Beseda u Bigbítu sází na progresivní dramaturgii

3. srpna 2018
TWEET SDÍLET

Už šestadvacátý ročník nabídne výkvět domácí a slovenské alternativní scény i elektronickou hvězdu Zolu Jesus.

Beseda u Bigbítu, jejíž šestadvacátý ročník se uskuteční v Tasově u Veselí nad Moravou ve dnech 3. a 4. srpna, je multižánrový festival s přátelskou a tolerantní atmosférou a progresivní dramaturgií, která musí oslovit všechny ty, kteří rádi objevují nová jména nebo se orientují v aktuálním dění nejen na české alternativní scéně. Nabízí z ní totiž to nejlepší.

Zážitek z ní se odvíjí už od místa příjezdu k areálu festivalu. Za vámi jsou Bílé Karpaty, před vámi malebný Topolový háj, kousek po cestě fotbalové hřiště s hospodou, kde se dá najíst i osprchovat. Bezpečnostní služba se chová vstřícně a určitě vám nebude nakazovat, že si nesmíte vzít do areálu láhev minerálky o velikosti větší než půl litru nebo třeba víno, které jste si koupili v některém ze slováckých sklepů, jež cestou sem míjíte.

Program Besedy probíhá na třech pódiích a čítá více než čtyřicet položek a to mluvím jen o těch hudebních. Na své si přijdou milovníci psychedelického rocku, alternativního popu, elektroniky, hypnotického metalu, blues, jazzu, filmové hudby, energického rapu, folku, cimbálové muziky a všeho toho, co si představíme pod pojmem alternativní scéna.

Elektronická gotická diva

Mezi největší zahraniční taháky festivalu patří americká elektronická diva Zola Jesus, která zde premiérově českému publiku představí své poslední album Okovi, názvem odkazující k ruskému původu jejích rodičů. Zola Jesus, jež od mládí mimo jiné trénovala na dráhu operní pěvkyně, hudebně vychází z kombinace elektroniky, artpopu, darkwave či industrialu. Velkou roli v její hudbě hrají také temné, zlověstné texty a místy až gotický projev.

Poprvé se v Tasově představí i floridský rapper Astronautalis, který si díky své živelné koncertní show získal za poslední roky srdce fanoušků v Česku i na Slovensku. V devadesátkovém hip hopu našli zalíbení i polští Syny, kteří na festivalu představí své druhé album Syn.

Posluchače rozproudí také vycházející evropské hvězdy, nizozemští „noisaři“ Blue Crime, kteří naposledy okouzlili na slovinském festivalu Ment. Mezi dalšími zahraničními jmény jsou němečtí elektronici Kuf, českým posluchačům známí už z několika vydařených tuzemských koncertů, a talentovaný písničkář Thomas Oliver z Nového Zélandu, který se během své kariéry objevil na stejných pódiích jako Eric Clapton nebo Joe Cocker.

Pestré zastoupení ze Slovenska

Pestré zastoupení bude mít tradičně i slovenská scéna. Novinku Luxus Clan představí „civilní“ rapové duo Modré hory, se směsicí downtempa a alternativního popu se v Tasově po letech objeví Fallgrapp, dojde i na čerstvou indie popovou krev z Bratislavy Tolstoys, potemnělé elektroniky Elections in the Deaftown, world music duo Sisa Fehér a Vladko Miklaš či československý kvartet The High Corporation, který zaujme svou kombinací elektroniky, hip hopu či soulu.

Jedním z černých koní festivalu by se mohl stát klubový producent Pišta Kráľovič alias FVLCRVM, který na letošek chystá očekávaný debut u rakouského labelu Universal. Dále se představí elektroničtí Zoo and Aquarium. Mezigenerační spojení dvou silných osobností slovenské scény pak nabídne projekt Pjoni & Burgr s jejich žánrově neuchopitelným debutem Výletné lode.

Výkvět domácí scény

A do Tasova dorazí také výkvět domácí scény. Mezi nimi cenami Vinyla a Apollo za nejlepší desky roku ověnčení Pacino či Kalle. První jmenovaní představí svůj syrový kytarový debut Půl litru země, táborské duo Kalle se do Tasova vrátí s mrazivě podmanivou druhotinou Saffron Hills.

Oceňované debuty z loňského roku pak přivezou také emo post-rockoví Cold Cold Nights, post-punkoví +-0, hloubaví psychedelici Sýček nebo dream popoví Billow a elektropopová Johuš Matuš.  Z těch zkušenějších se pak do Tasova vydá ústecká Nauzea Orchestra, legendy temného post-hardcoru Lvmen či excentrický diskodancer Ventolin. A ani letos nebude chybět stálice tasovského nočního programu DJ Myslivec.

Svou unikátní směsici rocku, country a elektroniky předvedou také navrátivší se Nylon Jail z Olomouce, druhotinu Black Yoga přivezou Ghost of You a debut s prostým názvem V představí elektronicko-kytarová vřava Orient.

Nouze nebude ani o hlučné kytarovky: s novou deskou No Way Back přijedou rock'n'rolloví matadoři Vees, výrazné debuty pak představí prog/mathrockoví Fox Territory, sludgemetaloví Nikander, instrumentální emo/hardcore z Rakovníka Mara Jade, psychedeličtí Purplefox Town či syroví Povodí Ohře.

Návštěvníci se mohou těšit i na jedno z největších zjevení posledních měsíců - pražskou pětici Market, dále pak na elektronické Lowmoe, písničkáře Jay Delver Band a syrové blues v podání kapely Band of Heysek. Chybět nemůže ani pravá moravská cimbálka. Pozvání tentokrát přijala věhlasná Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky.

Velkým domácím jménem v programu je pak hudebník a producent Jan P. Muchow se svým projektem The Antagonist, v němž se sešli Václav Havelka z Please the Trees, Ema Brabcová nebo na housle Jenovéfa Boková. Ti všichni naživo zahrají a zazpívají písně z filmů, k nimž Muchow skládal muziku.

Z doprovodného programu je ohlášen například dvojnásobný mistr republiky ve Slam poetry Jiří Charvát nebo literáti Jiří Borkovec či Emma Kausc.  Tito se představí v rámci Apollónovy návštěvy, speciální scény, kde si na své přijdou především literární fanoušci. Chybět nebude ani tradiční Soutěž písničkářů, která letos slaví kulatých deset let.

Velkou předností Besedy u Bigbítu je, že se její dramaturgii dá věřit. Nerezignovala totiž na svou objevitelskou i zprostředkovatelskou roli. Naservíruje vám desítky jmen z toho nejlepšího ze současné hudební nemainstreamové scény a vždy nějaké překvapení, o němž ale určitě brzy uslyšíte ve výročních anketách hudebních publicistů, které se věnují tomu nejzajímavějšímu na domácí scéně. Topolový háj vám otevře svou náruč, do níž se budete chtít s každým dalším ročníkem vracet.

 

 

 

 

 

Témata článku: Hudba

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály