34
Fotogalerie

Bezdrátová sluchátka Sony WF-C700N s ANC míří na mladé. Jsou malá, velmi pohodlná a odolná. Tady je první pohled

Japonská společnost představila nová True Wireless sluchátka Sony WF-C700N, doplňuje tak svoji řadu zcela bezdrátových sluchátek o dostupnější model s aktivním potlačením hluku (Active Noise Cancelling – ANC).

S oficiální cenou 2 990 Kč nejde o vysloveně levná sluchátka, ale prémiové modely řady X-1000 jsou cenově o dost výše. Sluchátka máme naštěstí už v redakci, tak vám nabízíme první pohled na tuto novinku, nechybí ani základní srovnání.

Sony s nimi dle svých slov míří na ty zájemce, kteří si pořizují „svůj první pár skutečně bezdrátových sluchátek s potlačením okolního hluku“. Tomu jsou přizpůsobeny funkce i cena. Mají být ideální pro ty, kteří chtějí přejít na TWS sluchátka bez kompromisů v oblasti pohodlí a stability.

Pohodlí a jistota především

Nová sluchátka jsou tak velmi malá a lehká, ovládání je řešeno mikrotlačítkem, podobně to má výborný levný True Wireless model WF-C500 (zde je recenze). Ovládání působí díky tomu velmi jistě. Při vyjímání z ucha, či úpravě nehrozí náhodné stisknutí. 

P2260178.jpg
 

Samotná ergonomie je výborná, Sony dle svých slov navrhla sluchátka WF-C700N na základě rozsáhlých údajů o tvaru a citlivosti různých typů uší. Ve výsledku tak mají velmi povedený ergonomický design pro stabilnější usazení, tudíž můžete poslouchat déle, aniž byste potřebovali přestávku.

WF-C700N_Black_Case_Open2-Large.jpg

V příslušenství jsou tradičně tři velikosti nástavců, po zvolení těch nejvhodnějších sedí sluchátka s maximální jistotou, neměl jsem sebemenší pocit, že by mohly vypadnout i při prudkém pohybu. Dají se tak bez problémů využít pro sport, snesou totiž i pot a menší déšť, výrobce uvádí voděodolnost s krytím IPX4.

P2260181.jpg

Proti dražším starším prémiovkám WF-1000XM3 jsou daleko stabilnější, a proti novějším Sony WF-1000XM4 jednoznačně pohodlnější. Konkurují nejmenšímu TWS modelu Sony LinkBuds S (ten za vyšší cenu nabízí více funkcí a o něco lepší zvuk).  I když jsou na první pohled velmi podobné právě LinkBuds S, tak usazení do ucha je trochu jinak tvarované a krček sluchátek je o  méně zanořený do ucha. „Sedmistovky“ tudíž mají o něco slabší pasivní izolaci okolních hluků.

Malé, ale šikovné pouzdro

Na jedno nabití sluchátka se zapnutým ANC vydrží 7,5 hodiny, s krabičkou pak 15 hodin. Pokud ANC vypnete, tak jste na 10 hodinách poslechu a 20 hodinách celkově. 

Pouzdro/dobíjecí krabička je malá, podlouhlá a vleze skvěle do malé kapsy od riflí. Velikostí odpovídá modelu WF-C500, proti němu není ale průhledná a působí hodnotněji, díky texturovanému povrchu je příjemná a neklouže. Decentní, praktická stavová LED dioda je na čele a nezáří tak jasně, jako u „pětistovek“, leckdo uvítá, že na sluchátkách není LEDka vůbec. Dobíjení probíhá výhradně přes USB-C, a to 1,5 hodiny. Když se sluchátka zcela vybijí, stačí 10 minut dobíjení a máte k dispozici hodinu poslechu.

Pokračování 2 / 3

Vše potřebné a standardní ANC

Sluchátka podporují Bluetooth 5.2, mají kodeky AAC a SBC, v létě po updatu firmware přibude Multipoint, tedy možnost připojení k dvojici různých zařízení zároveň. Při příchozím hovoru sluchátka poznají, které zařízení vyzvání, a automaticky se připojí k tomu správnému. Podpora firemního prostorového zvuku 360 Reality Audio nesmí chybět také.

Screenshot_20230329-163207_Headphones.jpgScreenshot_20230329-163220_Headphones.jpgScreenshot_20230329-163235_Headphones.jpgScreenshot_20230329-163245_Headphones.jpg

Pro párování slouží tlačítko přímo na krabičce – stačí podržet, dioda na krabičce se modře rozbliká a spárujte je. Odpadá tedy pro Sony dříve typická nutnost podržet tlačítka po vložení do uší, zrušeno je také občas moc hlasité hlasové oznámení spárování. Nyní sluchátka pípnou a je hotovo (mnohé potěší, že i pípání lze vypnout).

Jak jsem zmínili výše, tak pro ovládání slouží jemné mikrotlačítko, každá strana má jinou funkci. Kromě přepínání aktivního potlačení hluku a ovládání přehrávání + aktivace hlasové asistence si můžete nastavit v aplikaci také ovládání hlasitosti, nebo vypnout tlačítka úplně. 

Screenshot_20230329-163131_Headphones.jpg Screenshot_20230329-163336_Headphones.jpgScreenshot_20230329-163140_Headphones.jpg

Sluchátka WF-C700N je stejně jako prémiové modely také vybaven funkcí Adaptive Sound Control, která upravuje nastavení okolního zvuku v závislosti na tom, kde se nacházíte a co právě děláte. Rozpozná místa, která často navštěvujete, jako je vaše pracoviště, posilovna nebo oblíbená kavárna, a nastaví režimy zvuku tak, aby odpovídaly dané situaci. Stačí funkci povolit v aplikaci. 

Co se aktivního potlačí hluku týče, tak účinnost patří k průměru, na druhou stranu pokud ANC vypnete, tak nárůst hluku okolí zejména ve městě znatelně uslyšíte. Je poznat, že Sony nechce touto „budegetovkou“ parazitovat na prémiových modelech, ale i tak aktivní potlačení hluku patří na špičku.

P2260198.jpg 
Srovnání novinky WF-C700N s Sony LinkBuds S

Nechybí ani režim Ambient Sound, který z mikrofonů přenese zvuky okolí,  v aplikaci si můžete zapnout Focus on Voice, což zvýrazní hlasy a potlačí ostatní ruchy. V aplikaci si navíc můžete nastavit, které režimy jsou při přepínání NAC dostupné, ty nepotřebné zkrátka zrušíte. 

Proti prémiovým TWS sluchátkám u novinky WF-C700N nemáte zejména aktivaci příposlechu vaším hlasem a aktivní monitoring hlasitosti reprodukce. Chybí samozřejmě také LDAC kodek. 

Co se mikrofonů týče, kvalitě má pomoci technologie Wind Noise Reduction Structure, dle Sony má zaručit čistý hlas i za větrného počasí. Zde máte naši tradiční ukázku kvality zvuku z mikrofonu:

Pokračování 3 / 3

Jasnější a čistější zvuk

Co se zvuku týče, tak Sony se snaží odlišit od levných, přebasovaných sluchátek především čistotou a rychlostí. O to se zde stará 5mm dynamický měnič. V základním nastavení bez korekcí dostanete neutrální, jasný zvuk s rychlými basy.

Nejnižší pásmo není nijak zvýrazněné, basy přitom jsou hutné, rychlé. Pokud máte rádi klubové zvýrazněné basy, tak ty si můžete nastavit v aplikaci. Středy pak jsou vysloveně jasné a čisté, toho si všimnete nejen u hlasů ve skladbách, ale zejména u podcastů, kdy se nedočkáte jinde obvyklého dunění mužských hlasů. Vytknout se dá, že některé nástroje svěleji, například violoncello by mohlo znít sytěji a plněji. 

P2260187.jpgP2260191.jpg

Zvýrazněné nejsou ani nejvyšší frekvence, ty vyšší samozřejmě nechybí, nicméně i zde je cítit zřetelná snaha o neutralitu. Aktivace firemní technologie DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) jim lehce pomůže, dopočet působí přirozeně a nemáte pocit, že tam přibylo něco, co tam být nemá. Tradičně lze zvuk upravit dle vkusu pomocí ekvalizéru v aplikaci Sony  Headphones Connect.

Ve srovnání s dražšími, prémiovými TWS sluchátky Sony mají „sedmistovky“ o něco méně detailů a energie při nižší hlasitosti, výborný je však prostor.

Pohodlné dobré TWS špunty s ANC

Bezdrátová sluchátka Sony WF-C700N zaplňují mezeru v nabídce dostupnějších TWS modelů tohoto výrobce. Pokud nechcete budgetové WF-C500 a rádi byste užitečné aktivní potlačení okolního hluku, ale nechcete utrácet za prémiové modely, tak „sedmistovky“ míří přímo na vás. 

Čistým, neutrálním zvukem se jasně vymezují proti líbivě zabasovaným modelům některé konkurence. Neznamená to, že vás zvuk nebude bavit, jen z něj nebudete za chvilku unavení.

Pochválit musíme ergonomii, skvělé pohodlí a malé pouzdro. Smířit se musíte s častějším nabíjením. Potěšilo mne zrušení otravných zvuků, přitom podobně jako u levných „pětistovek“ zůstaly fyzická tlačítka, která zejména u sportu, či aktivnějším využití oceníte více, než módní dotekové plochy. 

WF-C700N_Sage_Green_Case_Open-Large.jpg

Ohlášená startovací cena bezdrátových sluchátek Sony WF-C700N je 2 990 Kč, předpokládám ale, že cena reálně o pár set korun klesne, protože velmi příjemný, oblíbený a o něco lépe vybavený vyšší model Sony LinkBuds S nyní vychází jen o pár set korun dráž (2 790 Kč až 4 999 Kč). Na druhou stranu zde máte na výběr z více barev – černé, bílé, levandulové nebo šalvějově zelené.

V rámci našeho prvního pohledu na novinku můžeme říct, že se povedla, byť trochu působí, jako marketingové zaplnění mezery v nabídce. Pokud cena půjde o trochu níže, není co řešit. Sony sluchátka zkrátka umí a model Sony WF-C700N to jen potvrzuje.

Sony WF-C700N

  • Cena: 2 990 Kč
  • Zapůjčil: Sony
Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud