B&O: Mistr designu David Lewis odešel

B&O: Mistr designu David Lewis odešel

K úmrtím známých osobností, kterých je v poslední době poněkud více, přibyla další. David Lewis, designér, který se značkou Bang & Olufsen spolupracoval dlouhých 35 let a nesmazatelně se zapsal do její historie, letos 8. listopadu zemřel. Bylo mu 72 let.

Lewis.JPG 

David Lewis se narodil v Londýně v roce 1939 a po ukončení studií na Central School of Art and Design v roce 1960 odešel do Dánska. Tam získal stipendium a začal se designu věnovat profesionálně. Pole jeho působnosti sahalo od průmyslového návrhářství až po design výrobků. V Kodani otevřel svůj vlastní ateliér a o tom, že ho Dánové přijali za vlastního, svědčí také vysoké státní vyznamenání Rytíř Dannebrogu, které mu v roce 2002 propůjčila dánská královna.

mx4000a.jpg 

Prvním realizovaným návrhem pro Bang & Olufsen byl Beovision 400. Lewis je ostatně autorem všech videosystémů této značky.Jeho videorekordér Beocord 1000, subwoofer Beovox Cona a aktivní reproduktory BeoLab 6000 se staly dokonce stálou součástí sbírek Muzea moderního umění v New Yorku.

subwoofer Beovox Cona.jpg 

S výrobky, které vznikly podle Lewisových návrhů, jsou často spojovány takové přívlastky jako designové ikony nebo kinetické sochy. Jeho legendární BeoSound 9000 se například prodával od roku 1996 až dosud, již zmiňované reproduktory BeoLab 6000 a reproduktory BeoLab 8000 jsou na trhu už téměř dvacet let. Co může lépe vypovídat o návrhářském mistrovství tohoto tvůrce? Inspirací pro jejich design se Lewisovi staly píšťaly starých varhan, kterých si všiml v jedné tržnici. Nejmodernější technologie zabalená do jednoduché štíhlé siluety, která je vedle televize naprosto nenápadná a v místnosti nijak neruší, v tom tkví mistrovství návrháře a dlouholetý úspěch jeho designu.

BeoLab 6000.jpg 

Ale pro Davida Lewise nebyl design nikdy jen otázkou hezkých „futrálů“ přiměřené velikosti, ve kterých je schovaná elektronika. Design vnímal jako komplexní myšlenku a celkový koncept, který jde mnohem dál za vzhled, módu, trendy a testy. „Designem vyprávíme příběhy o našich nápadech, o našich výrobcích i o nás samotných. Design jako řemeslo je základem všeho, co děláme,“ řekl v jednom rozhovoru o své práci pro Bang & Olufsen. A na jeho návrzích je to vidět. Nikdy jim nechyběl emocionální náboj.

Spolupráce společnosti Bang & Olufsen s Lewisovým týmem designérů bude i po odchodu jejich Mistra pokračovat.


Společnost Bang & Olufsen založili v roce 1925 v dánském městě Struer Peter Bang a Svend Olufsen, dva novátorští mladí inženýři, kteří se nadchli pro kvalitní zvukovou reprodukci.Díky dlouholeté tradici mistrovské řemeslné práce a velkému odhodlání podílet se na výzkumu a vývoji vyspělé technologie se tato značka od té doby stala ikonou funkčnosti a vynikajícího designu.

Zdroj: Bang & Olufsen

Určitě si přečtěte

Články odjinud