17
Fotogalerie

Beyerdynamic T5p vs. Ultrasone Edition 8: duel high-end sluchátek

Kapitoly článku:


Sluchátka byla testována především na sestavě složené z D/A převodníku M2Tech Young a Nuforcu HDP sloužícím čistě jako sluchátkový zesilovač. Jako zástupce přenosných přehrávačů jsem využil iPhone 3G a Cowon D2, včetně propojení s přenosným zesilovačem Ibasso D10.

A jak to hraje?

Zvuk Beyerdynamiců je velmi čistý, na hudbu se upřeně soustředíte a nic vám z ní neunikne. Světlejší charakter upoutá energickými výškami a výraznými středy, bas slouží spíše jako doplněk. Zvuk jako pod lupou, ale možná poněkud nudný. Ultrasone naproti tomu nabídnou zábavnější, energičtější, uhlazenější a ne tak kritické podání. Najdeme tu mohutný bas a velmi výrazné výšky, mezi tím trošku propadlé střední pásmo. Nazval bych to zvukem pro masy, průměrného člověka takové podání zaujme na první poslech a přitom na nich může poslouchat i hůře nahranou hudbu, jejíž nedostatky nebudou tolik patrné.

Výšky jsou u obou modelů naprosto špičkové a bez problémů se vyrovnají i nejlepší konkurenci. Ať už mluvíme o rozsahu, detailnosti nebo přesnosti, ani jedněm sluchátkům nelze v těchto ohledech cokoliv vytknout. Rozdílné je podání. Zatímco Beyerdynamic nabízí výšky ostřejší, u některých skladeb až nepříjemně řezající, u Ultrasone jsou vždy příjemné, netahají za uši a přitom jsou ve zvuku bohatě zastoupeny.

DSCF9338 (1280x821).jpg DSCF9342 (1280x958).jpg
 

Střední pásmo u T5p si zaslouží stejnou chválu jako výšky, kvalitou se bez problému vyrovná vrcholovému modelu T1. Hlasy jsou podány reálně, s analytickou čistotou a bez jakéhokoliv zbarvení či zastření, ale někomu proto mohou znít příliš suše a jaksi bez atmosféry. I nástroje znějí skvěle s velkým množstvím detailu a vynikající texturou, posluchače do hudby vtáhnou a svou reálností ho ohromí. U Editon 8 jsou středy méně výrazné, trpí kvůli přebytku výšek a basu. Poslouchají se velmi příjemně díky mírnému zabarvení a hutnému podání, ovšem neznějí příliš čistě a některé detaily se z hudby vytrácí. Ani u jedněch sluchátek není slyšitelné zkreslení způsobené uzavřenou konstrukcí.

Podání basů je problematické u obou modelů a u každého jiným způsobem. T5p hrají až analyticky přesné a extrémně rychlé spodní pásmo, jemuž bohužel chybí dostatečný objem hlavně v nižších frekvencích. Kvůli tomu se bas poněkud vytrácí a hudba tím ztrácí na hutnosti. Nejvíce je to znát při poslechu orchestrálních skladeb, které zní mdle a úplně jim chybí mohutnost. Basové nástroje hrají dokonale přesně, ale nepůsobí reálně.

DSCF9354 (1280x933).jpg 

Edition 8 nemají problém s nedostatkem basu, spíše s nadbytkem středo-basu. Ten zní nekontrolovaně, zastírá detaily a ubírá na čistotě středům. S problémy se potýká i nízký bas, ten občas zní spíše jako nekontrolované hučení levného subwooferu, což u sluchátek z kategorie high-end není akceptovatelné. Tedy abych to shrnul, bas u Edition 8 mi poněkud připomíná některé zvukové aparatury z automobilů, kde se důraz klade na kvantitu, ne na kvalitu. Všechny zaujme na první poslech, po čase už to ale nemusí být ono. Ovšem právě takové podání velkému množství lidí vyhovuje a myslím si, že s Ultrasone budou spokojeni.

Co se týče prostoru, oba modely velmi dobře vykreslují polohu různých nástrojů a hloubku hudební scény, ovšem otevřené high-end modely nabídnou ještě kvalitnější zobrazení prostoru. Iluze velikosti scény je u T5p jedna z největších v kategorii uzavřených sluchátek, nejspíše díky nakloněnému měniči. Ani Edition 8 nenabízí žádný stísnění prostor, ale za T5p přeci jen o znatelný kus zaostávají. V podání dynamiky se role vyměňují, Ultrasone hrají s veškerou dynamikou co jim nahrávka a sestava dodá, Beyerdynamici bohužel dynamiku trochu přidusí a což ubližuje hlavně moderním nahrávkám s už tak nízkým dynamickým rozsahem.

DSCF9332 (1280x851).jpg DSCF9345 (1280x945).jpg
 

Máme tu přenosná sluchátka, tedy i průměrný MP3 přehrávač by měl být schopen je rozehrát dostatečně nahlas a přitom by se zvuk neměl nijak výrazně zhoršit v porovnání s domácí sestavou.Ale je tomu tak i doopravdy?

Nejdříve co se hlasitosti týče, i slabší přehrávač jakým je Sansa Clip dokáže rozehrát oba modely až ke sluch-poškozujícím hlasitostem. V kombinaci se slušnou izolací by tedy nikdo neměl mít problémy s poslechem i v rušných prostředích.

Ale co kvalita? Ultrasone po připojení na mp3 přehrávače nejeví žádné výrazné zhoršení kvality oproti domácí sestavě, zvuku nic nechybí a tedy i venku jsou to plnohodnotná hig-end sluchátka. Přenosný zesilovač sice zvuk zlepší, ale není nutností. Beyerdynamici bohužel přechod na méně výkonná zařízení tak dobře nesnášejí. Bas se ještě víc ztrácí v záplavě středů a už tak nízká dynamika svůj boj skoro úplně vzdává. Přenosný zesilovač sluchátka probudí k životu a jejich zvuk výrazně přiblíží k domácí sestavě. Tedy k T5p mi zesilovač přijde skoro nutností pro plnohodnotný poslech na cestách.

DSCF9322 (1280x960).jpg DSCF9344 (1280x888).jpg
 

A jak jsou na tom T5p a Edition 8 v porovnání s ostatními sluchátky? Ostatní špičková sluchátka v podobné ceně, tedy kupříkladu Sennheisery HD800, Beyerdynamic T1 a JH Audio 13 Pro, nabídnou zvuk s méně kompromisy. T5p na ně ztrácí v podání dynamiky a ubližuje jim i příliš nevýrazný bas, Ultrasone ve srovnání nenabídnou stejnou čistotu středů a kontrolu na basech. Tedy v některých ohledech jsou zde testovaná sluchátka pravým zástupcem kategorie high-end a výrazným upgradem oproti levnějším sluchátkům, ale kvůli několika nedostatkům na úplný vrchol nedosáhnou.

Verdikt

Máme tu dvoje přenosná sluchátka, z nichž pouze jedny jsou skutečně přenosné. Ultrasone jsou na cesty praktičtější než jejich konkurence od Beyerdynamicu, ať už po stránce konstrukční tak i v použitelnosti s přenosným přehrávačem. V tomto ohledu jim nemám co vyčíst a pokud tedy hledáte přenosná sluchátka klasické konstrukce se zábavným a mohutným zvukem, Ultrasone Edition 8 jsou velmi dobrou volbou.

Testované Beyerdynamici vidím spíše jako o trochu hůře hrající alternativu k vrcholovému modelu T1 pro případ kdy potřebujete domácí sluchátka s uzavřenou konstrukcí nebo nemáte dostatečně kvalitní sestavu pro plné využití modelu T1. Na cesty bych je bez přenosného zesilovače a velké tašky na uložení raději nebral.

Pokud hledáte co nejkvalitnější sluchátka na využití v klidu domova, doporučil bych se raději podívat na otevřené modely Sennheiser HD800, Beyerdynamic T1 nebo Audeze LCD-2. V oblasti přenosných sluchátek jsou velkou konkurencí custom In-eary, které nabídnou výrazně lepší izolaci, perfektní pohodlí, větší praktičnost na cesty a srovnatelné, někdy i lepší, podání zvuku.

Beyerdynamic T5p

Cena internet: 23 990 Kč

  • Typ měniče: Dynamický
  • Konstrukce: Uzavřená, circumaurální
  • Frekvenční rozsah: 5 – 50 kHz
  • Impendence: 32 Ohm
  • Nominální SPL: 102 dB (1mW / 500 Hz)
  • THD: < 0.05% dB (1mW / 500 Hz)
  • Zatížitelnost : 300 mW
  • Max. Akustický tlak: 126 dB (300mW / 500 Hz)
  • Tlak náhlavního mostu: 2.8 N
  • Váha : bez kabelu 350 g
  • Kabel: 1.2 m, dvojitý

Ultrasone Edition 8

Cena internet: 28 990 – 33 500 Kč, různé verze z různých kovů

  • Typ měniče: Dynamický, 40 mm, titanové pokovení
  • Konstrukce: Uzavřená, supra-circumaurální
  • Frekvenční rozsah: 6 – 42 000 Hz
  • Impendence: 30 Ohm
  • Nominální SPL: 96 dB (1mW / 500 Hz)
  • Váha : bez kabelu 260 g
  • Kabel: 1.2 m, dvojitý

Zapůjčil

Beyerdynamic T5p
konstrukce 9
design 6
izolace 5
zvuk 9
komfort 10

 

Ultrasone Edition 8
konstrukce 10
design 10
izolace 5
zvuk 8
komfort 8

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud