Bang & Olufsen představil nový obří 103" televizor

BeoVision 4, nový plazmový televizor se 103palcovou úhlopříčkou, je vybaven nejmodernějším souborem audio a videofunkcí, dokonalou pohybovou mechanikou a integračním řešením pro inteligentní domácnost. To vše se ovládá dálkovým ovladačem Beo5.

BeoVision 4-103 jednou z největších televizí na trhu, ale také jedinou obří televizí dodávanou se stojanem, který umí obrazovku pouhým stiskem tlačítka zvednout a zároveň otočit nebo naklopit do polohy optimální pro její sledování.

„BeoVision 4 není jen mimořádným a špičkovým televizorem ve své třídě, jde také o opravdu jedinečný produktový koncept, který vydává svědectví o síle obchodní značky a potvrzuje pozici Bang & Olufsen jako vedoucího světového výrobce audiovizuálních přístrojů,“ sdělil výkonný ředitel Karl Kristian Hvidt Nielsen.

Výkonná a decentní

Televize BeoVision 4-103, posazená na motorizovaném podlahovém stojanu, reprezentuje zcela nový přístup k umístění obří ploché obrazovky. Když je televize vypnutá, spočívá obrazovka pouze několik centimetrů nad podlahou, a tak redukuje svou dominanci v pokoji a zároveň skrývá všechny integrované aplikace.

Když televizi zapnete, elegantní obrazovka se posune nahoru do polohy vhodné pro sledování. Zpod obrazovky se vynoří integrovaný středový reproduktor BeoLab 10 a posune se vpřed, aby se dostal do stejné roviny s rámem obrazovky. Obrazovka se zároveň bude natáčet a naklápět podle preferencí diváka. Po vypnutí televize nebo přepnutí do pohotovostního režimu se všechno opakuje, ale v opačném směru. Ke spuštění celého procesu stačí jeden stisk tlačítka na dálkovém ovladači Beo5.

dnes.jpg
 

Víceúčelový televizor

Počáteční vyzdvižení obrazovky je synchronizováno se spuštěním obrazu i prostorového zvuku pomocí BeoSystem 3, což trvá přibližně osmnáct vteřin. Zatímco se středový reproduktor BeoLab 10 posunuje vpřed na své místo, roztáhnou se charakteristické elektronické záclonky.

BeoVision 4-103 je vybaven řadou technologií vylepšujících kvalitu obrazu, jako je automatická kontrola obrazu nebo obrazovka s antireflexní povrchovou úpravou, které umocňují zážitek při dívání se na televizi za denního světla. Díky výjimečné kvalitě obrazu a značné velikosti je BeoVision 4-103 přirozeně nejvhodnější především pro domácí kino. Kvalitní integrované řešení prostorového zvuku umožňuje připojení až 14 reproduktorů BeoLab.

Stojan a konstrukční podrobnosti

Posun

Bang & Olufsen používá ke zvednutí obrazovky a pohybu reproduktoru elektrické motory, tzv. servomotory. Na každé straně rámu stojanu jsou dva servomotory, které se pohybují paralelně nahoru a dolů. Protože je televizor velmi těžký, jsou použity dvě pneumatické pružiny, aby odlehčily zátěž zvedacího systému – systém tak nemusí na zvedání vyvinout tolik síly. Jde o podobný princip jako např. u kapoty aut. To však neznamená, že kdyby pneumatické pružiny selhaly, televize spadne dolů; servomotory jsou samosvorné a vždycky televizi udrží.

Zvedací pohyb je založen na stejném principu jako např. pohyb antény na rádiu/CD přehrávači BeoSound 1; na začátku je pohyb pomalý a poté akceleruje do plné rychlosti a zase zpomalí před dojezdem stojanu do cíle. Přitom je pohyb co nejplynulejší. Pokud by bylo použito konstantní rychlosti, obrazovka by se mohla vysouvat trhaně nebo by se stojan při dosažení konečné polohy zatřásl.

Aby se zvýšil komfort při sledování televize, je možné pomocí dálkového ovládače obrazovku otáčet v rozmezí +/- 20 ° a sklápět v rozmezí +/- 4 °. Tak velká obrazovka je s tímto vylepšením mnohem impozantnější.

trojice.jpg

Protože motor ve stojanu při zvedání obrazovky zákonitě vydává zvuk, byla mu věnována velká pozornost, aby nebyl rušivý a nepříjemný. Za tímto účelem se provedlo rozsáhlé testování, až bylo dosaženo přijatelné hladiny zvuku. Výsledkem je poměrně tichý a velmi jemný zvuk doprovázející pohyb stojanu.

Konstrukce a testování

Design a konstrukce stojanu, který nese rukopis Davida Lewise, navazují na design stojanu BeoVision 7. Podlahový stojan sestává z masivní ocelové základové desky s leštěným hliníkovým povrchovým krytem. Má dva těžké, stříbrně zbarvené tubusy z nerezové oceli, které přidržují obrazovku, reproduktor a zadní kryt stojanu. Upevnění tubusů k podlahové desce, velmi tenké ve srovnání se zatížením, bylo poměrně náročným úkolem, protože bylo nutné dosáhnout požadované pevnosti fixačních bodů. Předcházel tomu pečlivý výpočet a testování, provedené ještě před tím, než byl televizor poprvé usazen na stojan.

Modely byly po vyrobení opět testovány k zabezpečení řádné stability a pevnosti; nejnáročnějším testem byl zrychlený test životnosti, odpovídající normálnímu použití v průběhu minimálně 12 let. Komponenty použité v konstrukci byly vybrány k zabezpečení kvality a spolehlivosti, například servomotory a posuvná část, určené pro zvedání a naklápění, jsou prověřeny tak, aby vydržely sto tisíc cyklů.

celek.jpg

Nejvyšší prioritou je samozřejmě bezpečnost. Má-li výrobek takovou velikost a váhu, bylo absolutně nutné zabezpečit, aby se pod obrazovkou nemohlo nic zachytit. Proto je na její spodní části bezpečnostní panel, který se postará o zastavení pohybu v případě, že se mu něco nebo někdo připlete do cesty. Jestliže spodní část obrazovky narazí na nějakou překážku, obrazovka se automaticky stáhne o 20 mm zpět tak, aby mohla být překážka odstraněna.

Uvnitř stojanu jsou speciální senzory – tenzometry, které trvale sledují hmotnost televize; dojde-li k její změně, pohyb obrazovky se zastaví a stáhne se, aby mohlo dojít k odstranění příčiny, která ji způsobila. Vezmeme-li v úvahu 250kilogramovou hmotnost obrazovky, je skutečně docela působivé, že k zastavení jejího pohybu stačí jen 5 kg (síla 50 newtonů). To, co platí pro obrazovku, platí také pro pohyb reproduktoru a pro rotaci stojanu; v obou případech se pohyb zastaví v kterémkoliv směru, jestliže je detekován jakýkoliv mechanický nebo fyzický odpor.

Automatické nastavení kvality obrazu – podrobnosti

Jako na všechno ostatní i na technologii plazmové obrazovky působí stárnutí. Fosforová vystýlka uvnitř každé buňky nebo pixelu se postupně pomalu rozkládá a obraz většinou žloutne. To ovlivňuje kvalitu barev a následně i kvalitu obrazu.

Úbytek fosforu nelze zkontrolovat ani opravit, protože panel plazmové obrazovky je ve výrobě natrvalo slepen. V Bang & Olufsen však objevili, že je možné nastavit teplotu barvy, jejíž pomocí lzekompenzovat efekty stárnutí, a tak stabilně zabezpečit vysokou kvalitu obrazu po delší období. Právě to umí patentovaná technologie Automatic Colour Management.

Robotické schopnosti

Při aktivaci se krátké robotické rameno, ukotvené za horní částí hliníkového rámu, naklápí dolů před obrazovku. Na konci ramene je oko kamery. Na obrazovce se ukáže testovací obraz a kamera filmuje obrazovku. Teplota barev světlých a tmavých ploch je pak analyzována a automaticky nastavena, aby zajistila konzistentní reprodukci barev dokonce i po tisících hodinách užívání televize.

foto.jpg

Analýza a nastavení trvá jen několik sekund. Může být aktivována kdykoliv přes menu na obrazovce, ale je také přednastavena z továrny tak, aby se aktivovala po každých 100 hodinách užívání televize. Po této době se Automatic Colour Management spustí, až když dálkovým ovládáním přepnete televizi do pohotovostního režimu. Ještě předtím, než se televize přepne, provede testování. Tím je zabezpečeno, aby se vše odehrálo v nejlepším možném čase, když je obrazovka zahřátá, a aby postup nepřerušil zážitek ze sledování televize.

Nejvyšší míra kvality a pohodlí

Společnost Bang & Olufsen vynálezem technologie Automatic Colour Management opět prokázala, že je průkopníkem na poli obrazové technologie, která zabezpečuje delší cyklus životnosti obrazovky než konkurence, a tím poskytuje svým zákazníkům dlouhotrvající zážitek z perfektních barev.

Patentovaná technologie Automatic Colour Management je inteligentní, jednoduchá a elegantně zabudovaná do plazmového televizoru BeoVision 4. Má všechny charakteristické znaky spojené se značkou Bang & Olufsen.

Přehled základních vlastností 103“ televizoru BeoVision 4-103

 • Full HD obrazovka s vysokým rozlišením (1920 x 1080) a integrovaný modul DVB HD, který umí přijímat digitální programy ve formátu MPEG2 nebo MPEG4 v kvalitě vysokého rozlišení.
 • Renomovaná platforma videa BeoSystem 3.
 • Nastavitelné ovládání dálkovým ovladačem Beo5.
 • Motorizovaný stojan, který zvedá, otáčí a naklápí obrazovku.
 • Na zakázku vyrobený centrální reproduktor BeoLab 10 s patentovanou technologií akustické čočky (Acoustic Lens Technology), která kontroluje směr a rozptýlení vysokých frekvencí pro co nejvěrnější reprodukci originálního zabarvení zvuku nejen v jednom ideálním bodě, ale všude v celé místnosti.
 • Pokročilý modul prostorového zvuku a technologii Adaptive Sound Technology, která využívá moderní zpracování digitálního signálu (DSP) k rozšíření místa ideálního pro poslech na celou plochu místnosti.
 • Automatic Colour Management, patentovaná technologie Bang & Olufsen,která nastavuje teplotu barev plazmové obrazovky, a tak kompenzuje efekty stárnutí, které se jinak projevují žloutnutím obrazu.
 • Automatická kontrola obrazu, která monitoruje světelné podmínky v pokoji a podle nich upravuje obraz.
 • Technologii VisionClear:to je řada nejmodernějších technologií, které dynamicky pracují na zabezpečení excelentního výkonu při jakýchkoliv podmínkách sledování.
 • Kontrastní obrazovka s antireflexní povrchovou úpravou, navrženou tak, aby i při denním světle bylo sledování televize příjemným zážitkem z čistého obrazu.
 • Elektronické záclonky; jsou specialitou Bang & Olufsen – budete se cítit skutečně jako v kině.

Zdroj: B&O

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud