Bluesound NODE: recenze bezdrátového multiroom Hi-Fi streameru, držitele ocenění EISA

5. září 2021
TWEET SDÍLET
Kompaktní streamer NODE, který se letos dočkal své třetí generace. Zase je o něco lepší.

Plusy

  • Ideální řešení, máte-li dobrý D/A převodník a hledáte streamer
  • Stále jeden z nejdostupnějších kvalitních streamerů
  • Hezčí design
  • Lepší a údernější bas na analogovém výstupu
  • Cena zůstala nezměněná

Minusy

  • Analogový výstup je „jen“ ok
9/10
Hodnocení

Kanadský Bluesound, jinak také dceřiná společnost legendárního NAD, která dnes snad už svou mateřskou firmu přerostla co do aktuálního věhlasu, patří mezi odvážné výrobce dostupné a přitom zajímavé hi-fi techniky se zaměřením na „moderno“ – tedy na streaming nebo třeba multiroom propojení. Nejpopulárnějším produktem je kompaktní streamer NODE, který se dočkal své třetí generace.

Vzhled a konstrukce

Na pohled je NODE (zbavený nyní jakéhokoliv přídomku) stále stejným poměrně elegantním, nepříliš nápadným kusem techniky na půdorysu běžné knihy. Dvě vrstvy saténově matného těla mají zakulacené rohy a odděluje je tenká linka z klasického plastiku, která slouží hlavně jako designový prvek.

Klepněte pro větší obrázek

Na přední stěně najdete jen logo, malou diodu s informací o provozním stavu a malý jack sluchátkového výstupu (který má zejména doplňkovou funkci a tomu odpovídající kvalitu).

Pečlivě přepracovaný byl horní panel s dotykovými ovládacími prvky, celý obdélník se také vstřícně rozsvítí, vycítí-li svými senzory vaši přítomnost. Provedení ovládacích prvků je minimalističtější, ale zároveň i modernější, než u předchozí generace.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní panýlek nicméně zůstal prakticky identický – nakonec do nevelkého prostoru se vejde jen omezené množství prvků. Konkrétně jeden pár analogových výstupních cinchů, jeden výstup pro subwoofer (to kdybyste třeba napájeli aktivní reprosoustavy) a dva výstupy digitální. Jeden má koaxiální a druhý optickou podobu. Je tu dokonce vstup – kombinace analogového a optického malého jacku. Vstupní je i HDMI konektor s podporou eARC, další z důležitých požadavků moderního světa.

Klepněte pro větší obrázek

Další dva malé jacky slouží pro ovládací účely – jeden umí napětím spouštět jiné komponenty, druhý přijímá signál z externího čidla dálkového ovládání. Je tu také vstup pro LAN kabel, to pokud byste nechtěli signál svěřit bezdrátovému přenosu (ať už půjde o Wi-FI nebo Bluetooth). USB konektor je tu pro datové paměti, jeho blízkost k ethernetovému konektoru ale může způsobit trochu komplikací při připojování obou současně.

Dostatečnou výpočetní kapacitu pro dekódování moderních formátů s vysokým rozlišením zajišťuje procesor ARM Cortex A53 se čtyřmi jádry a taktem 1,8 GHz. Doplňuje ho čip D/A převodníku s rozlišením 32 bit / 384 kHz u PCM signálu a s nativní podporou MQA (včetně TIDAL Masters, což je nejpopulárnější implementace) – mělo by jít o čip Burr Brown PCM5242.

Klepněte pro větší obrázek

Vcelku zásadní jsou pak schopnosti software – a Bluesound má velmi dobrou aplikaci. Ta je jednak česky, jednak je přehledná, jednak zvládá napojení na různé aplikace nejen přes tu svou základní. NODE má certifikaci Roon Ready, pracuje přes AirPlay 2, umí se ale také napojit přes TIDAL Connect. V aplikaci pak využijete stovky stanic internetových rádií, zvládnete spojit různé přístroje Bluesound (respektive různá zařízení s BluOS, který implementují i jiné značky) do multiroom systému (až 64 zón při zachování 24 bitového rozlišení streamu), zvládnete všechny streamovací služby, které v současnosti dávají smysl, prostě všechno.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bluesound aplikace

V aplikaci je také nepřeberné množství nastavení od tónových korekcí (i když jej jejich samotné zapnutí se zdá lehce zhoršovat kvalitu reprodukce) až po možnost naopak vše vypnout a pustit ven jen puristicky neupravený zvuk (což je skvělé zejména tam, kde skutečně máte naddimenzovaný zbytek řetězce).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bluesound ​aplikace

Bluesound NODE se pyšní odstupem signálu a šumu přes 113 dB a hodnotou THD+N pod 0,002%.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Recenze, Test, Multiroom, Internetové rádio, Spotify, Streamer, Bluesound


Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Patří k nejmladším miliardářům a technologickým vizionářům. Jeho platformu pro sdílení krátkých zpráv používá po světě dvě stě milionů lidí denně. Zakladatel Twitteru Jack Dorsey oslaví 19. listopadu pětačtyřicáté narozeniny.

Jan Spěšný
IT OsobnostiTwitter
Vychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život

Vychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život

Lukáš Václavík
UbuntuOperační systémyLinux
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály