BENQ W5000: test Full HD projektoru

5. srpna 2008
TWEET SDÍLET
Nabízí BenQ opravdu jeden z nejlepších dostupných Full HD DLP projektorů pro domácí kino na našem trhu?

Neexistence pořádného trhu z projektory u nás vede k částečnému „babylónskému zmatení cen“ alespoň co se Full HD týče. Za 33 tisíc korun koupíte projektor (Epson TW1000), který je jen mírně horší než ty prodávané za 60. 60 zase zaplatíte za projektory, které jsou znatelně horší než některé seženete už od 47 (Sony VW40) a 49 jako právě Benq W5000. Což z něj dělá v našich podmínkách výhodnou koupi, kterou stojí za to oťuknout zblízka.

Full HD projektory jsou většinou mohutné. Zaplatíte za ně dost peněz, tak jejich výrobci chtějí, aby jste měli pocit, že si odnášíte něco, co má svoji „váhu“. Některé jdou ale se svojí snahou imponovat přílišných daleko. Panasonici jsou mimořádně širocí, Sony a JVC extrémně hlubocí. Benq W5000 je mimořádně široký a extrémně hluboký zároveň. A k tomu zatraceně těžký. Je to rozhodně projektor pro velikou místnost. A to nejen pro své impozantní rozměry.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jako většina DLP projektorů má velmi omezený zoom a musíte ho z toho důvodu umístnit poměrně daleko od plátna, aby jste dosáhli šířky obrazu, od které má už frontální projekce vůbec smysl. Já osobně bych pod 2 metry nešel a na ty potřebujete u W5000 asi 4 metry odstupu. Naštěstí na rozdíl od levných DLP projektoru nabízí W5000 vertikální posun čočky, což dost usnadní zbývající instalaci, která bývá u laciných DLP hodně problematická. A to není všechno, čím se od nich odlišuje.

Klepněte pro větší obrázek

Jestliže nejlevnější 720p DLP poutají pozornost spíš svou nízkou cenou, než kvalitou obrazu, tak W5000 je schopný vrhnout na plátno velmi impozantní obrázky, srovnatelné s „nižšími“ LCOS projektory jako Sony VW50 a VW40. Z LCD mu může jednoznačně konkurovat jen u nás citelně dražší (72 tisíc korun) Epson TW2000.

Klepněte pro větší obrázek

Přirozenou hloubkou obrazu podpořenou větším on/off kontrastem (naměřil jsem 489:1) optimálně aplikované DLP technologie oproti LCD a SXRD (jen JVC verze LCOS D-ILA nabízí ještě lepší výsledky) své přímé konkurenty dokonce překonává, i když ti dokáží svými agresivnějšími clonami vymáčknout trochu černější černou. Vzhledem ke své citlivosti na DLP duhu jsem tuhle technologii trochu zanedbával a tak posledním ve své době top modelem, který jsem od Benqu viděl, byl PE7700 (duhová nirvána a pro starší DLP typické „hemžení mravenců“ v tmavých záběrech). Musím uznat, že od té doby udělal Benq opravdu dramatický skok v kvalitě obrazu!

Nevylepšuj, co je dobré!

Pokud má W5000 nějakou obecně známou achilovku, tak je to neklid obrazu, který je u něj výraznější než je tomu obvyklé u jeho přímých konkurentů (nezaměňovat s výše zmíněným DLP zrněním tmavých záběrů, to už u W5000 jednoduše není vidět). Někteří mluví o digitálním šumu, ale s tímhle označením nesouhlasím. W5000 prostě jen automaticky neuhlazuje obraz tak, jak to dělá většina Full HD projektorů a ukazuje ho na plátně prostě jen bez příkras, tak jak na nosiči nebo jiném zdroji signálu opravdu vypadá. Pokud vám to bude vadit, asi se s W5000 nespřátelíte. S velkým důrazem vám ale nedoporučuji použít funkci potlačení šumu. Už na hodnotě +2 dodá obrazu odporně digitálně plastový vzhled.

Klepněte pro větší obrázek
Všiměte si, že konektory má Benq pozlacené

Vůbec, pokud se budete u digitálních zobrazovacích zařízení držet klasického pravidla, že první věc, kterou máte při instalaci takového přístroje udělat, je okamžitě vypnout všechny funkce slibující „vylepšení obrazu“, rozhodně tím nic nezkazíte. V případě W5000 jsou to vedle digitálního potlačení šumu obrazu taky Briliant Colors a Dynamick Black.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Posledně zmíněná funkce vám totiž z takhle nádherně vzorově přednastavené gamma křivky (volba gamma 2.2, které opravdu je přesně 2.2 je z mé zkušenosti u projektorů skoro něco jako neposkvrněné početí)...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...udělá tuhle zrůdnost

Ještě než se podíváme, jak dopadla pro W5000 další měření, další malá poznámka k jeho nastavení. W5000 jako jeden z mála projektoru automaticky neupravuje rozdílnou hladinu černé z PC a jiných zdrojů, takže pro přehrávání z blu-ray nebo dvd přehrávače ji musíte přepnout v menu na 7.5 IRE. Menu je k dispozici i v češtině (respektive v jazyce připomínajícím češtinu, který jsme zvyklí na podobných místech zaoceánských překladových deformací nacházet), takže by orientace v něm neměl být problémem pro žádného uživatele.

Pokud jsem výše zmiňoval svoji citlivost na RBE, u nás známou jako DLP duhu, tak zdůrazňuji, že u W5000 je rozhodně decentnější než u levných DLP s méně barevnými segmenty na DLP kolečku, ale citlivější jedince může stále rušit, nebo jim způsobovat únavu očí. Proto bych rozhodně nedoporučoval se do koupě (jakéhokoliv)DLP projektoru pouštět bez možnosti si jej alespoň na několik hodin odzkoušet.

Měřítka kvality

Pro ujasnění upřesňuji, že všechna měření sem prováděl v modu Cinema. Ostatní se totiž na promítání filmů nehodí a právě to je pro mě základním kritériem z jakého projektory určené pro domácí kino hodnotím. Clonu a hodnoty kontrastu a jasu sem nechal na přednastavené hodnotě.

Pozitivně kvituji, že W5000 poskytuje v rámci Full HD projektorů mírně nadprůměrné možnosti korekce výrobních přednastavení. Především ovládání saturace a tónu primárních a sekundárních barev tu zdaleka není samozřejmostí. Kdyby šlo ovládat ještě jejich jas, by bylo vítáné, ale to v současnosti umožňuje na trhu jen několik málo projektorů (například Epson TW2000 ale i Benq W9000/10000).

Klepněte pro větší obrázek
V každém případě je už jejich přednastavení z výroby normativně požadovaným hodnotám mnohem blíže než bývá obvyklé (vyjma hodně „ulítlé“ purpurové)

Pochopitelně korigovatelná je i barevná neutralita jasových stupňů – šedé škály, která by se měla co nejvíce přibližovat 6500K (barevná teplota letní louky za jasného dne). A to je dobře, protože všechna její volitelná přednastavení jsou příliš chladná. Přičemž příliš je slabé slovo, protože už nejteplejší volba teplá je s hodnotami kolem 9000K děsivě studená:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přednastavení normální je ještě skoro o 1000K chladnější a na samé hraně toho, co naše tabulka ještě dokáže zobrazit:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Studenou volbu jsem už ani měřit nezkoušel, prostě by se do tabulky už vůbec nevlezla...

Naopak musím techniky firmy Benq velmi pochválit za nabízená přednastavení gamma korekce. Jak skvěle přesně nastavená je hodnota 2.2 jste už viděli, ale pro jistotu jsem ještě otestoval jak přesné jsou ostatní volby a zkusil jak dopadne 2.4. A jak vidíte níže je opět vzorová a téměř přesně splňuje slibovanou hodnotu:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zkorigovat RGB hodnoty na 6500K s pomocí nějaké levnější měřící sondy jako Spyder nebo Eye One a na síti volně dostupného software jako HCFR colorimeter je opravdu hračkou – ve srovnání s bolestivostí kalibrace solidní gamma křivky, kterou má Benq nastavenou výborně. Myslím tedy, že můžeme Benqu jeho „RGB úlet“ směle odpustit a uznat mu, že pro uživatele necitlivé vůči RBE nabízí v podobě W5000 opravdu výtečný Full HD projektor za sympaticky adekvátní cenu.

Benq W5000

Cena (internet) 60 000 Kč

 • technologie 1080p (1920 x 1080) DLP
 • svítivost 1200 ANSI lumenů
 • kontrast 10000:1
 • hlučnost (normální/tichý režim) 28/25 dB
 • projekční vzdálenost poměr projekční vzdálenosti 98"@4m
 • optika ruční zoom 1.2:1, motorizovaný posun čočky: vertikální +120% -80%, kompatibilní s panamorfní čočkou
 • výkon lampy 200 wattů
 • lichoběžníková korekce ano
 • vstupy BNC x 5 (sdílené), HDMI (s HDCP) x2, kompozitní video: RCA x 1,
 • S-video: Mini DIN 4 pin x 1, komponentové video 1: RCA x 3 , BNC x 3 (sdílené)
 • vzdálené ovládání RS232:8pin MINI DIN x1
 • normy 480p, 720p, 1080i, 1080p, NTSC / PAL / SECAM
 • režimy obrazu Cinema, Standard, Dynamic, Photo
 • rozměry (v × š × h) 492 x 180 x 420 mm
 • hmotnost 9,6 kg
 • spotřeba max 340W
 • příslušenství uživatelský manuál, bezpečnostní manuál, dálkové ovládání, baterie, prachový filtr, síťový kabel, komponentový kabel

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Předpokládám, že po delší vlně recenzí dražších Full HD projektorů jste už z téhle cenové skupiny unavení, proto snad příště uvítáte, když se společně podíváme na jeden z nejnovějších levných 720p DLP Optomu HD75.

Témata článku: Vysoké rozlišení, Novinky, Test, BenQ

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály