Avengers: Age of Ultron – recenze filmu

3. května 2015
TWEET SDÍLET
Avengers: Age of Ultron – recenze filmu
Osudovější, osobnější a výpravnější pokračování jedničky, v němž tým superhrdinů bojuje s umělou inteligencí, která se obrátila proti svému stvořiteli a celému lidstvu.

Některé z postav a jejich vazby (ať už jde o spojenectví nebo sváry) k těm stávajícím ocení právě jen komiksoví fandové. Filmoví diváci, neznalí předloh, pak budou možná trochu dezorientováni. Což je ale možná režisérův záměr, aby diváky přitáhl k hlubšímu zájmu o marvelovské universum.

Sám se režijně, scenáristicky a produkčně podílí na seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. a i ve druhých Avengerech sebereflexivně s tímto universem pracuje. Má v paměti všechny ty otevřené konce a potitulkové scény z předchozích filmů a nenásilně na ně navazuje. Míchá staré motivy a postavy s novými a zároveň anticipuje, kudy by se sága mohla v budoucnosti vyvíjet.

Výtvor, který se obrátí proti svému stvořiteli

Zároveň jako správný demokrat dává větší prostor těm z hrdinů, kteří ho neměli tolik v prvním dílu. To znamená Nataše Romanoff alias Černé vdově a Hawkeyemu. Ten získává uvnitř týmu významnější postavení díky tomu, jak ho dokáže stmelit. Svůj prostor ale dostanou všichni a režisér ho mezi ně spravedlivě dělí. Velkou výhodou jeho práce s herci je, že mají tyto postavy zažité, jasně definované, takže potom stačí jejich trajektorie už jen drobně rozvíjet.

Tony Stark je tu trochu za Frankensteina, proti němuž se obrátí jeho výtvor. Ten se vymkne kontrole vzápětí poté, co nabyde vědomí. Jeho vědomí si stvoří vlastní robotické tělo, které začne hrdinům zatápět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tento týden máme v kinech již druhou zápletku, poukazující na nebezpečí umělé inteligence. Zatímco v komorní sci-fi Alexe Garlanda Ex Machina na sebe vzala svůdnou podobu švédské herečky Alicie Vikander, v Avengerech jde o plechového padoucha, jehož přitažlivost tkví hlavně v hlasovém zabarvení Jamese Spadera, který ho namlouvá.

Jeho nadřazenost ho vede k nutkání vymýtit lidskou rasu, k čemuž je mu nápomocna armáda robotických dronů. Na temné straně síly stojí zpočátku i dvojice sourozenců, s nimiž se seznamujeme v úvodní akci, kdy se Avengeři snaží dobýt pevnost, kde je ukryto Lokiho kopí. Právě ono napomůže ke stvoření umělé inteligence.

Pietro a Wanda Maximoffovi, nebo také Quicksilver (Aaron Taylor-Johnson) a Scarlet Witch (Elizabeth Olsen) jsou geneticky upravená osiřelá dvojčata, jež vládnou výjimečnými schopnostmi. On se rychle pohybuje, ona umí číst myšlenky a ovládat tím lidskou mysl. Poslední novou postavou je Vision (Paul Bettany), o jehož identitě neprozradily nic trailery, takže se k tomu neuchýlím ani já.

Osobnější a osudovější než minule

Quicksilverova schopnost bleskurychle se pohybovat výborně vynikne ve zpomalených akčních scénách. Ty působí epicky, výpravně a choreograficky ladně. To znamená i přehledně. Je jich hodně, ale nedostavuje se pocit monotónnosti, který známe právě z Transformerů. Poslední půlhodina, tak jako v jedničce, je vlastně jedna velká akční bitevní sekvence.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Režisér nezapomíná ani na humor, který vytěžuje ze vzájemné škádlivé řevnivosti uvnitř týmu a narážek na události z předchozích filmů. Režisér má postavy superhrdinů rád a přistupuje k nim podobně jako my k dlouholetým přátelům. Vnímá jejich chyby, ale s nadhledem si z nich dělá legraci. Zároveň obnažuje jejich bolavá místa a nechává je, aby o sobě pochybovali, čímž nám je ještě víc přibližuje.

Film je díky tomu o něco osobnější, osudovější a dospělejší než minule. Jinak se ale od jedničky moc neliší a opět je šit na míru fanouškům marvelovské filmové série, kteří dostávají přesně to, co očekávají. Tedy dostatečně spektakulární, zábavnou a přitom sofistikovanou podívanou, která potěší jak milovníky komiksů, tak velkých blockbusterových podívaných.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Měřítko je o něco větší než minule, ale nesklouzává k přeplácanosti motivů. Akční dynamičnost se tu potkává s emotivními momenty a břitkými dialogy ve vyváženém poměru, který z druhých Avengerů činí ideální odpočinkovou záležitost.

Progres očekávejte spíš v sólovkách

Třetí Avengeři Infinity War budou z ekonomických důvodů rozděleni do dvou částí, které se objeví za tři a za čtyři roky. Režírovat je bude sourozenecká dvojice Anthony a Joe Russoovi, která má na svém kontě už druhý díl Kapitána Ameriky. Jeho konspirační nádech, odkazující k špionážním a politickým thrillerům sedmdesátých let, naznačuje, že by to mohla být dobrá volba.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Už proto, že zatímco první fáze marvelovské série se nesla ve znamení představování superhrdinů, tak v té druhé docházelo k dekonstrukci jejich mýtu. Bratrům Russoovým by se tak mohlo podařit obohatit třetí díl Avengerů o silnější společenský a politický komentář a i ten příklon k temnějšímu pojetí by nemusel zůstat jen v rovině proklamací.

Joss Whedon se do něčeho takového nepouští a udržuje status quo. Tedy recykluje to, co minule zafungovalo. Z toho vyplývá, že pokud jste byli spokojeni s jedničkou, bude se vám líbit i dvojka. Progres v rámci marvelovské strategie očekávejte spíše od jednotlivých sólovek superhrdinů.

Avengers: Age of Ultron

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Avengers: Age of Ultron
  • www.marvel.com/avengers
  • USA 2015
  • Scénář: Joss Whedon
  • Režie: Joss Whedon
  • Hrají: Chris Evans, Chris Hemsworth, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, James Spader, Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Paul Bettany
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 30. 04. 2015 
Avengers: Age of Ultron
film   8

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

46 Jaromír Puk

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech