AVerTV Hybrid STB 1080i: test set-top-boxu

11. června 2008
TWEET SDÍLET
Chcete na svém LCD monitoru sledovat televizní vysílání bez zapnutého PC? A testovaný set-top-box umožňuje i víc.
Společnost AVerMedia je proslavena svojí širokou nabídkou televizních tunerů pro různá rozhraní, s různými funkcemi, v různých provedeních a s všemožnými specialitami. Tentokrát se ale podíváme na novinku Hybrid STB 1080i, což je v podstatě hybridní set-top-box s rozsáhlou nabídkou připojení různých vstupů a výstupů a především podporou rozlišení až do 1 920 × 1 200 px.
Klepněte pro větší obrázek

Hybridní set-top-box umí přijímat nejen nekódované pozemní digitální vysílání, ale i standardní analogové. S tím se u běžných set-top-boxů samozřejmě tak často nesetkáte, málokdo od zařízení tohoto druhu očekává příjem analogového signálu, když tuto činnost zajistí klasická televize. Tento model však není určen pro běžné televize, ale pro LCD projektory, LCD nebo plazmové monitory, a dokonce i ty s velmi vysokým rozlišením.

 Zapínat počítač není třeba

Tento hybrid se připojuje mezi počítač a monitor pomocí dvojice DVI-I rozhraní (vstup a výstup), přičemž mu samozřejmě nechybí zvukový vstup a výstup pro propojení s počítačem a libovolnými reproduktory. Pokud budete pracovat na počítači bez sledování televize, je zvuk z počítače přenášen do reproduktorů, naopak při sledování televize je zvuk z počítače automaticky potlačen. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V případě, že nemáte monitor s DVI vstupem, žádný problém, k set-top-boxu lze připojit i běžné redukce na klasický D-Sub

Nabídka konektorů je více než bohatá. Na zadní straně najdete vstupní a výstupní DVI-I konektor, audio vstup a výstup, konektor pro napájecí adaptér a pro připojení antény. Přední strana nabídne výstup na sluchátka (po jejich připojení se vypne reproduktorový výstup), kompozitní vstup a výstup včetně zvukové složky, S-Video výstup a S-Video vstup kombinovaný se vstupem komponentním.

Mezi výhody tohoto zařízení patří možnost sledování televize, aniž byste měli zapnutý počítač, ale samozřejmě i možnost sledování, pokud zrovna na počítači pracujete. V neposlední řade je výhodou použití u monitorů a obrazovek s vysokým rozlišením, které tunerem vybaveny nejsou.

Překonektorováno

Přední a zadní část set-top-boxu skýtá širokou nabídku konektorů. Jedná se především o AV vstupy a výstupy v podobě kompozitního videa a S-Videa včetně doprovodné zvukové stupy a velmi kvalitního komponentního video vstupu s podporou až 1080i (prokládaně). Propojení s klasickou televizí tedy možné je, ale jen přes kompozitní či S-Video výstup. Chybět by vám mohl například další vstup pro připojení satelitní antény s konvertorem či běžný SCART. Rozhodně bychom se nezlobili ani za HDMI rozhraní, které dnes najdete i u některých velmi levných set-top-boxů. 

Obrazová kvalita je na velmi dobré úrovni a potěšila nás vyšší ostrost a především lepší čitelnost rychle se pohybujícího textu ve srovnání s jinými běžnými televizními kartami.

Hezky česky

Velkým kladem je prakticky bezchybná podpora českého jazyka i všech jeho znaků a jednoduchá obsluha. Set-top-box lze nastavit a ovládat tlačítky na jeho těle, ale podstatně pohodlnější je vzít do ruky optimálně velký dálkový ovladač s výborným dosahem a dobrým rozmístěním tlačítek, který je téměř shodný s těmi, jež AVerMedia dodává k většině jiných tunerů.

Klepněte pro větší obrázek

Možností nastavení není mnoho a odpovídají tomu, který televizní či video vstup je právě aktivní. Ladění digitálních stanic je možno zvolit automaticky či ručně, v případě analogového příjmu lze automaticky skenovat kanály či frekvence a neschází možnost jemného ručního doladění.

Pokud přijímáte analogové stanice s rozdílnými zvukovými normami, jsou stanice, jejichž normy neodpovídají nastavenému regionu bez zvuku. Pomoci si lze jednoduše tlačítkem Subtitle na dálkovém ovladači, které v tomto režimu slouží pro přepínání zvukových norem. Samozřejmě je stačí nastavit jen jednou, set-top-box si nastavení bude pamatovat.

Zapomenout byste neměli ani na nastavení fyzického rozlišení displeje, vybrat si můžete z osmi rozlišení od 1024×768 až do 1920 × 1200 pixelů. V některých rozlišeních (s šipkou) lze navíc nastavit poměr stran 4:3 nebo panorama. Poměr stran aktuálního vysílání je detekován automaticky a správně. Ochuzeni nebudete o možnost přepínání mezi větším počtem případných zvukových stop či kanálů u duálního vysílání. Dále lze nastavit grafickou úpravu OSD nabídky, její průhlednost, aktivovat rodičovský zámek a změnit základní nastavení aktuálního regionu. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Stiskem tlačítka Audio Mode si jednoduše nastavíte, který kanál má být tím hlavním.
Klepněte pro větší obrázek 

Praktické PIP

Za velmi praktickou lze označit funkci PIP neboli obraz v obraze. Aktivovat ji lze v případě, že chcete současně pracovat na počítači a sledovat televizní vysílání či signál z jiných vstupů. Okno s vysíláním ze set-top-boxu lze umístit kdekoliv na displeji, nastavit jeho průhlednost a velikost (ve 3 krocích).
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z režimu set-top-boxu aktivujete PIP okno stiskem tlačítka PIP na dálkovém ovladači a opakovaným stiskem měníte jeho velikost. Tlačítkem AV/PC přepínáte mezi zobrazením ze set-top-boxu či pouze z počítače. Pro používání PIP režimu je maximální nastavitelné rozlišení omezeno na 1680×1050 px. V PIP režimu navíc nelze zobrazovat EPG, teletext, měnit nastavení apod. V podstatě můžete jen sledovat aktuální vysílání z nastaveného zdroje a měnit zvukové kanály.

Teletext jen pro DVB-T

Teletext lze zobrazovat jen u digitálního vysílání a ve čtyřech stupních průhlednosti. Počítat můžete i se zobrazením skrytých titulků, ale jiné než aktuální zobrazení možné není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V jednoduchosti je krása, i u EPG?

Elektronický programový průvodce je poměrně přehledný a i přes svou spíše zjednodušenou podobu poskytuje dobrou orientaci a většině uživatelů bude dostačovat. Jediné, co nám scházelo, byl současný přehled pořadů od více kanálů najednou.

Po stisku tlačítka EPG na dálkovém ovladači je zobrazen seznam všech digitálních televizních stanic a u právě sledované i časový rozsah a název aktuálního a následujícího pořadu. K televiznímu programu konkrétního kanálu přejdete z této nabídky stiskem šipky doprava. Najednou je zobrazeno 5 nejbližších pořadů a další jsou viditelné až po odrolování šipkami nahoru a dolů. Detailní informace o konkrétním pořadu zobrazíte šipkou doprava. Funkčními tlačítky (růžovým a žlutým) přeskakujete v programu po celých dnech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Novinky, Test, Set top box, Satelit, STB, Set-top boxy na Heureka.cz

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět