Avid DNxHD je první kodek kompatibilní se SMPTE VC-3

Společnost Avid Technology, Inc. oznámila, že Avid DNxHD, vysoce kvalitní kodek s nízkým datovým tokem určený pro HD produkci, je prvním kodekem, který je kompatibilní s novými standardy VC-3 schvalovanými SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers). Kodek Avid DNxHD byl organizaci SMPTE předložen jako soustava standardů VC-3 a po dvouletém procesu testování a ověřování byl schválen. Standardy VC-3 usnadní tvůrcům kódování a výměnu HD médií. Zároveň jsou prvními SMPTE standardy pro intra-frame, rozlišení 720/1080, 8/10 bit a 4:2:2 HD postprodukci.

Více než 30 partnerů společnosti Avid, kteří vlastní licenci na kodek Avid DNxHD, budou se souhlasem VC-3 nadále usilovat o zavádění HD workflow do filmového, televizního a zpravodajského průmyslu za používání standardního kodeku. Výrobci, kteří vyvíjejí produkty kompatibilní s VC-3, zajistí interoperabilitu s ostatními produkty VC-3 tak, aby měli zákazníci Avidu více možností při tvorbě workflow. Díky této kompatibilitě bude k dispozici také nový standard pro VC-3 zařízení kódující do MXF, což je profesionální standard pro výměnu souborů a mediální workflow. Jelikož je VC-3 otevřený standard, média v archívech budou snadno přístupná a využitelná, aniž by byla uzamčena pouze pro prodejce, který vlastní práva.
 
Mike Shore ze společnosti EVS Broadcast Equipment SA, jenž je držitelem licence na  DNxHD říká: „Důvodem, proč podporujeme kodek Avid DNxHD, jsou především požadavky našich zákazníků na funkční, interoperabitilní a úsporné HD workflow. Přispěním ke standardizaci VC-3 potvrdil Avid své vůdčí postavení na trhu a díky zpřístupnění implementace i dalším vývojářům, může EVS vyvíjet nástroje, jenž nakonec pomůžou našim zákazníkům navrhnout reálná workflow.“
 

O SMPTE VC-3

SMPTE VC-3 je jediným průmyslovým standardem s rozlišením 720/1080, low-bitrate, 8/10 bit, intra-frame, 4:2:2 HD kompresí optimalizovaný pro snadné zpracování, finalizaci a multigenerační využití. VC-3 je soubor dokumentů definovaných následovně:
 
·         SMPTE 2019-1- VC-3 Picture Compression And Data Stream Format
·         SMPTE RP 2019-2 - VC-3 Decoder and Bitstream Conformance
·         SMPTE 2019-3 - VC-3 Type Data Stream Mapping over SDTI
·         SMPTE 2019-4 - Mapping VC-3 Coding Units into the MXF Generic Container
 
Více informací naleznete na www.SMPTE.org.

Určitě si přečtěte

Články odjinud