Bez hudby ani krok: fenomén dnešní doby

15. srpna 2008
TWEET SDÍLET
Co se změnilo za bezmála 30 let života přenosné reprodukce zvuku? Měníme se spolu s přístroji i my? Walkmany od začátku do konce.

Nastupuji do červené „elektrische linie“ (elektryšelíny – šaliny) Dopravního podniku města Brno, abych obklopen lidmi, objevil jednu ze zvláštností této doby. Prakticky statický obraz, který se mi celou cestu z konečné (konečně) na konečnou před očima rozprostíral, popíši především čtenářům z měst nepotřebujících hromadnou dopravu. Ostatní ho budou pravděpodobně dobře znát, jelikož jsou často samotnými tvůrci tohoto vizuálního díla.

Vybírám strategické místo v rohu vozu, jež svým otočením směrem do prostoru umožňuje zhlédnout celou scénu. Statika obrazu nespočívá v nehybnosti spolucestujících, ale v činnosti, kterou provozuje postarší pán sedící přímo přede mnou. Mladá slečna s mírně vlnivým pohybem u tyče. Pečlivě upravený muž středního věku s kufříkem u nohy. A v neposlední řadě člověk, jehož tvář spatřuji v mihotavém odrazu skleněné výlohy. Všechny tyto osoby spojuje úzký drátek vedoucí od ucha k uchu, mlčenlivý výraz a zasněný pohled… 
 

Svět přenosné hudby pěkně od začátku

V roce 1972 se Andreu Pavelovi, Brazilci s německým původem, v hlavě zrodil přenosný přístroj na přehrávání audiokazet. Vynálezci Stereobeltu (ve volném překladu stereo pásek – takto zařízení pojmenoval) se překvapivě nepovedlo o své vizi přenosné hudby přesvědčit známé výrobce elektroniky, a jeho nápad tak tehdy přišel vniveč. Konec to byl však pouze zdánlivý a už za 7 let se proměnil v nový začátek. 
Klepněte pro větší obrázek
Na obrázku vidíte prototyp přenosného kazetového přehrávače Stereobelt. Roku 1977 jej nechal patentovat Andreas Pavel, za otce kazeťáků byl ale uznán až po dlouhých letech soudních tahanic.

K 1. červenci roku 1979 se japonský trh rozšířil o nový, z dnešního pohledu revoluční, výrobek – Sony Soundabout TPS-L2. Dovolte mi ale přetočit kazetu ještě o něco málo zpět. Rew. Stop. Play. Jedním z vůbec prvních přenosných hudebních zařízení od Sony byl TC-D5. Profesionální kazetový magnetofon vybaven dvěma integrovanými předzesilovači pro mikrofony, špičkovou čtecí hlavou z feritu, vypínatelnou funkcí pro odstranění šumu, malým reproduktorem, RCA linkovými a sluchátkovými výstupy a dalšími na tehdejší dobu exkluzivními funkcemi. V novinářské komunitě velice oblíbený přístroj (byť trochu dražší – cena se pohybovala kolem 1000 dolarů) postupně nahradily inovované modely TC-D5M, TC-D5 Pro a Pro II (dokonce s XLR symetrikou).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je profesionální Sony TC-D5 i s příslušenstvím. Napravo pak jeho vylepšený následnovník již s XLR symetrikou TC-D5 Pro II

Sony TC-D5 hojně na svých leteckých cestách využíval na poslech hudby také Masaru Ibuka, jeden ze zakladatelů společnosti Sony. Poctivost provedení naznačovala nezanedbatelná hmotnost, což s častým cestováním ruku v ruce nešlo. Ibuka tedy požádal oddělení pro výrobu kazetových diktafonů v čele s Kozo Ohsonem o vytvoření kompaktnějšího přístroje. Potřebám odpovídal malý diktafon Pressman, který byl rozšířen na stereobázi a odlehčen o nepotřebnou nahrávací sekci.

V únoru 1979 napadlo dalšího spoluzakladatele Akio Moritu využít upravený Pressman pro potřeby široké veřejnosti. Každodenní hudební doprovod zprostředkovaný přenosným stereo kazeťákem se sluchátky. To musí být přeci hotový trhák, znělo v té době z jeho úst. K 1. červenci roku 1979 se japonský trh rozšířil o nový, z dnešního pohledu revoluční, výrobek – Sony Soundabout TPS-L2. Zpočátku se experimentovalo s názvem budoucích kazeťáků, ten se nakonec přes návrhy typu Soundabout, Freestyle a Storaway ustálil na dodnes velice známém – Walkman (chodící muž).
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design TPS-L2 dělá radost očím i dnes. Čisté linie, kvalitní materiály a hrdý nápis Sony.

Dalším úkolem bylo rozšířit novinku mezi lidi.  Novinářskou obec naložili do autobusů, které projížděli kolem nastrčených protagonistů. Ti běhali, chodili, či jen stáli a pokukovali, všichni ale s Walkmanem a sluchátky v uších. I přes kladné ohlasy se nepodařilo zprvu dosáhnout předpokládaného prodeje. Proto přistoupili pánové z marketingového oddělení Sony k velice chytrému a inovativnímu tahu. Rozdali přístroje mezi vlivné celebrity hudebního a filmového průmyslu a spustili kampaň zaměřenou na mladé aktivní lidi.  Tohle vše spolu s chytře nasazenou cenou po čase způsobilo kýžené masové rozšíření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Walkmany samozřejmě neunikly ani ostatním výrobcům elektroniky, a tak postupně začal boj o výrobu lepšího a lepšího přehrávače kazet. Toshiba přišla se Stereo Walky, Infinity s Intimate, Panasonic prodával Stereo-To-Go a GE přichází na trh s Escape. Zdravá konkurence vývoji prospěla. Přehrávače postupně dostávaly do vínku nové funkce. Nejprve například dva sluchátkové výstupy se samostatnou regulací hlasitosti, poté proměnlivé přetáčení, kvalitní čtecí hlavy, Dolby noise reduction pro potlačení šumu, až po integrovaný modul pro přijímaní rádiových vln.

Klepněte pro větší obrázek 
Povšimněte si, že ani společnost Koss nezůstala vůči rozmachu přenosné hudby lhostejná. Miniaturní reproduktor dozajista udělal z každé párty pořádný koncert.

Následně až do konce výroby ještě doznaly kazeťáky několika změn. Objevily se grafické ekvalizéry, automatický převin konce pásky, či okamžité přehrávání druhé strany. V devadesátých letech digitální ladění tuneru, LCD displeje, funkce buzení, hodiny atd.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rok 1986 znamenal pro kazetové přehrávače počátek postupného odchodu ze scény osobní hudby a mohla za to opět společnost Sony.
 

Na čas zpátky do současnosti

...V prostředcích hromadné dopravy mlčky sedíme mírně pootočeni zády k sobě a navíc ty všudypřítomné drátky - tu bílé, tu šedé, tu černé, absolutně znemožňující jakýkoli případný pokus o rozhovor. Nebyl život bez nich příjemnější? Není tomu tak dlouho, co jsem zažíval nesčetně diskuzí s neznámými a často velice zajímavými lidmi. Dnes vidím stále častěji ten samý pohled a není již vázán na mladší věkovou skupinu, jako tomu bylo donedávna. Napříč všemi žijícími generacemi mají lidé nového společníka – přenosný přehrávač hudby.
 

Zůstaňte naladěni

Chcete vědět, jaké další přístroje následovaly? Kdy se v přenosné hudbě dostal ke slovu kompaktní disk a kdy byl vytlačen komprimovanými formáty hudby? Těšte se na další díl, ve kterém budete mít příležitost to a mnohé další zjistit.

 

Témata článku: Kazetový magnetofon

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo