49
Fotogalerie

AVerTV Hybrid STB 1080i: test set-top-boxu

Chcete na svém LCD monitoru sledovat televizní vysílání bez zapnutého PC? A testovaný set-top-box umožňuje i víc.

Kapitoly článku:


Společnost AVerMedia je proslavena svojí širokou nabídkou televizních tunerů pro různá rozhraní, s různými funkcemi, v různých provedeních a s všemožnými specialitami. Tentokrát se ale podíváme na novinku Hybrid STB 1080i, což je v podstatě hybridní set-top-box s rozsáhlou nabídkou připojení různých vstupů a výstupů a především podporou rozlišení až do 1 920 × 1 200 px.
ilustrak.jpg

Hybridní set-top-box umí přijímat nejen nekódované pozemní digitální vysílání, ale i standardní analogové. S tím se u běžných set-top-boxů samozřejmě tak často nesetkáte, málokdo od zařízení tohoto druhu očekává příjem analogového signálu, když tuto činnost zajistí klasická televize. Tento model však není určen pro běžné televize, ale pro LCD projektory, LCD nebo plazmové monitory, a dokonce i ty s velmi vysokým rozlišením.

 Zapínat počítač není třeba

Tento hybrid se připojuje mezi počítač a monitor pomocí dvojice DVI-I rozhraní (vstup a výstup), přičemž mu samozřejmě nechybí zvukový vstup a výstup pro propojení s počítačem a libovolnými reproduktory. Pokud budete pracovat na počítači bez sledování televize, je zvuk z počítače přenášen do reproduktorů, naopak při sledování televize je zvuk z počítače automaticky potlačen. 

predni.jpg zadni.jpg
V případě, že nemáte monitor s DVI vstupem, žádný problém, k set-top-boxu lze připojit i běžné redukce na klasický D-Sub

Nabídka konektorů je více než bohatá. Na zadní straně najdete vstupní a výstupní DVI-I konektor, audio vstup a výstup, konektor pro napájecí adaptér a pro připojení antény. Přední strana nabídne výstup na sluchátka (po jejich připojení se vypne reproduktorový výstup), kompozitní vstup a výstup včetně zvukové složky, S-Video výstup a S-Video vstup kombinovaný se vstupem komponentním.

Mezi výhody tohoto zařízení patří možnost sledování televize, aniž byste měli zapnutý počítač, ale samozřejmě i možnost sledování, pokud zrovna na počítači pracujete. V neposlední řade je výhodou použití u monitorů a obrazovek s vysokým rozlišením, které tunerem vybaveny nejsou.

Překonektorováno

Přední a zadní část set-top-boxu skýtá širokou nabídku konektorů. Jedná se především o AV vstupy a výstupy v podobě kompozitního videa a S-Videa včetně doprovodné zvukové stupy a velmi kvalitního komponentního video vstupu s podporou až 1080i (prokládaně). Propojení s klasickou televizí tedy možné je, ale jen přes kompozitní či S-Video výstup. Chybět by vám mohl například další vstup pro připojení satelitní antény s konvertorem či běžný SCART. Rozhodně bychom se nezlobili ani za HDMI rozhraní, které dnes najdete i u některých velmi levných set-top-boxů. 

Obrazová kvalita je na velmi dobré úrovni a potěšila nás vyšší ostrost a především lepší čitelnost rychle se pohybujícího textu ve srovnání s jinými běžnými televizními kartami.

Hezky česky

Velkým kladem je prakticky bezchybná podpora českého jazyka i všech jeho znaků a jednoduchá obsluha. Set-top-box lze nastavit a ovládat tlačítky na jeho těle, ale podstatně pohodlnější je vzít do ruky optimálně velký dálkový ovladač s výborným dosahem a dobrým rozmístěním tlačítek, který je téměř shodný s těmi, jež AVerMedia dodává k většině jiných tunerů.

dalkove_ovladani.jpg

Možností nastavení není mnoho a odpovídají tomu, který televizní či video vstup je právě aktivní. Ladění digitálních stanic je možno zvolit automaticky či ručně, v případě analogového příjmu lze automaticky skenovat kanály či frekvence a neschází možnost jemného ručního doladění.

Pokud přijímáte analogové stanice s rozdílnými zvukovými normami, jsou stanice, jejichž normy neodpovídají nastavenému regionu bez zvuku. Pomoci si lze jednoduše tlačítkem Subtitle na dálkovém ovladači, které v tomto režimu slouží pro přepínání zvukových norem. Samozřejmě je stačí nastavit jen jednou, set-top-box si nastavení bude pamatovat.

Zapomenout byste neměli ani na nastavení fyzického rozlišení displeje, vybrat si můžete z osmi rozlišení od 1024×768 až do 1920 × 1200 pixelů. V některých rozlišeních (s šipkou) lze navíc nastavit poměr stran 4:3 nebo panorama. Poměr stran aktuálního vysílání je detekován automaticky a správně. Ochuzeni nebudete o možnost přepínání mezi větším počtem případných zvukových stop či kanálů u duálního vysílání. Dále lze nastavit grafickou úpravu OSD nabídky, její průhlednost, aktivovat rodičovský zámek a změnit základní nastavení aktuálního regionu. 

IMG_1972.jpg IMG_1980.jpg IMG_2060.jpg 

Stiskem tlačítka Audio Mode si jednoduše nastavíte, který kanál má být tím hlavním.
IMG_1970.jpg 

Praktické PIP

Za velmi praktickou lze označit funkci PIP neboli obraz v obraze. Aktivovat ji lze v případě, že chcete současně pracovat na počítači a sledovat televizní vysílání či signál z jiných vstupů. Okno s vysíláním ze set-top-boxu lze umístit kdekoliv na displeji, nastavit jeho průhlednost a velikost (ve 3 krocích).
IMG_2079.jpg IMG_2081.jpgIMG_2083.jpgIMG_2090.jpg

Z režimu set-top-boxu aktivujete PIP okno stiskem tlačítka PIP na dálkovém ovladači a opakovaným stiskem měníte jeho velikost. Tlačítkem AV/PC přepínáte mezi zobrazením ze set-top-boxu či pouze z počítače. Pro používání PIP režimu je maximální nastavitelné rozlišení omezeno na 1680×1050 px. V PIP režimu navíc nelze zobrazovat EPG, teletext, měnit nastavení apod. V podstatě můžete jen sledovat aktuální vysílání z nastaveného zdroje a měnit zvukové kanály.

Teletext jen pro DVB-T

Teletext lze zobrazovat jen u digitálního vysílání a ve čtyřech stupních průhlednosti. Počítat můžete i se zobrazením skrytých titulků, ale jiné než aktuální zobrazení možné není.

IMG_2070.jpg IMG_2071.jpg IMG_1994.jpg IMG_2001.jpg

V jednoduchosti je krása, i u EPG?

Elektronický programový průvodce je poměrně přehledný a i přes svou spíše zjednodušenou podobu poskytuje dobrou orientaci a většině uživatelů bude dostačovat. Jediné, co nám scházelo, byl současný přehled pořadů od více kanálů najednou.

Po stisku tlačítka EPG na dálkovém ovladači je zobrazen seznam všech digitálních televizních stanic a u právě sledované i časový rozsah a název aktuálního a následujícího pořadu. K televiznímu programu konkrétního kanálu přejdete z této nabídky stiskem šipky doprava. Najednou je zobrazeno 5 nejbližších pořadů a další jsou viditelné až po odrolování šipkami nahoru a dolů. Detailní informace o konkrétním pořadu zobrazíte šipkou doprava. Funkčními tlačítky (růžovým a žlutým) přeskakujete v programu po celých dnech.

IMG_1965.jpg IMG_2021.jpg IMG_2027.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud