B&W Zeppelin: test audiosystému pro iPod

28. května 2008
TWEET SDÍLET
iPod Dock za 17 000? Velmi kvalitní řešení pro náročné či jen předražená snobárna? Náš test vám odpoví.

Také máte rádi svůj iPod stále na dosah a stal se pro vás v dnešní uspěchané době jediným zdrojem poslouchané muziky? Rozšiřte jeho zvukové možnosti velmi kvalitním a elegantním systémem. 

iPod a jeho svět

Celosvětově je iPod snad nejčastěji skloňovaný název na téma MP3 & spol. O čem to vlastně všechno je? Určitě teď nosím dříví do lesa, ale pro ty, co to ještě neví, iPod je absolutně nejznámějším přenosným multimediálním přehrávačem. To je fakt, který postupně bere na vědomí každý, včetně těch nejrenomovanějších výrobců spotřební elektroniky. S přehrávačem totiž souvisí poměrně výdělečný segment trhu a na iPodech už dávno neprofituje pouze samotný Apple, ale i další výrobci nejrůznějšího příslušenství.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pozadu nezůstal ani high-endový výrobce reprosoustav a proslulých „šneků“. B&W Zeppelin je stereofonní systém se skořepinovou ozvučnicí, který v sobě integruje technologie z nejvyšších modelů reprosoustav této firmy s příslibem mnohem kvalitnějšího zvuku než běžné dokovací stanice s reproduktory. Systém nese značku „Made for iPod“, prošel tedy schválením firmou Apple a značí záruku bezproblémové kompatibility.

Klepněte pro větší obrázek

Kompaktní ozvučnice je uvnitř zpevněna tuhou polymerovou vrstvou a povrch je tvořen krytem z nerezové oceli. Tvarovaný a vysoce tlumivý materiál propůjčuje ozvučnici pevnost a především odolnost proti rezonancím, které tak neovlivňují výslednou reprodukci vestavěných měničů. Zeppelin v sobě zahrnuje prvky vyvinuté pro high-end, zde poprvé integrované do systému určeného primárně pro iPod. 

První dojem? Exkluzivita

Ihned po vybalení jsem byl překvapen poměrně velkou hmotností, což u elektroniky tohoto druhu jednoznačně potěší. Zeppelin je v základním postavení nakloněn trochu dozadu, takže hraje mírně vzhůru, to je ovšem v pořádku, při umístění se počítá s moderním nábytkem, konferenčními stolky a ty bývají poměrně nízké. Pokud chceme položit systém výše, či ho posloucháme blízkém poli, výrobce přikládá pryžový podstavec k naklonění více vpřed.

U držáku (neslouží k přenášení!) s univerzálním konektorem a uchycením pro drtivou většinu iPodů (viz. technické parametry) nemáte ani na chvíli pocit něčeho cizorodého. Naopak, v ruce mi madlo de-facto splynulo s nasazeným přehrávačem ve vysoce ergonomický celek, který jsem držel a ovládal prakticky stejně jako iPod samotstatně. Na přední straně, kompletně potažené černou tkaninou nalezneme v kovovém lemu vlastně jen spínač pro zapnutí/vypnutí a dvě tlačítka pro volbu hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V kovové zadní straně se dokonale odráží opravdu vše

Na kovové zadní straně jsou asi nejvíce patrné dva basreflexové vývody a mezi nimi terminál s přípojnými místy. Pro výstup videa je osazen S-video a kompozitní video výstup, dále univerzální stereofonní vstup (kombinace 3.5mm analog/digitální optika) a USB slave. Tento konektor však sloužící pouze pro aktualizaci firmwaru samotného Zeppelinu a nic víc. Napájení je řešeno přímo ze sítě odnímatelným síťovým přívodem. 

Prostý a jednoduchý

O decentní indikaci provozu se stará jedna vícebarevná stavová LED dioda prosvítající pod průzvučnou tkaninou. Provoz iPodu je indikován modrou, zatímco při provozu externího vstupu svítí kontrolka zeleně a v červenou se změní při vypnutí do pohotovostního režimu. I při minimu ovládacích a indikačních prvků přístroj nenechá nikoho na pochybách o právě zvoleném provozním módu.

Klepněte pro větší obrázek

Díky výše zmíněnému madlu, na které je nasazen iPod se neučíte ničemu novému a ovládáte přehrávač stejně jak jste byli doteď zvyklí. Hlasitost lze volit jednak z přiloženého miniaturního dálkového ovladače, čelního panelu i ze samotného přehrávače, vždy indikováno na displeji samotného iPodu. Minimum tlačítek způsobuje, že dálkový ovladač je jednoduchost sama, tvar malého oblázku se dobře drží a stejně tak i ovládá. Mimo hlasitost umí přepínat a převíjet skladby, zvolit externí vstup a také ho dočasně umlčet. Oceňuji, že po následné aktivaci zvuk „nevybouchne“, ale nabíhá pěkně pomalu. 

Zvuk? Překvapující!

Na začátek poznamenejme, že oproti již existujícímu množství systémů pro iPod se jedná o plně třípásmové řešení s tím, že pro oba stereofonní kanály jsou výškové a středové měniče samostatné, jen pro basovou složku je použit společný basový reproduktor, vše zkombinováno s kvalitním digitálním zesilovačem, díky němuž se přístroj ani nezahřívá.

Na čem jsme testovali

K otestování analogového a digitálního vstupu bylo využito Denonu DCD 1500AE (cca 21 000 Kč). Pro poslech posloužily skladby TOTO, Jean Michel Jarre a Lucie Bílé. Identické skladby MP3 v kvalitě 192 kbps byly i v testovacím přehrávači iPod nano (cca 3500 Kč).

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Vysoký zvukový výkon nezávisle na umístění v prostoru je umožněn systémem regulujícím basy Zeppelinu přes menu připojeného iPodu. Při umístění do rohu místnosti tak ani nenastal klasický problém s přemírou basů. U výškových reproduktorů s aluminiovou membránou je použita také technologie Nautilus, s typickou zužující se zadní trubicí, která eliminuje nežádoucí vyzařování od zadní strany membrány. Středotónové reproduktory mají membrány ze skelných vláken kombinovaných se speciální pryskyřicí a významným způsobem redukující nežádoucí stojaté vlny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zúžené a zaoblené kraje ozvučnice také nejsou jen o designu, ale především redukují difrakce uvnitř ozvučnice a přínos vyrovnanější frekvenční charakteristiky je ve výsledném zvuku naprosto zřejmý. V podstatě jsem během testu ztratil potřebu jakékoli ekvalizace, která je na iPodu mimochodem velmi zdařilá. Kvality zesilovače a frekvenční rozsah zabezpečují špičkový poslech nejen MP3, ale i například připojeného CD přehrávače. Dle mého názoru přirozený a čistý zvukový projev řadí ve své kategorii Zeppelin na čelní příčky systémů, jaké kdy byly pro iPod vyrobeny. 

Elegantní řešení

Využití testovaného systému nekončí jen připojením iPodu, nabízí mnohem všestrannější využití než by se na první pohled zdálo. Pro otestování vstupů a zvukových kvalit jsem využíval referenční Denon DCD 1500AE a to střídavě přes digitální optickou i analogovou cestu. Obecně lze tedy využít vstupy univerzálně i pro jiné MP3 přehrávače, discmany, notebooky, ale vlastně pro jakékoli audiozařízení s výstupem zvukového signálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání následuje styl Zeppelinu; včetně kovové zadní strany 

Jednoduchý a kompaktní design ve tvaru vzducholodě umožňuje zařízení také přenášet kamkoli v domě, zrovna tak ale zastane i statickou roli velmi kvalitního a stylového Hi-Fi mini systému. Soudím, že jedinou překážkou může být v našich končinách cena, avšak vezmu-li v potaz kvalitní stereo zesilovač, zvukové vlastnosti systému a obslužný komfort zabalený do exkluzivního hávu, cena mi ve výsledku zas tak vysoká nepřipadne. Každopádně tak špičkový výrobek a neotřelý design budeme hledat v této kategorii jen velmi těžko. 

 

B&W Zeppelin - audiosystém pro iPod

cena 16 990 Kč
 
 • produkt dokovací stanice a audiosystém pro iPod
 • frekvenční rozsah -6dB na 47Hz a 22 kHz
 • měniče 1× 125mm basový, 2× 90mm středotónový, 2× 25mm výškový s kovovou kalotou
 • výstupní výkon zesilovače 1× 50 W pro basy, 2× 25W středy/výšky
 • napájení 100V – 240V; 50/60Hz
 • obvyklá spotřeba 20 W
 • spotřeba v pohotovostním režimu 3,7 W
 • vstupy 30-pin iPod terminál, 3,5mm mini jack analog/optický digitál (TOSlink), USB 2.0 slave (pro software upgrade)
 • výstupy S-video (mini DIN), Kompozitní video (RCA Phono)
 • výška 173 mm bez naklápěcí podložky, 198 mm s naklápěcí podložkou
 • šířka 640 mm
 • hloubka 208 mm
 • hmotnost 7,5 kg
 • provedení ozvučnice – leštěná nerez ocel s černými doplňky, mřížka – černá tkanina
 • kompatibilita iPod 3G, 4G, 5G, iPod mini, iPod nano, iPhone a novější (nelze připojit iPod 1G/2G a iPod shuffle)
 • příslušenství dálkový ovladač, video kabel (kompozitní cinch 1,5 m), síťový kabel, originální a český návod

Zapůjčil

 
AVmania.cz hodnotí
design/provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

 

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Test, Audio Pro, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz


Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Seagate uvede 30TB disky s druhou generací technologie HAMR

Seagate uvede 30TB disky s druhou generací technologie HAMR

Karel Javůrek
Pevné diskySeagateTechnologie
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

Petr Březina
Objektivy
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

Vybrali jsme 20 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek
Stavebnice
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Battlefield 2042 chystá na začátek prosince obří update. Vrátí se i některé prvky

Battlefield 2042 chystá na začátek prosince obří update. Vrátí se i některé prvky

DICE oznámilo velký seznam změn a oprav, které míří na moderní bojiště.

Michal Maliarov
Battlefield 2042Dice
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Izrael představil nejnovější bojové robotické vozidlo REX MK II pro pozemní operace

Izrael představil nejnovější bojové robotické vozidlo REX MK II pro pozemní operace

** Společnost Israel Aerospace Industries představila své nejnovější bojové robotické vozidlo ** Je určené pro širokou škálu pozemních bojových či logistických misí ** Jeho úkolem je především podpora pozemních jednotek

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti