B&W 803 Diamond: Jdou špičkové bedny a levnější zesilovač k sobě?

2. července 2015
TWEET SDÍLET
B&W 803 Diamond: Jdou špičkové bedny a levnější zesilovač k sobě?
Co se stane, když se k High-End bednám Bowers & Wilkins 803 Diamond připojí "levná" sestava Rotel, sestava finančně a teoreticky i celkově nepoměrná?

Jak to hraje

Basu má 803 Diamond za podpory basově také mírně výraznějšího setu Rotel více než dost. Kontrabas v "Better Get I in Your Soul" Charlie Minguse ("Mingus Ah Um" | 2007 | Columbia | 88697127572) je velký, silný a důrazný. Skrze B&W probublává mírně temnější charakter Rotelu a zjemňuje jejich energii, bas není suchý, ale na druhou stranu ani pomalý a blátivý - koncové stupně již mají evidentně dost kontroly, aby uřídily trojici měničů s dostatečnou suverenitou, byť s vysloveně high endovou elektronikou je vše ještě o řádný krok dále. Posuzujeme-li ale to, zda je možné použít výrazně levnější elektroniku, než je obvyklé, pak se zdá, že ano. Tóny totiž už jsou rozumně oddělené a definované a dokonce mají i poměrně dospělý impakt.

Klepněte pro větší obrázek

Ve středech je pak parádně a B&W 803 Diamond i pod taktovkou Rotelů kreslí pevně a dost podrobně. McFerrinův vokál v "Drive" ze "Simple Pleasures" (1988 | EMI | CDP-7-48059-2) se vyloupl lehce a suverénně, s lehkostí a čistotou vpravdě high endovou. Sestava dokázala přenést feeling nahrávací místnosti, bylo slyšet lehoučké echo a rezonance prostoru, vokály byly skvěle rozvrstvené a oddělené, přednesu vládla plasticita a jistota a přesnost. Je pravda, že vyšší kategorii elektroniky zvládne dodat ještě větší porci ducha a atmosféry, zvuk je sofistikovanější a vzdušnější, nicméně už zde nemáte pocit, že by bylo nedostatečno, byť rezervy tu prostě jsou.

Klepněte pro větší obrázek

Živější, výrazně, ale přesto jemný charakter diamantového tweeteru Rotel ještě maličko víc uklidnil, takže ani u horších nahrávek nebyly otravné ostrosti. Zůstává tu ale znělost a výraznost, jak ukázaly například činely v "Just in Tune" v podání Robert Balzar Trio a Johna Abercrombieho ("Tales" | 2008 | SONY | 9 8021150262 6). Činely vám dokonce už prozradí své proporce, není to cinknutí z jediného bodu, ale rezonance celé plochy nástroje. Ve chvíli, kdy dojde na ševel metličky, diamant ukazuje svůj potenciál a rozlišuje jednotlivé údery lehce a rychle, přesto cítíte, že by mohl být ještě o kousek konkrétnější a prokreslnější, že tweeter umí ještě víc.

Klepněte pro větší obrázek

U Mussorgského "Velké brány Kyjevské" v Ravelově orchestraci ("Obrázky z výstavy" | Deutsche Grammophon | 447 426-2) je cítit, že by 803 Diamond možná unesly na každý kanál dva koncové stupně, že i když už v sobě má velký orchestr jiskru a onen dech, který jej přibližuje skutečnosti, přeci jen to není úplně autentické a velkolepý okamžik nakonec není zejména v oblasti basu a při vyšších hlasitostech tak důrazné, jako třeba s koncovými stupni od Classé nebo Audionet, který prostě mohutný zvuk protlačí děj se co děj. Na druhou stranu je nutné smeknout, protože sestava od Rotelu vlastně není tak daleko, aby vás to otrávilo a Bowersy s ní zahrají tak na 3/4 svých dynamických možností.

Klepněte pro větší obrázek

Skutečně excelentní výkon podala sestava u nahrávky "The New Stone Age" od Orchestral Manoeuvres in the Dark ("Architecture & Morality" | 2003 | Virgin | 7243 581507 28). Takhle prokreslené cinkání, jeho jemnost a přitom naprostá zřetelnost, stejně jako celkové rozlišení a přiblížení detailů, to byla prostě nečekaná paráda. Ano, nahrávka to není zdaleka tak vrstevnatá a komplexní jako třeba výše citovaný Mussorgsky, na druhou stranu je pořád na informace bohatá a máte pocit, že tu nic neschází, že "je to tam", respektive, že "jste tam". Rychlost, energie a pohoda dávají zapomenout, že tu jsou rezervy.

Klepněte pro větší obrázek

Prostorové podání je i díky kompletně symetrickému propojení a také díky oddělení koncových stupňů velmi dobré, nehledě na slušné schopnosti 803 Diamond prostorovou scénu udržet pevnou a přehlednou, ač ne holografickou. Nástroje v "The Dance of Maya" v podání Mahavishnu Orchestra ("The Inner Mounting Flame" | 1998 | Columbia | CK 65523) byly přehledně rozložené a naprosto pohodově oddělené a hlavně lokalizované na hluboké a široké zvukové scéně s velkou porcí vzduchu. Hudební produkce vystoupila z ozvučnic a odehrávala se skutečně v prostoru, opět na, v kontextu reprosoustav, levnou sestavu skutečně dobré. S vyšší třídou elektroniky rozhodně přichází konkrétnější lokalizace, tady se nedá nazvat monitorově přesnou, ale ještě jednou si přečtěte předchozí větu - od v zásadě základní sestavy jde o velmi dobrý výkon.

Klepněte pro větší obrázek

Rotel dodává Bowersům bohatší, hutnější, měkčí podání, které je příjemné na poslech - Cavova "What a wonderful world" ("B-Sides & Rarities" | 2005 | Mute | 0724357861205) byla bohatá a dobře zvládnutá od basy po činel. Pokud nevíte, že 803 Diamond mohou přenést hlas ještě excelentněji a detailněji a bas ještě konkrétněji, vlastně vám to vůbec scházet nebude. Celkově je reprodukce pod velmi slušnou kontrolou, byť ne úplně laskavá a vtahující, spíše přesná a čistá. Je to neúnavné a dobře poslouchatelné, ač s každým dalším skokem v kvalitě systému se rozsvěcí větší a větší jiskra.

Klepněte pro větší obrázek

Na co ale kombinace Rotelu a Bowersů funguje naprosto kouzelně a z čeho jsme byli nadšení, to byla hudba typu Led Zepplin. Třeba "Immigrant Song" ("Mothership" | 2007 | Atlantic | 8122-79961-3) hrála super pevně a jistě i hodně nahlas, sestava měla drajv a tah na branku, našlápnutá basa odtikávala rytmus jako metronom a dobře rozmístěné nástroje a celková propojenost vás prostě pohltí. Sice si při všem soustředění říkáte, že tohle by mohlo být ještě o trošku dál a tamto s Classé či Audionetem bylo ještě trošičku líp a jinak, ale pak se přistihnete, že už si to nerušeně a v pohodě říkáte třeba hodinu a docela si to užíváte... A to je důležité.

Klepněte pro větší obrázek

Stejný dojem zanechala i Metalica se svou "Enter Sandman" z černého alba (1991 | Elektra | 9 61113-2). Je to prostě jízda, kterou neřešíte, zvuk má jakýsi vnitřní šmrnc a kouzlo a vůbec se neobtěžujete řešit detaily nebo jednotlivosti.

Na elektrifikovanou hudbu je to obecně takový malý zázrak - i mizerněji nahraná "The Explorer" ze stejnojmenného alba Minority Sound (2012 | Metalgate | MGR-24313) se protáhla přes reproduktory až neuvěřitelně dobře, systém jako kdyby její konzervu otevřel a semletý přednes postrčil do života. Spodní oktávy mají impakt a vy si užíváte hudbu bez starosti o (ne)kvalitu zvuku samotného.

Klepněte pro větší obrázek

Na akustických nástrojích jsou rezervy asi nejcitelněji znatelné, přesto musíme říct, že jak hoboj, tak continuo ve Vivaldiho "Koncertu v E moll, RV 484" (1994 | Denon | CO-78921) byly velice přesvědčivé a přirozené co do podání barev a textur. U houslí je znát hladší, méně jiskrný přednes, nicméně i u těch je dobrá celková plasticita a dojem, že hraje skutečný hudební nástroj - jen by to chtělo jít ještě o něco hlouběji a možná i s trochu větší jiskrou, aby to byly housle, jak mají být.

Klepněte pro větší obrázek

Vypichování jednotlivých detailů sice 803 Diamond umí, takže si můžete užívat velmi dobrého prokreslení hlasu i kytary v "Subcity" z výběrové desky "Collection" Tracy Chapman (2001 | Elektra | 7559-62700-2), na druhou stranu se pozornost jaksi automaticky vrací k hudebnímu celku, k jeho celistvosti, protože chvílemi má přednes tendenci být velký a trochu tlačit na pilu, místo aby si úplně uvolněně plynul.

Hodnocení

Bowers&Wilkins 803 Diamond jsou dobré reprosoustavy, s plným rozsahem a se schopností zahrát s ideální high endovou elektronikou (vyberete-li ji dobře) takříkajíc "již naprosto dostatečně". Možná mají o něco výraznější basovou složku, na druhou stranu ne nijak zásadně a utáhnou tak bez problémů i reprodukci i ve velkých místnostech. Jenže co se tedy vlastně stalo, když se k nim připojila "levná" sestava, sestava finančně a teoreticky i celkově nepoměrná?

Vlastně mnohem méně, než bychom čekali. Ano, v téměř každém aspektu mohlo být lépe, ale na druhou stranu - sestava stála i s kabely pod 150 000,- a to je asi tak o 150 - 200 000,- (a možná i víc) méně, než by stála ona takzvaně "optimální". A to už jsou sakra veliké peníze.

Navíc svou investici rozhodně nemusíte považovat za marnou, protože i Rotely dokázaly Bowers&Wilkins 803 Diamond slušně rozehrát a dobře zkrotit, kde bylo potřeba, zejména pak na rock / pop / metal, ale i jazz a komorní klasiku je to sestava opravdu dobrá, byť velké orchestrální kousky bychom doporučili hrát skutečně přes "plný" systém. Ačkoliv je naším bytostným přesvědčením, že sestava musí být vyrovnaná a že není možné nikde ušetřit bez ztráty kytičky, tento set je jedna z mála výjimek, kde rezervy nejsou tak zásadní, abychom nesmekli klobouk za výkon, který byl podán. I když totiž může být lépe, už takhle je to skvělý hudební zážitek, který může bavit a navíc vás bude hřát obrovská úspora...

KLADY

+ dobrý soulad s překvapivě "poddimenzovanou" elektronikou
+ dobrá kontrola basu
+ skvělé zpracování reprosoustav
+ neútočné, čisté výšky
+ dokáže již dobře "prodat" dynamiku i hlasitou reprodukci

ZÁPORY

- v měničích 803 Diamond leží ještě větší potenciál (zejména potichu)

B&W 803 Diamond

cena: 235 980 Kč

Rotel RC-1570 

cena: 23 990 Kč

Rotel RB-1582 MkII (2x)

cena 38 990 Kč 

Rotel RCD-1570

cena 28 990 Kč 

Zapůjčil: Studio Špalíček, www.studiospalicek.cz


Poznáka redakce: autor je šéfredaktorem magazínu Hi-Fi Voice,
Článek byl převzat z Hi-Fi Voice

Témata článku: Hi-Fi, Rotel

Určitě si přečtěte

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Na pozadí případu vraždy herečky Sharon Tate píše Quentin Tarantino milostný dopis klasickému Hollywoodu a jeho hrdinům, žánrům a formátům, které se nestačily přizpůsobit požadavkům nového studiového systému.

7 Marek Čech

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Anna: Luc Besson a jeho upgradovaná verze Brutální Nikity [recenze filmu]

Luc Besson svou upgradovanou Brutální Nikitu pro 21. století zaplétá do sítě špionážních intrik soupeřících tajných služeb, v jejichž prostředí se bude snažit obhájit svou svobodu.

8 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

10 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech