12
Fotogalerie

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

Plusy
Kvalitou převyšuje základní řešení – vylepší zvuk televizorů
Překvapivě důkladná basová složka
Srozumitelné mluvené slovo
Jednoduchá instalace
Nerušící stavové diody
Nadčasový nekonfliktní design
Minusy
Žádné ovládací prvky na těle
Bez HDMI kabelu v balení
9  /10

Říká se… v jednoduchosti je krása. Někdo potřebuje k pocitu plnohodnotného zvukového doprovodu kolem sebe rozestavět mnoho reproduktorů, další se spokojí s integrovaným řešením v televizoru. No a pak máme pár dalších, kteří prahnou po lepším doprovodu jejich telky, ale nechtějí jít drahou cestou extremistických řešení, nebo si prostě tato nemohou dovolit, ať už z důvodů finančních, či důvodů prostorových.

Bose TV Speaker-čelní pohled v nábytku - 690x345.jpg

Na webu společnosti Basys, která značku v ČR zastupuje, se kromě jiného píše… „BOSE TV Speaker je jednoduché řešení, které významně zlepší zvuk vaší TV. Je drobný, ale silný a poskytuje čistý, vyvážený a přirozeně znějící zvukový doprovod, který zvýrazní dialogy a posílí basové pásmo.“ Právě toto prohlášení doprovodí nedílně náš test. Chceme si zodpovědět základní otázku, jestli Bose TV Speaker skutečně povýší projev televizoru, zda zní alespoň trochu přirozeně, jestli dokáže zvýraznit dialogy a posílit basové pásmo. Zaměříme se na porovnání. Porovnání veřejného prohlášení společnosti a výrobku, kterého se jím sepsaná pozitivní slova dotýkají.

Bose jsme před necelým rokem měli na testovacím stole. Tehdy ovšem výrobek z jiné cenové a kvalitativní třídy, totiž BOSE Soundbar 700 se samostatným basovým modulem. V předchozím článku zazněla důležitá informace. Bose byl vždy společností, o které se tvrdí, jak plnohodnotný zvuk narve do malých bedýnek. Jak se to povedlo aktuálně u představovaného řešení, uvidíme.

Obsah balení, výbava a přípojná místa

Rozbalením krabice zjišťujeme dodávané příslušenství. Jako první se zjevuje samotná lišta s pomenší šířkou (5,6 x 59,4 x 10,2 cm – V x Š x H).

P8030442.JPG

Z krabice ještě vytahuji drobný dálkový ovladač, napájecí kabel a kabel optický (Toslink) pro spojení s televizorem. HDMI drát si pořídíte zvlášť, škoda. Nechybí návod s orientačním překladem do češtiny a slovenštiny.

P8030449.JPG

Přípojná místa osadil konstruktér standardně do prohlubně zad. V krajích portálu „proti sobě“ sedí HDMI (ARC – zpětný audio kanál) port a místo k zasunutí koncovky napájecího kabelu.

P8030447.JPG

V meziprostoru využijete optický vstup, AUX 3,5 mm, USBčko, ovšem dle popisky pouze pro servisní účely a místo k připojení navíc zakoupeného samostatného basového modulu. Soundbaru neschází bezdrátové spojení přes Bluetooth 4.2. Tím končíme.  

 

Design a signalizace

Vkusný, nevtíravý, nadčasový, dalo by se napsat… „standardizovaný design“ nevybočuje žádným nevhodným extremismem. Černošedé tělo nese perforaci předního a obou bočních dílů. Jednoduchou eleganci narušuje nápis BOSE uprostřed horní krycí plotny. V levém kraji pod ní sedí stavové diody. Speaker nemá žádný displej.

P8030450.JPG

Veškeré informace k obsluze jdou skrze různou sílu svitu a kombinaci dvou LED, popřípadě dochází ke změně jejich zabarvení. Ze studené bílé na zelenou, modrou, žlutooranžovou a červenou. V rychlosti napíšeme... zezelenání signalizuje aktivaci posílení řečového pásma (Dialoque Mode), zmodrání aktivaci Bluetooth párovacího režimu s druhým a dalším zařízením. Žlutooranžová značí aktualizační proces, červená chybu, povětšinou chybu spojení.

LEDkovou signalizaci v mnoha případech doprovází drobné zvukové upozornění – „žbluňk“.

Pokračování 2 / 3

Dálkový ovladač a ovládání

K malé liště přidává výrobce malinkatý dálkový ovladač černé barvy s celkem osmi tlačítky. Spodní černý plastový díl kryje jednu baterii typu CR2032 (DL2032). Ke stabilitě zaobleného položeného ovládání přispívá příčný pás. Klaviatura je kryta mimořádně na dotek příjemnou membránou s černým sametově hladkým povrchem. U dolního okraje signuje svoji práci BOSE šedo-bílým nápisem.

P8030440.JPG

Paradoxně toto je jediná možnost udílení pokynů „z balení“. Řízení nikterak jinak nefunguje, BOSE TV Speaker ho neumí. Na těle projektoru nejsou osazeny žádné, byť dotekové, prvky, tlačítka, čudlíky. Nic. Systém při spojení s televizí prostřednictvím HDMI kabelu využívá HDMI-CEC, tj. ovládání dvou zařízení jedním ovladačem. Ač proti jednoduchosti v zásadě nic nemám, pár tlačítek přímo na těle lišty se občas hodí. Podřídit jednoduchosti ergonomii a alternativní řízení, třebas pro chvíle, kdy se mně rozbije ovladač, není rozumné. Zde si píšu mínus.

BOSE-Logo s ovladačem.jpg

Instalace a nastavení

Jako člověk často instalující složitější zařízení, u BOSE TV Speakeru, přehnaně napsáno, tápu, co napsat. Prostě a jednoduše – vybalíte, zapojíte do elektřiny, spojíte s televizorem HDMI/optickým kabelem, na televizoru případně nastavíte adekvátní výstup a máte hotovo. Bose se sám spustí, jakmile je napájený. Další spuštění, respektive vypnutí zařídíte dálkou.

Dunění basů korigujete stlačením knoflíku BASS ovladače a navýšením/snížením klávesami +/-, které takticky výrobce neoznačil přívlastkem VOLUME. Mají sdruženou funkcionalitu. Při změnách si povšimněte rozdílného svitu LED, které ukazují aktuální stav. Konkrétní „překlad“ jejich sdělení naleznete v manuálu. Kdo nerad hledá v textech, stačí mu si zapamatovat, že když už jsem si basy nastavil nějak divně a teď se chci vrátit zpět, dokážu je delším stlačením knoflíku BASS (čekám na trojí bliknutí stavových indikátorů) resetovat na výchozí úroveň. Dalším tlačítkem skokově posiluji dialogy, což naznačí zelený svit jednoho z indikátorů. Druhé stlačení vrací vše nazpět.

BOSE-Piktogramy s ovladačem.jpg

Co se strojem ještě mohu provádět? Jde upravit přednes při instalaci na zdi. Buttonem, jehož popis jsem právě dokončil, se po pětisekundovém stlačení vytvoří trochu odlišný projev. Levá LED pod piktogramem TV bliká žlutooranžově.

P8030443.JPG

Uživatelstvo mobilních zařízení jistě touží Boseho maličkost otestovat v hudebním projevu. Jednoduchým stisknutím knoflíku s piktogramem Bluetooth zavoláte párovací stav. Připojení dalšího bezdrátového zařízení umožníte novým stlačením stejné klávesy, kdy pravá LED změní barvu z původní bílé na pulzující modrou, přičemž do interního seznamu jich vložíte až osm. Zařízení umí obsluhovat zároveň dvě z oněch osmi maximálně vložených. Hudbu ale přehráváte, samozřejmě, jen z jednoho. Pro vymazání listu zařízení držte tlačítko BT po dobu deseti sekund, dokud nezazní tón.

Speaker se nebrání probuzení na dálku (Auto Wake). Stlačte vypínač na ovladači a držte až do zaznění signálu. Dojde k třem probliknutím obou diod žlutooranžově. Kdo provede stejný krok znovu, vrátí se k výchozímu nastavení (systém vzdáleně neprobudí).

Alternativou v instalaci bude připojení externího subwooferu stejné značky. Ovšem za „externí“ cenu – nutno dokoupit. Osobně bych spíše zvažoval nákup pokročilejšího řešení rovnou, tj. vyššího systému od Bose.

V této kapitole si dovolím souhlasit s webovou prezentací – BOSE TV Speaker patří k velmi jednoduchým a rychlým řešením.

Pokračování 3 / 3

Zvuk

Po dřívějších zkušenostech s dalšími výrobky obdobného typu, jsem raději pár hodin nechal testovaného borce rozehrát na vyšší hlasitosti a s důraznějším basovým základem. Nevěřím na zázraky a magii, nicméně divně znějící přednes jednoho produktu, který jsem kdysi testoval, byl nakonec přesně takto rozdýchán k lepšímu životu.

Ony membrány, uchycení a další prvky mohou mít své nepřesnosti, sevření, přivření a tak – řekněme – pro klid duše a lepší pocit. Výrobce standardně neuvádí nic k výkonu, pouze dohledáme zmínku o osazené trojici reproduktorů. Dva s plným rozsahem a jeden pro jasnější dialog. Kombinace touží společnými silami poskytnout realistický zvukový zážitek.

P8030445.JPG

Výše jsem předeslal, že budeme srovnávat činnost výrobku s prohlášením na webu. Napsáno bylo… „posílení zvuku televizoru“. Ano, potvrzuji. Kdo vlastní televizor s klasickým, konzervativním řešením reproduktorů, dokáže touto cestou zvuk posílit. V obýváku průměrné velikosti jednoznačně. Otázkou zůstává, do jaké míry jste schopni individuálně akceptovat velikost znějícího pole v návaznosti na velikost úhlopříčky.

S 55“ určitě ještě úplný konflikt necítím. Na 65“ sice můžete docílit kvalitativní posílení obyčejného televizního soundu, ale otázkou jest, zda nevolit, když už něco kupuji, raději pokročilejšího Boseho hudebníka. U 65“ a úhlopříček větších reálně hrozí jakási pomyslná ztráta „objemu“, který dorovnává úhlopříčku za každých okolností, při každém zesílení a situaci.

BOSE detail bok s ovladačem.jpg

Přes malé rozměry nemám úzkostlivý pocit o konkrétním malém prostůrku, ze kterého se zvuk line. Bose ukazuje svůj talent probudit v malém těle statnějšího velikána. Celkový projev nese více než solidní základ s kultivovaným projevem, bez nadbytečných falešných emocí a hrubého pubertálního bláznění. Pozor, ono bláznění si lehce přivodíte posílením basové partie. Příjemně mě překvapil hutnější bas, který TV Speaker vyprodukuje. Jeho hřejivost potěší, stejně tak efektní dunění a ducání, a to bez nechtěných vibrací a čehokoliv rušivého. Jistou rozladěnost umíme namixovat nevhodným – maximálním – posílením basové složky při přehrávání méně kvalitního obsahu, který sám o sobě obsahuje hutné nízké tóny.

Z předchozího textu jasně vyplývá posílení nižších tónů. Webové stránky nelžou. Zvukový doprovod nemá postrádat příchuť přirozenosti a zvýrazněných dialogů. Jestliže přirozenost vnímáme, jakožto souhrn volně po místnosti se rozlévající hudby, která navíc není zasažena výraznějším omezením ve svém rozsahu od nízkých po vyšší tóny, a to vše při zachování projevu bez pachuti umělosti... ano přirozenost se dostavila. Dialogy jsou čitelné. Kdo potřebuje více jiskry a řezavosti, pustí do hry jejich skokové posílení.

Hudební projev se drobátko odlišuje s navolenou hlasitostí. Střední a vyšší hlasitost dávají (jak je obvyklé) pocítit rozmachu tónů, nechávají vyznít propracovaný bas a jaksi zpevní tóny někde od vyššího středu směrem vzhůru. Ono zpevnění nelze titulovat výrazem „krystalický“. Napsal bych krystalickému blízký. Nízká hlasitost zní přirozeně, nepostrádá hlubší tóny a čitelnost. U dramaticky vytočeného výkonu už cítím příchuť nadbytečné „řvavosti“ ve formě agresivity a jakési nepropracovanosti. Sem tam bych přijal trochu širší rozmach v pravo-levém směru.

P8030444.JPG

Verdikt

Menší hranaté štěně od Bose – BOSE TV Speaker plní své základní poslání více než důstojně. Lépe napsáno... překračuje své povinnosti a práci odvádí výborně. Naplňuje všechny přívlastky výrobcem vyřčené. Abych předešel nadbytečné diskuzi chytačů za slůvka dole pod článkem, uvedu… ne, jestliže vlastníte televizor s pokročilým systémem, tj. vlastním soundbarem anebo pokročilým systémem reproduktorů, skutečně ho s BOSE TV Speakerem porazit nemusíte. Ale takovými myšlenkami Speaker skutečně nedisponuje a disponovat nechce.

Jeho jednoduchý, konzervativní tvar a minimalističtější velikost dává jistý prostor k rychlému využití v jiné místnosti, v jiném koutě Vašeho domova a bytu (přenositelnost-mobilita). A tak dospívající dítě odpojí lištu od televizoru a zabaví si ji pro interní hrátky se streamovanou hudbou ve svém pokoji. K námi nalezeným negativům spadá rozhodně minimalismus v podobě nulových ovládacích prvků na těle stroje. V rámci cenového pole bych se nebál očekávat v krabici HDMI kabel. Ten však budoucí majitel nenalezne.

Z jistého pohledu základní třída reproduktorů představeným řešením získává kvalitního, byť zjevem méně nápadného soupeře s velkým a plnohodnotným zvukem, který doslova a do písmene zabije svojí kvalitou a silou obyčejné repro řešení v televizoru běžnější velikosti (v této třídě), a to překvapivě i výraznou hutností hlubokých tónů – basů. Neleká se připojení bezdrátovou cestou (Bluetooth 4.2) k mobilním telefonům, kdy s radostí a přesvědčivou kvalitou dodá poslech hudby.

Zkusíte ho? 

BOSE TV Speaker

Cena orientační7 690  Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud