Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

15. září 2020
TWEET SDÍLET
Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

Plusy

  • Kvalitou převyšuje základní řešení – vylepší zvuk televizorů
  • Překvapivě důkladná basová složka
  • Srozumitelné mluvené slovo
  • Jednoduchá instalace
  • Nerušící stavové diody
  • Nadčasový nekonfliktní design

Minusy

  • Žádné ovládací prvky na těle
  • Bez HDMI kabelu v balení
9/10
Hodnocení

Říká se… v jednoduchosti je krása. Někdo potřebuje k pocitu plnohodnotného zvukového doprovodu kolem sebe rozestavět mnoho reproduktorů, další se spokojí s integrovaným řešením v televizoru. No a pak máme pár dalších, kteří prahnou po lepším doprovodu jejich telky, ale nechtějí jít drahou cestou extremistických řešení, nebo si prostě tato nemohou dovolit, ať už z důvodů finančních, či důvodů prostorových.

Klepněte pro větší obrázek

Na webu společnosti Basys, která značku v ČR zastupuje, se kromě jiného píše… „BOSE TV Speaker je jednoduché řešení, které významně zlepší zvuk vaší TV. Je drobný, ale silný a poskytuje čistý, vyvážený a přirozeně znějící zvukový doprovod, který zvýrazní dialogy a posílí basové pásmo.“ Právě toto prohlášení doprovodí nedílně náš test. Chceme si zodpovědět základní otázku, jestli Bose TV Speaker skutečně povýší projev televizoru, zda zní alespoň trochu přirozeně, jestli dokáže zvýraznit dialogy a posílit basové pásmo. Zaměříme se na porovnání. Porovnání veřejného prohlášení společnosti a výrobku, kterého se jím sepsaná pozitivní slova dotýkají.

Bose jsme před necelým rokem měli na testovacím stole. Tehdy ovšem výrobek z jiné cenové a kvalitativní třídy, totiž BOSE Soundbar 700 se samostatným basovým modulem. V předchozím článku zazněla důležitá informace. Bose byl vždy společností, o které se tvrdí, jak plnohodnotný zvuk narve do malých bedýnek. Jak se to povedlo aktuálně u představovaného řešení, uvidíme.

Obsah balení, výbava a přípojná místa

Rozbalením krabice zjišťujeme dodávané příslušenství. Jako první se zjevuje samotná lišta s pomenší šířkou (5,6 x 59,4 x 10,2 cm – V x Š x H).

Klepněte pro větší obrázek

Z krabice ještě vytahuji drobný dálkový ovladač, napájecí kabel a kabel optický (Toslink) pro spojení s televizorem. HDMI drát si pořídíte zvlášť, škoda. Nechybí návod s orientačním překladem do češtiny a slovenštiny.

Klepněte pro větší obrázek

Přípojná místa osadil konstruktér standardně do prohlubně zad. V krajích portálu „proti sobě“ sedí HDMI (ARC – zpětný audio kanál) port a místo k zasunutí koncovky napájecího kabelu.

Klepněte pro větší obrázek

V meziprostoru využijete optický vstup, AUX 3,5 mm, USBčko, ovšem dle popisky pouze pro servisní účely a místo k připojení navíc zakoupeného samostatného basového modulu. Soundbaru neschází bezdrátové spojení přes Bluetooth 4.2. Tím končíme.  

 

Design a signalizace

Vkusný, nevtíravý, nadčasový, dalo by se napsat… „standardizovaný design“ nevybočuje žádným nevhodným extremismem. Černošedé tělo nese perforaci předního a obou bočních dílů. Jednoduchou eleganci narušuje nápis BOSE uprostřed horní krycí plotny. V levém kraji pod ní sedí stavové diody. Speaker nemá žádný displej.

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré informace k obsluze jdou skrze různou sílu svitu a kombinaci dvou LED, popřípadě dochází ke změně jejich zabarvení. Ze studené bílé na zelenou, modrou, žlutooranžovou a červenou. V rychlosti napíšeme... zezelenání signalizuje aktivaci posílení řečového pásma (Dialoque Mode), zmodrání aktivaci Bluetooth párovacího režimu s druhým a dalším zařízením. Žlutooranžová značí aktualizační proces, červená chybu, povětšinou chybu spojení.

LEDkovou signalizaci v mnoha případech doprovází drobné zvukové upozornění – „žbluňk“.

Témata článku: , , , , , , , , ,