B&O Beoplay E6: nápaditá sluchátka nepadnou každému (test)

19. prosince 2018
TWEET SDÍLET
Bezdrátová sluchátka B&O Beoplay E6 jsou jedním z nejnovějších modelů ve stájí dánského výrobce. Elegance jejich provedení je však vyvážena místy horším komfortem.

Za těch několik let, kdy jsou na trhu bezdrátová sluchátka intraaurálního provedení, jsme se setkali s různými konstrukcemi a provedením. V současné době se však objevují tyto modely nejčastěji ve trojím provedení.

Stále rostoucí skupinou jsou středně velké špunty bez jakýchkoli kabelů s integrovanou baterií a navíjecím pouzdrem, klasické špunty spojené kabelem s ovládacím panelem anebo špunty spojené drátem a plastovým náhrdelníkem s baterií a ovládacími tlačítky.

Každá konstrukce má své výhody a nevýhody a shodli jsme se, že z pohledu praktičnosti jsou nejlepší sluchátka s náhrdelníkem, která mají opravdu dlouhou výdrž. Pro uživatele, kteří preferují aktivnější životní styl jsou naopak ideální modely zcela bez drátů, které navíc mívají i odolné provedení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Stále největší je však na trhu skupina sluchátek spojených kabelem, u nichž již není z konstrukčního hlediska moc co zlepšovat. Z pohledu použitých materiálů je zde ale prostoru dostatek. Beoplay E6 jsou zástupcem právě této skupiny a přinášejí vyvážený poměr elegance a funkčnosti.

Vzhled a konstrukce

Ať už sáhnete po klasickém černém nebo trendy pískovém provedení, jsou sluchátka vyvedena v klasickém minimalistickém designu, který je vlastní většině skandinávských výrobců. Použité materiály vypadají bytelně a trvanlivě. Plasty se neodírají, silikon je dostatečně tuhý a kabely jsou opletené textilem, takže by měly něco vydržet. Ani z pohledu továrního zpracování není modelu E6 co vytknout.

Podíváme-li se podrobněji na jednotlivé špunty, pak je zajímavá jejich konstrukce s převlečným silikonovým obalem, který má integrovanou vzpěru do ušního boltce. Ta v kombinaci se silikonovým špuntem drží sluchátko pevně v uchu a ani při prudších pohybech hlavou nehrozí jejich vypadnutí, pokud je dobře usadíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V zadní části sluchátka je hranatý výstupek s malinkým magnetem, díky tomu je možné sluchátka sepnout k sobě a nosit je na krku bez obavy se zamotání kabelu. Samotný kabel má něco málo přes půl metru a je opletený textilním materiálem, který mu dodává na pevnosti i poddajnosti. V balení najdete také plátěný pytlík se stahovací šňůrkou pro ochranu sluchátek při přenášení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na každém konci je cca 7 centimetrů od sluchátka na kabelu malý plastový panel, který v sobě integruje na levé straně ovládání trojicí tlačítek a na pravé straně je pak baterie. Po delší době se tak objevuje model, který má prakticky symetrickou konstrukci, takže nebude jedno sluchátka zatíženo tahem víc než druhé.

Levé sluchátko v sobě má (na vnitřní straně) navíc integrovanou malou LED diodu, která informuje o aktuálním stavu – tedy zda jsou sluchátka zapnuta, v režimu párování nebo ve stand-by režimu. Ovládací panel má tři kovová tlačítka bez jakéhokoli potisku nebo značky – fungují však standardně pro změnu hlasitosti/ posun mezi skladbami a pozastavení hudby nebo příjem telefonního hovoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z mého pohledu je největším konstrukčním přešlapem způsob nabíjení. Malá baterie zavěšená na kabelu totiž nemá obvyklé microUSB nebo USB-C rozhraní, ale je třeba ji celou zasadit do dodávané plastové kolébky se dvěma kovovými piny, která je na konci asi metr dlouhého kabelu s USB konektorem.

Podle výrobce se jedná o řešení, jak sluchátka používat a zároveň je nabíjet, jelikož kabel od kolébky visí směrem dolů a můžete jej zapojit do adaptéru nebo notebooku pro nabíjení. Pomineme-li fakt, že stejným způsobem fungují některá sluchátka s microUSB konektorem, nejedná se o příliš velkou inovaci. A co hůř, pokud kabel s nabíjecí kolébkou zapomenete přibalit na dovolenou nebo jej poškodíte, tak už si sluchátka nenabijete, na rozdíl od standardizovaných rozhraní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Komfort a používání

Při prvním nasazení sluchátek mne překvapilo, že nikde netlačí, vzhledem k velikosti a tvaru, v balení navíc najdete několik velikostí špuntů a společně s nimi také několik návleků se vzpěrou různé velikosti. Usazení by tedy mělo být snadné prakticky pro jakoukoli velikost ucha.

Bohužel při poslechu delším jak hodinu v kuse, mne začala sluchátka výrazněji tlačit do části ušního boltce, kde se opírají ploškou se zapuštěným magnetem. Vyzkoušel jsem různé kombinace špuntů i vzpěr, ale výsledek byl stále stejný. Na druhou stranu je však třeba zmínit fakt, že kolega, který má větší obvod hlavy a proporčně i větší uši, tak neměl s nepohodlím problém ani při delším poslechu. Velmi tedy bude záležet na tvaru a velikosti vašich uší, zda budou sluchátka pohodlná i po delším poslechu. V mém případě tak tomu bohužel nebylo.

Klepněte pro větší obrázek

Pomineme-li výše zmíněnou skutečnost, jsou sluchátka pohodlná a i přes své mírně větší rozměry nemají tendenci vypadávat z ucha. Symetricky umístěná baterie a ovládací panel pak zajišťují shodný tah, takže není jedno sluchátko vytahováno z ucha více než druhé.

Z ergonomického hlediska je diskutabilní umístění ovládacího panelu na levou stranu, u většiny testovaných sluchátek je totiž na pravé straně. To může být ze začátku matoucí pro majitele takových modelů. Kabel prakticky nemá mikrofonní efekt a nemá tendenci se zamotávat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tlačítka na ovládacím panelu mají jistý stisk, avšak žádnou zvukovou či vibrační odezvu, abyste měli jistotu, že jste je opravdu zmáčkli – při změněn hlasitosti to může být problém, jelikož její změna je relativně jemná a mnohdy neznatelná.

Pokud sluchátka vytáhnete z ucha a spojíte je magnetem jako náhrdelník, tak se přepnou do stand-by režimu a po chvilce se vypnou. Spojením magnety k sobě také dojde k odpojení sluchátek od telefonu.

Zvukově univerzální

Přesně tak by se dal model Beoplay E6 charakterizovat. Nejedná se však o neutrální či analytické podání, sluchátka spíše tíhnou k zábavnosti. Bohužel vás však při poslechu ničím neohromí, ačkoli jsou všechna pásma zastoupena dostatečně a s grácií zvládají reprodukci prakticky jakéhokoli žánru, celkovému projevu něco chybí.

Není to dynamika ani přílišná komprese prostoru nebo mírná „deka“ jak ji známe u některých konkurenčních sluchátek. Projev je sice příjemný, ale zapomenutelný na rozdíl od jiných modelů značky. Radost udělají sluchátka jak příznivcům elektronické hudby, jelikož mají pevné a hutné basy, stejně tak i folkařům pro čistý přednes středů a výšek bez jakýchkoli zaškobrtnutí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ani při vysoké hlasitosti nenarazíte na nežádoucí zkreslení, při používání s více vrstvami oblečení však docházelo k nepatrným ale častějším výpadkům signálu než je obvyklé. Sluchátka jsem používal s odstupem několika dnů od testovaných Jays a-six a jejich stabilita spojení byla nesrovnatelně lepší.

V případě potřeby doladění zvuku je k dispozici standardní aplikace Beoplay v jejímž rozhraní můžete doladit zvukové zabarvení prostřednictvím nástroje ToneTouch a zjistíte také míru nabití sluchátek. Podle výrobce by měla sluchátka vydržet 5 hodin reprodukce, a to po zhruba dvouhodinovém nabíjení. Realita je velmi blízko této hodnotě, bude však záležet na hlasitosti reprodukce, kterou zvolíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Verdikt

Bezdrátové špunty B&O Beoplay E6 rozhodně zaujmou designem a perfektním továrním zpracováním, na kterém prakticky nenajdete nedostatky. Při zvažování jejich koupě je však třeba vyzkoušet sluchátka na vlastní uši, jelikož mají specifický tvar, který může při delším poslechu vadit a sluchátka tlačí do ušního boltce.

Také nabíjení v podobě dokovací kolébky není zcela univerzální z pohledu dostupnosti kabelu. Na druhou stranu je ke cti výrobce, že můžete sluchátka používat i v průběhu dobíjení. Zvukově jsou na tom sluchátka velmi dobře a budou dobře sloužit posluchačům všech žánrů a hudebních stylů.

Klepněte pro větší obrázek

Všechno to však má jedno ale a tím je cena, která je u tohoto modelu aktuálně doporučených 300 USD, v českých obchodech můžete pořídit Beoplay E6 od 7 890 Kč. Vezmeme-li v potaz poměr cena/zvuk, tak jsou na trhu výhodnější modely. 

AVmania.cz
Beoplay E6   7

 

Beoplay E6

Cena orientační: 299 USD / 7 890 Kč

 • konstrukce: intraaurální špuntová sluchátka uzavřené konstrukce
 • velikost měniče: 6,4 mm
 • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
 • přenos signálu: Bluetooth 4.2, AAC
 • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
 • citlivost: 113 dB
 • impedance: 16 Ohm
 • baterie: 2× 50 mAh, až 5 hodin používání / cca 2 hodiny nabíjení
 • příslušenství: cestovní obal, nabíjecí kabel, špunty, návleky /vzpěry
 • rozměry: 22,2 × 26,3 × 47 mm
 • hmotnost: 21 g

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Testy, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, Bang & Olufsen, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Sony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Sony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Budou se hry na mobilu hrát zase o něco pohodlněji?

Michal Maliarov
SonyMobily
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Hry z Game Passu pro PC již půjde modifikovat. Microsoft upraví aplikaci Xbox

Hry z Game Passu pro PC již půjde modifikovat. Microsoft upraví aplikaci Xbox

Otevřenější Microsoft Store se přiblíží Steamu

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoftPC
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

** V centru galaxie NGC 7727 se nachází dvojice velmi hmotných černých děr ** Jedná se o výsledek splynutí velké a menší galaxie ** Obě černé díry se v budoucnu srazí

Petr Kubala
Černé díryAstronomie
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály