20
Fotogalerie

B&O Beoplay E6: nápaditá sluchátka nepadnou každému (test)

Bezdrátová sluchátka B&O Beoplay E6 jsou jedním z nejnovějších modelů ve stájí dánského výrobce. Elegance jejich provedení je však vyvážena místy horším komfortem.

Za těch několik let, kdy jsou na trhu bezdrátová sluchátka intraaurálního provedení, jsme se setkali s různými konstrukcemi a provedením. V současné době se však objevují tyto modely nejčastěji ve trojím provedení.

Stále rostoucí skupinou jsou středně velké špunty bez jakýchkoli kabelů s integrovanou baterií a navíjecím pouzdrem, klasické špunty spojené kabelem s ovládacím panelem anebo špunty spojené drátem a plastovým náhrdelníkem s baterií a ovládacími tlačítky.

Každá konstrukce má své výhody a nevýhody a shodli jsme se, že z pohledu praktičnosti jsou nejlepší sluchátka s náhrdelníkem, která mají opravdu dlouhou výdrž. Pro uživatele, kteří preferují aktivnější životní styl jsou naopak ideální modely zcela bez drátů, které navíc mívají i odolné provedení.

Beoplay E6_01.jpgBeoplay E6_02.jpg

Stále největší je však na trhu skupina sluchátek spojených kabelem, u nichž již není z konstrukčního hlediska moc co zlepšovat. Z pohledu použitých materiálů je zde ale prostoru dostatek. Beoplay E6 jsou zástupcem právě této skupiny a přinášejí vyvážený poměr elegance a funkčnosti.

Vzhled a konstrukce

Ať už sáhnete po klasickém černém nebo trendy pískovém provedení, jsou sluchátka vyvedena v klasickém minimalistickém designu, který je vlastní většině skandinávských výrobců. Použité materiály vypadají bytelně a trvanlivě. Plasty se neodírají, silikon je dostatečně tuhý a kabely jsou opletené textilem, takže by měly něco vydržet. Ani z pohledu továrního zpracování není modelu E6 co vytknout.

Podíváme-li se podrobněji na jednotlivé špunty, pak je zajímavá jejich konstrukce s převlečným silikonovým obalem, který má integrovanou vzpěru do ušního boltce. Ta v kombinaci se silikonovým špuntem drží sluchátko pevně v uchu a ani při prudších pohybech hlavou nehrozí jejich vypadnutí, pokud je dobře usadíte.

Beoplay E6_03.jpgBeoplay E6_04.jpg

V zadní části sluchátka je hranatý výstupek s malinkým magnetem, díky tomu je možné sluchátka sepnout k sobě a nosit je na krku bez obavy se zamotání kabelu. Samotný kabel má něco málo přes půl metru a je opletený textilním materiálem, který mu dodává na pevnosti i poddajnosti. V balení najdete také plátěný pytlík se stahovací šňůrkou pro ochranu sluchátek při přenášení.

Beoplay E6_17.jpg Beoplay E6_16.jpg

Na každém konci je cca 7 centimetrů od sluchátka na kabelu malý plastový panel, který v sobě integruje na levé straně ovládání trojicí tlačítek a na pravé straně je pak baterie. Po delší době se tak objevuje model, který má prakticky symetrickou konstrukci, takže nebude jedno sluchátka zatíženo tahem víc než druhé.

Levé sluchátko v sobě má (na vnitřní straně) navíc integrovanou malou LED diodu, která informuje o aktuálním stavu – tedy zda jsou sluchátka zapnuta, v režimu párování nebo ve stand-by režimu. Ovládací panel má tři kovová tlačítka bez jakéhokoli potisku nebo značky – fungují však standardně pro změnu hlasitosti/ posun mezi skladbami a pozastavení hudby nebo příjem telefonního hovoru.

Beoplay E6_10.jpgBeoplay E6_11.jpg

Z mého pohledu je největším konstrukčním přešlapem způsob nabíjení. Malá baterie zavěšená na kabelu totiž nemá obvyklé microUSB nebo USB-C rozhraní, ale je třeba ji celou zasadit do dodávané plastové kolébky se dvěma kovovými piny, která je na konci asi metr dlouhého kabelu s USB konektorem.

Podle výrobce se jedná o řešení, jak sluchátka používat a zároveň je nabíjet, jelikož kabel od kolébky visí směrem dolů a můžete jej zapojit do adaptéru nebo notebooku pro nabíjení. Pomineme-li fakt, že stejným způsobem fungují některá sluchátka s microUSB konektorem, nejedná se o příliš velkou inovaci. A co hůř, pokud kabel s nabíjecí kolébkou zapomenete přibalit na dovolenou nebo jej poškodíte, tak už si sluchátka nenabijete, na rozdíl od standardizovaných rozhraní.

Beoplay E6_05.jpgBeoplay E6_06.jpg
Beoplay E6_07.jpgBeoplay E6_08.jpg

Komfort a používání

Při prvním nasazení sluchátek mne překvapilo, že nikde netlačí, vzhledem k velikosti a tvaru, v balení navíc najdete několik velikostí špuntů a společně s nimi také několik návleků se vzpěrou různé velikosti. Usazení by tedy mělo být snadné prakticky pro jakoukoli velikost ucha.

Bohužel při poslechu delším jak hodinu v kuse, mne začala sluchátka výrazněji tlačit do části ušního boltce, kde se opírají ploškou se zapuštěným magnetem. Vyzkoušel jsem různé kombinace špuntů i vzpěr, ale výsledek byl stále stejný. Na druhou stranu je však třeba zmínit fakt, že kolega, který má větší obvod hlavy a proporčně i větší uši, tak neměl s nepohodlím problém ani při delším poslechu. Velmi tedy bude záležet na tvaru a velikosti vašich uší, zda budou sluchátka pohodlná i po delším poslechu. V mém případě tak tomu bohužel nebylo.

Beoplay E6_18.jpg

Pomineme-li výše zmíněnou skutečnost, jsou sluchátka pohodlná a i přes své mírně větší rozměry nemají tendenci vypadávat z ucha. Symetricky umístěná baterie a ovládací panel pak zajišťují shodný tah, takže není jedno sluchátko vytahováno z ucha více než druhé.

Z ergonomického hlediska je diskutabilní umístění ovládacího panelu na levou stranu, u většiny testovaných sluchátek je totiž na pravé straně. To může být ze začátku matoucí pro majitele takových modelů. Kabel prakticky nemá mikrofonní efekt a nemá tendenci se zamotávat.

Beoplay E6_12.jpgBeoplay E6_13.jpg

Tlačítka na ovládacím panelu mají jistý stisk, avšak žádnou zvukovou či vibrační odezvu, abyste měli jistotu, že jste je opravdu zmáčkli – při změněn hlasitosti to může být problém, jelikož její změna je relativně jemná a mnohdy neznatelná.

Pokud sluchátka vytáhnete z ucha a spojíte je magnetem jako náhrdelník, tak se přepnou do stand-by režimu a po chvilce se vypnou. Spojením magnety k sobě také dojde k odpojení sluchátek od telefonu.

Zvukově univerzální

Přesně tak by se dal model Beoplay E6 charakterizovat. Nejedná se však o neutrální či analytické podání, sluchátka spíše tíhnou k zábavnosti. Bohužel vás však při poslechu ničím neohromí, ačkoli jsou všechna pásma zastoupena dostatečně a s grácií zvládají reprodukci prakticky jakéhokoli žánru, celkovému projevu něco chybí.

Není to dynamika ani přílišná komprese prostoru nebo mírná „deka“ jak ji známe u některých konkurenčních sluchátek. Projev je sice příjemný, ale zapomenutelný na rozdíl od jiných modelů značky. Radost udělají sluchátka jak příznivcům elektronické hudby, jelikož mají pevné a hutné basy, stejně tak i folkařům pro čistý přednes středů a výšek bez jakýchkoli zaškobrtnutí.

Beoplay E6_19.jpgBeoplay E6_20.jpg

Ani při vysoké hlasitosti nenarazíte na nežádoucí zkreslení, při používání s více vrstvami oblečení však docházelo k nepatrným ale častějším výpadkům signálu než je obvyklé. Sluchátka jsem používal s odstupem několika dnů od testovaných Jays a-six a jejich stabilita spojení byla nesrovnatelně lepší.

V případě potřeby doladění zvuku je k dispozici standardní aplikace Beoplay v jejímž rozhraní můžete doladit zvukové zabarvení prostřednictvím nástroje ToneTouch a zjistíte také míru nabití sluchátek. Podle výrobce by měla sluchátka vydržet 5 hodin reprodukce, a to po zhruba dvouhodinovém nabíjení. Realita je velmi blízko této hodnotě, bude však záležet na hlasitosti reprodukce, kterou zvolíte.

Beoplay E6_14.jpgBeoplay E6_15.jpg

Verdikt

Bezdrátové špunty B&O Beoplay E6 rozhodně zaujmou designem a perfektním továrním zpracováním, na kterém prakticky nenajdete nedostatky. Při zvažování jejich koupě je však třeba vyzkoušet sluchátka na vlastní uši, jelikož mají specifický tvar, který může při delším poslechu vadit a sluchátka tlačí do ušního boltce.

Také nabíjení v podobě dokovací kolébky není zcela univerzální z pohledu dostupnosti kabelu. Na druhou stranu je ke cti výrobce, že můžete sluchátka používat i v průběhu dobíjení. Zvukově jsou na tom sluchátka velmi dobře a budou dobře sloužit posluchačům všech žánrů a hudebních stylů.

Beoplay E6_09.jpg

Všechno to však má jedno ale a tím je cena, která je u tohoto modelu aktuálně doporučených 300 USD, v českých obchodech můžete pořídit Beoplay E6 od 7 890 Kč. Vezmeme-li v potaz poměr cena/zvuk, tak jsou na trhu výhodnější modely. 

AVmania.cz
Beoplay E6   7

 

Beoplay E6

Cena orientační: 299 USD / 7 890 Kč

 • konstrukce: intraaurální špuntová sluchátka uzavřené konstrukce
 • velikost měniče: 6,4 mm
 • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
 • přenos signálu: Bluetooth 4.2, AAC
 • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
 • citlivost: 113 dB
 • impedance: 16 Ohm
 • baterie: 2× 50 mAh, až 5 hodin používání / cca 2 hodiny nabíjení
 • příslušenství: cestovní obal, nabíjecí kabel, špunty, návleky /vzpěry
 • rozměry: 22,2 × 26,3 × 47 mm
 • hmotnost: 21 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud