Bowers & Wilkins 607 S2 Anniversary: atraktivní regálové Hi-Fi reprosoustavy od legendy [test]

13. března 2021
TWEET SDÍLET
Tyto klasické Bowersy jsou oproti minulé generaci zřetelnější a živější, přitom méně tvrdé. Musíte je však pečlivě spárovat a vyhnout se ostřeji znějící elektronice. Nejsou pro každého a pro každou situaci, ale zejména pro popovou a rockovou hudbu v běžných menších obývacích prostorách budou atraktivní.

Plusy

  • Slyšitelně utaženější a čistší než minulá generace
  • Živý a poměrně plný zvuk
  • Pěkné podání prostoru
  • Ve správné kombinaci se ochotně rozehrávají

Minusy

  • Jsou směrové…
  • …a citlivé na správné spárování s elektronikou
9/10
Hodnocení

Angličtí Bowers&Wilkins možná už nějakou dobu neukázali žádnou úplnou novinku, o to pilněji se ale věnují aktualizaci a doladění svých stávajících modelů. Takovou „renovační“ kúrou prošla i základní série 600, jejíž modely získaly přídomek Anniversary. Jde o oslavu pětadvacátého výročí existence šestistovkové řady a zároveň příležitost k modernizaci vzhledu i zvuku reprosoustav.

Klepněte pro větší obrázek

Základem tohoto aktualizovaného provedení je maličký model 607 S2 Anniversary, primárně efektová reprosoustava vícekanálových sestav, použitelná ale také v malých prostorách nebo třeba při poslechu v blízkém poli.

Estetika modelu zůstala na první pohled nezměněná, přibylo však „aktuální“ provedení v kombinaci bílého čelního panelu a umělé dubové dýhy na zbytku skříně, což je verze čím dál populárnější.

Vzhled a konstrukce

Ozvučnice z MDF profilů je maličká (v 30 cm x š 16,5 cm x h 20,7 cm), lehká (4,7 kg) a čistě pravoúhlá, čelní deska je esteticky oddělená, zbytek tvoří jeden čistý celek, kde je důraz kladený na jednoduchost a čistotu. To platí i o zasazení obou reproduktorů – kolem výškáče a přes něj se klene kovový kroužek s mřížkou, koš středobasu kryje poměrně výrazný kroužek, sloužící zároveň jako zvukovod.

Klepněte pro větší obrázek

Při pohledu zezadu uvidíte charakteristický blok z tvrdého plastu, v němž je typický „ťupkatý“ bassreflex typu Flowport spojený s vaničkou pro dva páry reproterminálů.

Klepněte pro větší obrázek

Bowers si zakládá na tom, že měniče si od A do Z nejen navrhuje, ale také vyrábí ve vlastních kapacitách. Výškáč tvoří kopulka o běžném průměru 2,5 cm s hliníkovou membránou v lehkém náznaku zvukovodu. K zadní straně je přisazená dlouhá trubička tlumené pracovní komory a reproduktor jako celek je pružně oddělený od čelní stěny skříně, takže od něj proniká méně vibrací a tím vzniká i méně zkreslení.

Klepněte pro větší obrázek

Středobas je kónický a vyrobený z firemního speciálního materiálu Continuum, který si v B&W vyvinuli jako náhradu za dříve používaný kevlar. Je lehčí a přesto pevnější. Reproduktor má pouhých 13 cm v průměru a velikost měkké prachovky napovídá o použití spíše menší cívky pro dosažení vyšší citlivosti (na úkor menší zatížitelnosti). Membrána drží na pružné, poměrně velké gumové vlnce.

Klepněte pro větší obrázek

Doposud se 607 S2 Anniversary od výchozího modelu nijak neliší. Změny však proběhly na frekvenční výhybce. Ta je na desce plošných spojů a používá součástky s tolerancí +/- 5%.

Výrobce udává frekvenční odezvu 52 – 28 000 Hz (+/- 3 dB), s poklesem -6 dB prý dosáhnou reprosoustavy až na 40 Hz. V kolonce citlivosti je dosti nízký údaj 84 dB / 2,83 V / m a jmenovitá impedance 8 ohm přiznává minimum na 4 ohmech.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Recenze, Test, Bowers & Wilkins, Hi-Fi systémy na Heureka.cz