Bowers & Wilkins 683 a 684: test reprosoustav

11. dubna 2008
TWEET SDÍLET
Nejdostupnější sloupové repro od B&W představuje typ 684, o něco dražší je pak třípásmová reprosoustava 683. Jaké jsou?

Protože kvalitní sloupy jako základ domácího kina či stereofonní aparatury jsou v současné době asi nejčastější volbou, v návaznosti na nedávný test malých dvoupásmovek jsme tentokrát otestovali nejdostupnější podlahové reprosoustavy tohoto renomovaného výrobce.

Provedením a nabízenými povrchovými úpravami je celá řada 600 prakticky shodná, zde mohu proto plně odkázat na výše zmíněný nedávný test malých dvoupásmovek B&W 685/686. Soustředíme se tedy spíše na technické a zvukové finesy jejich větších bratříčků. 

Technologie ve znamení Kevlaru

Třípásmový a nejvyšší model v řadě B&W 683 koncipovaný k ozvučení větších poslechových prostor rozhodně nepatří k lehké třídě. Úctyhodná hmotnost šestadvacet kilo mimo jiné zajistí, že tuhá basreflexová ozvučnice zůstane i při razantnějším zvukovém projevu patřičně „potichu“ a nebude k reprodukovanému zvuku přidávat nežádoucí zabarvení. Výrobce k tomu měl jistě důvod, dva basové reproduktory o průměru 165 mm s membránami složenými ze dvou vrstev v kombinaci aluminium a papír/kevlar, dodávají reprosoustavě mohutný basový základ.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Doslova za revoluci v šestistovkové řadě lze považovat u nejvyššího modelu použití technologicky vyspělého FST středotónového kevlarového měniče s perfektním rozlišením detailů a dosud používaného výhradně u vyšších firemních řad CM, 700 a 800. Speciální materiál uchycení navazuje svými mechanickými vlastnostmi na charakteristiku membrány, energie je tak plynule utlumena a nevrací se zpět k jejímu středu. Výhodou tohoto měniče také je, že se v závislosti na frekvenci podstatně mění pracovní plocha membrány. Geometrie tkaných vláken (nejsou stejně dlouhá) pak pomáhá eliminovat vznik rezonancí v membráně. Vlákna jsou opatřena speciální pryskyřicí s přísně utajovaným složením, které je velmi důležité, protože kdyby byla vlákna příliš tvrdá, membrána by měla sklon sama o sobě zaznívat, naopak přílišné změkčení by snížilo její tuhost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
B&W 683

Již tradičně používaný výškový reproduktor Nautilus s 25 mm hliníkovou membránou je shodný u obou modelů a ve své kategorii patří mezi špičku, používá osvědčenou firemní technologii postupně se zužující zadní trubice, která má za úkol pohlcovat nežádoucí zvukovou energii vznikající na zadní straně membrány. Nově je v řadě 600 použit také neodymiový magnet (dříve také jen u vyšších řad), jenž má velkou účinnost při malých rozměrech. Zmenšené rozměry magnetu pak umožnily konstruktérům více přiblížit osy výškového a středotónového reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
B&W 684

Stejný výškový reproduktor používá také menší osmnáctikilový dvouapůlpásmový model B&W 684. Kombinuje jej však se dvěma shodnými kevlarovými reproduktory se 165 mm membránami, kde jeden zastává funkci středobasového a druhý pouze basového měniče. Výrobce také dodává odnímatelné černé plastové krycí mřížky s průzvučnou tkaninou, přesně pokrývající velmi esteticky řešenou čelní stěnu z pogumovaného plastu. 

Podmanivý zvuk

Menší B&W 684 mne zaujaly takřka okamžitě po prvním poslechu a není divu, uspořádáním reproduktorů totiž vychází z regálového modelu B&W 685, nad kterým jsem se rozplýval již v minulém testu. Zde je však navíc jeden kevlarový reproduktor pouze pro basové pásmo, tímto si uchovává čitelnost a detailní přednes tolik ceněný u dvoupásmových regálovek, zároveň rychlá basová složka brouzdá ve vodách třípásem.

Jsou muzikální a podobně jako větší 683 velmi analytické. Možná to zní opět nadneseně, ale tyhle bedny se prostě povedly. Dle výrobce jsou určeny do středních až větších prostor – mohu potvrdit, že zde si vás 684 doslova omotají kolem prstu, a to především podmanivým zvukem.

Na čem jsme testovali
 
K testu byl použit stereofonní integrovaný zesilovač Denon PMA 1500 AE (cca 25 000 Kč – stejný jako u testu B&W 685/686) a starší Musical Fidelity E 11 (cca 12 000 Kč). Zdrojem signálu byl CD přehrávač Denon DCD 1500AE (cca 21 000). Jako zástupce AV receiverů pro domácí kino byl použit Marantz SR 5002 (cca 20 000 Kč) doplněný přehrávačem Marantz DV 3002 (cca 6 000 Kč). Poslouchaly se CD se skladbami od Dire Straits, Stinga, Lucie Bílé, dále DVD s testem DTS a testovací CD s výběrem skladeb jazzové a vážné hudby.
 

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Impozantní třípásmové B&W 683 jsou technicky dokonalejší řešení, které si vás předchází svou majestátností a ve větších prostorách už mají slyšitelně lepší a přirozenější zvukový projev. Zde zcela jasně kralují a prokazují svou vedoucí roli v šestistovkové řadě. Jednoduše řečeno decentní, neunavující zvuk i při vyšších hlasitostech a pokud nepodceníte kombinaci s kvalitním zesilovačem, získáváte takřka monitorový zvuk a trvalé stereofonní řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naprosto jiný zvukový rozměr nabývá domácí kino složené z takových zvukových komponent. Při sledování filmu ve vás i běžná podkresová hudba vyvolá pocit, že se stáváte z pouhého diváka přímo účastníkem děje a takový koncert s DTS zvukem se stává pomalu obřadem. V momentě totiž zjistíte, že nejnovější technické fajnovosti v oblasti domácího kina berou za své v porovnání s dobře zvolenými reprosoustavami, jakožto nejdůležitějším článkem zvukového řetězce. 

Na hroty či na podstavec

Hned několik možností máme k dispozici při instalaci. Velmi zajímavou možností je také namontování dodávaného podstavce s pogumovaným povrchem ze sendvičového materiálu o větším půdorysu, který dále přispívá ke zvýšení stability a celkové hmotnosti už tak masívního kabinetu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výrobce neponechal dokupování na uživateli a přikládá sadu velmi kvalitních šroubovacích hrotů a gumových nožiček

Ještě o stupínek se zpevnila basová složka, nicméně povětšinu testování jsem byl velmi spokojen již s přímo namontovanými hroty a jejich instalaci jednoznačně doporučuji. Stejně jako u menších modelů jsou dodávány molitanové ucpávky basreflexového otvoru pro případné doladění při umístění v blízkosti stěny. 

A které jsou lepší?

No které, přeci ty, které budou znít lépe Vám! V obojím případě, se totiž jedná o velmi kvalitní řešení. B&W 684 mi líp vycházely v místnosti o rozměrech běžného obýváku, avšak ve větší poslechové místnosti už třípásmovky B&W 683 přeci jen ukázaly, kdo je tady pánem. Dostatečně dimenzované měniče naservírují nenásilný zvukový projev při jakékoli hlasitosti a dostatek pevných basů i pro nejzarytější rockové maniaky, čímžto je vřele doporučuji pro poslech muziky nejširšího spektra.

Co se výběru zesilovačů týče, zcela analogicky s menšími regálovými kolegy je tedy rozhodně neošidíte laciným zesilovačem. Ty výkonově a kvalitativně odpovídající, které by připadaly v úvahu k B&W 684, se budou pohybovat rozhodně nad 10 000 Kč a lépe výše. Náš referenční Denon PMA 1500AE podával v testu vynikající výsledky a je důkazem, že výrazné překročení této relace kvůli rezervě ve výkonu rozhodně není na škodu. B&W 683 jsem v plné parádě uslyšel právě až na výše uvedeném referenčním zesilovači, čímžto tuhle cenovou kategorii doporučuji pro tyto reprosoustavy jako minimální.

Klepněte pro větší obrázek

V případě připojení na receiver určitě vyzkoušejte přínos bi-ampingu. K takovým reprosoustavám bych cíleně hledal takový, který mimo dostatečný výkon nabízí i tuhle funkci. Zvuk nenásilnou formou získá na dynamice, při vyšší hlasitosti se neprojevuje nádech agresivity, zároveň se výkon rozmělní mezi více koncových stupňů a receiver je také rovnoměrněji zatěžován. Po ruce byl stále receiver Marantz SR 5002 z nedávného testu, na kterém jsem se ujistil, že je výše uvedené velmi žádoucí, ne-li nutností.

Stejně jako jsem zmínil v minulém testu regálových B&W, vadit snad může jen pro někoho vyšší cena, naproti tomu dostáváte ve své třídě prvotřídní reprosoustavy, které obecně bývají nejlepší investicí v oblasti spotřební elektroniky.

Závěrem musím přiznat, že po celou dobu testování mi byl maličko bližší (zvukovým projevem i cenou) nižší model B&W 684. Doporučuji jej ke zvážení například i těm, které zaujaly malé dvoupásmové B&W 685 z minulého testu. Obdařeny jejich kouzlem, detailními a rychlými basy by se mohly B&W 684 stát jedním z ideálních řešení čistého sterea i základem domácího kina. 

Bowers & Wilkins 683

cena 35 980 Kč/pár  

 • produkt třípásmová basreflexová reprosoustava
 • měniče 1× 25 mm výškový s aluminiovou membránou, 1× 150 mm středotónový FST s tkanou Kevlarovou membránou, 2× 165 mm basový s membránou Aluminium/papír/Kevlar 
 • frekvenční pásmo (- 6 dB) 30 Hz – 50 000 Hz
 • frekvenční rozsah 38 Hz – 22 000 Hz ±3dB v referenční ose
 • jmenovitá impedance 8 Ω ( minimum 3 Ω )
 • dělící frekvence 350 Hz, 4 000 Hz
 • citlivost 90 dB spl (2,83V, 1m)
 • zpracování výkonu 200 W
 • doporučený výkon zesilovače 30 W – 200 W na 8 Ω
 • rozměry ( š × v × h ) 198 × 985 × 340 mm ( bez podstavce či nožiček )
 • hmotnost 26 kg/ks
 • příslušenství molitanová ucpávka basreflexu, sada kovových hrotů a gumových nožiček, montovatelný podstavec

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
výkon/cenaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10

Bowers & Wilkins 684 

cena 25 980 Kč/pár

 • produkt 2 a půl-pásmová basreflexová reprosoustava
 • měniče 1× 25 mm výškový s aluminiovou membránou, 1× 165 mm středobasový s tkanou Kevlarovou membránou, 1× 165 mm basový s tkanou Kevlarovou membránou
 • frekvenční pásmo (- 6 dB) 34 Hz – 50 000 Hz
 • frekvenční rozsah 44 Hz – 22 000 Hz ±3dB v referenční ose
 • jmenovitá impedance 8 Ω ( minimum 3 Ω )
 • dělící frekvence 350 Hz, 4 000 Hz
 • citlivost 90 dB spl (2,83V, 1m )
 • zpracování výkonu 150 W
 • doporučený výkon zesilovače 30 W – 150 W na 8 Ω
 • rozměry ( š × v × h ) 198 × 910 × 300 mm
 • hmotnost 18,2 kg / kus
 • příslušenství molitanová ucpávka basreflexu, sada kovových hrotů a gumových nožiček, montovatelný podstavec
AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
výkon/cenaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10

Zapůjčil

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Konektorů není nikdy nazbyt – a u tenkých moderních notebooků to platí dvojnásob. Pokud vám některé chybí, řešením mohou být huby nebo dokovací stanice s konektorem USB-C.

Stanislav Janů
USB-CPříslušenstvíNotebooky