24
Fotogalerie

Bose Sport Earbuds: solidní lehká a odolná True Wireless sluchátka pro sportovce [test]

Plusy
Vyvážený, dynamický zvuk
Hrají čistě a hlasitě
Velmi hezké, energické basy
Příliš netlumí a přitom skvěle sedí (pro někoho)
Minusy
Dnes spíše průměrná výdrž
Měně detailů
Středy by mohly být plnější
Příliš netlumí (pro někoho)
8  /10

Bose už několik let vyrábí populární bezdrátová sluchátka SoundSports se spojovacím kabelem, pokud chcete být ale zcela bezdrátové (True Wireless), tak zde máte sluchátka Bose Sport Earbuds.

cq5dam.web.600.600.jpeg

Stojí oficiálně 5 490 Kč, což rozhodně není málo. Spousty sportovních modelů jsou levnější, ve stejné cenové relaci už koupíte TWS sluchátka s aktivním potlačením hluku. Proč si tedy chtít zrovna Bose?

Vzhled a konstrukce 

Přestože jsou sluchátka označovaná jako "True Wireless špunty", skutečnost je trochu jiná. Mají sice nástavec, který jde přímo do zvukovodu, "krček" však v uchu samotném téměř nemáte, celek se spíše o zvukovod zapírá. To doplňuje silikonový opěrný háček do ucha (na výběr je ze 3 velikostí). Sluchátko (měnič, baterie i elektronika) tak není zastrčené nenápadně uchu, ale částečně trčí z ucha ven – což může vadit v zimě, když máte pevnější čepici. 

cq5dam.web.1000.1000.png

Ve výsledku (kvůli výše zmíněnému) bude také malá izolace okolních zvuků i hluků – přitom však zůstává zachován jisté, stabilní uchycení i při velmi dynamických pohybech. Což je skvělé právě pro sport, kde nechcete například při běhání přeslechnout přijíždějící auto. Ale ze stejných důvodů bych Sport Earbuds nedoporučoval pro každodenní cesty městkou dopravou do práce, neboť budete muset zvuk zesilovat, aby "přehlušil" okolní randál (sportovní Sony WF-SP800N jsou univerzálnější a mají vypínatelné aktivní potlačení hluku).

frnEC3CJjsWi5fKqytAjEM-970-80.jpg.jpg

Samotná sluchátka sice mohou působit na fotografiích rozměrná, ve skutečnosti ale však malá a lehká (6,75 gramu). Menší rozměry znamenají i menší baterii –výdrž je 5 hodin + 10 hodin přidává pouzdro, takže jsme na 15 hodinách. Certifikaci mají sluchátka IPX4, takže zvládnou stříkající vodu. Déšť a pot při běhu by tedy zvládnout měly, do sprchy bych si s nimi už netroufl. Nechybí čtveřice vestavěných mikrofonů, jsou kvalitní a srozumitelnost je velmi dobrá (nesmí ale moc foukat). Dobíjí se přes USB-C, bezdrátové nabíjení zde není.

P1150098.jpg

Co se stability a komfortu týče, tak drží velmi dobře, nicméně pokud jste zvyklí na In-Ear sluchátka (špunty skutečně do ucha), tak můžete mít subjektivní pocit nestability. Osobně mi sluchátka při běhání a různých skopičinách nevypadla, nicméně naprostý pocit jistoty jsem neměl a měl jsem tendence je občas upravit. Což se mi při běhání s modelem Bose SoundSports nestávalo – ten drží jak přibitý. Dále – jestli máte malou hlavu a uši, tak vám nemusí úplně sednout ani ta nejmenší redukce, doporučuji vyzkoušet, u sportovních sluchátek správné usazení v uchu důležité.

Pokračování 2 / 3

Ovládání, párování, aplikace

Pouzdro má rozumné rozměry. U Samsung Buds Plus (sluchátka i pouzdro) jsou ale podstatně menší, přitom výdrž je větší. V současné době bych v této třídě bych čekal o něco větší výdrž jak pouzdra, tak sluchátek (5 h + 10 h). Důležité bude, jak sluchátka budete používat – jestli jen na sport, tak to neřešte, ale jestli i pro cestu do práce a z práce + na cvičení a běhání, tak budete nabíjet pouzdro zhruba 2x až 3x týdně (dle vašich tréningových dávek).

P1120071.jpg

Naštěstí má pouzdro 5 indikačních diod, které přehledně hlásí stav. Co se týče rychlosti dobíjení, tak za 15 minut dostanete 2 hodiny poslechu, pokud tedy cestou do fitka sluchátka vybijete, tak než se převlečete a naberete vodu, tak máte dostatečně dobito. 

cq5dam.web.1000.1000 (2).jpeg

Potěší, že se párování provádí tlačítkem na pouzdru. Aplikace vám pomůže, navíc po připojení vám sluchátka řeknou, k čemu je máte připojené. Zamrzí, že aplikace po vás vyžaduje registraci, ale pro samotný poslech ji samozřejmě nepotřebujete, spárovat se dají sluchátka i tak. Kromě updatu firmwaru nastavíte hlasového asistenta, můžete doladit dotekové ovládání, řekne vám stav baterie. Nastavení hlasitosti se řeší přes telefon, po updatu firmwaru i přes sluchátka. Co lehce překvapí tak, že nemůžete přes sluchátka vrátit skladbu zpět, jen posunout dopředu. 

Screenshot_20210215-135631_Bose Music.jpgScreenshot_20210215-135622_Bose Music.jpgScreenshot_20210215-135608_Bose Music.jpgScreenshot_20210215-135523_Bose Music.jpgScreenshot_20210215-135513_Bose Music.jpgScreenshot_20210215-135508_Bose Music.jpg
Aplikace Bose Music

Spárovat se dvěma zařízeními sluchátka můžete (PC + telefon), ale současné spojení není možné, je třeba ručně přepínat pomocí aplikace Bose. Bluetooth je ve verzi 5.1, kodeky jsou podporovány AAC a SBC.

Pokračování 3 / 3

Jak to hraje

Po zvukové stránce budete maximálně spokojení... pokud už máte sluchátka Bose. Sport Earbuds mají pro tuto značku typické podání, tedy hezké, hutné, energické a dynamické basy, které však nijak nepřehlušují středy a výšky a které dodají cvičení tu správnou energii. Nikdy nepůsobí ploše, únavně. Jasné středy a rozumné výšky pak vytvářejí ten oblíbený, vyvážený Bose zvuk, který je pro velmi dobře vyvážený a běžný posluchač z něj bude nadšený. 

P1120069.jpg

Sluchátka musím pochválit za krásně široký prostor, hudba rozhodně nebude hrát jen uprostřed vaší hlavy, ale i po stranách a před vámi. Zejména větší zvuková tělesa mají ten správný prostor.

Pokud bych měl něco vytnout, tak jasnější středy. Strunným nástrojům (klavíru, čelu) chybí trochu objem a tělo. Občas tak působí ostřeji, než jak mají znít, expresivnější podání by nebylo na škodu. je to také poznat na sytějších hlasech zpěváků a zpěvaček – jsou o něco jasnější, nikoliv přirozeně plnější. Další drobnost, která bude chybět náročnějším posluchačům (a pro sluchátka Bose je typická), je menší analytičnost, důraz na detaily a určité průměrování zvuku v dobrém i záporném slova smyslu. Zde jde zkrátka o příjemný poslech a energii, nikoliv o co největší věrnost. 

Verdikt

Bose Sport Earbuds nabízejí opravdu stabilní, dobrou konstrukcí a dynamický, velmi příjemný, energický zvuk, který vás při cvičení nakopne. Sluchátka jsou vyvážená, zvládají všechny žánry. Jde o velmi univerzální sportovní model, jenž bude vyhovovat těm, kdo nemají rádi ucpané uši a potřebují také slyšet co se kolem nich děje.  Ze stejných důvodů bych je moc nedoporučoval pro běžné použití a pro náročné posluchače – na ně Bose Sport Earbuds opravdu nemíří. 

cq5dam.web.1000.1000 (4).jpeg

Ano, v dané ceně se dají pořídit univerzálnější modely, Bose Sport Earbuds jsou zkrátka "pouze" velmi dobrá, lehká a výborně držící sportovní sluchátka, která potěší toho, kdo chce dynamický, hlasitý, čistý a nezkreslený zvuk. Pokud taková hledáte, budete určitě spokojeni. 

Bose Sport Earbuds

Cena: 5 490 Kč

Web výrobce: bose.com

Určitě si přečtěte

Články odjinud