Beseda u Bigbítu sází na progresivní dramaturgii

3. srpna 2018
TWEET SDÍLET
Beseda u Bigbítu sází na progresivní dramaturgii

Už šestadvacátý ročník nabídne výkvět domácí a slovenské alternativní scény i elektronickou hvězdu Zolu Jesus.

Beseda u Bigbítu, jejíž šestadvacátý ročník se uskuteční v Tasově u Veselí nad Moravou ve dnech 3. a 4. srpna, je multižánrový festival s přátelskou a tolerantní atmosférou a progresivní dramaturgií, která musí oslovit všechny ty, kteří rádi objevují nová jména nebo se orientují v aktuálním dění nejen na české alternativní scéně. Nabízí z ní totiž to nejlepší.

Zážitek z ní se odvíjí už od místa příjezdu k areálu festivalu. Za vámi jsou Bílé Karpaty, před vámi malebný Topolový háj, kousek po cestě fotbalové hřiště s hospodou, kde se dá najíst i osprchovat. Bezpečnostní služba se chová vstřícně a určitě vám nebude nakazovat, že si nesmíte vzít do areálu láhev minerálky o velikosti větší než půl litru nebo třeba víno, které jste si koupili v některém ze slováckých sklepů, jež cestou sem míjíte.

Program Besedy probíhá na třech pódiích a čítá více než čtyřicet položek a to mluvím jen o těch hudebních. Na své si přijdou milovníci psychedelického rocku, alternativního popu, elektroniky, hypnotického metalu, blues, jazzu, filmové hudby, energického rapu, folku, cimbálové muziky a všeho toho, co si představíme pod pojmem alternativní scéna.

Elektronická gotická diva

Mezi největší zahraniční taháky festivalu patří americká elektronická diva Zola Jesus, která zde premiérově českému publiku představí své poslední album Okovi, názvem odkazující k ruskému původu jejích rodičů. Zola Jesus, jež od mládí mimo jiné trénovala na dráhu operní pěvkyně, hudebně vychází z kombinace elektroniky, artpopu, darkwave či industrialu. Velkou roli v její hudbě hrají také temné, zlověstné texty a místy až gotický projev.

Poprvé se v Tasově představí i floridský rapper Astronautalis, který si díky své živelné koncertní show získal za poslední roky srdce fanoušků v Česku i na Slovensku. V devadesátkovém hip hopu našli zalíbení i polští Syny, kteří na festivalu představí své druhé album Syn.

Posluchače rozproudí také vycházející evropské hvězdy, nizozemští „noisaři“ Blue Crime, kteří naposledy okouzlili na slovinském festivalu Ment. Mezi dalšími zahraničními jmény jsou němečtí elektronici Kuf, českým posluchačům známí už z několika vydařených tuzemských koncertů, a talentovaný písničkář Thomas Oliver z Nového Zélandu, který se během své kariéry objevil na stejných pódiích jako Eric Clapton nebo Joe Cocker.

Pestré zastoupení ze Slovenska

Pestré zastoupení bude mít tradičně i slovenská scéna. Novinku Luxus Clan představí „civilní“ rapové duo Modré hory, se směsicí downtempa a alternativního popu se v Tasově po letech objeví Fallgrapp, dojde i na čerstvou indie popovou krev z Bratislavy Tolstoys, potemnělé elektroniky Elections in the Deaftown, world music duo Sisa Fehér a Vladko Miklaš či československý kvartet The High Corporation, který zaujme svou kombinací elektroniky, hip hopu či soulu.

Jedním z černých koní festivalu by se mohl stát klubový producent Pišta Kráľovič alias FVLCRVM, který na letošek chystá očekávaný debut u rakouského labelu Universal. Dále se představí elektroničtí Zoo and Aquarium. Mezigenerační spojení dvou silných osobností slovenské scény pak nabídne projekt Pjoni & Burgr s jejich žánrově neuchopitelným debutem Výletné lode.

Výkvět domácí scény

A do Tasova dorazí také výkvět domácí scény. Mezi nimi cenami Vinyla a Apollo za nejlepší desky roku ověnčení Pacino či Kalle. První jmenovaní představí svůj syrový kytarový debut Půl litru země, táborské duo Kalle se do Tasova vrátí s mrazivě podmanivou druhotinou Saffron Hills.

Oceňované debuty z loňského roku pak přivezou také emo post-rockoví Cold Cold Nights, post-punkoví +-0, hloubaví psychedelici Sýček nebo dream popoví Billow a elektropopová Johuš Matuš.  Z těch zkušenějších se pak do Tasova vydá ústecká Nauzea Orchestra, legendy temného post-hardcoru Lvmen či excentrický diskodancer Ventolin. A ani letos nebude chybět stálice tasovského nočního programu DJ Myslivec.

Svou unikátní směsici rocku, country a elektroniky předvedou také navrátivší se Nylon Jail z Olomouce, druhotinu Black Yoga přivezou Ghost of You a debut s prostým názvem V představí elektronicko-kytarová vřava Orient.

Nouze nebude ani o hlučné kytarovky: s novou deskou No Way Back přijedou rock'n'rolloví matadoři Vees, výrazné debuty pak představí prog/mathrockoví Fox Territory, sludgemetaloví Nikander, instrumentální emo/hardcore z Rakovníka Mara Jade, psychedeličtí Purplefox Town či syroví Povodí Ohře.

Návštěvníci se mohou těšit i na jedno z největších zjevení posledních měsíců - pražskou pětici Market, dále pak na elektronické Lowmoe, písničkáře Jay Delver Band a syrové blues v podání kapely Band of Heysek. Chybět nemůže ani pravá moravská cimbálka. Pozvání tentokrát přijala věhlasná Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky.

Velkým domácím jménem v programu je pak hudebník a producent Jan P. Muchow se svým projektem The Antagonist, v němž se sešli Václav Havelka z Please the Trees, Ema Brabcová nebo na housle Jenovéfa Boková. Ti všichni naživo zahrají a zazpívají písně z filmů, k nimž Muchow skládal muziku.

Z doprovodného programu je ohlášen například dvojnásobný mistr republiky ve Slam poetry Jiří Charvát nebo literáti Jiří Borkovec či Emma Kausc.  Tito se představí v rámci Apollónovy návštěvy, speciální scény, kde si na své přijdou především literární fanoušci. Chybět nebude ani tradiční Soutěž písničkářů, která letos slaví kulatých deset let.

Velkou předností Besedy u Bigbítu je, že se její dramaturgii dá věřit. Nerezignovala totiž na svou objevitelskou i zprostředkovatelskou roli. Naservíruje vám desítky jmen z toho nejlepšího ze současné hudební nemainstreamové scény a vždy nějaké překvapení, o němž ale určitě brzy uslyšíte ve výročních anketách hudebních publicistů, které se věnují tomu nejzajímavějšímu na domácí scéně. Topolový háj vám otevře svou náruč, do níž se budete chtít s každým dalším ročníkem vracet.

 

 

 

 

 

Témata článku: Hudba


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory