Nový BenQ projektor s Full HD rozlišením, 3D obrazem, vysokým jasem a vestavými reproduktory je variantou pro ty, kdo chtějí velký obraz doma, v práci i na cestách.
Kapitoly článku:
Dva a půl roku po BenQu TW1100 a přesně 2 roky po prvním „levnějším“ 3D projektoru Epson EH-TW6000W, se mi do rukou dostává jeho nový projektor 3D ready Benq W1400 za stejnou cenu, kterou tehdy stál TW6000.
A s ním se nabízí i možnost srovnání. Co se za tu dobu změnilo v obraze DLP projektorů a kvalitě „levnějšího“ 3D? Odpověď na první otázku je jednoduchá. Projektory stojí zhruba stejně (nebo víc) jak před dvěma lety (jen většině z nás na ně zbývá mnohem míň peněz) a promítají téměř stejný obraz jako tenkrát. S 3D je to ale v tomhle případě komplikovanější.
Speciálně DLP zdá se trpí, díky monopolu Texas Instruments a z toho plynoucí absence motivace na DLP čipech cokoliv zlepšovat, syndromem zastaveného vývoje. Alespoň co se týká opravdového vzhledu promítaného obrazu, ale k tomu více trochu níže.
Nejprve základní reklamní informace o testovaném modelu: BenQ W1400 slibuje Full HD 3D rozlišení, interpolaci snímků zajišťující mimořádně plynulý obraz, zářivé barvy a flexibilitu při instalaci projektoru v jakékoliv místnosti bez ohledu na velikost a světelné podmínky. Některé z těchto slibů splňuje, u jiných to plnění pokulhává.
Je to flexibil?
Především ona flexibilita umístnění projektoru není ve skutečnosti tak pružná jako na papíře. Co považuji za velké plus je 1,6 násobný optický zoom, se kterým získáte velkou úhlopříčku z podstatně kratší vzdálenosti, než bývalo u DLP projektorů a speciálně BenQ obvyklé. Ze vzdálenosti 3 metrů od čočky je možné promítat obraz o šířce 177 až 283 cm. Vertikální posun čočky je ale omezený a horizontální chybí.
Pokud tedy potřebujete W1400 umístnit do domácího kina napevno, musíte počítat s tím, že jím vrhaný obraz bude mít spodní hranu něco nad úrovní čočky. Takže připadá v úvahu jeho umístnění na stolek před vámi (díky velkému zoomu je to poměrně praktické řešení, ale musíte mít plátno pověšené netypicky nízko), ale požitek z promítání vám v tomto případě může kazit poměrně velký únik světla z W1400.
Proto odhaduji, že W1400 byl koncipován hlavě na prezentace a do domácího kina se ho jeho výrobce snaží protlačit kvůli jeho poměrně vysoké ceně. Pracovní prezentační projektory dnes už dnes totiž seženete mnohem levněji. Jinou praktickou alternativou umístnění W1400 je pak už pouze technicky náročnější stropní montáž.
Je to elegán?
Vzhled projektoru je funkční, se nemusí líbit všem, odpovídá své kategorii. Za co ale musím BenQ opravdu pochválit je jak pečlivě projektory balí (k 3D brýlím je dokonce přiložena čistící hadýrka). V tomto ohledu konkurenci překonává. Jako vstupy nabízí hned dva HDMI konektory, kompozitní i komponentní vstup, S-Video i standardní D-Sub (VGA).
Tomu, že W1400 mezi domácí projektory rafinovaně vtírá, dále napovídá, že je vybaven dvěma vestavěnými reproduktory 10 W s technologií SRS WOW HD, které vám podle BenQu ušetří dodatečné výdaje za Hi-Fi systém nebo externí reproduktory. Kdo by ale chtěl, aby mu doma v domácím kině projektor hrál?! Pro prezentace a náhodné promítání filmů mimo domov jsou ale tyto reproduktory překvapivě použitelné a zvuk začnou citelně zkreslovat až kolem osmého stupně hlasitosti z deseti.
Menupauza
Menu se drží zaběhnuté struktury předchozích modelů a je docela přehledné a nabízí širokou škálu možností nastavení. Jeho česká verze se ale tradičně potácí na hraně matoucího překladu a nechtěného humoru. Napadlo by vás třeba, že tón blesku znamená pleťový tón a rozluštíte, co znamená interpolace rámu?
Pokud W1400 rozbalíte, umístníte a zapojíte, jaký obraz vám tedy nasvítí? Především ve 2D provozu potěšení z obrazu limituje černost černé barvy. Ta prostě vypadá jen tmavě šedě. Zároveň ani prokreslení tmavých částí obrazu není ideální, takže tmavé scény nikdy nevypadají zcela uspokojivě. V tomto ohledu má výhodu 3D režim, protože jakmile nasadíte 3D brýle na oči, jas vám subjektivně klesne asi na polovinu. Černá tudíž ve 3D vypadá černě, byť bohužel se silným červeným nádechem. Tím se projektor ve 3D režimu evidentně snaží kompenzovat zabarvení brýlí, což se mu ve většině odstínů jasu, kromě těch nejtmavších, celkem daří.
Kontrasty
Kontrast obrazu byl oproti starším modelům zvýšen především jasnější bílou. Přesto v reálných podmínkách nedosahuje slibovaných 10 000:1, ale pohybuje se v rozpětí 350:1 až 1250:1, úměrně tomu, kolik bílé se v dané scéně nachází. Barvy září pro typickou DLP brilancí.
Jak je to ale s tradičními nedostatky DLP? Jak si možná pamatujete z předchozích recenzí, DLP vytváří obraz promítáním světla skrze rotující kolečko s barevnými segmenty. To může vytvářet kdysi velmi obávaný efekt duhy (RBE). Naštěstí v tomhle ohledu bylo zlepšení za posledních zhruba 10 let ohromné a duha je u W1400 i pro citlivé jedince viditelná jen v těch klasicky nejproblémovějších sekvencích jako je například extrémně kontrastní černobílý film s titulky. V běžném filmovém obraze je prakticky neviditelná. Jako u všech DLP ale platí rada: nikdy nekupujte, pokud jste ho nevyzkoušeli osobně a neseděli před DLP alespoň hodinu.
Mravenečník se neptá
Další dlouhodobý problém DLP dithering, tj. zrnění nejtmavších pasáží obrazu, stále zůstává určitým problémem. Pokud si stoupnete velmi blízko, tj. půl metru od obrazu, tak vás v černých nebo tmavě modrých plochách tohle hemžení mravenců, doslova kousne do očí, ale z běžné sledovací vzdálenosti (osobně u projektoru nevidím potřebu sedět dál než 1,25 procent šířky obrazu) je prakticky neviditelné.
Větrák projektoru není z nejtišších a hukot, který se ozve při přepnutí do 3D režimu by mohl slabší povaze způsobit i mentální újmu. Naštěstí brzy klesne na únosnou míru. V Eko režimu a 2D se hlasitost větráku už drží v přijatelných mezích. Projektor disponuje i funkcí chytrého úsporného režimu, při kterém má prodlužit životnost lampy z 3500 hodin až na 6000 hodin. Žádný negativní vliv na obraz při jeho spuštění jsem nezaznamenal, takže zde chválím.
Méně tolerantní bych byl k v propagačních materiálech zmiňované interpolací snímků (cituji) pro hladký a plynulý pohyb rychlejších scén, čehož se dosahuje odhadováním změny pohybu v obraze a vytváří se nový interpolovaný obraz. Pokud se budete dívat jen kinofilmy, tuto funkci bych doporučoval nechal vypnutou (zvlášť u těch s výraznějším zrnem, pokud chcete být ušetřeni nepěkných artefaktů). Pokud sledujete HDTV a sport, tak interpolace může obraz subjektivně zlepšit, ale i tak raději hodnoty jejího nastavení upravujte s mírou.