Beseda u Bigbítu sází na progresivní dramaturgii

3. srpna 2018
TWEET SDÍLET
Beseda u Bigbítu sází na progresivní dramaturgii

Už šestadvacátý ročník nabídne výkvět domácí a slovenské alternativní scény i elektronickou hvězdu Zolu Jesus.

Beseda u Bigbítu, jejíž šestadvacátý ročník se uskuteční v Tasově u Veselí nad Moravou ve dnech 3. a 4. srpna, je multižánrový festival s přátelskou a tolerantní atmosférou a progresivní dramaturgií, která musí oslovit všechny ty, kteří rádi objevují nová jména nebo se orientují v aktuálním dění nejen na české alternativní scéně. Nabízí z ní totiž to nejlepší.

Zážitek z ní se odvíjí už od místa příjezdu k areálu festivalu. Za vámi jsou Bílé Karpaty, před vámi malebný Topolový háj, kousek po cestě fotbalové hřiště s hospodou, kde se dá najíst i osprchovat. Bezpečnostní služba se chová vstřícně a určitě vám nebude nakazovat, že si nesmíte vzít do areálu láhev minerálky o velikosti větší než půl litru nebo třeba víno, které jste si koupili v některém ze slováckých sklepů, jež cestou sem míjíte.

Program Besedy probíhá na třech pódiích a čítá více než čtyřicet položek a to mluvím jen o těch hudebních. Na své si přijdou milovníci psychedelického rocku, alternativního popu, elektroniky, hypnotického metalu, blues, jazzu, filmové hudby, energického rapu, folku, cimbálové muziky a všeho toho, co si představíme pod pojmem alternativní scéna.

Elektronická gotická diva

Mezi největší zahraniční taháky festivalu patří americká elektronická diva Zola Jesus, která zde premiérově českému publiku představí své poslední album Okovi, názvem odkazující k ruskému původu jejích rodičů. Zola Jesus, jež od mládí mimo jiné trénovala na dráhu operní pěvkyně, hudebně vychází z kombinace elektroniky, artpopu, darkwave či industrialu. Velkou roli v její hudbě hrají také temné, zlověstné texty a místy až gotický projev.

Poprvé se v Tasově představí i floridský rapper Astronautalis, který si díky své živelné koncertní show získal za poslední roky srdce fanoušků v Česku i na Slovensku. V devadesátkovém hip hopu našli zalíbení i polští Syny, kteří na festivalu představí své druhé album Syn.

Posluchače rozproudí také vycházející evropské hvězdy, nizozemští „noisaři“ Blue Crime, kteří naposledy okouzlili na slovinském festivalu Ment. Mezi dalšími zahraničními jmény jsou němečtí elektronici Kuf, českým posluchačům známí už z několika vydařených tuzemských koncertů, a talentovaný písničkář Thomas Oliver z Nového Zélandu, který se během své kariéry objevil na stejných pódiích jako Eric Clapton nebo Joe Cocker.

Pestré zastoupení ze Slovenska

Pestré zastoupení bude mít tradičně i slovenská scéna. Novinku Luxus Clan představí „civilní“ rapové duo Modré hory, se směsicí downtempa a alternativního popu se v Tasově po letech objeví Fallgrapp, dojde i na čerstvou indie popovou krev z Bratislavy Tolstoys, potemnělé elektroniky Elections in the Deaftown, world music duo Sisa Fehér a Vladko Miklaš či československý kvartet The High Corporation, který zaujme svou kombinací elektroniky, hip hopu či soulu.

Jedním z černých koní festivalu by se mohl stát klubový producent Pišta Kráľovič alias FVLCRVM, který na letošek chystá očekávaný debut u rakouského labelu Universal. Dále se představí elektroničtí Zoo and Aquarium. Mezigenerační spojení dvou silných osobností slovenské scény pak nabídne projekt Pjoni & Burgr s jejich žánrově neuchopitelným debutem Výletné lode.

Výkvět domácí scény

A do Tasova dorazí také výkvět domácí scény. Mezi nimi cenami Vinyla a Apollo za nejlepší desky roku ověnčení Pacino či Kalle. První jmenovaní představí svůj syrový kytarový debut Půl litru země, táborské duo Kalle se do Tasova vrátí s mrazivě podmanivou druhotinou Saffron Hills.

Oceňované debuty z loňského roku pak přivezou také emo post-rockoví Cold Cold Nights, post-punkoví +-0, hloubaví psychedelici Sýček nebo dream popoví Billow a elektropopová Johuš Matuš.  Z těch zkušenějších se pak do Tasova vydá ústecká Nauzea Orchestra, legendy temného post-hardcoru Lvmen či excentrický diskodancer Ventolin. A ani letos nebude chybět stálice tasovského nočního programu DJ Myslivec.

Svou unikátní směsici rocku, country a elektroniky předvedou také navrátivší se Nylon Jail z Olomouce, druhotinu Black Yoga přivezou Ghost of You a debut s prostým názvem V představí elektronicko-kytarová vřava Orient.

Nouze nebude ani o hlučné kytarovky: s novou deskou No Way Back přijedou rock'n'rolloví matadoři Vees, výrazné debuty pak představí prog/mathrockoví Fox Territory, sludgemetaloví Nikander, instrumentální emo/hardcore z Rakovníka Mara Jade, psychedeličtí Purplefox Town či syroví Povodí Ohře.

Návštěvníci se mohou těšit i na jedno z největších zjevení posledních měsíců - pražskou pětici Market, dále pak na elektronické Lowmoe, písničkáře Jay Delver Band a syrové blues v podání kapely Band of Heysek. Chybět nemůže ani pravá moravská cimbálka. Pozvání tentokrát přijala věhlasná Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky.

Velkým domácím jménem v programu je pak hudebník a producent Jan P. Muchow se svým projektem The Antagonist, v němž se sešli Václav Havelka z Please the Trees, Ema Brabcová nebo na housle Jenovéfa Boková. Ti všichni naživo zahrají a zazpívají písně z filmů, k nimž Muchow skládal muziku.

Z doprovodného programu je ohlášen například dvojnásobný mistr republiky ve Slam poetry Jiří Charvát nebo literáti Jiří Borkovec či Emma Kausc.  Tito se představí v rámci Apollónovy návštěvy, speciální scény, kde si na své přijdou především literární fanoušci. Chybět nebude ani tradiční Soutěž písničkářů, která letos slaví kulatých deset let.

Velkou předností Besedy u Bigbítu je, že se její dramaturgii dá věřit. Nerezignovala totiž na svou objevitelskou i zprostředkovatelskou roli. Naservíruje vám desítky jmen z toho nejlepšího ze současné hudební nemainstreamové scény a vždy nějaké překvapení, o němž ale určitě brzy uslyšíte ve výročních anketách hudebních publicistů, které se věnují tomu nejzajímavějšímu na domácí scéně. Topolový háj vám otevře svou náruč, do níž se budete chtít s každým dalším ročníkem vracet.

 

 

 

 

 

Témata článku: Hudba

Určitě si přečtěte

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

6 Jaromír Puk

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk