B&O: Mistr designu David Lewis odešel

1. prosince 2011
TWEET SDÍLET

K úmrtím známých osobností, kterých je v poslední době poněkud více, přibyla další. David Lewis, designér, který se značkou Bang & Olufsen spolupracoval dlouhých 35 let a nesmazatelně se zapsal do její historie, letos 8. listopadu zemřel. Bylo mu 72 let.

Klepněte pro větší obrázek 

David Lewis se narodil v Londýně v roce 1939 a po ukončení studií na Central School of Art and Design v roce 1960 odešel do Dánska. Tam získal stipendium a začal se designu věnovat profesionálně. Pole jeho působnosti sahalo od průmyslového návrhářství až po design výrobků. V Kodani otevřel svůj vlastní ateliér a o tom, že ho Dánové přijali za vlastního, svědčí také vysoké státní vyznamenání Rytíř Dannebrogu, které mu v roce 2002 propůjčila dánská královna.

Klepněte pro větší obrázek 

Prvním realizovaným návrhem pro Bang & Olufsen byl Beovision 400. Lewis je ostatně autorem všech videosystémů této značky.Jeho videorekordér Beocord 1000, subwoofer Beovox Cona a aktivní reproduktory BeoLab 6000 se staly dokonce stálou součástí sbírek Muzea moderního umění v New Yorku.

Klepněte pro větší obrázek 

S výrobky, které vznikly podle Lewisových návrhů, jsou často spojovány takové přívlastky jako designové ikony nebo kinetické sochy. Jeho legendární BeoSound 9000 se například prodával od roku 1996 až dosud, již zmiňované reproduktory BeoLab 6000 a reproduktory BeoLab 8000 jsou na trhu už téměř dvacet let. Co může lépe vypovídat o návrhářském mistrovství tohoto tvůrce? Inspirací pro jejich design se Lewisovi staly píšťaly starých varhan, kterých si všiml v jedné tržnici. Nejmodernější technologie zabalená do jednoduché štíhlé siluety, která je vedle televize naprosto nenápadná a v místnosti nijak neruší, v tom tkví mistrovství návrháře a dlouholetý úspěch jeho designu.

Klepněte pro větší obrázek 

Ale pro Davida Lewise nebyl design nikdy jen otázkou hezkých „futrálů“ přiměřené velikosti, ve kterých je schovaná elektronika. Design vnímal jako komplexní myšlenku a celkový koncept, který jde mnohem dál za vzhled, módu, trendy a testy. „Designem vyprávíme příběhy o našich nápadech, o našich výrobcích i o nás samotných. Design jako řemeslo je základem všeho, co děláme,“ řekl v jednom rozhovoru o své práci pro Bang & Olufsen. A na jeho návrzích je to vidět. Nikdy jim nechyběl emocionální náboj.

Spolupráce společnosti Bang & Olufsen s Lewisovým týmem designérů bude i po odchodu jejich Mistra pokračovat.


Společnost Bang & Olufsen založili v roce 1925 v dánském městě Struer Peter Bang a Svend Olufsen, dva novátorští mladí inženýři, kteří se nadchli pro kvalitní zvukovou reprodukci.Díky dlouholeté tradici mistrovské řemeslné práce a velkému odhodlání podílet se na výzkumu a vývoji vyspělé technologie se tato značka od té doby stala ikonou funkčnosti a vynikajícího designu.

Zdroj: Bang & Olufsen

Určitě si přečtěte

40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

44 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

35 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Video
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů