12
Fotogalerie

BV Audio Headamp: uživatelský test

Patří mezi nejlevnější sluchátkové zesilovače nejen na našem trhu. Dokáže přesvědčit kvalitou a především zvukem?

BV Audio, slovenská firma zabývající se pod taktovkou svého majitele a šéfkonstruktéra Ladislava Bunty vývojem a výrobou audio zařízení, je v česko-slovenských luzích a hájích poměrně známou veličinou. Proslavila se jak PA technikou, tedy audio zařízeními pro profesionální použití (ozvučení velkých sálů, koncertů nebo např. diskoték), tak i povedenými kousky v oblasti hi-fi techniky. Ne každý však ví o existenci vlastní konstrukce sluchátkového zesilovače vystupujícího pod jednoduchým označením „Headamp“

Přístroj je určen jako všechny obdobné pro optimální vybuzení sluchátek. Tedy zajištění dostatečného přísunu proudu a výkonové rezervy pro jejich funkci. Je cílen spíše na opravdové fandy nekompromisního sluchátkového poslechu případně audiofily. Jinými slovy lidem, kterým se zdá, že výstup jejich zvukové karty, CD přehrávače či jiného přístroje nedostane ze sluchátek takříkajíc maximum. Headamp má jednoduchou konstrukci a cenově patří mezi ty vůbec nejlevnější. Sám výrobce ho označuje jako minimalistický a co je podstatné, navržený s ohledem na nepřikrášlující - maximálně věrnou reprodukci.

Malý ale přitažlivý

Malé rozměry prozrazuje i pouhý letmý pohled při prvním vybalení z krabice. Přestože se jedná o stolní, nepřenosný zesilovač, přenášení nečiní žádné problémy. Dovedu si představit např. sluchátkového nadšence - studenta přenášejícího malý zesilovač mezi domovem a dočasným ubytováním na koleji. Tento miniaturní zesilovač rozhodně nezklame zpracováním. Celohlíníkové šasi, kvalitní 6,3mm konektor pro připojení sluchátek a solidně působící pozlacené vstupy pro kabely cinch. Na přední straně pak důstojný potenciometr s pocitově hladkým chodem.

BVbok_maly.jpgBVcelo_maly.jpg

Vypínač byste ale hledali na přístroji marně. Vypnout ho lze tedy pouze odpojením síťového adaptéru, případně není nutné vypínat vůbec. Absence vypínače může být brána jako negativum a z mého pohledu se o mínus určitě jedná. Zdroj je umístěn mimo tělo přístroje v podobě adaptéru do zásuvky. Celkově design subjektivně do high-endové kategorie nezapadá.Charakterizovat by se dal dvěma slovy: strohý a funkční.

Při pohledu na vnitřnosti přístroje se však koná velmi příjemné překvapení. Kvalitní potenciometr značky ALPS zajišťuje příjemně hladký chod i výborný souběh kanálů při nižších hlasitostech. Headamp byl navržen na bázi obvodu TPA6120 od Texas Instruments a předřazeny mu jsou 2 špičkové operační zesilovače LM4562 od National Semiconductors. Ačkoliv se z fotografií nezasvěceným může zdát, že je přístroj kvůli malému množství dílů uvnitř krabice méně pokročilý či se na něm šetřilo, není tomu tak. Důraz je kladen na maximální funkčnost, dobré technické parametry a samozřejmě zvuk.

BVzad_maly.jpgBV_adapt_maly.jpg

Neutrální a přesný

Přesně takto by se daly zhodnotit první dojmy ze zvuku po zapojení sluchátek. Při testu zvukových kvalit jsem měl možnost přímého srovnání pouze s mým oblíbeným čistě elektronkovým zesilovačem Little Dot Mk IV, ale zkušenosti mám s celou řadou dalších. Elektronky mají vždy charakter ovlivněný svým specifickým druhem zkreslení, které navozuje u mnoha posluchačů příjemné dojmy. Není tedy divu, že charakter BV Audio Headampu je odlišný.

Slyším zde neutrální, ničím nepřibarvený projev. Jeho nejsilnější stránkou je z mého pohledu podání basů. Jsou skutečně velmi hluboké a dobře prokreslené. Neznamená to však slyšitelné jakékoliv jejich zvýraznění nad ostatní pásma. Podání basů je lepší než u elektronkového kolegy. U elektronické a popové hudby dle mne BV Audio Headamp exceluje. Na druhou stranu bych uvítal trochu větší pevnost vyššího basu.

Na čem se testovalo

zdroj zvuku PC + externí D/A převodník Casea Cepheus

zesilovací zařízení BV Audio Headamp, Little Dot MK IV

sluchátka AKG K-701

Střední pásmo je pro mne méně příjemné než v případě Little Dotu. Jakoby méně prezentní, více v pozadí. Především lidské hlasy jsou subjektivně vzdáleny v prostoru nahrávky dále směrem od posluchače. Kytary nemají takový říz. Ale toto vnímání může být i důsledkem mého zvyku na specifický zvuk elektronek, kde je důraz na střední pásmo zřejmý. Výšky jsou pro mé uši příjemné. Nejsou nějak extrémně silné, agresivní. Jejich rozlišení je však slušné a především sahají subjektivně opravdu vysoko. Například takový činel působí ničím neodseknutý při svém rozeznění do vyšších poloh.

BV_vnitr1_maly.jpgBVkomp_maly.jpg

Podání prostoru nahrávky u sluchátek se při použití tohoto zesilovače namísto výstupu přímo ze zvukové karty okamžitě zlepší. Prostor je širší a hlubší. Jak jsem zmínil v části popisující konstrukci, souběh kanálů může být příkladem i při těch nejnižších hlasitostech. Dynamika sluchátek je také s Headampem lepší než při použití signálu z externě nezesíleného výstupu např. zvukové karty. Není možném si nevšimnout, jak zesilovač s měniči sluchátek obrazně řečeno cvičí s lehkostí sobě vlastní. Výkonová rezerva je více než dostatečná. Vytočit potenciometr přes polovinu dráhy už chce opravdu odvahu. A věřte mi, AKG K701 jsou na zesilovač zatím nejnáročnější sluchátka, co jsem měl tu čest zkusit.

Jak koupit a neprohloupit

Přístroj se dá zakoupit přímo u výrobce. Po zaslání emailové objednávky byl okamžitě expedován a během několika dní již u mne doma. Cena je na stránkách slovenského výrobce v Eurech. Není třeba se však strachovat o způsob platby. Částka v Eurech je při zaslání do České Republiky automaticky převedena do CZK kurzem České Pošty. V mém případě poměrně výhodném. Po zhodnocení všech vlastností mohu říci, že BV Audio Headamp dostál vynaloženým prostředkům. Dokonce je zcela určitě svým přínosem v poměru k podanému výkonu především ve srovnání s jinými podobnými přístroji překročil.

Tomáš Kocourek (na AVfóru známý jako Kocmeister) vytvořil tuto povedenou recenzi, nám se líbila, tak jsme se rozhodli pro její vydání. Místa je tu dost, přispívejte do sekce uživatelské recenze a třeba se štěstí usměje i na někoho z vás. Více o uživatelských recenzích.

BV Audio Headamp

Doporučená cena: 4200 Sk (139,41 €)

www.bvaudio.sk

  • Frekvenční rozsah 20 Hz – 20 000 Hz
  • Výkon 400 mW/32 Ω, 100 mW/600 Ω
  • Zkreslení 0,001%
  • Vstupní odpor 10 kOhm
  • Výstupní odpor cca 50 kOhm
  • Odstup signál/šum 105 dB (20 Hz - 20 kHz) 
  • Napájení, spotřeba 230 V /50 Hz, 12 V/300 mA
  • Přípojná místa 6,3 mm jack, linkový stereo RCA vstup
  • Hmotnost 1,08 kg (bez externího zdroje)

Tomáš Kocourek hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud