19
Fotogalerie

BML H9 vs. BML HW3: velmi dobrá levná sluchátka s drátem i bez [test]

Bezdrátová sluchátka jsou už tak levná, že si je může koupit opravdu každý. Dnes se podíváme na dvoje sluchátka, která se teoreticky liší pouze tím, že ta dražší mají Bluetooth.

Pokud hledáte lepší, značková bezdrátová sluchátka, zjistíte, že proti svým drátovým bratříčkům zaplatíte minimálně o pár set korun více, není výjimkou ale příplatek přes 2 000 Kč.

Oproti tomu za levná Bluetooth sluchátka zaplatíte do 1 000 Kč. A nemáme na mysli levné BT špunty, které vydrží maximálně 4 hodiny, ale dospělejší náhlavní sluchátka. Dnes se podíváme na dva levné „neznačkové“ modely BML. Písmena názvu „bml“ jsou zkratkou slovíček „better, more, louder“, volně přeloženo „lépe, více, hlasitěji“.

V testu máme model bezdrátový BML H9 (cena 840 Kč) a BML HW3 (cena zhruba 350 Kč). Oboje sluchátka vypadají téměř identicky, mají stejnou konstrukci, pouze dražší model navíc nabízí bezdrátové Bluetooth připojení.

Vzhled a konstrukce

První dojem je velmi pozitivní. Pružný hlavový most má kovový vnitřek, takže hned tak nepraskne, měkký koženkový potah sedí dobře a netlačí. Sluchátkové mušle jsou z matného plastu, díky tomu vypadají dobře. Uchycení do hlavového mostu a zároveň nastavení velikosti je řešeno přes plastový kloub. Plast se v mušli posouvá a v uložení můžete mírně přizpůsobit náklon, navíc díky kloubu můžete sluchátka snadno složit. Plastový kloub a tenký drát, který vede zvuk do druhého ucha asi budou největší slabinou a bude třeba dávat pozor, abyste v tomto místě sluchátka při nešetrném zacházení nepoškodili.

Polstrování působí měkce, sedí na uších slušně, vzhledem k menšímu průměru a tloušťce jej však stále cítíte. Vzhledem k menšímu přítlaku sluchátka netlačí, nicméně můžou být volnější, zejména pokud máte menší hlavu, také zapomeňte na izolaci okolních ruchů. I když jde o uzavřená sluchátka, slyšíte své okolí téměř stejně, jako byste sluchátka neměli.

Oba modely mají na nepřehlédnutelné boku logo „bml“, bezdrátový model má navíc oranžový okrasný kroužek, u drátové verze HW3 zůstává nenápadně černý. Nenápadné, vkusné logo „bml“ najdete i na hlavovém mostu.

Drátový model BML HW3 má pevně připevněný 1,2m kabel s jackem 3,5mm, nejde o tenoučkou tkaničku, ale o kvalitní, odolně působící kabel, který navíc prakticky nepřenáší ruchy při otírání o oděv.

Bezdrátový model BML H9 má vestavěnou baterii se slušnou výdrží až 8 hodin. Dražší modely umí i podstatně více, ale tato vám bohatě bude stačit na každodenní poslech při dlouhé cestě do školy, či práce. Pokud se baterie vybije, k sluchátkům dostanete odnímatelný kabel s 3,5mm jackem – připojíte a posloucháte dál, například při poslechu v práci nebo doma u PC. Baterii dobíjíte přes standardní mikroUSB konektor. Mikrofon pro vyřizování telefonních hovorů samozřejmě nechybí.

Bluetooth sluchátka ovládáte čtyřmi tlačítky na levé mušli. Vzadu máte dvojici pro zesílení/zeslabení zvuku (delší podržení), posun skladby (krátké cvaknutí), proti tomu zepředu je dvojice pro zapnutí/příjem hovoru a play/pauza. Cvakání při ovládání uslyšíte, chybí hmatové značky, takže si musíte zapamatovat, co které tlačítko dělá, zvyknout si také musíte na fakt, že nemůžete sluchátko přidržet z druhé strany, neboť tlačítka jsou přímo proti sobě. Což působí vzhledně symetricky, s ergonomií je to už horší. Chvilku si tedy budete zvykat, ale problémy mít nebudete.

Zvuk

Po zvukové stránce jsou v drátovém režimu sluchátka zcela shodná, zvuk působí překvapivě neutrálně, čistě. Obvyklé zahlcení basy se bohudík nekoná, střední pásmo není haleno basy, a tak vokály neduní a působí přirozeně. Basy mají ten správný podíl, aby byly velmi dobře slyšet, a zárověň nepřekážely. Střední pásmo také působí vyrovnaně, výšky nechybí, pouze postrádají jiskru a detaily.

Co se týče hudebních žánrů, tak sluchátka zvládnou naprosto cokoliv jim předhodíte, dokonce se nezaleknou ani klasické hudby. Zvuk sluchátek je naprosto univerzální, možná vyznavači taneční hudby by uvítali hutnější základ, to je ale vše, co bych vytkl.

Ptáte se, kde se pozná nízká cena? Zde záleží na tom, zda máte zkušenosti s dražšími, lepšími sluchátky. Proti nim u BML je slabší dynamika, máte zde méně detailů, zvuk má prostě méně rozměrů. Také průměruje nahrávky, tj. u těch špatně nahraných to nepoznáte a nejkvalitnější to sníží na běžný standard - pro někoho klad, pro jiné zápor. Uvítal bych o chlup více výšek, to je ale vše. V dané cenové relaci se jedná o velmi milé překvapení. Doporučuji sluchátka nechat trochu rozehrát a dát jim alespoň hodinku, dvě času – zvuku to jen prospěje.

Máte-li zálusk na bezdrátové BML H9, tak tak umí základní SBC kodek, což poznáte na „zrnitějších“ výškách, klasika zní méně přirozeně, ale v kombinaci s neutrálnějším, méně dynamickým zvukem se rozdíl ztrácí a zaniká, v této cenové relaci zkrátka absence apt-X kodeku nikoho nebolí. Po zvukové stránce nic neztrácíte ani nezískáte, v „drátovém“ režimu je zvuk stejný jako u levnějšího modelu BML HW3.

Verdikt

Levná sluchátka BML jsou výbornou volbou ty, kdo mají hluboko do kapsy a chtějí lehká náhlavní sluchátka, která díky rozumné konstrukci něco vydrží, přitom jsou skládací. Decentní a přitom módní vzhled doplňuje solidní provedení. Slabinou je téměř minimální izolace okolního hluku, v městské dopravě vás hlasitější poslech nemine a pokud máte malou hlavu, počítejte s menším přítlakem. Levný drátový model BML HW3 klidně doporučím pro mládež, či kohokoliv nenáročného, kdo potřebuje sluchátka pro univerzální využití.

Pokud více cestujete, tak za Bluetooth verzi H9 si připlatíte zhruba 500 Kč, což velmi, velmi příjemné, kladem zůstává možnost připojení kabelu. Kdo si ale jednou zvykne při cestování na bezdrátový poslech, kdy se vám nikde neplete kabel, díky kterému vám smartphone spadne na zem v nejnevhodnější chvíli, ten nebude chtít zpět. Levnější drátový model nemá mikrofon na kabelu, takže pokud chcete heandsfree, tak H9 vás také nemine.

BML sluchátka nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon a jestli máte hlouběji do kapsy, tak určitě nezklamou.

AVmania.cz
BML H9   8
AVmania.cz
BML HW3   8

+ skvělý poměr cena/výkon
+ velmi dobrý, neutrální zvuk
+ dobré basy
+ čisté vokály
+ pružný a odolný hlavový most
+ skladná a lehká
+ u BT sluchátek výdrž 8 hodin
+ u BT sluchátek možnost připojení kabelu s jack 3,5 konektorem

- slabá izolace
- menší přítlak
- průměrné pohodlí
- menší dynamika zvuku

BML HW3

Cena 350 Kč

BML H9

Cena 840 Kč

Zapůjčil: bml-electronics.com

  • Frekvenční rozsah 20 - 20 000 Hz
  • Bezdrátová technologie Bluetooth 4.0
  • Délka audio kabelu 1,2 metru
  • Doba přehrávání až 8 hodin
  • Max. vzdálenost spárování Až 8 metrů
  • Kapacita baterie 200 mAh

Určitě si přečtěte

Články odjinud