Audio-Video v roce 2018 – revoluce skončila, začíná období klidu

Audio-Video v roce 2018 – revoluce skončila, začíná období klidu

CES 2018 nám skončil a ukázal, kam audio a videotechnika bude dál kráčet. A jak rychle. Dočkali jsme se několika novinek, ale zpomalení překotného vývoje, který probíhal posledních 20 let, je zde.

Každý rok na začátku ledna píšu ohlédnutí za vývojem v roce minulém, a také co nás čeká v roce následujícím. Letos jsem čekal na americký CES, neboť jsem si říkal, že nic převratného vlastně nebylo a ani nebude. A ono se to potvrdilo.

CES2018_Press (84).JPG

Zde najdete spíše několik poznámek, které případně v dalších článcích mohu rozepsat, ale dnes spíše půjde o mé dojmy z vývoje AV techniky.

Za 10 let od spuštění webu jsme se postupně dočkali nástupu Full HD rozlišení a jeho vytlačení 4K rozlišením, digitalizace pozemního vysílání, nástupu plazmových televizorů a jejich konce, bitvy mezi Blu-ray a HD DVD, nástupu i konce domácích kin a návratu klasického Hi-Fi, znovuzrození odepisovaných gramofonů a hudba se nám přestěhovala z CD přehrávačů do MP3 přehrávačů a následovně z MP3 přehrávačů do on-line streamovacích, hudebních služeb.     

Televizory – od velkých změn k rozumnému vývoji

Letos nám Samsung představil svůj MikroLED televizor, objevil se 8K OLED od LG, máme zde oficiálně HDR10+, ve všech případech jsou to ale novinky, které běžného smrtelníka asi nebudou zajímat. Ten spíše ocení zkvalitnění LED podsvícení LCD televizorů, nárůst jasu a kvality lokálního podsvícení, či výkonnější a kvalitnější zpracování obrazu. Spíše po letech bojů o podíl na trhu si výrobci hojí rány a ztráty po krizi, kdy se téměř všichni propadli do červených čísel.

39567769891_be8c10f510_k.jpg

Zákazníci tak mohou profitovat z padajících cen 4K televizorů, konečně jasně definovaného DVB-T2/HEVC vysílání, ti náročnější mohu být spokojeni s 4K HDR obsahem, který si v podobně UHD 4K BD přehrávačů či on-line streamů přeci jen razí cestu k těm, kdo o to mají zájem. Ti ostatní se spokojí s HD a Full HD vysíláním, a budou dále tolerovat SD vysílání TV stanic, kterých jsou stále mraky.  

Sluchátka – od drátu k bezdrátu, od hluku k tichu

Trend loňského roku je jasný – rozšíření nabídky Bluetooth sluchátek, nástup aktivního potlačení hluku a rozšíření nabídky hybridních špuntů. Přidejme ještě snahu výrobců nabídnout aplikace pro individualizaci zvuku podle chutě, a máme to komplet.

Pravdou je, že nabídku sluchátek máme nejbohatší v historii a nikdy člověk neměl možnost vybrat si z takového množství cenově, konstrukčně a zvukově rozdílných modelů. Dají se koupit dobře hrající modely za pár stovek, za pár tisíc, ale také za pár desítek tisíc korun.   

ath-dsr5bt.jpg

Pokud pomineme zcela bezdrátová sluchátka do uši s aktivním potlačením hluku od Sony, tak CES přinesl spíše doplnění řady bezdrátových sluchátek jednotlivých výrobců o model, které nabízela jen konkurence. A tak například i japonská Audio-Technica nabízí bezdrátové špunty s baterií a elektroniku v nákrčníku. Zkrátka zákazníku – je to na tobě, vyber si.

Zvuk – od sterea k domácímu kinu a zpět

Ano, máme zde nové drahé 13.2 kanálové AV receiver, či předzesilovač od Denonu či Marantzu, nový gramofon od Technicsu, ale ani zde nemáme revoluční novinky. Dolby Atmos zde byl již loni, pomalu se rozšiřuje nabídka produktů, které vám nabídnou 3D zvuk, ale doba velkých domácích kin ustoupila a výrobci se zaměřují praktičtější soundbary, které drtivé většině lidí postačuje nejen pro vylepšení diváckého zážitku při sledování filmů, ale paradoxně i pro poslech hudby.

39140165802_3d8c6bbb38_k.jpg

Kdo chce gramofon, tak si ho za pár tisíc může pořídit, dostupné zesilovače i dobré reprobedny jsou k dispozici, a to pomíjím „retro trend“, kdy si lidi kupují starší „stylovou“ Hi-Fi techniku z bazaru. Takže zde jsme se také ničeho převratného nedočkali.     

Kam kráčíme

Ne, nebudu psát, že už je vše vymyšleno a vynalezeno, neb je to nesmysl. Spíše máme za sebou dobu překotné digitalizace a s tím spojených změn v audio a videotechnice. Ano, čeká nás ještě digitalizace rádií, druhá vlna digitalizace pozemního vysílání, ale to už jsou jen drobné krůčky. Ale radikální změny jsou u konce, převratných novinek bude méně. Možná výrobci sází na chytré reproduktory a „propojenou“ domácnost, to se nám zatím obloukem vyhne, vzhledem k nepřítomnosti lokalizace hlasového ovládání do češtiny.

denon_avc_x8500h.jpg

Zmíněný trend však beru pozitivně. Snad se konečně dočkáme prodloužení termínů pro představování novinek, aby našinec nemusel mít každý rok pocit, že loňský model se stal najednou beznadějně morálně a technicky zastaralým.

Otázkou zůstává, zda vysloveně spotřební trend zkracování životnosti produktů a neopravování starších, ale stále sloužících věcí, lze zvrátit. Snad ano, buďme optimisté.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud