Bez hudby ani krok: fenomén dnešní doby

15. srpna 2008
TWEET SDÍLET
Co se změnilo za bezmála 30 let života přenosné reprodukce zvuku? Měníme se spolu s přístroji i my? Walkmany od začátku do konce.

Nastupuji do červené „elektrische linie“ (elektryšelíny – šaliny) Dopravního podniku města Brno, abych obklopen lidmi, objevil jednu ze zvláštností této doby. Prakticky statický obraz, který se mi celou cestu z konečné (konečně) na konečnou před očima rozprostíral, popíši především čtenářům z měst nepotřebujících hromadnou dopravu. Ostatní ho budou pravděpodobně dobře znát, jelikož jsou často samotnými tvůrci tohoto vizuálního díla.

Vybírám strategické místo v rohu vozu, jež svým otočením směrem do prostoru umožňuje zhlédnout celou scénu. Statika obrazu nespočívá v nehybnosti spolucestujících, ale v činnosti, kterou provozuje postarší pán sedící přímo přede mnou. Mladá slečna s mírně vlnivým pohybem u tyče. Pečlivě upravený muž středního věku s kufříkem u nohy. A v neposlední řadě člověk, jehož tvář spatřuji v mihotavém odrazu skleněné výlohy. Všechny tyto osoby spojuje úzký drátek vedoucí od ucha k uchu, mlčenlivý výraz a zasněný pohled… 
 

Svět přenosné hudby pěkně od začátku

V roce 1972 se Andreu Pavelovi, Brazilci s německým původem, v hlavě zrodil přenosný přístroj na přehrávání audiokazet. Vynálezci Stereobeltu (ve volném překladu stereo pásek – takto zařízení pojmenoval) se překvapivě nepovedlo o své vizi přenosné hudby přesvědčit známé výrobce elektroniky, a jeho nápad tak tehdy přišel vniveč. Konec to byl však pouze zdánlivý a už za 7 let se proměnil v nový začátek. 
Klepněte pro větší obrázek
Na obrázku vidíte prototyp přenosného kazetového přehrávače Stereobelt. Roku 1977 jej nechal patentovat Andreas Pavel, za otce kazeťáků byl ale uznán až po dlouhých letech soudních tahanic.

K 1. červenci roku 1979 se japonský trh rozšířil o nový, z dnešního pohledu revoluční, výrobek – Sony Soundabout TPS-L2. Dovolte mi ale přetočit kazetu ještě o něco málo zpět. Rew. Stop. Play. Jedním z vůbec prvních přenosných hudebních zařízení od Sony byl TC-D5. Profesionální kazetový magnetofon vybaven dvěma integrovanými předzesilovači pro mikrofony, špičkovou čtecí hlavou z feritu, vypínatelnou funkcí pro odstranění šumu, malým reproduktorem, RCA linkovými a sluchátkovými výstupy a dalšími na tehdejší dobu exkluzivními funkcemi. V novinářské komunitě velice oblíbený přístroj (byť trochu dražší – cena se pohybovala kolem 1000 dolarů) postupně nahradily inovované modely TC-D5M, TC-D5 Pro a Pro II (dokonce s XLR symetrikou).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je profesionální Sony TC-D5 i s příslušenstvím. Napravo pak jeho vylepšený následnovník již s XLR symetrikou TC-D5 Pro II

Sony TC-D5 hojně na svých leteckých cestách využíval na poslech hudby také Masaru Ibuka, jeden ze zakladatelů společnosti Sony. Poctivost provedení naznačovala nezanedbatelná hmotnost, což s častým cestováním ruku v ruce nešlo. Ibuka tedy požádal oddělení pro výrobu kazetových diktafonů v čele s Kozo Ohsonem o vytvoření kompaktnějšího přístroje. Potřebám odpovídal malý diktafon Pressman, který byl rozšířen na stereobázi a odlehčen o nepotřebnou nahrávací sekci.

V únoru 1979 napadlo dalšího spoluzakladatele Akio Moritu využít upravený Pressman pro potřeby široké veřejnosti. Každodenní hudební doprovod zprostředkovaný přenosným stereo kazeťákem se sluchátky. To musí být přeci hotový trhák, znělo v té době z jeho úst. K 1. červenci roku 1979 se japonský trh rozšířil o nový, z dnešního pohledu revoluční, výrobek – Sony Soundabout TPS-L2. Zpočátku se experimentovalo s názvem budoucích kazeťáků, ten se nakonec přes návrhy typu Soundabout, Freestyle a Storaway ustálil na dodnes velice známém – Walkman (chodící muž).
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design TPS-L2 dělá radost očím i dnes. Čisté linie, kvalitní materiály a hrdý nápis Sony.

Dalším úkolem bylo rozšířit novinku mezi lidi.  Novinářskou obec naložili do autobusů, které projížděli kolem nastrčených protagonistů. Ti běhali, chodili, či jen stáli a pokukovali, všichni ale s Walkmanem a sluchátky v uších. I přes kladné ohlasy se nepodařilo zprvu dosáhnout předpokládaného prodeje. Proto přistoupili pánové z marketingového oddělení Sony k velice chytrému a inovativnímu tahu. Rozdali přístroje mezi vlivné celebrity hudebního a filmového průmyslu a spustili kampaň zaměřenou na mladé aktivní lidi.  Tohle vše spolu s chytře nasazenou cenou po čase způsobilo kýžené masové rozšíření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Walkmany samozřejmě neunikly ani ostatním výrobcům elektroniky, a tak postupně začal boj o výrobu lepšího a lepšího přehrávače kazet. Toshiba přišla se Stereo Walky, Infinity s Intimate, Panasonic prodával Stereo-To-Go a GE přichází na trh s Escape. Zdravá konkurence vývoji prospěla. Přehrávače postupně dostávaly do vínku nové funkce. Nejprve například dva sluchátkové výstupy se samostatnou regulací hlasitosti, poté proměnlivé přetáčení, kvalitní čtecí hlavy, Dolby noise reduction pro potlačení šumu, až po integrovaný modul pro přijímaní rádiových vln.

Klepněte pro větší obrázek 
Povšimněte si, že ani společnost Koss nezůstala vůči rozmachu přenosné hudby lhostejná. Miniaturní reproduktor dozajista udělal z každé párty pořádný koncert.

Následně až do konce výroby ještě doznaly kazeťáky několika změn. Objevily se grafické ekvalizéry, automatický převin konce pásky, či okamžité přehrávání druhé strany. V devadesátých letech digitální ladění tuneru, LCD displeje, funkce buzení, hodiny atd.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rok 1986 znamenal pro kazetové přehrávače počátek postupného odchodu ze scény osobní hudby a mohla za to opět společnost Sony.
 

Na čas zpátky do současnosti

...V prostředcích hromadné dopravy mlčky sedíme mírně pootočeni zády k sobě a navíc ty všudypřítomné drátky - tu bílé, tu šedé, tu černé, absolutně znemožňující jakýkoli případný pokus o rozhovor. Nebyl život bez nich příjemnější? Není tomu tak dlouho, co jsem zažíval nesčetně diskuzí s neznámými a často velice zajímavými lidmi. Dnes vidím stále častěji ten samý pohled a není již vázán na mladší věkovou skupinu, jako tomu bylo donedávna. Napříč všemi žijícími generacemi mají lidé nového společníka – přenosný přehrávač hudby.
 

Zůstaňte naladěni

Chcete vědět, jaké další přístroje následovaly? Kdy se v přenosné hudbě dostal ke slovu kompaktní disk a kdy byl vytlačen komprimovanými formáty hudby? Těšte se na další díl, ve kterém budete mít příležitost to a mnohé další zjistit.

 

Témata článku: Kazetový magnetofon


25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line