Bang & Olufsen Beolab 28: nejpokročilejší bezdrátové repro váží 19 kg, pár stojí 300 000 Kč

11. května 2021
TWEET SDÍLET

Společnost Bang & Olufsen představila svoji novinku Beolab 28, adaptivní bezdrátový reproduktor, který slibuje kombinaci pokročilé akustické inovace s praktickými funkcemi chytrého reproduktoru. Má nabídnout výkonný zvuk studiové kvality, který se automaticky přizpůsobuje svému prostoru.

Beolab 28 lze díky jeho tenkému designu umístit kamkoli – nejen na zem, také ho můžete připevnit za stěnu.

Co se základních vlastností týče, tak aktivní reproduktor je osazen pěticí digitálních zesilovačů – jedním s výkonem 100 W pro 1" výškový měnič, trojice  100 W zesilovačů napájí tři širokopásmové 3" měniče a poslední s výkonem 225 W je určen pro basový měnič o průměru 6,5". Udávaný frekvenční rozsah je 27 Hz až 23 000 Hz. Dvojice reproduktorů Beolab 28 je určena pro ozvučení místností od 15 m2 do 50 m2.

Reproduktor samotný má výšku 140 cm a průměr 12 cm, podstavec (ten je výklopný pro montáž na stěnu) má průměr 25 cm. Hmotnost je 19 kg.

O připojení se stará Wi-Fi, Bluetooth 5.0, ale k dispozici je i Ethernet, USB-C a analogový a ptických digitální vstup. Chromecast je zabudovaný, podporuje Apple AirPlay, či Spotify Connect, je integrované také Bang & Olufsen Radio. Zajímavé je, že nemá podporu hlasových asistentů. Reproduktory budou kompatibilní s Beolink Multiroom na podzim 2021 prostřednictvím automatické aktualizace softwaru. Reproduktory Beolab 28 lze také spárovat s televizorem Bang & Olufsen pomocí technologie Powerlink nebo Wireless Powerlink.

Prodávat se bude ve dvou základních provedení, které lze individuálně modifikovat. Beolab 28 Fabric verze stojí 10 750 Euro, dřevěná varianata má oficiální cenu 12 000 Euro.

Adaptivní zvuk studiové kvality

Beolab 28 slibuje silný poslechový zážitek, o basy se stará vestavěný subwoofer založený na speciálně vyrobeném 6,5” reproduktoru. Reproduktor má velký zdvih, aby bylo dosaženo silných a přesných basů. Nejnovější generace technologie Bang & Olufsen Active Room Compensation přizpůsobuje odezvu basů místnosti, což umožňuje umístit reproduktory kamkoli.

Klepněte pro větší obrázek

O zvuk se starají také tří 3" širokopásmové měniče umístěné vpředu a po jednom na každé straně a 1" výškový měnič vpředu – měniče samotné byly vyvinuty speciálně pro Beolab 28 tak, aby vytvořily čistou kvalitu středních frekvencí i při velmi hlasitých úrovních, stejně jako přesnou a dynamickou reprodukci výšek.

Zajímavá je také funkce Beam Width Control – v "úzkém režimu" se hudba dostává k uchu přímo a beze změny, což minimalizuje rušivé odrazy od bočních stěn a umožňuje dokonalý poslech. V "širokém režimu" se pak zvuk rozptyluje více po celém okolí, což je vhodnější pro poslech mimo optimální poslechový prostor před reproduktory.

Jednoduchý, ale účinný

Beolab 28 sází na jednoduchost. Integrovaný subwoofer má být dostatečně účinný, aby majitel i ve větší místnosti nemusel přidávat externí subwoofer. Beolab 28 lze také namontovat na stěnu, takže nezabírá místo na podlaze.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zařízení Beolab 28 bylo vytvořeno jednoduché dotykové uživatelské rozhraní, které se při přiblížení rozsvítí díky zabudovaným senzorům přiblížení a vizuálně vyzývá uživatele k interakci s produktem. Umožňuje posluchačům pozastavit/přehrávat, přeskakovat a zvyšovat či snižovat hlasitost. Začlenění 4 tlačítek oblíbených stanic umožňuje posluchačům snadný přístup k jejich rozhlasové stanici pomocí vestavěného Bang & Olufsen Radio, nebo k seznamu skladeb na Spotify. K dispozici je i dálkový ovladač Bang & Olufsen, nebo aplikace ve smartphonu.

Klepněte pro větší obrázek

Reproduktor Beolab 28 je známý svými mechanickými pohyby a obsahuje závěsy, které se při zapnutí reproduktoru magicky otevírají nebo se pohybují při nastavení zvukového paprsku a indikují, zda je reproduktor v úzkém nebo širokém režimu. To zesiluje zážitek z poslechu a vytváří pro uživatele poutavý úvodní rituál.

Nejkvalitnější materiály

Beolab 28 je navržen pro dlouhou životnost a vytvořen v legendární továrně Bang & Olufsen Factory 5 v dánském Strueru. Eloxovaný hliníkový válec je tvarován technikou odstřeďování a zároveň je duálně lisován do tvaru. Dřevěné kryty jsou vyráběny u dodavatele Bjerruma Nielsena, se kterým Bang & Olufsen spolupracuje již od roku 1949 díky sdíleným hodnotám, které upřednostňují řemeslné zpracování, a každý kus je kontrolován zvlášť, aby byla zajištěna ta nejlepší kvalita.

Klepněte pro větší obrázek

Reproduktor obsahuje také nový vyměnitelný modul konektivity Bang & Olufsen. Má sice dostatečný výkonem a moderní technologie připojení, aby mohl přijímat nové aktualizace, ale pokud technologie připojení a streamování někdy zastarají, lze modul kompletně vyměnit. Reproduktor Beolab 28 je inspirován ikonickým tvarem sloupku použitým u reproduktorů Beolab Penta, Beolab 6000 a Beolab 8000, které Bang & Olufsen dodnes servisuje.

Zdroj: TS, Bang & Olufsen

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Bluetooth reproduktor, High-End, Bang & Olufsen, Hi-Fi systémy na Heureka.cz