Beoplay E8: opravdu bezdrátové luxusní Hi-Fi špunty z Dánska (test)

4. prosince 2017
TWEET SDÍLET
V záplavě mnoha různých bezdrátových sluchátek jsou malé špunty, bez jakéhokoliv spojení kabelem stále ještě mírně exotickým zbožím, a to nejen kvůli vyšší ceně. Bang&Olufsen připravili takové špunty v luxusním provedení.

Většina bezdrátových sluchátek intraaurální konstrukce, které potkáte na trhu, nejsou zcela bezdrátová, ale jsou obvykle propojena kabelem, na němž je ovládací panel či baterie. Případně jsou sluchátka spojena s tzv. nákrčníkem, který ukrývá baterii i ovládací prvky.

Opravdu bezdrátová sluchátka se objevila ve větší míře před dvěma lety, když přišel na trh model Samsung Gear Icon X a posléze bezdrátová sluchátka od Applu. V následujících letech již s podobnou konstrukcí přišlo více výrobců a B&O je jedním z nich.

Samsung Gear IconX: kvalitní bezdrátové špunty pro sportovce [test]

Samsung Gear IconX: kvalitní bezdrátové špunty pro sportovce [test]

Když bez drátu, tak naprosto. Nová špuntová Bluetooth sluchátka Gear IconX jsou zcela bezdrátová a nemají ani kabel, který by spojoval pravé a levé sluchátko. Zkrátka pro sport ideální.

Aktuální model výrobce nese označení E8 a podobně, jako u ostatních výrobků tohoto skandinávského výrobce, i v tomto případě se jedná o velmi kvalitní výrobek s čistým a jednoduchým designem. Právě ten dělá ze sluchátek velmi nenápadné příslušenství k vašemu mobilu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce na jedničku

Při návrhu špuntových sluchátek, která nejsou propojena žádným kabelem, se designéři musí popasovat se zcela zásadní výzvou, a to je kombinace vnějšího a vnitřního provedení, zajišťující dostatek prostoru pro umístění reproduktorů, nabíjecího akumulátoru a jednoduchého ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledkem bývají obvykle sluchátka, která jsou o něco mohutnější, větší a těžší než klasické špunty, jelikož v sobě ukrývají baterii. To je také důvodem, proč u takovýchto bezdrátových modelů obvykle najdeme vedle silikonových špuntů také silikonové vzpěry do ušního boltce, které mají zajistit lepší usazení a eliminovat riziko vypadnutí sluchátka z ucha.

B&O se však vydalo mírně odlišnou cestou – sluchátka jsou na pohled opravdu masivní a ve srovnání s modelem od Samsungu působí větším dojmem. Krček na který se nasazuje silikonový špunt je však standardně velký co do šířky i délky a nikde v balení nenajdete žádné pomocné vzpěry do ucha. V balení je pouze nabíjecí kabel a osm párů dalších špuntů různé velikosti (jedny pěnové), které doplňuje ochranné pouzdro s integrovaným akumulátorem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pouzdro má plastový interiér, který ukrývá nabíjecí kontakty a magnet pro jednodušší a přesnější usazení sluchátek. Vnější obal je pak potažený kůží a na levé straně najdete přišitý pásek z pružného materiálu, kterým můžete pouzdro přetáhnout, aby se nechtěně neotevřelo. Velikost pouzdra je opravdu kapesní a nijak zásadně vám nebude překážet v kapse bundy či kabátu.

Na zadní straně pouzdra je microUSB konektor pro napájení a dvě indikační diody, které vád informují o míře nabití vestavěného akumulátoru v pouzdře. Na přední straně je pak jedna dioda, která indikuje stav nabíjení samotných sluchátek – oranžová barva znamená nabíjení, zelená pak značí plně nabité baterie ve sluchátkách.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ke konstrukci pouzdra mám dvě malé výtky, a sice fakt, že jeho uzavření mohlo taktéž využívat magnetů nebo mohl být použit pant se silnější pružinou, která by držela víko na místě i při větším otřesu – tím by se eliminovala potřeba textilního pásku. Druhá se pak týká úhlu otevření – pro pohodlný přístup ke špuntům je třeba víko otevřít do úhlu 90° v tomto úhlu však víko nedrží a mí tendenci se krapet zavřít zpět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tvar špuntů je krapet neobvyklý, jelikož mají rozměrnější tělo, vše je ale perfektně slícováno, materiál na povrchu je dvojí – vnitřní část sluchátek, která se dotýká pokožky je vyvedena v matném pogumovaném plastu, který je velmi jemný. Vnější část sluchátek je z polomatného hladkého plastu, který je doplněn výrazným hliníkovým kroužkem, jenž ukrývá dotykovou plochu pro ovládání sluchátek. V jejím středu je pak logo B&O.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka mají popisek pro jednodušší identifikaci pravého a levého a na každém také najdete malý otvor ukrývající mikrofon. Pravý špunt má uprostřed velkého R na vnitřní straně také indikační diodu, která informuje o provozním režimu sluchátek. Pod rozlišovacími písmeny je pak dvojice pozlacených kontaktů pro nabíjení.

Komfort a ovládání

Velmi mě překvapil komfort nošení sluchátek, jelikož nejsou vybavena žádnou vzpěrou, dumal jsem jakým způsobem a jak moc budou v uchu držet. Překvapivě drží velmi dobře, je však třeba si nacvičit jejich umístění do zvukovodu. Po zasunutí krčku se silikonovým nebo pěnovým špuntem je třeba sluchátko mírně pootočit směrem vzad (jakoby kolem osy procházející krčkem). Tím zafixujete polohu sluchátka v ušním boltci a můžete poslouchat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Toto umístění samozřejmě nebude vyhovovat každému, jelikož velmi záleží na úhlu vyústění zvukovodu do ušního boltce, dále na velikosti uší a také prostoru kolem zvukovodu, kde sluchátka „sedí na kůži“. Při delším poslechu (cca 2 hodiny a více) se mi občas stalo, že sluchátka už mírně tlačila na ušní boltec, což nebylo úplně příjemné.

Velmi při umístění záleží také na poloze krčku se špuntem ve zvukovodu, ta má totiž velmi zásadní vliv nejen na izolaci okolních zvuků, ale především na celkovou vyváženost zvukového projevu. Při špatném usazení je kvalita zvuku horší a trpí především nižší kmitočty – ovšem to je obecně vlastnost všech špuntových modelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K ovládání zvolil Bang&Olufsen dotykové plošky na vnější straně sluchátek, takže je ovládání vcelku pohodlné, jen si musíte zvyknout a naučit se několik kombinací krátkého a dlouhého poklepání, respektive vědět kdy klepnout na pravé a kdy na levé sluchátko. Pravé je řídící, levé pak doplňkové a kombinace dotyků je následující:

Pravé sluchátko

 • Zapnutí /přehrávání/pauza –
 • Další skladba –
 • Zvýšení hlasitosti – dotknout a držet
 • Přijetí hovoru –
 • Odmítnutí hovoru – dotknout a držet 0:05
 • Konec hovoru –
 • Režim párování – dotknout a držet obě 0:05
 • Aktivace hlasového ovládání –

Levé sluchátko

 • Režim Audio Transparency –
 • Předchozí skladba –
 • Snížení hlasitosti –  dotknout a držet
 • Přijetí hovoru –
 • Odmítnutí hovoru – dotknout a držet 0:05
 • Konec hovoru –
 • Režim párování – dotknout a držet obě 0:05

Kombinací není málo, nicméně po týdnu používání si je zapamatujete. První připojení sluchátek je poměrně snadné, nejprve je zapnete dotykem na pravém sluchátku a poté podržíte prsty na dotykové ploše obou pro přepnutí do párovacího režimu. Po připojení k mobilu pak vidíte vedle ikony Bluetooth ve stavovém řádku i orientační stav nabití.

Sluchátka dorazila s první verzi firmwaru, a při každém zapnutí je bylo nutné znovu připojovat, jakoby v režimu párování. Po aktualizaci firmwaru prostřednictvím obslužné aplikace Beoplay (cca 15 min) se vše upravilo a sluchátka se připojoval po jejich zapnutí automaticky k mobilu nebo počítači. Obslužná aplikace je shodná jako v případě dříve testovaného modelu H9 a najdete v ní veškeré dostupné nastavení včetně inovativního rozhraní pro přizpůsobení zvukového projevu.

Beoplay H9 – luxusní bezdrátový zvuk i provedení [test]

Beoplay H9 – luxusní bezdrátový zvuk i provedení [test]

Dánský Bang & Olufsen je jednou z nejznámějších skandinávských značek. Výrobky této společnosti jsou obvykle synonymem pro luxus, kvalitu a perfektní minimalistický design. Jak si vedou Bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku?

Nedostatkem v tomto směru je absence NFC rozhraní pro snadnější spárování s mobilním zařízením a bohužel stejně jako u dříve testovaného model H9 delší odezva na dotyk. Je to sice detail, avšak právě o ty detaily u podobně pozicovaných zařízení jde. Zkrátka a dobře pokud na vás někdo promluví a vy se okamžitě jak otevře pusu dotknete sluchátka pro pozastavení přehrávání nebo aktivaci transparency módu. Trvá přibližně sekundu než se tak stane, což je zkrátka v této cenové kategorii minimálně neobvyklé.

Velmi dobré naladění

Samotná sluchátka se nedají ručně vypnout, poté co je zapnete a používáte, je stačí pouze vytáhnout z ucha a umístit do ochranného obalu, kde se začnou nabíjet. V případě, že je necháte položená na stole, vypnou se automaticky po 15 minutách nečinnosti.

Samotné nabíjení trvá přibližně dvě hodiny a umožní vám nerušený čtyřhodinový poslech, v případě, že budete nabíjet pouhých 20 minut, získáte energii na hodinový poslech. Vestavěný akumulátor v přenosném obalu zvládne nabít sluchátka dvakrát, takže s jeho pomocí byste měli při průměrné hlasitosti zvládnout celkem 12 hodin poslechu se třemi přestávkami pro nabití, což je reálné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro přenos zvuku je využita technologie NFMI (Near Field Magnetic Induction), která streamuje zvuk z jednoho sluchátka do dalšího s využitím magnetického pole. Touto cestou pravé sluchátko sdílí zvuk do levého sluchátka, aniž by došlo ke ztrátě kvality. NFMI je digitální technologie, která je využívána v oblasti naslouchátek. V praxi funguje velmi dobře, pouze v okamžiku, kdy vyjmete levé sluchátko z ucha a budete ho držet cca 10 cm od hlavy, tak se odpojí, pro připojení je třeba jej přiblížit více k pravému špuntu.

Celkové naladění zvuku je na velmi dobré úrovni, všechna pásma jsou zastoupena dostatečně a ačkoliv je zvuk spíše zábavnější než analytický, není spektrum haleno basovou složkou, jako tomu u některých modelů bývá. Basy jsou sice dominantní – zvláště při volbě opravdu těsnících špuntů – ale středům a výškám nijak neubírají na čitelnosti. Pro specifičtější úpravu zvuku je možné využít zmíněnou aplikaci Beoplay.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Srovnáme-li například s nedávno testovaným modelem Sony WI-1000X, jsou basy umírněnější. Z hlediska hudebních žánrů sedí Beoplay E8 prakticky cokoli a ani náročnější jazzové pasáže nebo klasika nejsou problematické. Snad jen vokální složka skladeb není tak detailní, jak byste v této cenové kategorii očekávali.

Verdikt

Jestliže plánujete koupi bezdrátových sluchátek jako náhradu klasických drátových špuntů na cesty, pak na model Beoplay E8 zapomeňte, v podobné cenové hladině najdete i jiné špunty například s aktivním potlačením hluku a delší výdrží na baterii.

Pro sportovce, kteří by rádi sluchátka na povzbuzení výkonu tento model také nebude ideální, ačkoli výrobce deklaruje odolnost vůči vlhkosti a potu, při fyzické aktivitě vám budou vadit jejich mírně větší rozměry a absence vzpěry do ucha, která je jistější cestou k fixaci špuntů v uchu.

Klepněte pro větší obrázek

Ideálním uživatelem Beoplay E8 bude ten, kdo se nespokojí s jakýmkoli designem, ale vyžaduje minimalistické a moderní provedení s bezchybným továrním zpracováním. Zároveň však neslyší na plně analytický zvuk, ale raději sáhne po modelu se zábavnějším projevem. Funkce transparency mód pak jen rozšíří dobu používání, jelikož díky ní nemusíte sluchátko vyndat z ucha ani při rozhovoru s okolními lidmi.

AVmania.cz
Beoplay E8   9

Beoplay E8

cena: 7 990 Kč

 • konstrukce: intraaurální uzavřená špuntová sluchátka
 • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
 • měnič: dynamický 5,7 mm
 • citlivost: 107 dB +/- 3 dB
 • impedance: 16 Ohm
 • přenos signálu: Bluetooth 4.2, AAC kodek
 • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů, transparentní mód poslechu
 • hmotnost: 7 g (pravé), 6 g (levé), 45 g (pouzdro)
 • baterie: 4 hodiny přehrávání / 2 hodiny nabíjení, rychlé nabíjení 10 min pro 1 hod přehrávání, pouzdro nabije sluchátka 2× 
 • barva: černá, šedá
 • příslušenství: nabíjecí ochranné pouzdro, USB kabel, sada vyměnitelných špuntů

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Test, Bluetooth, Bang & Olufsen

Určitě si přečtěte

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

Samsung: přehled nových 8K a 4K televizorů pro rok 2020

V roce 2017 Samsung přišel se svojí QLED řadou televizorů, tedy Quantum Dot LCD TV. Postupně tuto prémiovou řadu rozšířil a doplnil o 8K. Letos Samsung posílil řadu 8K QLED televizorů a designem ji odlišil, chlubí se prakticky bezrámečkovým vzhledem.

38 Jaromír Puk

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

86 Jaromír Puk

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech