V obslužné aplikaci spustíte poslechový test  
V obslužné aplikaci nastavíte citlivost touchpadu
V obslužné aplikaci zkontrolujete, zda to s přehráváním pro daný den už trochu nepřeháníte
Ovládání touchpadem na pravé mušli neskrývá překvapení,
18
Fotogalerie

Beyerdynamic Lagoon ANC: sluchátka, která nabídnou zábavný zvuk a potlačení hluku

Na první pohled vás upoutají svítícími mušlemi, na první poslech pak dynamickým zvukem. Ten si navíc můžete přiohnout přesně na míru svým uším po krátkém poslechovém testu.

Plusy
Zábavný rychlý zvuk
Ukrytá světelná signalizace
Dokážou hrát při nabíjení
Minusy
Potlačení hluku jen pro dolní frekvence
Nemají ambientní režim zvuku
9  /10

Beyerdynamic představil sluchátka Lagoon ANC už loni na IFA, tedy před 10 měsíci, na trh se ale dostávají až nyní. Nevíme, co konkrétně uvedení na trh tak zdrželo, ale sluchátka nyní působí jako kompletní zralý produkt, kde není mnoho slabých míst.

Lagoon ANC jsou světově unikátní dvěma vlastnostmi. Efektně svítí dovnitř mušlí, čímž neruší nijak okolí, především ale spojují dvě velké sluchátkové inovace posledních let – odrušení okolního hluku a úpravu zvuku podle individuálního poslechového testu, který Beyerdynamic označuje jako Mosayc. 

Mosayc vyrovná, co věkem ztrácíte

Jak člověk stárne, neodvratně přestává postupně slyšet vyšší frekvence a mění se mu charakteristika sluchu. V rámci poslechového testu Mosayc během šesti minut proklepnete obě uši a aplikaci řeknete, kdy ještě slyšíte testovací frekvenci a kdy už ne. Výsledkem je přesný ekvalizér nahraný do sluchátek, který zvýrazní věkem utlumené frekvence a vše srovná do optimální hladiny. Pak bez ohledu na připojený zdroj máte ve sluchátkách vždy korektně nastavený zvuk.

Screenshot_20190701-153539.pngScreenshot_20190701-153451.pngScreenshot_20190701-153522.pngScreenshot_20190701-150331.png
V obslužné aplikaci MIY nastavíte sluchátka, spustíte poslechový test nebo zkontrolujete, zda to s přehráváním pro daný den už trochu nepřeháníte

První sluchátka s Mosayc - Aventho Wireless - jsme už recenzovali. Zaujala mne hlavně skvělým zvukem a funkčním zlepšením zvuku po provedení poslechových testů. Lagoon ANC stojí méně než Aventho Wireless, ale přidává navíc potlačení okolního hluku.

Sony je nyní v potlačení hluku nejlepší ...

Ve sluchátkách s potlačením okolního hluku panuje nyní extrémní konkurence a jednoznačným králem jsou Sony MH-1000XM3. Potlačují výborně široké spektrum frekvencí a jejich ambietní režim naopak dokáže i v hlučném prostředí zvýraznit řečové pásmo, takže spolehlivě můžete komunikovat v letadle s letuškou, zda chcete chicken or pasta.

Za Sony se řadí Bose, Bang&Olufsen, AKG, Audio-Technica, Panasonic a další. Proti Sony bojují buď nižší cenou, lepšími materiály či jinou ergonomií. Pokud jste se nás ale v uplynulých měsících zeptali, jaká sluchátka s potlačením hluku jsou nejlepší, vždy jste dostali jasnou odpověď: Sony.

... a Beyerdynamic na tom nic nemění

Beyerdynamic Lagoon ANC popravdě nepřekonává Sony co do potlačení hluku. Odstraňuje především dolní frekvence, takže běžné řečové pásmo a výšky tolik neničí. I se sluchátky na uších vnímáte prostředí restaurace okolo sebe, ale na ulici stále hrozí, že na vás začne troubit auto, které jste neviděli.

Na sluchátkách můžete zapnout dvě úrovně potlačení hluku, ale popravdě mezi nimi neslyším nějaký rozdíl, nemění se pocitově frekvenční pásmo ani intenzita.

Ve zvuku se ale karta obrací

V čem si myslím, že jsou ale sluchátka Lagoon ANC lepší než Sony, je podání zvuku. Specifikace sluchátek neuvádí, že by uvnitř byly měniče Tesla jako v Aventho Wireless, ale základní charakteristika se nemění. Nadchne vás především rychlý dynamický zvuk, kdy vás nástupy nástrojů často donutí mrknout. Basová linka se neztratí po nástupu dalších nástrojů a hlasitost můžete vyhnat až do nepříjemných hladin. 

U Bluetooth sluchátek není pravidlem vysoká hlasitost. Snaha o dlouhou výdrž a šetrné zatěžování zesilovače často znamená nižší maximální hlasitost. U hudby to tak nepocítíte, ale třeba u filmů se už ztrácí zřetelnost dialogů. Lagoon ANC se nebojí vysoké hlasitosti a zatímco běžně u Bluetooth sluchátek kontroluji, zda mám opravdu nejvyšší hlasitost, tady 100% využívám jen výjimečně.

Zvuk sluchátek přitom není přebasovaný, což často bereme jako synonymum pro živý dynamický zvuk. Podání zvuku je sebejisté, sluchátka ví, že si mohou dovolit víc, neuhýbají zvukem ve složitějších pasážích a díky Mosayc dokážou přirozeně podat i výšky, které jinak často výrobce sluchátek plošně zvedne. 

Mírně horší je lokalizace nástrojů v prostoru daná uzavřenou konstrukcí a také zvukový prostor je pocitově více rozevřený do stran a dozadu s menším důrazem na přímý střed. 

V letadle vás výdrž nezradí

Zásadně se přitom vyšší hlasitost a dynamický projev na spotřebě neprojevuje. Bez rušení hluku slibují Lagoon ANC výdrž 45 hodin, se zapnutým ANC potom 25 hodin. Sluchátka tedy spolehlivě přežijí i extrémní dlouhou cestu a vy odpadnete dřív, než sluchátka.

P7010226.JPGP7010230.JPG
Ovládání touchpadem na pravé mušli neskrývá překvapení, tlačítka na pravé mušli také snadno nahmatáte bez dívání

Když zmiňuji výdrž, musím pochválit německé inženýry Beyerdynamicu, že neudělali chybu v podporovaných režimech. Sluchátka umí hrát přes Bluetooth (AptX, AptX LL, AAC, SBC), analogový 3,5mm vstup a také přes USB-C z počítače nebo telefonu.

Hrají i nabíjí současně

Především ale můžete libovolně kombinovat zdroj zvuku s potlačením hluku a napájením z USB-C. Klidně tedy zapnete ANC, připojíte se drátem a přes USB-C budete sluchátka dobíjet. Nebo je připojíte přes USB-C k telefonu jako USB sluchátka a rovnou je nabijete z baterky telefonu. Ostatní sluchátka často odmítnou hrát po připojení napájení, nebo neumí potlačit hluk ve všech režimech. Tady to neřešíte a vše funguje v libovolné kombinaci, jaká vás napadne. 

P7010232.JPGP7010231.JPG
Nezvykle tvarované pevné pouzdro spolehlivě sluchátka ochrání

Dobře ukrytá světelná show

Vzhledově nenápadná sluchátka ale schovávají ještě jednu zásadní vychytávku - stavové diody svítí dovnitř mušlí. Na povrchu sluchátek tedy nyní žádná protivná modrá či zelená dioda, která by v zšeřelém kupé rušila vaše okolí. Na pohled jde o černá obyčejná sluchátka. Jak je ale sundáte z hlavy, rozsvítí se vnitřní okruží mušlí.

P7010228.JPGP7010229.JPG
Po připojení sluchátka svítí oranžově. Když je zvednete ze stolu, bíle zasvítí levé a červeně pravé sluchátko.

Po zapnutí oranžově svítí po navázání spojení nebo při přehrávání hudby, modře přeblikávají při párování Bluetooth nebo blikají při nabíjení barvou podle stupně nabití akumulátoru. Po deseti sekundách od sundání z hlavy přitom diody zhasnou, aby nerušily. Pokud ležící sluchátka vezmete do ruky, rozsvítí se bíle levé sluchátko a červeně pravé. I po tmě tedy poznáte, jak si sluchátka máte dát na hlavu. 

Ovládání sluchátek pak zajišťuje touchpad na pravé mušli. Platí klasická gesta nahoru/dolů pro hlasitost, dopředu/dozadu pro skok mezi skladbami a poklepání pro pauzu. Dlouhý stisk spouští asistenta (lze vypnout) a krátký stisk naštěstí nedělá nic, takže sluchátka při nasazování omylem nic nespustí.

Takže Sony nebo Beyerdynamic?

Pokud se mne tedy dnes zeptáte, jaká sluchátka s potlačením hluku si máte koupit, stále vám doporučím Sony WH-1000XM3 pro nejlepší potlačení hluku, dobrou ergonomii a příjemný nekonfliktní zvuk. Pokud je ale pro vás důležitější kvalitní zvuk než schopnost odfiltrovat diskuzi kolegů u kávovaru, Beyerdynamic Lagoon ANC by neměly uniknout vaši uším. Za poslech určitě stojí.

Beyerdynamic Lagoon ANC

Orientační cena: 10 000 Kč (399 €)

Určitě si přečtěte

Články odjinud