32
Fotogalerie

Avengers: recenze filmu

Komiksový tým snů čelí mimozemské invazi i vlastním rozepřím. Pod pevnou režijní taktovkou sběratele jejich kartiček Josse Whedona dochází k plnění fanouškovských přání.

Marvel Studios završuje ambiciózní projekt filmových adaptací výkladních komiksů jejich vydavatelské stáje crossoverovou týmovkou. Sólisté s hypertrofovanými egy tak budou nuceni poprvé spolupracovat. Podaří se jim to v momentě, kdy se k zemi blíží vesmírný šmejd a lidstvo je v ohrožení? Ve Třech mušketýrech platilo heslo jeden za všechny, všichni za jednoho. Bude tomu i zde?

 

Konečně týmovka!

Iron Man, Hulk, Thor, Captain America, Black Widow, Hawkeye. Studio Marvel zkypřilo svým hrdinům půdu pod nohama před vstupem do spolku Mstitelů jejich sólovými představovacími jízdami. Playboyský zbrojní magnát Tony Stark se dočkal dvou, přičemž ta první bylo výrazně zdařilejší než ta druhá. Vědec Bruce Banner se nejdříve se svým nezkrotným alter-egem potýkal v psychologizujícím pojetí Anga Leeho z roku 2003, aby mu o pět let později nasadil mnohem akčnější a přímočařejší kabátek francouzský režisér ze stáje Luca Bessona Loius Leterrier. Svého prologu se dočkal i arogantní božský kralevic ze severských mýtů, aby nakonec přišel ke slovu nejpatriotičtější a nejuvědomělejší superhrdina z marvelovské stáje.

109820_ba.jpg 109820_bc.jpg 109820_bf.jpg 

Zapomněli jsme na někoho? Ano. Černá vdova a lukostřelec Hawkeye se zatím mihli jen ve filmech svých slavnějších stájových kolegů. Ruská agentka Nataša v druhém Iron Manovi a Hawkeye v Thorovi. Po Avengerech je ale jisté, že i oni jsou schopni samostatně utáhnout celovečerní film. Zatím se u Marvelů chystá trojka Železňáka (abych nešířil poplašnou zprávu, nejde o comeback Vladimíra Železného do čela některé z televizí) a po ní by v roce 2013 měla přijít do kin i dvojka Thora.

avengers11-419fin.jpg avengers13-419fial.jpg avengers1-419final.jpg
 

Závěrečná potitulková sekvence, jež ve filmech předcházejících Avengerům, tak i v nich, povzbuzovala očekávání, co přijde příště, jasně naznačuje, že s ředitelem mezinárodní mírové agentury S.H.I.E.L.D. Nickem Furym a jeho týmem se nesetkáváme takto společně rozhodně naposledy. Na to umí u Marvelů až příliš dobře počítat a dosavadní tržby Avengerů je v jejich smělých plánech musí jen utvrzovat. A jak naznačil již Thor, hrozeb mimozemských civilizací může přibývat. O důvod víc se opět spojit.

Božský záporák

To ale předbíhám. Jak dopadlo jejich první setkání? V úvodu předesílám, že přesně tak, jak si asi většina fanoušků přála nebo vysnila. Zásluhu na tom má především režisér a scenárista celé megaprojektu Joss Whedon. Sedmačtyřicetiletý seriálový tvůrce (Buffy, přemožitelka upírů, americká verze Kanclu), který zaujal hlavně seriálem Firefly (2002), v němž se mu podařilo namíchat prvky futuristické space opery s těmi westernovými. Prokázal zde svou schopnost chytrého žánrového pohrávání si se zajetými vyprávěcími schématy, což v Avengers jen velkoryse zúročuje.

Jako nadšený komiksový fanda a geek se nezalekl ani čtvrtmiliardového rozpočtu, ani přítomnosti takového množství hereckých celebrit na place. Naopak, právě jejich charismatu využil, když kolem stěžejních osmi postav, mezi něž počítáme i záporáka Lokiho (Tom Hiddleston) a šéfa Nicka Furyho (Samuel L. Jackson), vystavil ústřední zápletku.

avengers16-419final.jpg avengers17-419final.jpg avengers18-419final.jpg
 

Její děj je možné krátce přiblížit takto. Zatracený asgardský božský synek Loki nalezne při svém vesmírném putování spojence v rase mimozemských robotů Chitauri, kteří mu přislíbí pomoc při pokoření planety Země. Podmínkou je, že pro ně na oplátku získá tajemnou kosmickou kostku Tesseract, jež je momentálně v držení a zkoumání organizace S.H.I.E.L.D. Když se mu to podaří a zanechá za sebou zničenou vesmírnou základnu, povolává její šéf Fury do pohotovosti jedince s výjimečnými schopnostmi, kteří by jako jediní mohli hrozbě otevření vesmírné brány zabránit.

Zábavný souboj o dominanci

Samotná zápletka není nijak složitá a Whedon si je její neoriginality a schematičnosti dobře vědom. Správně ale usoudil, že při takovém počtu výrazných postav musí jít komplikovaný příběh stranu a je nutno vsadit právě na ně. V první polovině jsou nám tak představeni všichni hrdinové, přičemž větší pozornost je věnována Black Widow (Scarlett Johanssonová) a Hawkeyeovi (Jeremy Renner) jako nováčkům. U těch ostatních scenárista spoléhá na komiksovou gramotnost diváků i znalost prologových snímků s nimi.

avengers19-419final.jpg avengers20-419final.jpg avengers21-419final.jpg
 

Při jejich představení musel přitom brát ohled na to, že každý z hrdinů má svůj početný zástup fanoušků, kteří by mu neodpustili, kdyby toho jejich oblíbence privilegoval nebo naopak upozaďoval na úkor druhých. Každý z hrdinů dostane svůj prostor a záleží jen na síle herecké osobnosti jeho představitele, jak ho využije.

Pochopitelně, z logiky věci na sebe strhává svými cynickými průpovídkami větší pozornost zkušený mazák Tony Stark než neokoukaný nováček Hawkey, ale nemáme přitom dojem, že by to bylo za každou cenu. To, že režisér kočíruje herce tak, aby si nekradli v takové skrumáži individualit prostor jen pro sebe, je jednou z největších devíz jeho ohraničení pole jejich působnosti. Každý z hrdinů má svůj význam, který v pravé chvíli prokáže.

avengers24-419final.jpg avengers25-419final.jpg avengers26-419final.jpg
 

Whedon velmi dobře pracuje s charaktery jednotlivých postav, které na sebe musejí při vymezování si vlastních pozic jak zákonitě narazit, tak naopak najít občas shodné průsečíky svých povah a zájmů. Není divu, že společnou řeč najdou snadněji vědecky založené mozky Tonyho Starka (Robert Downey Jr.) a Bruce Brannera (Mark Ruffalo) a že k nedorozumění naopak dochází při chápaní pojmu služby vlasti a zodpovědnosti vůči ní mezi naivně idealistickým Kapitánem Amerikou (Chris Evans) a sebestředným hédonistou Iron Manem.

Souboj o dominanci mezi superhrdiny probíhá hned na několika úrovních, daných už třeba jen tím, jakými schopnostmi vládne na jedné straně Iron Man, Hulk a Thor a na druhé Černá vdova, Kapitán Amerika nebo lukostřelec Clint Barton, řečený Hawkeye. Při společném postupu jsou už cíle rovnoměrně přizpůsobeny jejich možnostem. Než se tak ale stane, superhrdinové rádi svým chováním demonstrují, že s výjimečnými schopnostmi neroste vždy i odpovědnost před nimi, ale spíš úměrně bobtná jejich ego. Vysvětlit například božskému kladivounovi Thorovi (Chris Hemsworth), co je to pokora, je takřka nemožné.

Nechtějte naštvat Hulka

Herci jsou ve svých rolích už z minulosti dobře zabydleni a jejich vzájemné sváry připomínají chlapeckou hru, kdo dál dočůrá. Agentka Natasha Romanoffová alias Black Widow promine. Právě ona svým přirozeným civilním projevem připomíná, že upnutá kombinéza není to jediné, čím umí okouzlit nejen Woody Allena. Zákeřný Thorův bratr Loki Toma Hiddlestona ještě víc dotahuje Brannaghovo divadelní pojetí jeho role směrem k větší teatralitě.

avengers27-419final.jpg avengers28-419final.jpg avengers29-419final.jpg
 

Chris Hemsworth jako Thor je pořád víc model a zápasník než herec. Jeho jmenovec Chris Evans jako Steve Rogers odzbrojuje publikum coby staromilsky slušný Mirek Dušín, vykořeněný v civilizaci, jejímž pravidlům po rozmrznutí moc nerozumí. Hvězdy a pruhy už nemají svou vážnost jako v době, kdy bojoval proti nacistům. Samuel L. Jackson pak v posledních letech variuje ve svém výrazovém rejstříku vlastně pořád to samé.

Kdo naopak velmi mile překvapil a pro mě osobně se stal nejzábavnější postavou filmu je Mark Ruffalo v úloze Bruce Bannera. V jeho plachém až vyhýbavém pohledu se zračí nejistota nešťastného vědce z toho, co může napáchat jeho metamorfující druhé já. Už si přeci jednou pokusil prohnat kulku hlavou, ale ten druhý v něm ji vyplivl.

avengers30-419final.jpg avengers32-419final.jpg avengers33-419final.jpg
 

A když se toto zuřivé zelené monstrum Hulk dostane k činu, neboť slova pronese asi jen dvě, budete nadskakovat radostí, jak mu jde demolice všeho okolo dobře od pazoury. Jen mi v jeho případě nepřišlo úplně uspokojivě zodpovězeno, za jakých okolností nabírá spouštěč nahromaděných emocí jakých podob. Přesto v hulkovské herecké linii Eric Bana - Edward Norton mě Mark Ruffalo přijde jako nejlepší volba a samostatný film s ním bych určitě uvítal.

Cynický Robert Downey Jr. jako Tony Stark se s Kapitánem Amerikou coby zbytnělým svědomím týmu přetahuje o jeho vůdcovství a funguje jako stroj na ironické hlášky na adresu druhých. Přesto dovede v pravé chvíli ubrat, když to scéna vyžaduje a bez jediného slova vyjádří pohnutí nad smrtí někoho, kdo sbíráním kartiček superhrdinů dával najevo, jak moc je svět potřebuje.

Přehledné a monumentální akční scény

Že má Joss Whedon cit pro timing hlášek, hereckou souhru, vztahové prokreslení mezi figurami a umí vystavět fungující dialogy, to nepřekvapí. Stejně jako když pustí do vyprávění silné emoce v momentě, kdy umírá klíčová postava oddaného agenta Coulsona (Clark Gregg), jehož skon přispěje ke stmelení nesourodého týmu.

Co ale bere dech, je způsob, jakým pojímá ty nejspektakulárnější bitevní scény. Ve druhé půli více jak dvouhodinové stopáže snímku přichází ke slovu akce, v níž superhrdinové nejdříve individuálně bojují o vlastní přežití, aby potom v závěrečné půlhodině vložili konečně své společné síly do služeb ohroženého lidstva. Tomuto rozvržení dlouhých akčních sekvencí odpovídá i místo, kde se odehrávají. Zatímco ta první probíhá odtrženě od lidí na vesmírném plovoucím korábu, kde má základnu Furyho tajná organizace, ta druhá už se realizuje mezi manhattanskými mrakodrapy jako symboly americké prosperity.

avengers4-419final.jpg avengers5-419final.jpg avengers7-419final.jpg
 

Monumentální invazi monster z vesmíru dovede přitom Whedon zprostředkovat tak, že začnete přemýšlet, kde ten Michael Bay se svými nejen třetími Transformery dělá chybu a zda je opravdu takový problém natočit dynamické scény přehledně. Whedonovi jako televiznímu tvůrci se to daří a jeho pojetí akčních a trikových scén je opravdu nápadité, pompézní a vynikne při něm souhra celého týmu. Třetí rozměr vynikne právě v těchto bitevních pasážích, ale jinak je zcela zanedbatelný. Využití, jakého se mu dostalo v Avataru, Scorseseho Hugovi nebo Spielbergově Tintinovi se zde nedočkáte.

Sázka na jistotu

Od Mstitelů nečekejte filozoficko-etický přesah batmanovského Temného rytíře ani sofistikovanou vizi alternativní komiksové historie jako ve Snyderových Watchmenech nebo Vaughnově prequelu X-Menů. Zde se žánrové konvence v základech otřásat nebudou a hodnotící adjektiva typu inovativní nebo nepředvídatelné budou nahrazeny těmi s významem zábavné či očekávatelné.

109820_bh.jpg 109820_bq.jpg 109820_bt.jpg
 

Zadání studia Marvel, jemuž režisér Joss Whedon vyhověl, bylo jiné. Vytvořit superhrdinský megaspektákl, který na rozdíl od origin story, jež představili jednotlivé hrdiny marvelovského světa samostatně, ukáže jejich kooperaci v týmu. Z pnutí, k němuž dochází při dialogových výměnách, vedoucích k dominantnímu vymezování si vlastních pozic těchto okostýmovaných ikon, pak čerpá humor první poloviny snímku. V té druhé navíc přichází ke slovu opravdu šmrncovně a přehledně natočená akce, jejíž technické zpracování dává zapomenout na papundeklové trapnosti typu Green Lanterna.

Pokud byste doufali, že vám Avengers nabídnou něco jiného než rodinnou zábavu s jednoduchým, ale stále platným poselstvím o tom, že v čase krize nebo ohrožení se lidstvo může semknout kolem tradičních hodnot, jež ztělesňuje u Marvelů postava Kapitána Ameriky, hledejte jinde. S relativizujícími úvahami o povaze dobra a zla si počkejte na Christophera Nolana a jeho povstanuvšího gothamského ochránce.

marvelsavengers2.jpg marvelstheavengers-mv-20.jpg marvelstheavengers-mv-21.jpg
 

Avengers naplňují očekávání komiksových fanoušků, ale nesnaží se je překvapit, šokovat nebo uhranout. Hrají na jistotu kombinace velkoryse pojaté akce, dobře dávkovaného humoru a popkulturních odkazů k mytologii, z níž vychází. Na dvě hodiny nás vytrhávají z reality a proměňují nás v děti a puberťáky, kteří nadšeně kvitují, jak sympatičtí egocentrici nešetří sebe navzájem i ten vesmírný šmejd, jenž chtěl zotročit naši planetu. Pokud tenhle druh odpočinkové podívané preferujete, Avengers jsou pro vás výborná volba.

P. S. Tradice se vyplatí dodržovat, takže opět neodcházejte během závěrečných titulků. Leccos vám napoví, kdo s kým by se příště mohl spojit.

avengers_ver14.jpg avengers_ver26.jpg
 

Avengers

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: The Avengers
  • www.marvel.com/avengers_movie/
  • USA 2012
  • Scénář: Zak Penn, Joss Whedon
  • Režie: Joss Whedon
  • Hrají: Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johanssonová, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Tom Hiddleston, Clark Gregg, Tom Hiddleston
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 03. 05. 2012

AVmania.cz hodnotí
Film 8

Určitě si přečtěte

Články odjinud