Beyerdynamic T1: test high-end sluchátek

2. února 2011
TWEET SDÍLET
Jaká jsou nejlepší sluchátka s dynamickým měničem? Beyerdynamic T1 využívá u použitých měničů speciální technologii, ta má zajistit nejlepší možný dosažitelný zvuk.

Když se v předloňském roce objevila na trhu sluchátka Sennheiser HD800, ta sluchátka, která nasadila zcela novou kvalitativní laťku v oblasti sluchátek s dynamickým měničem, nikdo nečekal v blízké době zrození srovnatelné konkurence.

hce counter

Opak byl však pravdou. Skutečně netrvalo to ani příliš dlouho a další tradiční světový výrobce sluchátek, Beyerdynamic, představil svou novou vlajkovou loď. Sluchátka posazená přímo proti Sennheiserům „osmistovkám“.

Klepněte pro větší obrázek 

U testovaného vrcholného modelu s označením T1 se výrobce chlubí použitím speciální technologie u použitých měničů. Má zajistit nejlepší možný dosažitelný zvuk. Nejinak je tomu ovšem téměř kdykoliv, když se představuje nový model špičkových sluchátek do jakéhokoliv jiného výrobce. V testu se podíváme, zda slovům výrobce dáme za pravdu.

Konstrukce a provedení

Od okamžiku vybalení sluchátek je jasné, že se jedná o výjimečné kousky. Sluchátka jsou uložena v elegantním hliníkovém kufru a po jejich prvním „ohmatání“ můžete přímo cítit, o jak kvalitní konstrukci se jedná. Použit je kov, plast, kůže i náušníky z na dotek příjemných mikrovláken. K výsledné kombinaci na konstrukci použitých materiálů nemám výhrady. Kabel sluchátek je třímetrový, jak se ve třídě audiofilských sluchátek sluší a patří. Jeho kvalita je výtečná. Kabel má poměrně velký průměr a na jeho konci se nachází konektor o průměru 6,3mm od firmy Neutrik.

 Klepněte pro větší obrázek
 

Měniče jsou v mušlích usazeny mírně kolmo směrem k uším posluchače. Zde můžete vidět záměr výrobce o úpravu ne zcela přirozeného vnímání prostoru nahrávky u sluchátek. Po nasazení modelu T1 na hlavu se cítí uši posluchače v pohodlí, nic nikde netlačí nebo nepřekáží. Ale v tu chvíli si již určitě každý, kdo si tato sluchátka nasadí, říká, „honem, honem, rychle si nahoď nějakou pěknou muziku“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Cílem této recenze je nejen povídání o Beyerdynamicu T1, ale i srovnání s na začátku zmíněným, přímým konkurentem od Sennheiseru, modelem HD800. Sennheisery ve srovnání s Beyerdynamicy kvalitou zpracování nijak nezaostávají, v tomto ohledu jsou velmi podobné. Byť jsou každá sluchátka postavena jinak a design se také značně liší.

Drobný rozdíl byl v subjektivně vnímaném pocitu pohodlí po nasazení na hlavu. Sennheiser v tomto ohledu má větší mušle, které plně obejmou uši posluchače a rozloží veškerý (ne nijak velký) přítlak, na větší plochu hlavy. U Beyerdynamicu jsou mušle o poznání menší, z tohoto důvodu se při poslechu vždy nějakou svou částí mušle dotýkaly uší, což může působit mírně rušivě. Člověk pak více vnímá, že má nasazena sluchátka. Musíme také zmínit, že materiál, ze kterého jsou náušníky Beyerdynamicu vyrobeny, je velmi pohodlný a za Alcantarou použitou na náušnících Sennheiseru nijak nezaostává.

A jak to hraje?

Hned první narychlo puštěná skladba mi dává svým podáním bez okolků vědět, jak strašně dobré „té-jedničky“ jsou. Hned po několika desítkách vteřin je jasné, že jsou ve stejné třídě jako HD800. Teprve po hodinách poslechu mnoha alb různých žánrů si troufám rychle přehazovat na hlavě T1 s konkurenčními HD800 pro detailní srovnání. Z tohoto hlediska prosím také vnímejte mnou popsané odlišnosti, nejde o rozdíly z kategorie „nebe a dudy“, ale spíše o drobné odchylky.

Klepněte pro větší obrázek

Pokusím se nejprve rozpitvat jednotlivá pásma nyní již pro mne geniálně skvělých Beyerdynamiců. Začnu od pomyslné podlahy.

Basy jsou objemově přiměřené. Jak často rád říkám, je jejich množství tak nějak pravdivé. Není jich ani hodně, ani příliš málo. Pro běžného posluchače zvyklého na levnější sluchátka se zvýrazněným spodním pásmem, jich ovšem nejspíše bude méně. Basy však excelují v bezkonkurenční pevnosti, údernosti a rychlosti. Chvílemi mám pocit, že měniče musejí kmitat snad rychlostí světla, když zvládají i ty nejrychlejší a nejsložitější pasáže náročných skladeb bez jakéhokoliv sebemenšího zaváhání. Definice jednotlivých úderů ať už na menší bubny, tak i kopáku je úžasná.

Pro vnímání hudby nejdůležitější střední pásmo je velmi detailně podáno. Neunikne vám tedy v nahrávce vůbec nic, ani to co jste dříve možná spíše tušili, než srozumitelně slyšeli. Střední pásmo se mi zdá být ovšem zabarvením o chloupek sušší, řekněme tenčí. Zde bych možná uvítal o kousek více vřelosti a teploty především na lidském hlasu, nicméně to může být otázka vkusu.

 Klepněte pro větší obrázek
 

Pásmo vyšších středů a výšek je u těchto sluchátek jejich „sweet spotem“. Použil jsem toto anglické sousloví, protože se v tomto případě perfektně hodí. Výšky mne na těchto sluchátkách zaujaly vůbec jako první. Jsou neuvěřitelně rozlišené. Každá struna kytary produkuje spoustu transientů sahajících od středního pásma až do vyšších kmitočtů a vy je zde opravdu slyšíte a vnímáte. Každé i velmi jemné docinknutí kdesi na pozadí, se jeví jako dokonale zaostřené. Neexistuje ani náznak deky, ba ani tenké záclony, která by výškové pásmo Beyerdynamiců zakrývala.

Samozřejmě při poslechu nekvalitních nahrávek, zvláště těch moderních, zasažených kompresí dynamiky, jsou pak veškeré odhalené detaily, nejen na výškách, někdy nepříjemné. Není však vinou sluchátek, že takováto hudba může působit ostře a nepříjemně. To je zkrátka daň za kvalitu poslechu, kdy nekvalitní nahrávky budou ihned odhaleny.

Už u středního pásma jsem zmínil, že si mi subjektivně jeví mírně světlejšího charakteru. Výšky tento obraz sluchátek jen dotvářejí. Celkový charakter sluchátek je velmi mírně posazen výše. Svázání pásem je velmi povedené a nedá se svou vysokou kvalitou srovnat s většinou sluchátek, která jsem doposud slyšel. A to i těch nejlepších. Dynamika je výbušná a bez dalších připomínek si zaslouží absolutorium.

Souboj titánů

A jaké jsou Beyerdynamic T1 v přímém srovnání s Sennheisery HD800? Hned na úvod je záhodno poznamenat, že sluchátka jsou si až neuvěřitelně podobná v mnohých ohledech. Rychlost, pevnost basu, dynamiku i rozlišení detailů považuji za srovnatelné. Rozdíly se přesto dají nalézt ve všech pásmech. Basů se mi zdá velmi mírně větší množství u Sennheiserů – vnímám trochu více objemu, či chcete-li „masa“ u jinak velmi podobně pevných basů.

Ve středním pásmu souboj vyznívá lépe pro HD 800, kdy lidský hlas má dle mne o něco přirozenější barvu, hudební nástroje postavené na středech na mne působí obtížně vyjádřitelným lidštějším dojmem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Situace se obrací u výškového pásma. Zde pro změnu dominuje Beyerdynamic, model T1 má dle mého názoru oproti HD800 ještě o kousek lepší rozlišení výšek, zároveň jsou lehce výraznější.

Prostorová scéna je u obou sluchátek nadstandardní a kvalitní reproduktory skutečně v některých ohledech, byť vzdáleně připomíná. Při přímém porovnání nabídnou HD800 prostorovou scénu ještě o něco širší a hlubší, což je dáno pravděpodobně jejich většími rozměry.

Asi vás v této souvislosti napadá otázka, která z této dvojice sluchátek jsou tedy lepší? Za mě mohu říci, že bych je bral obě dvě. Střídal bych podle nálady a hudby. Před výběrem případným zájemcům doporučuji obé poslechnout a zvolit si dle vlastních preferencí.

Sluchátkový zesilovač A1

Ke sluchátkům Beyerdynamic T1 jejich výrobce nabízí i špičkový sluchátkový zesilovač s označením A1, usnadní tak mnohým sluchátkovým nadšencům složitý výběr toho správného zesilovače. S T1 jsem sluchátka celou dobu testoval a musím říci, že to je ze zvukového hlediska velmi dobrý stroj, jehož výhodou je i možnost přepínání dvou vstupů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Tělo jeho přístrojové krabice je malé, vzhledné a velmi kvalitně provedené. Menší kritiku si zaslouží přeci jen trochu silněji svítící LED diody, i v režimu stand-by svítí poměrně silně, což může působit poněkud rušivě. I přes nesporné kvality a dobrou souhru tohoto sluchátkového zesilovače se sluchátky T1 i HD800 je vhodné si uvědomit jeho poněkud vyšší cenu, ta přesahuje 25 000 Kč.

Proč si pořídit tato sluchátka?

Pokud mám shrnout svůj názor a vynést závěrečný verdikt na tato sluchátka, nejlépe bych to udělal smajlíkem, označujícím palec nahoru. Ale vzhledem k tomu, že tu takový není, musím se rozepsat.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jste, podobně jako já, opravdovými milovníky hudby a nechcete při jejím poslechu zažívat příliš kompromisů, jsou tato sluchátka jasnou volbou. Reproduktorová sestava se zvukem podobných kvalit a rozlišení by byla několikanásobně dražší. To je přesně ten správný argument proč sluchátka a proč právě T1. Cena je vysoká, ale při ohlédnutí se na ještě o nějaký ten kus vyšší cenu konkurenčních Sennheiserů, je vlastně ještě dle mého názoru akceptovatelná. V kombinaci se zesilovačem A1 a kvalitním zdrojem získá každý milovník hudby její podání, které je už opravdu v některých ohledech velmi blízko pomyslné realitě.

Beyerdynamic T1

Cena internet: 23000 Kč

  • konstrukce circumaurální, polotevřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 5 - 55 000 Hz
  • citlivost 102 dB (1 kHz)
  • impendance 600 Ohm
  • přívodní kabel 3 m
  • konektor jack 6,3 mm přímý zlacený
  • hmotnost 350 g (bez kabelu)

 

AVmania hodnotí
design   9
zvuk   10
provedení   9
komfort   9
hce counter

Zapůjčil

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Testy, Test, High-End, Beyerdynamic, Sluchátka na Heureka.cz


Bill Gates se po 27 letech rozvádí se svou ženou Melindou

Bill Gates se po 27 letech rozvádí se svou ženou Melindou

Marek LutonskýFilip Kůžel
Bill Gates
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Komunikace i výuka: Tipy na užitečné programy pro spolupráci v týmu

Komunikace i výuka: Tipy na užitečné programy pro spolupráci v týmu

Komunikaci v týmu, kde nestačí e-maily, by měly obstarávat k tomu určené platformy. Totéž platí o výuce z domu, kdy specializované programy vše ulehčí. Zahoďte zastaralé e-maily a komunikujte moderně.

Jiří KurucStanislav Janů
TipySoftware
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Autor Oriho kritizuje Microsoft za tvoření umělých bariér. Přeje si, aby skončil s exkluzivitami

Autor Oriho kritizuje Microsoft za tvoření umělých bariér. Přeje si, aby skončil s exkluzivitami

Phil Spencer se před pár dny v rozhovoru pro Axios rozpovídal o studiu Bungie a o tom, že byla možnost, aby patřilo pod Microsoft i v současnosti. Na to docela ostře zareagoval jeden z vývojářů Moon Studios.

Martin Nahodil
ExkluzivitaKomentář
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály