Blu-ray vs. MKV aneb HD film pro každého?

Blu-ray vs. MKV aneb HD film pro každého?

Jedni tvrdí, že stahováni HD filmů je nelegální a že je to zločin. Druzí tvrdí, že Blu-ray nemá šanci na prosazení a stahování je to pravé.

„MKV je zdarma a rychleji“, „Blu-ray je drahý“, „Kdo by to kupoval?“ „Kdo kupuje Blu-ray je hlupák, MKV je lepší“ – nejen takové reakce většinou naleznu pod články o Blu-ray přehrávačích či BD médiích. Na českém internetu se můžete dočíst, že Blu-ray je pozdě narozený a nyní umírající kojenec, případě je Blu-ray potřeba okamžitě zlevnit (alespoň na částku 50 Kč), aby se vůbec uchytil. Podívejme se tedy, jak tomu je, a zda internetové stahování HD filmů je skutečně to pravé ořechové, jak nejeden fanoušek HD seriálů a filmů hlásá.

Když začínalo DVD aneb krátká paměť

„Ne. Pro mne není. Je to drahé.“ To si asi řekne většina lidí, kteří se podávají na cenu Blu-ray filmu, která u nás málo kdy klesne pod 500 Kč (když pomineme některé starší filmy). „Proč bych to kupoval.“ V této souvislosti je ale dobré zavzpomínat na počátky DVD u nás.

V roce 1999 bylo DVD na trhu zhruba tři roky, v České republice měl DVD přehrávač málo kdo. Ceny dosahovaly nezřídka 20 000 Kč, ceny filmů byly často přes 1 000 Kč. Když to dáme do souvislosti s tehdejšími průměrnými příjmy našeho obyvatelstva, zjistíme, jak to bylo neskutečně drahé. Skutečný průnik na trh u nás zaznamenaly DVD přehrávače a filmy teprve kolem roku 2001, čili pět let po uvedení na trh. Ceny byly kolem 15 000 Kč a za cenu 10 000 jste mohli koupit jen ty nejlevnější přehrávače. Ceny DVD filmů nijak neklesly a kdo nedostal pár originálních DVD spolu s přehrávačem (obvykle 1 až 5 filmů dle nabídky), tak vlastně neměl co sledovat. Tehdy se začaly konečně filmy objevovat v půjčovnách a filmoví fanoušci toužící vidět film s neořezaným obrazem na VHS (z 21:9 případně 16:9 jste viděli jen středový čtvereček ve formátu 4:3) se konečně mohli podívat na film v původním znění i jinde, než v kině (pomiňme sporadické duální TV vysílání).

pioneer-elite-bdp23fd.jpg


Zájem běžného obyvatelstva o DVD byl velmi malý a kdo neměl v rodině nadšence do domácího kina tak vlastně ani nevěděl, co to DVD je. Vrcholem pokroku pro většinu byl klasický VHS rekordér, jehož ceny nezřídka dosahovaly 15 000 Kč, pokud jste nechtěli základní dvouhlavý jednorychlostní přístroj s mono zvukem, kterého cena se pohybovala přeci jen pod hranicí 10 000 Kč. Cena originálního filmu na VHS kazetě byla často kolem 500 Kč, a za slušnou prázdnou VHS kazetu o délce 240 minut jste zaplatili 129 Kč (když jste měli štěstí). Schválně si to porovnejte s aktuální cenou prázdného DVD.

Je všeobecně známo, že skutečný průlom zaznamenaly DVD přehrávače až tehdy, když se vyskytla spousta podnikavců, kteří prodávali přepálené filmy z DVD. Bylo to většinou za „lidových“ 100 Kč, pokud jste dostali k tomu i zkopírovaný obal, tak jste mohli být rádi. Je také známo, že právě to (v kombinaci s nově otvíranými DVD půjčovnami) otevřelo cestu DVD přehrávačům do obývacích pokojů většiny obyvatelstva v ČR.

Druhou vlnu zájmu o DVD znamenalo objevení neznačkových DVD přehrávačů, které byly o něco levnější. Laik rozdíl v kvalitě nezaznamenal (tedy ne hned – po dvou letech, když nefunkční přístroj vyhazoval tak ano).

Nyní se píše rok 2009 a už jsme zvyklí, že slušný značkový DVD přehrávače stojí kolem 2 000 Kč a DVD dostaneme za pár korun v trafice. A lze slýchat názory, že prodávat originální DVD za více než 49 Kč je zlodějina, stejně jako je blbost koupit DVD přehrávač z více než 1 000 Kč. (Všimněte si, že lidi zcela zapomínají na zvyšující se koupěschopnost obyvatelstva a rostoucí platy, čili 49 Kč je podstatně méně, než to znamenalo před deseti lety).

Ale vše výše řečené neznamená, že Blu-ray filmy nejsou u nás drahé. To přiznávají i ti, co je prodávají. V Lidových novinách (23.4.09 str. 18) v rozhovoru s generálním ředitelem Sony Czech panem Danielem Svobodou se můžete dočíst, že i on považuje BD filmy za příliš drahé a sám se nediví, že lidé váhají s koupí filmu na BD médii za 900 Kč, když na DVD stojí 100 Kč. Tamtéž se ale dozvíte, že se v ČR prodají tisíce Blu-ray filmů. Takže zjevně jsou lidé, kterým vysoká cena nevadí a za vysoké rozlišení jsou ochotni zaplatit.

Jedině stahování z internetu, zapomeňte na optická média

Podobné názory se člověk může dočíst od některých odborníků denně a i laikové často říkají, že už optická média nekupují. Ruku na srdce – lidí, kteří mají doma diskové pole o velikosti několik TB s filmy, moc najdete. Statisticky je stále daleko více lidí, kteří si raději koupí DVD za pár korun, než aby si film stahovalo z internetu. A právě tito lidé budou zcela jistě zákazníky i pro Blu-ray filmy. Protože pro ně bude koupě filmu na spolehlivém a trvanlivém optickém médii daleko jednodušší, nežli nějaké experimentování s MKV ripy.

Přehráváme HD filmy bez problémů?

Obraz a zvuk. Film bez obojího jaksi není filmem. Je zajímavé, kolik lidí se snaží vyřešit problémy spojené s přehráváním staženým HD filmů a jsou ochotni zaplatit za HDD přehrávač (či HTPC) větší částku, než by zaplatili za Blu-ray přehrávač, se kterým problémy nejsou žádné.

Ano. Samozřejmě, že největším argumentem pro HDD přehrávač je relativní dostupnost HD filmů z internetu. Narozdíl od Blu-ray disků, pro které si minimálně musíte zajít do půjčovny. Nemluvě o tom, že výběr nelegálních filmů je daleko větší nežli počet titulů, které naleznete v našich obchodech. Takže to, částka, kterou stojí HDD přehrávač a případné problémy, které musí řešit lidi při přehrávání „nelegálních“ zdrojů v jejich očích vyvažují vše.

show_image_post.png
Amazon: Téměř 40 % filmu Temný rytíř bylo zakoupeno na BD nosiči. Celosvětově se během pár týdnů prodalo přes 2 000 000 Blu-ray disků s tímto titulem 

Druhou částí je zvuk. Na PC žádný problém, ale jakmile chceme film pohodlně sledovat v televizoru, narážíme na fakt, že dost MKV ripů z Blu-ray disků má jen originální DTS zvuk (jistou cestou z tohoto problému je přidávání českého dabingu v DD 5.1 z DVD k MKV ripům). Pokud máte doma AV receiver, tak samozřejmě DTS uvítáte, ale ti ostatní s tím již problémy míti mohou. Z toho plyne, že MKV není přeci jen záležitost pro masy a pro všechny, ale pro pár tisícovek zasvedcených jedinců.

Problematické přehrávání Blu-ray filmů na PC

Novým argumentem mnoha lidí, proč nekupovat originální Blu-ray filmy je často jejich problematické přehrávání na PC, kdy se disk odmítne přehrát (v samostatném BD přehrávači je ve samozřejmě bez problémů). Výrobci samozřejmě o tom ví, nicméně pro ně jsou důležití majitelé samostatných Blu-ray přehrávačů, neboť ti jsou pro ně zajímaví – kupují si BD disky pravidelně, nikoliv na jeden zkoušku. Přesto otravná ochrana se dá pochopit, na rozdíl od otravných upozornění na zakoupeném DVD, že kopírování či stahování je zločin. Říkat to majitelům, kteří za DVD zaplatí, je velká hloupost a je to velmi iritující.

Legální vs. Nelegální

Častým argumentem tzv. „učitelů“ je pojem „stahování je ilegální“. Nebudeme řešit právnické kličky, kdy stažení souboru do počítače pro vlastní potřebu je prý legální, ani nebudeme rozebírat první krok, kdy téměř vždy porušen zákon zakazující rozmnožovat dílo bez souhlasu majitele (nemluvě o obejití ochrany). Důležitý je morální předpoklad, který nám praví, že to až tak v pořádku není.

Dalším důvodem pro stahování či kopírování filmů často bývá tzv. jánošíkovský princip, kdy legální koupě je často považována za něco, co se přece nedělá. Přece nedáme vydělat těm zlodějům, kteří po nás ty nehorázné částky chtějí, že. Ale zapomínáme, že když nemáme na Mercedes či BMW, tak si je také nejdeme ukradnout.

Stahování HD filmů aneb vzdálená budoucnost

Přijdete večer domů a chcete se podívat na nějaký film. Zapnete televizor a rozhodujete se jaký film to bude. Ten, co měl právě premiéru v kině, pět let starý hit, který jste neviděli, nebo starší Bergman, který jste viděli víckrát a vždy vás spolehlivě pošle do deprese? Je to jedno. Ten nejnovější je nejdražší a jeho shlédnutí stojí stejně jako lístek do kina, za starší zaplatíte stejně jako v půjčovně, za 40 let starý film zaplatíte jen symbolický poplatek. Vyberete, stisknete tlačítko a během pár vteřin se vám začne film přehrávat. V HD kvalitě, neřešíte zvuk, nic se netrhá, žádné reklamy, neběháte do žádné půjčovny. Vše jede jak po másle. Po shlédnutí se rozhodnete, že film chcete ve svém archivu na optickém disku. Stisknete tlačítko „koupit“ a druhý den se vám v poště objeví BD médium, na kterém je HD film za cenu sníženou o částku, kterou jsme za shlédnutí již zaplatili. V tomto případě by fungoval princip „vyberu si a zaplatím za to, co chci“. Domnívám se, že by jej akceptovala většina lidí.

Modrá je dobrá, nebo raději zůstat u červené?

Někteří novináři u nás píší, že pokud Blu-ray okamžitě nezlevní, tak končí. Ale kupodivu prodeje celosvětově (a i u nás) rostou. Důvod? Počet velkých plochých HD ready a Full HD televizorů v domácnostech utěšeně roste, a nejeden novopečený majitel hledá rychlou a jednoduchou cestu ke kvalitnějšímu HD obrazu. A tu poskytuje jen Blu-ray.

Na druhou stranu je velmi příjemné a zjevné z posledního vývoje, že i velcí výrobci AV techniky začínají brát internetový MKV na milost. Samsung uvádí letos televizory, které přehrávání MKV filmů podporují, u Blu-ray přehrávačů je první vlaštovkou LG, kdy jejich Blu-ray přehrávač MKV umí také. Z toho plyne, že stejně jako DivX i MKV začíná být bráno jako standard pro šíření HD filmů (a především seriálů) po internetu. Přesto i Blu-ray bude dále pronikat do našich domácností.

Bez Blu-ray filmů by spousta jedinců opovrhující tímto formátem (a vůbec všemi „hlupáky“, kteří BD kupují) nemohli stahovat své milované a vychvalované MKV ripy BD filmů ve vysokém rozlišení. Spolu s klesající cenou BD přehrávačů přece jen pomalu budeme vyměňovat DVD přehrávače za Blu-ray s tím, že si občas některý ze stáhnutých HD filmů i za onu vyšší (a doufejme, že klesající) částku koupíme i na originálním Blu-ray médii. Neboť přiznejme si, že originální nevypálená lisovaná média v původním obalu mají stále přeci jen něco do sebe.

Určitě si přečtěte

Články odjinud