Tom Clancy: Bez výčitek – respektovaní tvůrci přicházejí s nezáživnou aktualizací špionážního románu [recenze filmu]

8. května 2021
TWEET SDÍLET
Tom Clancy: Bez výčitek – respektovaní tvůrci přicházejí s nezáživnou aktualizací špionážního románu [recenze filmu]
V osobě autora předlohy, scenáristy, režiséra i hlavního hereckého představitele se tu sešla jména, která vzbuzovala velké naděje, co se týče výsledku a o to větší zklamání z něj panuje.

Plusy

 • Herecký výkon Michaela B. Jordana

Minusy

 • Filmu chybí jasná vize a tvar, jak by měl vypadat
4/10
Hodnocení

Na streamovací platformě Prime Video se chystá na letošní rok uvedení třetí řady série Tom Clancy's Jack Ryan a studio Paramount, jež za ní stojí, se snaží ze světa špionážních knih Toma Clancyho vytěžit novou franšízu, tentokrát filmovou.

Respektovaní tvůrci, nudný výsledek

Za základ mu k tomu posloužila Clancyho stejnojmenná kniha z roku 1993, která je origin story postavy Johna Clarka, známé z ryanovské série. Předlohu, zasazenou do počátku sedmdesátých let a období války ve Vietnamu, se rozhodli tvůrci její velice volné filmové adaptace aktualizovat tak, že s původním příběhem má ten nový společný jen motiv pomsty za smrt milované ženy a situaci vojáka v soukolí geopolitických her.

Ta aktualizace v podobě rámování vyprávění misí jednotky Navy SEALs v syrské občanské válce by snad ani tolik nevadila, stejně jako to, že hlavní postava je oproti předloze černoch, horší je, že scenáristická dvojice Taylor Sheridan a Will Staples nedovedla z komplexní předlohy vytěžit víc než materiál, který připomíná svým charakterem devadesátkové špionážní thrillery béčkového ražení.

Zarážející je to zejména u prvního jména, Taylora Sheridana, který má za sebou coby scenárista prvního i druhého Sicaria i režii detektivního thrilleru Wind River. Od jeho filmů očekáváme atmosférické, pomalu vyprávěné, ve své mnoho vrstevnatosti intenzivní a vtahující thrillerové podívané a ne něco, u čeho se tak trochu nudíte. Podobně je to u jména italského režiséra Stefana Sollimy, který se Sheridanem spolupracoval na dvojce Sicaria Soldado a je režisérem skvělého moderního mafiánského opusu Suburra i seriálu Gomora.

Na filmu Bez výčitek se v osobě autora předlohy, scenáristy, režiséra i hlavního hereckého představitele sešla jména, která vzbuzovala velké naděje, co se týče výsledku a o to větší zklamání z něj panuje. A je na místě se ptát, proč se tak stalo. Přikláním se k variantě, že tvůrcům látka nesedla a tak z ní nedokázali vyždímat víc než něco, co připomíná rutinní splnění studiové zakázky.

Režie bez energie a nápaditosti

Projekt, který putoval Hollywoodem od devadesátých let a kolem nějž se v průběhu času motala jména jako režisér Barbara Conana John Milius nebo scenárista a režisér špionážní série Mission: Impossible Christopher McQuarrie, se nakonec dostal k herci Michaelu B. Jordanovi, který se studiem podepsal smlouvu na dva filmy. K tomu následnému je v závěru Bez výčitek jasně nakročeno a má nést název Rainbow Six.

Zda k jeho realizaci a odstartování nové série, v níž by se John Clark mohl na filmovém plátně potkat s Jackem Ryanem, dojde, je teď po prvním filmu těžké odhadovat. I přes aktualizaci směrem ke konfliktům současného světa totiž Bez výčitek působí hodně zastarale a nevýrazně. Podíl na tom má scénář, který z žánrové kombinace revenge, špionážního a politického thrilleru nedokázal ani v jedné z těchto žánrových poloh vykřesat výraznou vyprávěcí linii, která by vás zaujala.

A nejen on. I režie působí bez energie, jako něco, co si musíte splnit, ale čemuž moc nevěříte a nedovedete mu tak dát jasnou vizi a tvar, jak by film měl vypadat a co by si z něho měli diváci zapamatovat. Sollima ukazuje, že řemeslo nezapomněl, ale chybí mu dynamika a nápaditost, což lze dobře demonstrovat na akčních scénách. Režisér se jim snaží dát realistický punc, ale osobní souboje jsou poměrně krátké a půlhodina, strávená v Rusku, se zas odehrává vesměs v tmavých interiérech.

Akce je natočená přehledně a je jí dost, ale nestrhne vás. Ty nejzajímavější momenty z ní prozradily trailery (hořící auto, vězení, letadlo), ale i ty v celkovém kontextu daných scén nepůsobí až tak výrazně. Hodně by mohl zachránit Michael B. Jordan jako voják jednotky SEALs John Kelly, který až v závěru přijímá identitu Johna Clarka, ale to by mu scénář musel nabídnout víc než motiv pomsty, úniku zpravodajských informací a zinscenovaného konfliktu mezi USA a Ruskem.

Scénář je v rozvíjení těchto motivů poměrně předvídatelný, včetně toho, kdo a proč chce tento konflikt akcelerovat. V té souvislosti se objevuje aktuální téma rozdělené společnosti a pokusu jak ji spojit. Bez výčitek tak doplácí na plochý, generický scénář, absenci zapamatovatelné akce i tvůrčí vize, o čem a jak vyprávět. A u tohoto režiséra a scénáristy to mrzí o to víc. Tak snad Taylor Sheridan napraví za týden tento dojem v thrilleru s Angelinou Jolie Kdo mi jde po krku.

Tom Clancy: Bez výčitek

 • Žánr: špionážní revenge thriller
 • Původní název: Without Remorse
 • https://www.amazon.com/Clancys-Without-Remorse-Michael-Jordan/dp/B08VF6XYVP
 • USA, 2021
 • Scénář: Taylor Sheridan, Will Staples (předloha Tom Clancy)
 • Režie: Stefano Sollima
 • Hrají: Michael B. Jordan, Jodie Turner-Smith, Guy Pearce, Jamie Bell, Michael Akinsulire, George Asprey, Lucy Russell
 • Distribuce: Prime Video
 • Distribuční premiéra v ČR: 30. 04. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Recenze filmů, Trailer, Recenze, Amazon

Určitě si přečtěte

40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
9 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

9 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

148 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedený film zdarma a česky, nemusíte "pirátit". Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí. Najdete zde zástupce více žánrů, takže si určitě vyberete (a případně rozšíříte rozhled).

20 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

26 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály