 se pan Hideo Matsushita v Japonsku rozhodl pod značkou Audio-Technica vyrábět MM stereo přenosky pro gramofony, během následujících desetiletí se produkce rozšířila mimo jiné o vynikající sluchátka. Dnes má Audio-Technica mezi zvučnou konkurencí neotřesitelnou pozici a je synonymem preciznosti (bohužel často také vyšší ceny) ve všech ohledech.

Klepněte pro větší obrázek

Luxusní vzhled a kvalitní použité materiály

Sluchátka Audio-Technica vždy patřila do trochu odlišné kategorie než „běžné“ modely ostatních výrobců. Model ATH-ANC3 to bez jakéhokoli „ale“ potvrzuje. Letmé setkání očí a testovaného výrobku prozradí důraz na exkluzivitu a nekonvečnost, hlubší zkoumaní kvalitní použité materiály a až pedantskou přesnost plastových výlisků. Opravdu. Jednotlivé plastové díly k sobě s pozoruhodnou samozřejmostí zapadají a tvoří celistvé tělo špuntu, jako by bylo odlito z jediné části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A dostáváme se k další zvlášnosti. Tvar těla vybočuje z řady klasických konstrukcí. Ve střední části má tělo válcovitý tvar, na jedné straně přechází v menší výstupek podobného tvaru, ve kterém je zčásti ukryto měnící ústrojí, na straně druhé pak ve vyosený usměrňovač zvukových vln. Podoba sluchátka není bezúčelná. Po nasunutí špuntu do ucha (nástavec samozřejmě zaplní zvukovod) střední válcovitá oblast funguje jako další mechanická (pasivní) překážka proti pronikání okolního zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konečně jsme u aktivního potlačení negativních ruchů. Obvody a ovládácí prvky aktivní jednotky naleznete zhruba 20 centimetrů od iPhone kompatibilního 3,5 mm jack konektoru. Jedná se o relativně lehkou krabičku s malými rozměry, kterou napájí jeden AAA akumulátor důvtipně umístěný v trase kabelu. Přední strana „odhlučňovače“, jak jsem mu domácky začal říkat, je strohá. Kromě indikátoru stavu, posuvného přepínače pro zapnutí a vypnutí a tlačítka pro rychlé vyřazení obvodů nic dalšího nespatříte. Na zadní straně je krytka akumulátoru a klips pro uchycení.Krytce nelze vzhledem k tomu, že je i po otevření připoutána k tělu krabičky, nic vytknout, klips by však mohl mít silnější stisk.

A – Tradičně pohodlné

Doposud jsem se nesetkal s nepohodlným modelem od A-T. Není tomu tak ani tentokrát. ATH-ANC3 mají, ač se to nemusí zdát, ergonomicky vyspělou konstrukci. Pro běžné ucho nebudou představovat žádný problém, ten by mohl nastat snad jen v případě opravdu malého vnějšího zvukovodu a boltce, kde by teoreticky docházelo ke kolizi. Nasazení je snadné a po chvilce cviku i velmi rychlé. Sluchátka nevypadávají a netlačí. Nevypadnou dokonce ani při mírném zatažení za přívodní kabel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Izolace v souladu s předpokladem nezaostává za dalšími IEM modely. Některé dokonce předčí právě díky částečně vylepšenému pasivnímu odhlučnění. Výrazný odstup od modelů bez aktivního prvku pak nastane při zapnutí odhlučňovače. Nízké frekvence jsou výborně filtrovány a pokus o odstranění vnějšího zvuku je znát také ve střední oblasti frekvenčního pásma. Do určité míry tedy filtrují i lidský hlas. Pro cestovatele představuje aktivní odhlučnění komfortnější a méně únavný pohyb ať už autobusem, vlakem nebo letadlem.

Drobnou výtku bych měl k přítomnosti šumu po zapnutí aktivní filtrace. Při poslechu je šum samozřejmě hlasitostně přebit reprodukovanou hudbou, takže nikterak neruší.

Vysoká zvuková laťka

Tradiční dynamický systém ve spojení s intraaurální konstrukcí nepřináší do reprodukce nic nového. Přednes je detailní, jak se na IEM sluší a patří, s velice nízkým zkreslením. Překvapila mě rychlá odezva membrány na náročnější basové polohy, předpodkládal jsem totiž hlavní slabinu především v nižších frekvencích.

Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture, Animage: Živý, Městem, Dech, Jesus Online

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

Candy Dulfer - Live in Amsterdam: Sax a go go

Norah Jones - The greatest hits: Come away with me

In flames - Reroute to remain: Free fall

Uvedeny jen některé skladby.

Výškové a středové pásmo ATH-ANC3 zvládají na svoji cenovou kategorii na výbornou a to musíte do celkové pořizovací ceny zahrnout také systém aktivního odhlučnění. V nahrávkách, kde dominovalo basové pole, sluchátka trochu topila zbytek pásem. Naopak tam, kde basy nejsou tolik výrazné a zasloužily by vyniknout, k příjemnější podobě poslechu napomohla. Z toho plyne, že je pro mé ucho basová složka obsažena trochu více, než bych si pro vyrovnanější reprodukci představoval. Rozhodně bych se vyhnul k připodobnění ke Koss portaPro, takovou salvu zase nečekejte.

Výborné až zarážející (v dobrém slova smyslu) je na tuto kategorii prostorové podání. Nahrávky s dobrou prostorovostí na A-T krásně vyniknou a scénu lze bez problémů sledovat.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku Onkyo DX-7333, CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE

zesilovací zařízení Vincent KHV-1, Casea Lyra

sluchátka Sennheiser HD600, Ultimate Ears triple.fi 10, Audio-Technica ATH-ACN3

Po zapnutí aktivního odhlučení jsem zaznamenal drobný posun hlasitosti směrem nahoru a odchýlení od původní podoby reprodukce. Zvuk jakoby ztratil něco ze své přirozenosti a místy nabyl ještě více na basech. Změna přednesu může být jen pocitové povahy. Slepý test v tomto případě není relevantní, takže se lze pouze domnívat.

Osobně doporučuji sluchátka používat skrze všechny žánry, jelikož se dobře zhostí jak basově náročnějších rockových skladeb, tak na vyrovnanost a přirozenost náročného jazzu. Mírně horší je to s rychlejšími metalovými skladbami a již tradičně klasickou hudbou. V této tříde však nejsou audiofilské choutky asi tak úplně na místě.

A - Tak proč ne

Vášniví cestovatelé a posluchači v jednom, kteři jsou otravováni všudypřítomnými alergeny v podobě rušivých zvuků, určitě tento schopný a miniaturní systém pro vytvoření ticha ocení. Běžný posluchač pravděpodobně hlavní výhody testovaných sluchátek nedocení. V normálním provozu mohou být v případě nepozornosti dokonce nebezpečná, rozhodně to ale neznamená, že bych naváděl k jejich ignoraci. Naopak, doporučuji minimálně vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek

Audio-Technica ATH-ANC3

Cena internet: cca 2 500 Kč
 
 • konstrukce intraaurální, uzavřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 15 – 22 000 Hz
 • citlivost 104 dB
 • impedance 90 Ohmů
 • hmotnost 40 g bez baterie
 • přívodní kabel 0,8 m + 0,2 m 
 • konektor jack 3,5 mm - kompatibilní s iPhone, redukce na 6,3 mm, adaptér do letadla
 • napájení 1x AAA
 • aktivní potlačení ruchů až 20 dB
 • výdrž baterie až 50 hodin, dle testu dokonce 52 hodin plného provozu

Zapůjčil

AVmania hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Test, ANC, Přenosné, Audio-Technica

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

37 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Reproduktory
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory