AURIS - individuální tvarovky: část 1.

13. března 2010
TWEET SDÍLET
Chcete zvýšit izolaci, zlepšit pohodlí a zpřesnit reprodukci u svých IEM? Existuje řešení.

Špuntová intraaurální sluchátka (IEM) se v poslední době těší čím dál větší oblibě a mohu beze strachu z ostudy tvrdit, že již tvoří neopomenutelnou kategorii přenosné hudební sféry. Přiznám se. Několik let zpátky byl můj postoj vůči špuntové konstrukci spíše negativní.

Tehdy jsem u ní spatřoval hned několik problematických vlastností, resp. slabých míst. Nepříjemné pocity v oblasti vyústění zvukovodu, které způsobovaly nástavce různých velikostí a materiálů. Částečné zatlačování ušního mazu směrem k bubínku. Možné alergické reakce na přítomnost cizího předmětu ve zvukovodu. Výborná izolace, jež sice z jedné strany umožňuje nastavení nižší hlasitosti a tedy šetrnější vliv zvuku na ušní ústrojí, jenže z druhé strany v běžném provozu zvyšuje nebezpečí při pohybu v městské zástavbě. Tyto méně příjemné vlastnosti samozřejmě vyvažovaly ty více příjemné. Malé, často až miniaturní rozměry špuntů. Zmiňovaná izolace z pohledu menší zátěže pro sluch, a jakožto prostředek k dosažení lepší reprodukce. A především možnost vyrobit sluchátka se špičkovým zvukovým podáním.

Dnes je můj postoj prakticky pozitivní, i když některé výhrady stále přetrvávají. Především výhrada proti menšímu pohodlí. Na standardně dodávané nástavce si člověk za poměrně krátkou dobu zvykne. Přesto stále může pociťovat prostor pro zlepšení. Špunty mohou vypadávat, protože nástavec je příliš malý, s čímž souvisí i horší izolace a zvuk. Nebo naopak lépe izolují, ale zase tlačí, když je nástavec moc velký.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Profesionální výrobci si toto dobře uvědomují, a tak někteří z nich nabízí individuální (tzv. custom IEM) modely, které odstraňují popisovaná slabá místa intraaurálního poslechu. Např. Ultimate Ears UE 11 a 18 Pro, JH Audio JH 13 Pro (na našem fóru můžete potkat hrdého majitele – Frantu Bínu), Westone ES3X a další. Celé měnící ústrojí je ukryto v individualizovaném odlitku, jenž se vytvoří podle otisků obou uší. Ideální představa až do doby, než narazíte na pořizovací cenu, ta totiž snadno přehoupne i 20 tisícovou hranici. Existuje levnější řešení. Koupíte si dle své představy špuntová sluchátka a… Kontaktujete společnost AURIS.

Řešení od společnosti AURIS

AURIS ve svém portfóliu nabízí hned několik služeb. Jednak jde o prodej zboží pro potřeby sluchově postižených, dále např. prodej samodržících klapek na uši Earbags, Hi-Fi ucpávek Elacin ER 20 (EtyPlugs ER 20) atp. Kromě prodejní činnosti se ale zabývá i (20 let) výrobou tzv. individuálních tvarovek k závěsným sluchadlům, tvarovek na ochranu uší proti vodě, hluku a pro AVmanii nejzajímavějších tvarovek audiofilních.

AURIS

Ušní tvarovky AURIS® vyrobené na míru (custom made) podle otisku ucha skvěle sedí, netlačí, výborně těsní a "nevylézají" z uší. Dají se využít jak na odposlech při hraní na pódiu (in-ear monitoring), tak při poslechu hudby doma nebo venku.

Naši zákazníci oceňují výborné usazení tvarovek v uších bez pocitu tlaku (tvarovka přesně kopíruje tvar ucha a je vyrobena z měkkého, poddajného materiálu). S tvarovkou na míru se vám nestane, aby se zvuk utlumil např. dotykem sluchátka o stěnu zvukovodu, jako je tomu často při použití konfekčních „špuntů“. Ať je váš zvukovod jakkoli úzký nebo zakroucený, zvuk je tvarovkou vždy vyvedený jeho středem. Díky výbornému utěsnění si můžete vychutnat jen zvuk, o který stojíte - tvarovky tlumí okolní hluk o cca -35 dB na všech frekvencích. Navíc chráníte svůj sluch, protože si už nemusíte pouštět zvuk z vašeho audio zařízení tak hlasitě, aby přehlušil zvuky z okolí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Velkou předností takto řešených odposlechových tvarovek je velice jednoduchá údržba a možnost kdykoliv vyjmout sluchátko (čištění od ušního mazu a potu, příp. dezinfekce; servis). To je podstatný rozdíl oproti in-ear sluchátkům zabudovaným ve tvrdé skořepině, kde je elektronika součástí tvarovky. Navíc si v našich tvarovkách můžete sluchátka měnit (podmínkou je stejný tvar sluchátek).

Objednávkový list ke stažení (pdf).

Tvarovky AURIS® se kromě toho mohou pyšnit dokonalým řemeslným provedením a krásným designem.

Ušní tvarovky na míru oceníte i v případě, že máte malé ucho a klasické in-ear "špunty" vás tlačí a vyjíždějí vám z ucha.

Umíme vyrobit tvarovky k jakémukoliv typu sluchátek, která se vkládají do ucha. K výrobě používáme speciální pružný silikon, vyvinutý pro tyto účely. Můžete si vybrat z několika barev včetně průhledného narůžovělého nebo bezbarvého materiálu. K některým typům sluchátek je možné vyrobit tvarovky z tvrdého materiálu (akryl).

CENA

O ceně tvarovek se informujte e-mailem na auris@email.cz nebo telefonicky na č. 775 313 003. Cena je vždy stanovena individuálně podle konkrétního typu sluchátek a požadavků zákazníka na provedení tvarovek. Pro vaši představu se jedná o cenové rozpětí od 700,- Kč do 1500,- Kč za 1 tvarovku (max. 1800,- Kč v případě extrémně složitých asymetrických tvarů sluchátek). Cena se odvíjí od náročnosti výroby (ta je daná tvarem sluchátek a může být ovlivněna i tvarem uší) a velikosti tvarovek (zvukovodová - poloboltcová - boltcová).

Klepněte pro větší obrázek

Ke stanovení ceny nám stačí zaslat foto (celá sluchátka + detail zvukového výstupu po sejmutí pěnového nebo plastového "špuntu"), typové označení sluchátek a popis vaší představy o provedení tvarovek (velikost, barva).

Dodací lhůta: 2 - 3 týdny od doručení otisků. Tvarovky dodáváme s návodem k použití a údržbě, spolu s čistící soupravou. Poskytovaná záruka je 2 roky.

Otisky uší archivujeme po dobu 2 let a po tuto dobu vám nabízíme možnost zhotovení duplikátů vašich tvarovek za zvýhodněnou cenu (-15% z ceny).

BONUS: v Praze vám otisky uší zhotovíme gratis!

GARANCE VRÁCENÍ KUPNÍ CENY

Váháte? Nemáte co ztratit! V případě, že naše tvarovky nesplní vaše očekávání, vrátíme vám peníze.

Jak na otisky

Pro vytvoření odlitků tvarovek je podmínkou spolu se sluchátky do AURIS poslat i otisky uší, které slouží jako předloha pro ruční výrobu formy. Nebydlíte-li v Praze nebo jejím okolí, kde je zadarmo vyrobí přímo AURIS, musíte hledat jiné místo. Mně se osvědčilo navštívit ORL lékaře, který se otištěním uší dlouhodobě zabývá, MUDr. Ivana Svobodu v Židlochovicích u Brna. Nejprve jsem kontaktoval ordinaci ORLaF (ORL a foniatrickou ambulanci) s prosbou sdělení bližších informací o možnosti provést otisky, následně s žádostí o objednání. Komunikace přímo s panem doktorem (jmenovitě můžete kontaktovat na svoboda@orlaf.cz) byla velice příjemná. Dávala tušit, že nesvěřuji své uši do nepovolaných rukou.

Instrukce pro správné vyhotovení otisků ke stažení (pdf).

Na smluvený čas jsem se do Židlochovic dostavil a v objednaném termínu byl pozván do ordinace. Pan doktor se mi okamžitě začal věnovat. Napřed mne posadil na křeslo, kde se mnou vedl rozhovor o zamýšleném úkonu. Během malé chvilky už mi ukazoval různé videozáběry ušního ústrojí a nadšeně popisoval, co právě vidím. Poté přistoupil k požadovanému úkonu. Nejprve mi pod mikroskopem prozkoumal uši, při čemž v pravém objevil malou ucpávku. Pověstnou „obří“ stříkačkou ucho vypláchl a odstranil zbytky ucpávky v podobě ušního mazu. Obě uši vytřel, předem mi sdělil cenu otisků a instruoval mne, co mám dělat (opatrné počítání do deseti) a nedělat (násilné otevření úst) během tvrdnutí zelené dvousložkové hmoty.

Do uší jsem dostal vatové ucpávky, aby se hmota nedostala na bubínek. Během celého procesu opakoval, že by to mohlo být trochu nepříjemné, ale bude se maximálně snažit v opak. Kromě mírného tlaku jsem nic nestandardního neznamenal, a tak nejprve zaplnila hmota levé ucho, pak i pravé. Zvenku absolutní ticho. Zvláštní pocit vidět jen otevírající se ústa a gestikulovat, že není nic slyšet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Za cca 10 minut pan doktor ztvrdlé otisky vyndal, prozkoumal a na jednom shledal malou nepřesnost (pro mne opravdu malou) - jako správný profesionál vytvořil pro jistotu ještě jeden. Před mým odchodem uši znovu pod mikroskopem prohlédl, jestli ve zvukovodu nezbylo trochu ztvrdlé hmoty nebo vaty. Nezbylo. Po zaplacení 130 Kč (100 Kč za otisky + 30 Kč regulační poplatek za výplach ucha) jsem tedy mohl odcházet s pytlíčky zelených „oblud“ přes čekárnu za doprovodu nechápavých pohledů ostatních pacientů.

V AURIS neměli vůči odvedené práci MUDr. Ivana Svobody žádné výhrady. Já už vůbec ne. Profesionální, komunikativní přístup, sympatická sestřička. Takhle si představuji perfektní ORL.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak vlastně tvarovky, o kterých je v článku řeč, vypadají v reálu? Nechali jsme si je vyrobit, takže se v příštím článku můžete mimo rozhovoru o technologii výroby těšit na zkušenosti s používáním.

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Přenosné

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

82 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

15 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

32 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

20 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět