Tom Clancy: Bez výčitek – respektovaní tvůrci přicházejí s nezáživnou aktualizací špionážního románu [recenze filmu]

8. května 2021
TWEET SDÍLET
Tom Clancy: Bez výčitek – respektovaní tvůrci přicházejí s nezáživnou aktualizací špionážního románu [recenze filmu]
V osobě autora předlohy, scenáristy, režiséra i hlavního hereckého představitele se tu sešla jména, která vzbuzovala velké naděje, co se týče výsledku a o to větší zklamání z něj panuje.

Plusy

 • Herecký výkon Michaela B. Jordana

Minusy

 • Filmu chybí jasná vize a tvar, jak by měl vypadat
4/10
Hodnocení

Na streamovací platformě Prime Video se chystá na letošní rok uvedení třetí řady série Tom Clancy's Jack Ryan a studio Paramount, jež za ní stojí, se snaží ze světa špionážních knih Toma Clancyho vytěžit novou franšízu, tentokrát filmovou.

Respektovaní tvůrci, nudný výsledek

Za základ mu k tomu posloužila Clancyho stejnojmenná kniha z roku 1993, která je origin story postavy Johna Clarka, známé z ryanovské série. Předlohu, zasazenou do počátku sedmdesátých let a období války ve Vietnamu, se rozhodli tvůrci její velice volné filmové adaptace aktualizovat tak, že s původním příběhem má ten nový společný jen motiv pomsty za smrt milované ženy a situaci vojáka v soukolí geopolitických her.

Ta aktualizace v podobě rámování vyprávění misí jednotky Navy SEALs v syrské občanské válce by snad ani tolik nevadila, stejně jako to, že hlavní postava je oproti předloze černoch, horší je, že scenáristická dvojice Taylor Sheridan a Will Staples nedovedla z komplexní předlohy vytěžit víc než materiál, který připomíná svým charakterem devadesátkové špionážní thrillery béčkového ražení.

Zarážející je to zejména u prvního jména, Taylora Sheridana, který má za sebou coby scenárista prvního i druhého Sicaria i režii detektivního thrilleru Wind River. Od jeho filmů očekáváme atmosférické, pomalu vyprávěné, ve své mnoho vrstevnatosti intenzivní a vtahující thrillerové podívané a ne něco, u čeho se tak trochu nudíte. Podobně je to u jména italského režiséra Stefana Sollimy, který se Sheridanem spolupracoval na dvojce Sicaria Soldado a je režisérem skvělého moderního mafiánského opusu Suburra i seriálu Gomora.

Na filmu Bez výčitek se v osobě autora předlohy, scenáristy, režiséra i hlavního hereckého představitele sešla jména, která vzbuzovala velké naděje, co se týče výsledku a o to větší zklamání z něj panuje. A je na místě se ptát, proč se tak stalo. Přikláním se k variantě, že tvůrcům látka nesedla a tak z ní nedokázali vyždímat víc než něco, co připomíná rutinní splnění studiové zakázky.

Režie bez energie a nápaditosti

Projekt, který putoval Hollywoodem od devadesátých let a kolem nějž se v průběhu času motala jména jako režisér Barbara Conana John Milius nebo scenárista a režisér špionážní série Mission: Impossible Christopher McQuarrie, se nakonec dostal k herci Michaelu B. Jordanovi, který se studiem podepsal smlouvu na dva filmy. K tomu následnému je v závěru Bez výčitek jasně nakročeno a má nést název Rainbow Six.

Zda k jeho realizaci a odstartování nové série, v níž by se John Clark mohl na filmovém plátně potkat s Jackem Ryanem, dojde, je teď po prvním filmu těžké odhadovat. I přes aktualizaci směrem ke konfliktům současného světa totiž Bez výčitek působí hodně zastarale a nevýrazně. Podíl na tom má scénář, který z žánrové kombinace revenge, špionážního a politického thrilleru nedokázal ani v jedné z těchto žánrových poloh vykřesat výraznou vyprávěcí linii, která by vás zaujala.

A nejen on. I režie působí bez energie, jako něco, co si musíte splnit, ale čemuž moc nevěříte a nedovedete mu tak dát jasnou vizi a tvar, jak by film měl vypadat a co by si z něho měli diváci zapamatovat. Sollima ukazuje, že řemeslo nezapomněl, ale chybí mu dynamika a nápaditost, což lze dobře demonstrovat na akčních scénách. Režisér se jim snaží dát realistický punc, ale osobní souboje jsou poměrně krátké a půlhodina, strávená v Rusku, se zas odehrává vesměs v tmavých interiérech.

Akce je natočená přehledně a je jí dost, ale nestrhne vás. Ty nejzajímavější momenty z ní prozradily trailery (hořící auto, vězení, letadlo), ale i ty v celkovém kontextu daných scén nepůsobí až tak výrazně. Hodně by mohl zachránit Michael B. Jordan jako voják jednotky SEALs John Kelly, který až v závěru přijímá identitu Johna Clarka, ale to by mu scénář musel nabídnout víc než motiv pomsty, úniku zpravodajských informací a zinscenovaného konfliktu mezi USA a Ruskem.

Scénář je v rozvíjení těchto motivů poměrně předvídatelný, včetně toho, kdo a proč chce tento konflikt akcelerovat. V té souvislosti se objevuje aktuální téma rozdělené společnosti a pokusu jak ji spojit. Bez výčitek tak doplácí na plochý, generický scénář, absenci zapamatovatelné akce i tvůrčí vize, o čem a jak vyprávět. A u tohoto režiséra a scénáristy to mrzí o to víc. Tak snad Taylor Sheridan napraví za týden tento dojem v thrilleru s Angelinou Jolie Kdo mi jde po krku.

Tom Clancy: Bez výčitek

 • Žánr: špionážní revenge thriller
 • Původní název: Without Remorse
 • https://www.amazon.com/Clancys-Without-Remorse-Michael-Jordan/dp/B08VF6XYVP
 • USA, 2021
 • Scénář: Taylor Sheridan, Will Staples (předloha Tom Clancy)
 • Režie: Stefano Sollima
 • Hrají: Michael B. Jordan, Jodie Turner-Smith, Guy Pearce, Jamie Bell, Michael Akinsulire, George Asprey, Lucy Russell
 • Distribuce: Prime Video
 • Distribuční premiéra v ČR: 30. 04. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer, Amazon

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto filmům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto filmům. Vybrali jsme ty nejlepší

Vybrali jsme ty nejzajímavější a nejpopulárnější filmy, které najdete v současné nabídce HBO Max. Ty nejnovější dokonce nabízejí 4K rozlišení s Dolby Vision a Dolby Atmos, takže pro jsou ideální pro případný test vaší nové sestavy.

Jaromír Puk
HBO
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět