Austrálie: recenze filmu

29. prosince 2008
TWEET SDÍLET
Baz Luhrmann přichází s velkorysým dárkem k letošním vánočním svátkům, který se v našich kinech stává předzvěstí ambiciózních titulů nadcházející oscarové sezóny.

Multižánrová pocta

Australský rodák Baz Luhrmann zatáhl prozatím svým divoce roztančeným excentrickým muzikálem Moulin Rouge závěs za trilogií „červené opony“ (Tanec v srdci, Romeo a Julie) a odhalil svou další filmovou lásku, jež v dětství formovala jeho fantazii. Výpravné romanticko-historické eposy, ať už se jmenovaly Jih proti Severu, Casablanca, Červená řeka nebo Africká královna, vždy přinášely notnou dávku emocí, zabalených do atraktivních kulis.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Balancování na hraně kýče a oscilace mezi seriozním vyprávěním a jeho parodickým podrýváním se stává i nadále součástí režisérova uměleckého záměru, ale oproti burleskní perzifláži v Moulin Rouge nabízí v Austrálii mnohem konvenčnější vyprávěcí jazyk.

Výsledné dílo se stává postmoderní odpovědí či nápodobou, která okázale vzdává poctu oblíbeným filmům a žánrům. Stylistické postupy a zápletky žánrových filmů klasického Hollywoodu, ať už se promítaly do ranku konverzační komedie hawksovského typu, westernu, milostné romance, společenského dramatu nebo válečného příběhu, propojuje s pohádkově laděnou aboriginskou mystikou a šamanskými rituály a s citlivě zabudovaným intertextuálním leitmotivem z Čaroděje ze země Oz, který slouží jako vhodná paralela k ústřednímu příběhu. Lady je opravdu jakousi Dorotkou, která musela odejít do tajemné země Oz, aby prožila zásadní životní proměnu.

 

Filmy na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Se zručností vytříbeného kuchařského mistra střídá různé odstíny žánrů přesně tak, jak se mu to hodí k jednotlivým částem filmu, aniž by tím narušil plynulost vyprávění. Výsledný pokrm nám kupodivu nezpůsobuje překombinovaně dávivý efekt, jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale jednotlivé ingredience si s chutí vychutnáváme.

Daleké pastviny

Příběh proměny upjaté britské šlechtičny Sarah Ashleyové, přijíždějící na rodinný ranč do australské dominie, nahlodaná nedůvěrou, zda se její manžel místo obchodu s dobytkem nevěnuje víc místním kráskám, stojí na počátku vyprávění, jehož zprostředkovatelem se stává domorodý chlapec Nullah. Příjezdem bělostné aristokratky svitne Nullahovi naděje na záchranu před asimilací do bělošské církevní komunity, kam má být umístěn.

Lady Sarah se na místě seznamuje se stavem věcí a po smrti manžela zjišťuje, že jedinou možností jak zachránit rozsáhlé pozemky zvané Daleké pastviny před zlotřilou konkurencí, je dopravit 1500 krav z vnitrozemské farmy nehostinnou krajinou k lodi do města Darwin, kde poslouží jako součást lukrativního armádního kontraktu.

V Evropě zuří druhá světová válka, která se zatím zemi protinožců vyhýbá a tak se největším protivníkem transakce stává padouch, jenž má monopol na zdejší obchod s dobytkem. Místní dobytkářský hlavoun Carney (Bryan Brown) si za pomoci manažera Neila Fletchera (David Wenham) nárokuje Daleké pastviny a pokouší se sabotovat převod dobytka do Darwinu. Pomocníky pro svůj záměr nachází lady v hrstce domorodých Australanů, malém míšenci a větrem ošlehaném neotesaném honákovi, řečeném Drover (Hugh Jackman).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Díky osudu malého míšence Nullaha (Brandon Walters) zjišťuje lady, že v ní dřímou mateřské city a jeho figura se stává režisérovým symbolickým antirasistickým komentářem k historii vlastní země. Tehdejší společnost zakazovala vztahy příslušníků různé rasy a děti, narozené z těchto svazků australská vláda odebírala z rodin a umísťovala je do státních nebo církevních zařízení, kde měly být „převychovány”. Problematika tzv. Ukradené generace, tedy dětí ze smíšených manželství mezi bílými osadníky a domorodými aboriginci, jejichž karamelová pleť je předurčovala k převýchově v katolických misiích, už byla zpracována v mnohem komornějším a syrovějším dramatu Phillipa Noyceho Rabbit-Proof Fence a zde působí sice jako šlechetné humanistické gesto, ale umístěné možná trochu navíc.

Dítě z násilím rozdělené rodiny Nullah je vypravěčem Austrálie. Právě v jeho příběhu se protínají nitky osudů přistěhovalců i vyháněných domorodců a jeho postava neslouží jen k ždímání laciných emocí, ale i jako vtipný komentátor vypjatých okamžiků a s odstupem hodnotící glosátor rozvíjejícího se vztahu ústřední dvojice.

Dva v jednom

Austrálie je ve své příběhové konstrukci předvídatelná od první do poslední minuty. Luhrmann na ploše více jak dvou a půl hodin rozehrává klasický příběh lásky, v němž nechává hrdiny projít těžkými zkouškami, aby oba došli proměny. Nedává prostor překvapením a jeho starosvětsky klenutý děj, odehrávající se na pozadí druhé světové války v severní Austrálii, se nakonec zúží na boj o zisk mezi dvěma farmáři. Po zběsilém závodu dvou stád v ulicích přístavního města se vyprávění lomí do své druhé poloviny, kde se ho dotkne válečné šílenství v podobě japonského náletu na město Darwin, který načas rozdělí symbolickou „rodinu“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dobrodružná, westernově laděná komedie, v níž dochází k vášnivému jiskření nesourodého páru, který si díky odlišnosti osobnostních i národních mentalit uštědřuje uštěpačné poznámky se stejnou kadencí jako projevy vzájemné přitažlivosti, po nalodění stáda na loď zvážní a přichází s novou scénáristickou peripetií, která slouží jako tragické připomenutí historicky méně známé skutečnosti, že i Austrálie si prožila svůj „Pearl Harbor“.

Svižnost a magie první části se mění v melodramaticky rozvleklou epičnost, které se rozmělňuje v mnohonásobně nastavovaných koncích, které mohou sloužit jako reflexe možností vyprávění romantických příběhů v dějinách kinematografie.

Zde se projevuje největší slabina Luhrmannova tvůrčího přístupu. Stylotvorný režisér je vždy napřed před starosvětským scénáristou, který nepřichází s novými látkami, ale jen umně recykluje ty stávající, ať už mají podobu shakespearovských sonetů, dumasovské Dámy s kaméliemi nebo příběhu, jež nám motivem vzkvétající lásky v reáliích divoké přírody může připomenout Vzpomínky na Afriku, zkřížené s Pearl Harborem.

Klišé jako stavební prvek vyprávění

Režisér a spoluscénárista umí funkčně pracovat se stereotypy vyprávěcích kánonů. Jeho pomrkávání na diváka ale nemá nikdy povahu výsměchu a užívá ho se správnou mírou. Parodických prvků, sklouzávajících k brakové povrchnosti, je v příběhu pár, větší množství by mu mohlo ubrat na vážnosti, čehož si je tvůrce dobře vědom.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Práce se zaběhnutými klišé se v nadsázce promítá i do kompozice záběrů. Když poprvé spatříme Drovera, kamera mu jak v „dolarové trilogii“ Sergia Leoneho nejdřív v detailu kouká do „eastwoodovsky“ přimhouřených očí. Když se zjeví zlosyn (David Wenham), tak je představen v momentě, kdy ubližuje mouše. Plesový výjev upomene svým starosvětským laděním na Jih proti Severu. Polibky přes celé široké plátno se odehrávají v dešti nebo při západu slunce nad krajinou, jak vystřiženou z katalogu cestovní kanceláře. Když se cestuje v prostoru, tak jakoby prstem po zažloutlé mapě.

Přiznaná manýra se projevuje i v užití zpomalených záběrů, jimiž se nešetří a jež věrně opisují subjektivní prožívání jednotlivých aktérů příběhu. Hudba Davida Hirschfeldera sice postrádá ústřední zapamatovatelný motiv, ale ve své doslovnosti tlačí emoce na maximum.

Luhrmann si dává záležet na výtvarné stylizaci každého záběru a obléká velkolepou romantiku do pečlivě střižených širokoúhlých obrazových kompozic, jejichž technicolorová zářivost, prohnaná v počítači přes barevné filtry, nás seznamuje s krásami krajiny, lidí i divokých koní. Krajina Austrálie se stává všudypřítomnou hvězdou snímku, kamera nad ní přelétá ve velkých panoramatických celcích, které střídá s intimními pohledy do detailů hereckých tváří.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Znejišťující je snad jen studiové užití digitálních triků. Scéna se splašeným tisícihlavým stádem dobytka, řítícím se k hraně útesu skály, svou umělou digitální kašírovanosti připomene čtvrtého Indiana Jonese a ve výsledku budí spíš rozpaky než nadšení z akce. Pokud měla být záměrem stylizovanost, známá z režisérových předchozích počinů, uprostřed nedotknuté přírody ve výpravném historickém opusu působí jako pěst na oko.

Národní epos

Režisér dopřává velké sólo svým krajanům. Neočekávejte žádné psychologicky prokreslené herectví, protagonisti jsou si dobře vědomi, že hrají především archetypy a emocionální dopad jejich sblížení tím pro příznivce realistického ztvárnění může být oslaben. Okázalost má přednost před niterností a dobro a zlo je vykresleno s plakátovou jednostrunností naznačených charakterů.

Nicole Kidmanová je elegantní a krásná, sošná jak porcelánová panenka a jako jedna z mála dnešních hereček dovede svým blyštivým půvabem evokovat staromódní představy o filmově hvězdě. Zprvu lehce přehrává, aby vynikla její aristokraticky chladná zdobnost, která taje tváří v tvář zpočátku neomalenému předákovi honáků. Její povýšenecká panovačnost a naivita se mění v citlivost, porozumění, lásku, mateřskou něhu i odhodlanou statečnost.

Na Hughovi Jackmanovi je vidět, že před natáčením pilně posiloval a jeho pevná postava je jak vystřižená z reklamy na toho správného Marlboro Mana. Kameramanka Mandy Walkerová zálibně krouží při polévání vodou za svitu měsíce po jeho mužné muskulatuře a nejen divačkám musí být jasné, proč právě tento čtyřicetiletý australský rodák byl letos časopisem People označen za nejvíc sexy muže planety.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nullah v podání neherce Brandona Walterse je na svůj věk až příliš rozumově vyspělý, ale jeho přemoudřelost není tak otravná, jako výstupy malého Jadena Smithe v Dni, kdy se zastavila Země.

Režisér přichází v epické fresce s morálně vlasteneckým nádechem, jež si už svým neskromným pojmenováním říká o status jakéhosi národního eposu, s poctou kráse kontinentu, z něhož vzešel. Austrálie vznikla z velikého obdivu k síle vyprávění a jejím možnostem. Nejdražší australský film všech dob je přesně z ranku těch staromódních podívaných, kterým sluší velké plátno a díky nimž si většina z nás zamilovala pohyblivé obrázky. Rozvleklost, silné charaktery, zmítané emocemi i potřebná dávka patosu a kýče už k žánru melodramatu prostě patří.

Před sedmi lety se Luhrmannovi podařilo resuscitovat muzikálový žánr a nyní to zkouší s formátem velké hollywoodské romance. Přistupte na jeho hru a on se vám odvděčí love story na pozadí válečného konfliktu z rodu velikých dobrodružství, zasazených do vzdálených koutů světa, kde krajina podtrhuje vnitřní emocionální pouť hrdinů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Austrálie

  • Žánr: epické melodrama
  • www.australiamovie.com
  • Původní název: Australia
  • USA/Austrálie 2008
  • Scénář: Baz Luhrmann, Stuart Beattie, Ronald Harwood, Richard Flanagan
  • Režie: Baz Luhrmann
  • Hrají: Hugh Jackman, Nicole Kidmanová, Brandon Walters, David Wenham, Bryan Brown, Bruce Spence, Jack Thompson, Bill Hunter, Jacek Koman, Ben Mendelsohn, David Gulpilil
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 25. 12. 2008

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně