Ave, Caesar! – recenze filmu

6. března 2016
TWEET SDÍLET
Bratři Coenové oživují zlatou éru Hollywoodu padesátých let. V ironické nadsázce si utahují z filmů, postav a žánrů tehdejšího studiového systému i mccarthyovského honu na čarodějnice.

Bratři Coenové jsou zavedenou autorskou dvojicí, jejíž filmy v posledním desetiletí celkem pravidelně sbírají oscarové nominace. Adaptace stejnojmenného románu Cormaca McCarthyho Tahle země není pro starý z osmi nominací proměnila čtyři, včetně těch pro nejlepší film a režii. Seriózní muž získal nominace dvě, western Opravdová kuráž deset, melancholická sonda do duše smolařského písničkáře z předdylanovské éry V nitru Llewyna Davise rovněž dvě.

Ostrouhala jen černá komedie Po přečtení spalte, která nijak neskrývala svůj ryze oddechový charakter. Právě tyto komediální látky (Big Lebowski, Bratříčku, kde jsi?) ale patří v jejich tvorbě k divácky nejvyhledávanějším a nejvděčnějším. Podobně by tomu mohlo být i s jejich novou komedií Ave, Caesar!, která nás přenáší do zlaté éry Hollywoodu padesátých let. Přesněji do roku 1951.

Únos hvězdy

V hollywoodském studiu Capitol Pictures se natáčí typický projekt té doby. Historický biblický velkofilm s názvem Ave, Caesar!, v němž hlavní roli Julia Caesara ztvárňuje herec Baird Whitlock (George Clooney). Natáčení sandálového eposu z prostředí starověkého Říma se ale zkomplikuje v momentě, kdy je hlavní hvězda filmu omámena drogami a unesena členy tajemné komunistické skupiny. Ta si říká The Future (Budoucnost) a po studiu požaduje výkupné ve výši 100 000 dolarů.

Nákladná produkce je ohrožena a studio proto povolává Eddieho Mannixe (Josh Brolin). Vedoucího výroby, agenta hvězd a vyjednavače v jednom. Eddie je dnešní terminologií odborník na krizovou komunikaci, který se stará o bezpečí hereckých hvězd a případně zahlazuje nebo urovnává jejich prohřešky a problémy.

Na studiu a jeho hvězdách nesmí ulpět stín žádný skandál, který by tisk mohl snadno rozmazávat. Aby tomu Eddie zabránil, pohybuje se občas na hraně zákona. Odpuštění pak hledá v každodenních posezeních s knězem ve zpovědnici kostela.  

Eddie je mužem činu a pro své zaměstnavatele nepostradatelnou osobou. Je to právě on, kdo se stává nárazníkem manýrů hvězd i cholerických režisérů, kdo jedná s producenty, herci, komparzisty i lidmi od tisku. Práce má až nad hlavu a proto není divu, že zvažuje nabídku klidnější a platově zajímavější manažerské práce u společnosti Lockheed.

Odborník na krizovou komunikaci

Bratři Coeni ve filmu rozehrávají běžný den takového studiového „žehliče problémů“. Nejprve musí uhladit počínající skandál začínající hvězdičky. Poté jde pohovořit se zástupci jednotlivých církví, jež naštval scénář onoho připravovaného biblického eposu, a protestují proti němu.

Nedostatek volných herců vyřeší tím, že režisérovi sofistikovaných konverzačních dramat Laurencovi Lorenzovi (Ralph Fiennes) do hlavní role vnutí populárního představitele kovbojů Hobieho Doylea (Alden Ehrenreich), který sice umí házet lasem, ale neumí vůbec mluvit. A navenek klidnému a trpělivému režisérovi začnou pomalu téct nervy.

Herečka a plavkyně DeAnna Moran (Scarlett Johansson) a je těhotná a Eddie s ní řeší otázku adopce. A do toho všeho přichází ona patálie s únosem. Eddie se zprvu domnívá, že se Baird někde zapomněl se sboristkou nebo se opil, ale pak musí narychlo sehnat onu požadovanou sumu a čekat na příkazy únosců.

Celou operaci je zároveň třeba utajit před slídivými novináři, jež zde zastupují sestry Thackerovy (Tilda Swinton v dvojroli). Naopak zapojen je do ní herec, tanečník a představitel námořnického muzikálu Burt Gurney (Channing Tatum). Vše se však zkomplikuje v momentě, kdy se k celé záležitosti připlete i prostoduchý, původně kaskadér Hobie.

Zlatá éra Hollywoodu

Zápletka s únosem, do níž se pletou různí packalové, je typicky coenovská. Scénář ale spíše než ucelený příběh připomíná fragmentarizované komediální výstupy jednotlivých postav, které tu volněji, tu těsněji zasahují do hlavní dějové linie.

Děj pro tvůrčí duo tentokrát není až tak důležitý a jeho rozpracování se stává nejslabším článkem filmu. Coeny mnohem víc zajímá společenská atmosféra počátku padesátých let, poznamenaná mccarthyovským honem na čarodějnice. Dívají se na ni prizmatem dobové kinematografie a studiového systému, který v Hollywoodu vládl.

Zatímco šedesátá léta prožili bratři jako dospívající a mohli je lépe vnímat, v padesátých letech byli dětmi. Joel je ročník 1954, Ethan 1957. Proto ten pohled skrze kinematografii jako médium, které se nemusí držet realistické věcnosti a umožňuje jim přijít se zábavným a přitom sofistikovaným vykreslením toho, čemu dnes říkáme Zlatá éra Hollywoodu.

Coeni této epoše skládají hold a zároveň si z ní ironicky utahují. Minulost Hollywoodu reflektovali už v kafkovském Bartonu Finkovi (1991), který se ale odehrával o desetiletí dříve. Zatímco v něm šlo o pohled zezdola, scenárista versus studiový systém, v Ave, Caesar! je tematizována samotná studiová výroba.

Blyštivý lesk vyhaslých žánrů

Režijní dvojice oživuje nebo připomíná mrtvé nebo vyhaslé žánry tehdejšího studiového systému. Romantická dramata z prostředí společenské smetánky, westerny, historické eposy typu Quo Vadis (1951), muzikály s roztančenými námořníky nebo akvabelami.

Coeni těmto žánrům ve vizuálním ztvárnění navrací blyštivý lesk. Dekorace, kostýmy, choreografické ztvárnění, nálada, vše je dobově věrné. Kameraman Roger Deakins, který byl už třináctkrát nominovaný na Oscara (Vykoupení z věznice Shawshank, Fargo, PředčítačZmizeníSicario: Nájemný vrah) tu ve hře se světly a barvami odvádí perfektní práci, která přispívá k celkovému pozitivnímu vyznění filmu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Procházku portfoliem dobových žánrů Coeni zároveň inscenují přesně tak, jak je vnímá dnešní divák. Jako širokoúhlé a barvité kýčovité vyprávěnky, na jejichž zašlou naivistickou patinu je třeba nahlédnout současným sarkastickým pohledem.

Kovboj předvádí rodeo se špagetou, akvabela si stěžuje na kostým mořské panny, představitel Ježíše se dohaduje o právo na teplé snídaně, číslo stepujících námořníků působí homoeroticky, čímž se odkazuje na pozdější předsudky vůči mužům-tanečníkům. 

Tvůrčí dvojice si lebedí v podvratných narážkách na hollywoodskou produkci té doby i postavy, které ji ztělesňovaly. I když jde o postavy fiktivní, cinefilové snadno rozpoznají, kým jsou inspirovány. Baird Whitlock Kirkem Douglasem. Hobie Doyle „zpívajícím kovbojem“ Kirby Grantem. Burt Gurney zpěvákem, hercem, tanečníkem, choreografem a režisérem Genem Kellym. Sestry Thackerovy žurnalistickou rivalitou mezi Heddou Hopper a Louellou Parsons. Figura DeAnny Moran pak slavnou herečkou a plavkyní Esther Williams. Studio Capitol Pictures evokuje MGM.

Hon na komunistické čarodějnice

Ave, Caesar! ale netematizuje jen lesk dobové kinematografie. Jde mu o kontext mnohem širší. Hollywood se v padesátých letech snaží únikovými velkofilmy vzdorovat televiznímu vysílání, které kinům odtahuje diváky. Potýká se s tlakem církve, bulváru i politiky.

Mccarthismus, který si vybírá své oběti v řadách hollywoodských scenáristů, je pojat opět ve velké nadsázce. Komunističtí scenáristé se chtějí nalodit na sovětskou ponorku, jíž velí Dolph Lundgren, tedy jméno, které byste asi v coenovském ansámblu nečekali. Thora Thacker vyhrožuje Mannixovi, že zveřejní, jak se dostal Whitlock ke své první roli a že nejen ženy-herečky tak činí přes postel. A on tuto situaci odvrací tím, že jí sdělí, že zdroj této informace je komunista, což může poškodit i její profesní pověst.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podezření ze sympatií ke komunismu se používá jako nástroj k odrovnání protivníka. Indoktrinace Marxovým Kapitálem pak jako způsob, jak ho dostat na svou stranu. Unesený Baird Whitlock po lekci z politické ekonomie začne sympatizovat s myšlenkami svých únosců. Tvůrci zde střílejí do vlastních řad a dělají legraci ze všech aktivistických herců, kteří se dopouští politicky naivních prohlášení.

Coenovic Americká noc

Nebezpečí rudé záře nad Hollywoodem dává tvůrcům šanci, jak se s nadhledem vysmát sami sobě i politickým tlakům na Hollywood. Z jejich filmu je cítit ironie i láska k filmu. Taková, kterou známe z Truffautovy Americké noci.

Eddie Mannix, ztvárněný Joshem Brolinem, je impresáriem, který celý ten hollywoodský kolotoč řídí. Trochu kouzelník s deštěm, který nás provádí místem, kde se rodí iluze a sny, trochu cynický, pragmatický a bezohledný manažér, který je nucen fungovat jako diplomat i hromosvod a hasič problémů. Ale hlavně někdo, kdo má toto místo rád. Tak jako bratři Coenové, kteří se rozhodli, že mu vzdají hold a zároveň jim poslouží k spoustě ironických šlehů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jejich poslední film je jedním z jejich divácky nejpřístupnějších. Absurdní gagy v podání hvězdného hereckého ansámblu pobaví mainstreamového diváka a neurazí cinefily, kteří ocení hustou síť odkazů k filmům a hercům studiové produkce počátku padesátých let.

Rezignace na koherentní děj a rozvolněná narativní struktura svádí k dojmu pouhé komediální hříčky, ale Coenové ji díky kameramanovi Rogeru Deakinsovi dovedou prodat s velkou vizuální parádou. V rámci jejich filmografie jde o odlehčený počin, který více než humor černý, jak jsme u nich zvyklí, nabízí ten ironický a překvapivě i laskavý.

Ave, Caesar!

  • Žánr: komedie
  • Původní název: Hail, Caesar!
  • www.hailcaesar-film.com/ww/
  • USA, 2016
  • Scénář: Ethan Coen, Joel Coen
  • Režie: Ethan Coen, Joel Coen
  • Hrají: Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Jonah Hill, Scarlett Johansson, Frances McDormand, Tilda Swinton, Channing Tatum, Christopher Lambert
  • Distribuce: CinemArt CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 03. 03. 2016

Hodnocení filmu: 7/10                           

Marek Čech

 

 

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Pevné ohnisko vs. zoom. Pevné objektivy vás naučí fotit, zoomy jsou zase praktické

Pevné ohnisko vs. zoom. Pevné objektivy vás naučí fotit, zoomy jsou zase praktické

Jednou z hlavních otázek při kupování fotovýbavy je, zda dát přednost pevnému ohnisku, nebo zoomu. Jak se rozhodnout a jaké neočekávané důsledky to může mít?

Jan Pánek
Fotografování
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály