37
Fotogalerie

Bowers & Wilkins 607 S2 Anniversary: atraktivní regálové Hi-Fi reprosoustavy od legendy [test]

Tyto klasické Bowersy jsou oproti minulé generaci zřetelnější a živější, přitom méně tvrdé. Musíte je však pečlivě spárovat a vyhnout se ostřeji znějící elektronice. Nejsou pro každého a pro každou situaci, ale zejména pro popovou a rockovou hudbu v běžných menších obývacích prostorách budou atraktivní.

Plusy
Slyšitelně utaženější a čistší než minulá generace
Živý a poměrně plný zvuk
Pěkné podání prostoru
Ve správné kombinaci se ochotně rozehrávají
Minusy
Jsou směrové…
…a citlivé na správné spárování s elektronikou
9  /10

Angličtí Bowers&Wilkins možná už nějakou dobu neukázali žádnou úplnou novinku, o to pilněji se ale věnují aktualizaci a doladění svých stávajících modelů. Takovou „renovační“ kúrou prošla i základní série 600, jejíž modely získaly přídomek Anniversary. Jde o oslavu pětadvacátého výročí existence šestistovkové řady a zároveň příležitost k modernizaci vzhledu i zvuku reprosoustav.

607s2b_ins3.jpg

Základem tohoto aktualizovaného provedení je maličký model 607 S2 Anniversary, primárně efektová reprosoustava vícekanálových sestav, použitelná ale také v malých prostorách nebo třeba při poslechu v blízkém poli.

Estetika modelu zůstala na první pohled nezměněná, přibylo však „aktuální“ provedení v kombinaci bílého čelního panelu a umělé dubové dýhy na zbytku skříně, což je verze čím dál populárnější.

Vzhled a konstrukce

Ozvučnice z MDF profilů je maličká (v 30 cm x š 16,5 cm x h 20,7 cm), lehká (4,7 kg) a čistě pravoúhlá, čelní deska je esteticky oddělená, zbytek tvoří jeden čistý celek, kde je důraz kladený na jednoduchost a čistotu. To platí i o zasazení obou reproduktorů – kolem výškáče a přes něj se klene kovový kroužek s mřížkou, koš středobasu kryje poměrně výrazný kroužek, sloužící zároveň jako zvukovod.

607s2b_f.jpg

Při pohledu zezadu uvidíte charakteristický blok z tvrdého plastu, v němž je typický „ťupkatý“ bassreflex typu Flowport spojený s vaničkou pro dva páry reproterminálů.

607-Oak.jpg

Bowers si zakládá na tom, že měniče si od A do Z nejen navrhuje, ale také vyrábí ve vlastních kapacitách. Výškáč tvoří kopulka o běžném průměru 2,5 cm s hliníkovou membránou v lehkém náznaku zvukovodu. K zadní straně je přisazená dlouhá trubička tlumené pracovní komory a reproduktor jako celek je pružně oddělený od čelní stěny skříně, takže od něj proniká méně vibrací a tím vzniká i méně zkreslení.

high--600_series_continuum_drive_unit__large_full.jpg

Středobas je kónický a vyrobený z firemního speciálního materiálu Continuum, který si v B&W vyvinuli jako náhradu za dříve používaný kevlar. Je lehčí a přesto pevnější. Reproduktor má pouhých 13 cm v průměru a velikost měkké prachovky napovídá o použití spíše menší cívky pro dosažení vyšší citlivosti (na úkor menší zatížitelnosti). Membrána drží na pružné, poměrně velké gumové vlnce.

607s2b_r.jpg

Doposud se 607 S2 Anniversary od výchozího modelu nijak neliší. Změny však proběhly na frekvenční výhybce. Ta je na desce plošných spojů a používá součástky s tolerancí +/- 5%.

Výrobce udává frekvenční odezvu 52 – 28 000 Hz (+/- 3 dB), s poklesem -6 dB prý dosáhnou reprosoustavy až na 40 Hz. V kolonce citlivosti je dosti nízký údaj 84 dB / 2,83 V / m a jmenovitá impedance 8 ohm přiznává minimum na 4 ohmech.

Pokračování 2 / 3

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, se zakázkovou akustikou a panely Vicoustic.

2021-02-28-TST-Bowers-Wilkins-607-S2-Anniversary-m1.png 2021-02-28-TST-Bowers-Wilkins-607-S2-Anniversary-m2.pngFrekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá). 
Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (černá).

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

2021-02-28-TST-Bowers-Wilkins-607-S2-Anniversary-m3.png 2021-02-28-TST-Bowers-Wilkins-607-S2-Anniversary-m4.pngFrekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli.
 Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2021-02-28-TST-Bowers-Wilkins-607-S2-Anniversary-m6.png
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru. 

Frekvenční odezva má v průměru „neutrální“ průběh, byť je vidět „efektní“ nárůst basu mezi 70 a 120 Hz a pak další peak mezi 6 a 18 kHz. Zvláštní je také výrazný propad kolem úrovně 600 Hz. Celkově je vidět, že 607 S2 Anniversary byste neměli mít natočené přímo na ucho, jejich odezva mimo osu (lépe řečeno kolmo ke zdi) je ta správná, což usnadňuje umístění v běžných moderních obývacích prostorách. 607 S2 Anniversary nicméně nejsou zrovna vzorným ideálem frekvenční vyrovnanosti.

2021-02-28-TST-Bowers-Wilkins-607-S2-Anniversary-m7.png2021-02-28-TST-Bowers-Wilkins-607-S2-Anniversary-m8.png Impedance (červená) a elektrická fáze (černá). 
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

607 S2 Anniversary se vesměs drží svou impedancí v „bezpečných“ úrovních nad 5 ohmy, byť od 10 kHz padají i pod úroveň 4 ohm – tam je ale množství energie tak malé, že by to nemělo znamenat nežádoucí zátěž. Je to ale důvod, proč vysokotónový reproduktor zní o tolik hlasitěji než středobas.

2021-02-28-TST-Bowers-Wilkins-607-S2-Anniversary-m5.png
Waterfall

Ladící frekvenci ozvučnice lze odvodit od sedla mezi prvními dvěma peaky a leží těsně pod 50 Hz. Graf je pak vesměs čistý, jen kolem 1 200 Hz je vidět drobnou přítomnost rezonance. Elektrická fáze vykazuje – nijak netypicky – poměrně velký úhel v oblasti 100 Hz, nad 3 kHz se pak propadá docela hluboko do záporných hodnot. 607 S2 Anniversary mohou být poměrně citlivé na správné spojení.

Pokračování 3 / 3

Jak to hraje

Bowers&Wilkins 607 S2 Anniversary jsme poslouchali v showroomu dovozce a to zejména na sestavě Denon DCD-A110 a PMA-A110, i když chvíli byl použit i systém McIntosh s komponenty MCD600, C2700 a MC1.25kW. Propojeno bylo nejvyššími modely kabelů od InAkustik. Pro porovnání byly k dispozici původní modely řady 600, ale i všechny nové verze Anniversary, případně referenční 802 D3 Prestige Edition.

Maličké 607 S2 Anniversary měly zprvu poměrně výrazný wow efekt, kdy i kontrabas v „Upojenie“ Pata Methenyho a Anny Marie Jopek („Upojenie“ | 2008 | Nonesuch | 7559-79909-8) se zdál být poměrně plný a poměrně dobře zastoupený – v kontextu velikosti i ceny prostě překvapivě dobrý. Ani ve velkém prostoru se energie spodních oktáv neztrácela. Není tam skutečná hloubka, fyzická váha a razance, pořád jsou to prostě kompaktní reprosoustavy. Basový reproduktor se ale i pod relativní zátěží chová solidně a umí vykroužit basové tóny s vkusnou definicí a svižností, pracuje jednoduše tak, jak v rámci hi-fi třídy má.

Zpěv Caroly v „So far so good“ („Runaway“ | 1984 | Polydor | 829298-2) zněl trochu syrověji, tvrději, je hodně zaměřený analytickým směrem s expresivním pojetím. Lehce řízněji nahraný vokál tu je podaný poměrně napřímo, díky své výraznosti ale zní v rámci kategorie s maximální možnou analytičností. Pokud najdete zesilovač, který není vysloveně ostrý, oceníte pak srozumitelnost a prezentnost.

Nejvyšších frekvencí, reprezentovaných činelem v „Caravan“ Dukea Ellingtona („Money Jungle“ | 2002 | Blue Note | 7423 5 38227 2 9), bylo objemově poměrně dost, navíc provázených požehnanou energií. Je tu cítit snaha až o mikroskopickou analytičnost, činely jsou sice trochu tvrdší a sušší, ale rychlé, energické a jako pod mikroskopem.

Když otočíte hlasitost trochu doprava, umí se malé 607 S2 Anniversary docela rozparádit, aniž byste je ale (trochu s podivem) pocitově dohnaly k hraně zatížitelnosti. V dynamicky výrazné „Glem ikkje“ od Kari Bremnes („Detv i har“ | 2017 | Strange Ways | CD 15132-2) byl zvuk snaživě pevný a až až extrovertní, živelný a průrazný, byť samozřejmě trochu lehký na spodních oktávách. I tak se ale malé bedničky prosazují ochotně, na poměry kompaktních a zaplatitelných regálovek se Bowersy výrazně snaží.

Pokud máte rádi pocit detailního přednesu (a dokážete k 607 S2 Anniversary najít vhodný zesilovač, který nebude mít ostrou charakteristiku), jsou tyto maličké Bowersy velmi agilní – „Sabbath“ Brada Mehldaua („Largo“ | 2002 | Nonesuch | 9362-48114-2) byla expresivní, informativní a vlastně až trochu monitorová. Pocit zařezávajícího zvuku s plejádou detailů (jakkoliv omezených spíše od vyšších basů výš) je způsobený výraznějším pojetím středů a výšek, v rámci ceny to ale prostě funguje, kontrola je dobrá a zvuk dostatečně rychlý i objektivně čistý díky dobře reagující lehounké membráně.

Ze stejných důvodů je pak opravdu hezký i prostor nahrávek (většina „prostorových“ informací se ukrývá na rozhraní středů a výšek), třeba „Summertime“ Briana Wilsona („Reimagining Gershwin“ | 2010 | Walt Disney | D000428902) byla spojitá i z velké vzdálenosti a s poměrně výrazným odstupem mezi kanály. Hloubka scény je spíše naznačená, pocit pravolevé přehlednosti je ale velice dobrý.

Na hudbu typu popové „The Blackest Lily“ od Corinne Bailey Rae („The Sea“ | 2010 | EMI | 5099960851123) fungovaly 607 S2 Anniversary výtečně, jako kdyby ladění akcentovalo přesně ty správné kousky frekvenčního pásma, které jsou potřeba pro pocit živosti, šťavnatosti a expresivního „rozsvícení“. Ostřejší nahrávky mají tendenci znít ostře, ty s lehkou dekou (jako zrovna tahle) se ale zase docela projasní a otevřou.

Verdikt

Přestože malé Bowers&Wilkins 607 S2 Anniversary jsou koncipovány hlavně jako doplňkové nebo efektové, obstojí v dané ceně (a zejména menších prostorách) také jako kompaktní řešení, které hraje živě, detailně a jasně.

Jsou to klasické Bowersy, oproti minulé generaci jsou zřetelnější a živější, přitom méně tvrdé, byť je pořád rozhodně dobré pečlivě je spárovat a vyhnout se ostřeji znějící elektronice. Nejsou pro každého a pro každou situaci, ale zejména pro popovou a rockovou hudbu v běžných menších obývacích prostorách budou atraktivní.

Bowers&Wilkins 607 S2 Anniversary

Cena: 14 990 Kč

Technické parametry

  • 2-pásmová basreflexová reprosoustava
  • Měniče 1× 25mm vysokotónový s dvouvrstvou aluminiovou membránou, 1× 130mm středobasový s Continuum membránou
  • Frekvenční pásmo (-6dB): 40Hz až 33kHz
  • Frekvenční rozsah (+/-3dB od referenční charakteristiky): 52Hz až 28kHz
  • Citlivost (v ose při 2.83Vrms): 84dB
  • Harmonické zkreslení - 2. a 3. harmonická (90dB, 1m v ose): <1% 110Hz – 22kHz,   <0.5% 180Hz – 20kHz
  • Jmenovitá impedance (min) 8 ohm (minimum 4.0 ohm)
  • Doporučený výkon zesilovače 30W – 100W do 8 ohm
  • Rozměry 300 x 165 x 231 mm (včetně mřížky a terminálů)
  • Hmotnost 4,7 kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice 

Určitě si přečtěte

Články odjinud