Bowers & Wilkins 706 S2: regálové Hi-Fi reprosoustavy od legendy [test]

24. srpna 2018
TWEET SDÍLET
B&W potvrzuje svou pozici jednoho z globálních leaderů oboru, neboť si může personálně a finančně dovolit hledat vlastní cesty. Vycizelovaný, sebevědomý zvuk působí technicky, ale nabídne i detail, prostor.

Jen málokterá společnost zvládla udělat do historie audia tak výrazný zářez, jako dítko Johna Bowerse, které začalo v roce 1965 v malém krámku v jihoanglickém Worthingu a dnes patří mezi nejznámější a největší výrobce reprosoustav, ale zároveň také mezi ty, kteří umí nabídnout vskutku referenční modely. A ačkoliv ikonu značky budují velkou měrou produkty jako řada 800 nebo nezaměnitelný Nautilus, pozornosti by rozhodně zejména poslední dobou neměla uniknout ani řada 700.

Ta je evolucí série CM, byť se navrací ke staršímu označení - jde totiž o to, že ačkoliv co do tvarů je nejnovější řada B&W opravdu jen maličko učesanou variací na CMka, zvukově jde o výrazný krok jinam.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Prvními reprosoustavami, které byly opravdu podle představ Johna Bowerse, byly kdysi Domestic Monitor, neboli DM1 a DM2 - právě u nich totiž firma poprvé použila vlastní návrhy nejen kabinetů a výhybek, ale také měničů. K tradici těchto modelů - prý - sahá vývojová linie, končící aktuální sedmistovkovou sérií. Ta se skládá z trojice regálovek a trojice sloupků; taková "akorát" co do velikosti je stojanová reprosoustava 706 S2.

Vzhled a konstrukce

Že se jedná o produkt Bowers&Wilkins, to poznáte na první dobrou a to i když tu není použitý vysokotónový reproduktor ve vlastní ikonické kapkovité ozvučnici. Ať už čistě pravoúhlou ozvučnicí, naprosto čistými liniemi nebo sestavou měničů, 706 S2 je naprosto klasickou kompaktní regálovkou.

Poctivých 8 kg hmoty mají na svědomí bytelné MDF profily s vnitřními výztuhami. Skříň má výšku 34 cm, šířku 20 cm a hloubku 28,5 cm, takže 706 S2 jsou skladné a vkusně vklouznou do jakékoliv místnosti.

Na přední stěně je vysokotónový měnič zakrytý kvůli křehkosti hustou mřížkou, pod ním se nachází lehounce zapuštěný středobas. Linii obou měničů obtéká výrazná kovová linka. Naopak velmi nenápadně je vyvedené firemní logo, téměř opřené o spodní hranu ozvučnice.

Otočíte-li reprosoustavy čelem vzad, objevíte charakteristický firemní plastikový nátrubek bassreflexu Flowport s množstvím "ťupek", které po vzoru golfového míčku zklidňují a tím hlavně ztišují proudění vzduchu při vyšších hlasitostech. Na kruhový tvar bassreflexu navazuje vanička s dvěma páry fortelných terminálů.

V řadě 700 a tedy i v 706 S2 je použitý nový tweeter, který využívá uhlíkovou kopulku s průměrem 2,5 cm, za ní se nachází pracovní komora. Celý vnitřní objem skříně tak patří 16,5 cm středobasovému kónusu z materiálu Continuum, který je při pohledu téměř průhledný (a tedy opravdu lehký) a přitom takováto membrána bez deformace unese váhu dospělého muže.

Reprosoustavy jsou dvoupásmové, koncipované jako 8 ohmové (byť přiznávají propad na 3,7 ohm) a s citlivostí mírně nadprůměrných 88 dB / 2,83 V / m. Výrobce udává frekvenční rozsah 50 - 28 000 Hz (+/- 3 dB).

Měříme

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Klepněte pro větší obrázek
Frekvenční charakteristika

Na naměřené křivce frekvenční odpovědi lze vyčíst nástup reprodukce v reálu spíše někde mezi 60 - 70 Hz, slibovaných 50 Hz je k dispozici s poklesem nějakých -10 dB, byť je to jedna z věcí, které lze dohnat umístěním blíže zadní zdi. Propady na 180 a 420 Hz mohou být zdůrazněny akustikou místnosti, ale celkově nepatří 706 S2 mezi "rovně" měřící reprosoustavy. Atypické je pak i chování tweeteru, který od 6 - 14 000 Hz vykazuje výrazný přírůstek energie, od 15 000 Hz se ale chová prudkým poklesem podobně jako páskové měniče. Celkově působí naměřené hodnoty lehce rozpačitě, ale je to důkaz, že křivka není vždy poplatná poslechovým pocitům.

Klepněte pro větší obrázek
Impedanční křivka

Impedanční křivka (červená) ukazuje na naladění bassreflexu na cca 55 Hz, čistý průběh pak potvrzuje dostatečnou tuhost skříně bez nežádoucích vibrací. Křivka nepadá pod hladinu 5 ohm a ani trošku větší výkyvy elektrické fáze na 35 a 100 Hz nebudou znamenat pro zesilovač hodný cenové hladiny reprosoustav větší problém. Naopak jsou 706 S2 stále ještě spíše běžně nekomplikovanou zátěží.

Jak to hraje

Bowers&Wilkins 706 S2 jsme poslouchali jednak v "téměř firemní" kombinaci s Rotel A14 a Rotel CD14, ale také na všech redakčních sestavách, tedy s Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 a Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250. Srovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo Fischer&Fischer SN-70. 

Tak jako u celé nové řady 700 S2, i u malých 706 S2 je cítit, že středobas je velmi svižný, pevný a důrazný. Brnkání baskytary v "Riders on the Storm" ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo sice trošku méně objemné, neočekávejte hřmotný basový příval, ale zase se můžete těšit na tóny jako vyfrézované ze žuly. Membrány umí vykreslit tóny s velmi slušnou přesností a autoritou, pevné v konturách a pocitově nesmírně energické, byť neočekávejte takový ten masitý, tělesný tón, tohle je utažené a zaostřené.

Podobně pak ve středním pásmu, malé dvoupásmovky se umí pustit do díla s velkou transparentností, pocitem rychlého a velmi pevného zvuku. Výjimečným hlasům Carrerase, Pavarottiho a Dominga v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) nescházela energie, byly skálopevně vykreslené, ale i tady cítíte poněkud méně "těla". O co méně hutné, o to informativnější a snáze srozumitelné střední pásmo je. Je to až monitorový charakter reprodukce.

Materiály a technologie použité pro reprodukci nejvyššího frekvenčního pásma pak zjevně nejsou samoúčelnou honitbou za hezkými názvy, ale na činelu v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo jasně znát, že nový materiál se chová prakticky jako umělý diamant z řady 800 - skvělé rozlišení, pocit lehkosti, jemnosti a znělé kovovosti činelu se linul v celkově výtečné spořádanosti a organizovanosti. Možná můžete i tady mít pocit, že je to trošičku tenčí, ale dobře to koresponduje s charakterem středobasu. Separace cinknutí byla skvělá, stejně jako celková čitelnost linky, snad k tomu přispívá i zřetelně energičtější projev.

Na smyčcích ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) bylo znát, že 706 S2 nejsou tak úplně zaměřené na prezentaci jemných odstínů v dynamice, spíše se do hudby jednoduše pokládají takříkajíc "co to jde", ať se děje, co se děje. Co vás chytne, to je opravdu excelentní rychlost reakcí, je znát, že membrány jsou lehoučké a poddávají se signálu velmi snadno a nekomplikovaně, na druhou stranu že byste ze 706 S2 měli dojem nějaké fortelné, tělesné dynamiky, která roztřese zvukové masy, to ne. Je to skutečně spíše malý monitor, dbající na přesnost, přímost, čistotu a transparentnost, spíše než na velký a dramatický zvukový projev.

Jak už ctěný čtenář patrně pochopil, Bowers&Wilkins 706 S2 rozhodně patří do rodiny analyticky hrajících reprosoustav, které mají rozhodně monitorový charakter. Třeba v Claptonově "Before you accuse me" z živáku "MTV Unplugged" (2013 | Reprise | 8122796367) bylo všechno pečlivě, až obsedantně konkrétně a autoritativně organizované, linky separované, zvuk technicky precizní a brilantně průzračný, akcentující nicméně nejen detaily, ale samozřejmě i jakékoliv nectnosti nahrávek - pokud jej tedy samozřejmě "nevykompenzujete" něčím jako je Rotel A14 / CD14, protože zrovna tato kombinace působila velmi čistě, ale přitom již příjemně.

Ona už vícekrát zmiňovaná soustředěnost a konkrétnost, nazývejme ji pro náš účel "monitorovostí", přináší i pěkně přehledné podání hudební scény, byť jednou z podmínek je poslech na malou, maximálně střední vzdálenost dejme tomu do tří metrů. Na druhou stranu, nemusíte se příliš trápit s nějakým natočením a úplnými jemnůstkami umístění, 706 S2 fungují celkem snadno na polici, na stole i na stojanu a stačí jim kolem 20 cm odstupu od zadní stěny. Kolem nástrojů v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) byl pak prostor, jejich kontury byly jasně naznačené a hlavně cítíte, že zvuk drží na místě, je konkrétní a transparentní.

Díky svému trošku techničtějšímu, intenzivnímu a energickému podání vyniknou skrze B&W 706 S2 bez slitování charakteristiky elektroniky i nahrávek, takže třeba Cashova "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) byla místy až hodně intenzivní a syrová, nicméně čím lepší elektroniku k bednám připojíte, tím více se otevřou, uklidní a "snesou" i neproporčně drahé systémy.

Verdikt

Kompaktní regálovky Bowers&Wilkins 706 S2 jsou pěkně vyrobenou ozdobou moderních interiérů na pohled zvenku a výstavkou moderních nápadů a technologií uvnitř, čímž B&W potvrzuje svou pozici jednoho z globálních leaderů oboru, který si může personálně a finančně dovolit hledat vlastní cesty.

Zvukově pak působí 706 S2 maličko technicky, jsou to nesmírně informativní, transparentní monitory, mají skvělou kontrolu, rychlost a udrží v hudbě přehled, všechno je agilní a hrne se to na vás s velkou porcí energie. Pokud ale hledáte právě detail, prostor, zvuk vycizelovaný, který můžete jen tak potichoučku nechat plynout nebo ho "tavit", aniž by to bednám působilo problém, pak by vás sebevědomý zvuk 706 S2 mohl bavit. 

Klady

+ autoritativní a živý zvuk
+ hrají sebejistě potichu i nahlas
+ moderní, čistý vzhled a zpracování

Zápory

- jsou kombinace, v nichž je zvuk trochu strohý

AVmania.cz 
Bowers & Wilkins 706 S2   8

Bowers & Wilkins 706 S2

Cena: 35 990 Kč

Zapůjčil: Eurostar Ostrava

  • Měniče 1× 25mm vysokotónový s karbonovou membránou,  1× 165mm středobasový s Continuum membránou
  • Frekvenční pásmo (-6dB) 45Hz až 33kHz
  • Frekvenční rozsah (+/-3dB od referenční charakteristiky) 50Hz až 28kHz
  • Citlivost (v ose při 2.83Vrms) 88dB
  • Harmonické zkreslení - 2. a 3. harmonická (90dB, 1m v ose) <1% 100Hz – 22kHz  <0.5% 150Hz – 20kHz
  • Jmenovitá impedance (min) 8 ohm (minimum 3.7 ohm)
  • Doporučený výkon zesilovače 30W – 120W do 8 ohm
  • Rozměry 340 mm x 200 mm x 301 mm (včetně mřížky a terminálů)
  • Hmotnost 8 Kg

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Test, Bowers & Wilkins, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Švédský Saab předvedl ostré střelby mobilního protivzdušného systému MSHORAD

Švédský Saab předvedl ostré střelby mobilního protivzdušného systému MSHORAD

** Saab nedávno uskutečnil první ostré střelby svého nového systému vysoce mobilní protivzdušné obrany MSHORAD ** Jejich součásti byly úspěšné detekce, sledování a napadení několika různých cílů ** Tyto střelby poskytly solidní důkaz, že Saab MSHORAD je účinné řešení

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět