Avid DNxHD je první kodek kompatibilní se SMPTE VC-3

20. února 2008

Společnost Avid Technology, Inc. oznámila, že Avid DNxHD, vysoce kvalitní kodek s nízkým datovým tokem určený pro HD produkci, je prvním kodekem, který je kompatibilní s novými standardy VC-3 schvalovanými SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers). Kodek Avid DNxHD byl organizaci SMPTE předložen jako soustava standardů VC-3 a po dvouletém procesu testování a ověřování byl schválen. Standardy VC-3 usnadní tvůrcům kódování a výměnu HD médií. Zároveň jsou prvními SMPTE standardy pro intra-frame, rozlišení 720/1080, 8/10 bit a 4:2:2 HD postprodukci.

Více než 30 partnerů společnosti Avid, kteří vlastní licenci na kodek Avid DNxHD, budou se souhlasem VC-3 nadále usilovat o zavádění HD workflow do filmového, televizního a zpravodajského průmyslu za používání standardního kodeku. Výrobci, kteří vyvíjejí produkty kompatibilní s VC-3, zajistí interoperabilitu s ostatními produkty VC-3 tak, aby měli zákazníci Avidu více možností při tvorbě workflow. Díky této kompatibilitě bude k dispozici také nový standard pro VC-3 zařízení kódující do MXF, což je profesionální standard pro výměnu souborů a mediální workflow. Jelikož je VC-3 otevřený standard, média v archívech budou snadno přístupná a využitelná, aniž by byla uzamčena pouze pro prodejce, který vlastní práva.
 
Mike Shore ze společnosti EVS Broadcast Equipment SA, jenž je držitelem licence na  DNxHD říká: „Důvodem, proč podporujeme kodek Avid DNxHD, jsou především požadavky našich zákazníků na funkční, interoperabitilní a úsporné HD workflow. Přispěním ke standardizaci VC-3 potvrdil Avid své vůdčí postavení na trhu a díky zpřístupnění implementace i dalším vývojářům, může EVS vyvíjet nástroje, jenž nakonec pomůžou našim zákazníkům navrhnout reálná workflow.“
 

O SMPTE VC-3

SMPTE VC-3 je jediným průmyslovým standardem s rozlišením 720/1080, low-bitrate, 8/10 bit, intra-frame, 4:2:2 HD kompresí optimalizovaný pro snadné zpracování, finalizaci a multigenerační využití. VC-3 je soubor dokumentů definovaných následovně:
 
·         SMPTE 2019-1- VC-3 Picture Compression And Data Stream Format
·         SMPTE RP 2019-2 - VC-3 Decoder and Bitstream Conformance
·         SMPTE 2019-3 - VC-3 Type Data Stream Mapping over SDTI
·         SMPTE 2019-4 - Mapping VC-3 Coding Units into the MXF Generic Container
 
Více informací naleznete na www.SMPTE.org.

Témata článku: Tiskové zprávy

Určitě si přečtěte

40 sex symbolů italského filmu

40 sex symbolů italského filmu

Sophia Loren, Claudia Cardinale, Laura Antonelli, Ornella Muti nebo Monica Bellucci. Největší hvězdy italského filmu poodhalují závoj své nevšední krásy.

Marek Čech

Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

Původně to byly jen sci-fi obrazy sdílené fanouškům na internetu. Nyní se v produkci Amazonu rozhýbaly do podoby hluboce lidského příběhu ve světě, kde nemožné se stává skutečným.

7 Tomáš Holčík

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

69 Jaromír Puk

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

85 Jaromír Puk

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

32 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

35 Jaromír Puk