B&W Zeppelin: test audiosystému pro iPod

28. května 2008
TWEET SDÍLET
iPod Dock za 17 000? Velmi kvalitní řešení pro náročné či jen předražená snobárna? Náš test vám odpoví.

Také máte rádi svůj iPod stále na dosah a stal se pro vás v dnešní uspěchané době jediným zdrojem poslouchané muziky? Rozšiřte jeho zvukové možnosti velmi kvalitním a elegantním systémem. 

iPod a jeho svět

Celosvětově je iPod snad nejčastěji skloňovaný název na téma MP3 & spol. O čem to vlastně všechno je? Určitě teď nosím dříví do lesa, ale pro ty, co to ještě neví, iPod je absolutně nejznámějším přenosným multimediálním přehrávačem. To je fakt, který postupně bere na vědomí každý, včetně těch nejrenomovanějších výrobců spotřební elektroniky. S přehrávačem totiž souvisí poměrně výdělečný segment trhu a na iPodech už dávno neprofituje pouze samotný Apple, ale i další výrobci nejrůznějšího příslušenství.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pozadu nezůstal ani high-endový výrobce reprosoustav a proslulých „šneků“. B&W Zeppelin je stereofonní systém se skořepinovou ozvučnicí, který v sobě integruje technologie z nejvyšších modelů reprosoustav této firmy s příslibem mnohem kvalitnějšího zvuku než běžné dokovací stanice s reproduktory. Systém nese značku „Made for iPod“, prošel tedy schválením firmou Apple a značí záruku bezproblémové kompatibility.

Klepněte pro větší obrázek

Kompaktní ozvučnice je uvnitř zpevněna tuhou polymerovou vrstvou a povrch je tvořen krytem z nerezové oceli. Tvarovaný a vysoce tlumivý materiál propůjčuje ozvučnici pevnost a především odolnost proti rezonancím, které tak neovlivňují výslednou reprodukci vestavěných měničů. Zeppelin v sobě zahrnuje prvky vyvinuté pro high-end, zde poprvé integrované do systému určeného primárně pro iPod. 

První dojem? Exkluzivita

Ihned po vybalení jsem byl překvapen poměrně velkou hmotností, což u elektroniky tohoto druhu jednoznačně potěší. Zeppelin je v základním postavení nakloněn trochu dozadu, takže hraje mírně vzhůru, to je ovšem v pořádku, při umístění se počítá s moderním nábytkem, konferenčními stolky a ty bývají poměrně nízké. Pokud chceme položit systém výše, či ho posloucháme blízkém poli, výrobce přikládá pryžový podstavec k naklonění více vpřed.

U držáku (neslouží k přenášení!) s univerzálním konektorem a uchycením pro drtivou většinu iPodů (viz. technické parametry) nemáte ani na chvíli pocit něčeho cizorodého. Naopak, v ruce mi madlo de-facto splynulo s nasazeným přehrávačem ve vysoce ergonomický celek, který jsem držel a ovládal prakticky stejně jako iPod samotstatně. Na přední straně, kompletně potažené černou tkaninou nalezneme v kovovém lemu vlastně jen spínač pro zapnutí/vypnutí a dvě tlačítka pro volbu hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V kovové zadní straně se dokonale odráží opravdu vše

Na kovové zadní straně jsou asi nejvíce patrné dva basreflexové vývody a mezi nimi terminál s přípojnými místy. Pro výstup videa je osazen S-video a kompozitní video výstup, dále univerzální stereofonní vstup (kombinace 3.5mm analog/digitální optika) a USB slave. Tento konektor však sloužící pouze pro aktualizaci firmwaru samotného Zeppelinu a nic víc. Napájení je řešeno přímo ze sítě odnímatelným síťovým přívodem. 

Prostý a jednoduchý

O decentní indikaci provozu se stará jedna vícebarevná stavová LED dioda prosvítající pod průzvučnou tkaninou. Provoz iPodu je indikován modrou, zatímco při provozu externího vstupu svítí kontrolka zeleně a v červenou se změní při vypnutí do pohotovostního režimu. I při minimu ovládacích a indikačních prvků přístroj nenechá nikoho na pochybách o právě zvoleném provozním módu.

Klepněte pro větší obrázek

Díky výše zmíněnému madlu, na které je nasazen iPod se neučíte ničemu novému a ovládáte přehrávač stejně jak jste byli doteď zvyklí. Hlasitost lze volit jednak z přiloženého miniaturního dálkového ovladače, čelního panelu i ze samotného přehrávače, vždy indikováno na displeji samotného iPodu. Minimum tlačítek způsobuje, že dálkový ovladač je jednoduchost sama, tvar malého oblázku se dobře drží a stejně tak i ovládá. Mimo hlasitost umí přepínat a převíjet skladby, zvolit externí vstup a také ho dočasně umlčet. Oceňuji, že po následné aktivaci zvuk „nevybouchne“, ale nabíhá pěkně pomalu. 

Zvuk? Překvapující!

Na začátek poznamenejme, že oproti již existujícímu množství systémů pro iPod se jedná o plně třípásmové řešení s tím, že pro oba stereofonní kanály jsou výškové a středové měniče samostatné, jen pro basovou složku je použit společný basový reproduktor, vše zkombinováno s kvalitním digitálním zesilovačem, díky němuž se přístroj ani nezahřívá.

Na čem jsme testovali

K otestování analogového a digitálního vstupu bylo využito Denonu DCD 1500AE (cca 21 000 Kč). Pro poslech posloužily skladby TOTO, Jean Michel Jarre a Lucie Bílé. Identické skladby MP3 v kvalitě 192 kbps byly i v testovacím přehrávači iPod nano (cca 3500 Kč).

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Vysoký zvukový výkon nezávisle na umístění v prostoru je umožněn systémem regulujícím basy Zeppelinu přes menu připojeného iPodu. Při umístění do rohu místnosti tak ani nenastal klasický problém s přemírou basů. U výškových reproduktorů s aluminiovou membránou je použita také technologie Nautilus, s typickou zužující se zadní trubicí, která eliminuje nežádoucí vyzařování od zadní strany membrány. Středotónové reproduktory mají membrány ze skelných vláken kombinovaných se speciální pryskyřicí a významným způsobem redukující nežádoucí stojaté vlny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zúžené a zaoblené kraje ozvučnice také nejsou jen o designu, ale především redukují difrakce uvnitř ozvučnice a přínos vyrovnanější frekvenční charakteristiky je ve výsledném zvuku naprosto zřejmý. V podstatě jsem během testu ztratil potřebu jakékoli ekvalizace, která je na iPodu mimochodem velmi zdařilá. Kvality zesilovače a frekvenční rozsah zabezpečují špičkový poslech nejen MP3, ale i například připojeného CD přehrávače. Dle mého názoru přirozený a čistý zvukový projev řadí ve své kategorii Zeppelin na čelní příčky systémů, jaké kdy byly pro iPod vyrobeny. 

Elegantní řešení

Využití testovaného systému nekončí jen připojením iPodu, nabízí mnohem všestrannější využití než by se na první pohled zdálo. Pro otestování vstupů a zvukových kvalit jsem využíval referenční Denon DCD 1500AE a to střídavě přes digitální optickou i analogovou cestu. Obecně lze tedy využít vstupy univerzálně i pro jiné MP3 přehrávače, discmany, notebooky, ale vlastně pro jakékoli audiozařízení s výstupem zvukového signálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání následuje styl Zeppelinu; včetně kovové zadní strany 

Jednoduchý a kompaktní design ve tvaru vzducholodě umožňuje zařízení také přenášet kamkoli v domě, zrovna tak ale zastane i statickou roli velmi kvalitního a stylového Hi-Fi mini systému. Soudím, že jedinou překážkou může být v našich končinách cena, avšak vezmu-li v potaz kvalitní stereo zesilovač, zvukové vlastnosti systému a obslužný komfort zabalený do exkluzivního hávu, cena mi ve výsledku zas tak vysoká nepřipadne. Každopádně tak špičkový výrobek a neotřelý design budeme hledat v této kategorii jen velmi těžko. 

 

B&W Zeppelin - audiosystém pro iPod

cena 16 990 Kč
 
 • produkt dokovací stanice a audiosystém pro iPod
 • frekvenční rozsah -6dB na 47Hz a 22 kHz
 • měniče 1× 125mm basový, 2× 90mm středotónový, 2× 25mm výškový s kovovou kalotou
 • výstupní výkon zesilovače 1× 50 W pro basy, 2× 25W středy/výšky
 • napájení 100V – 240V; 50/60Hz
 • obvyklá spotřeba 20 W
 • spotřeba v pohotovostním režimu 3,7 W
 • vstupy 30-pin iPod terminál, 3,5mm mini jack analog/optický digitál (TOSlink), USB 2.0 slave (pro software upgrade)
 • výstupy S-video (mini DIN), Kompozitní video (RCA Phono)
 • výška 173 mm bez naklápěcí podložky, 198 mm s naklápěcí podložkou
 • šířka 640 mm
 • hloubka 208 mm
 • hmotnost 7,5 kg
 • provedení ozvučnice – leštěná nerez ocel s černými doplňky, mřížka – černá tkanina
 • kompatibilita iPod 3G, 4G, 5G, iPod mini, iPod nano, iPhone a novější (nelze připojit iPod 1G/2G a iPod shuffle)
 • příslušenství dálkový ovladač, video kabel (kompozitní cinch 1,5 m), síťový kabel, originální a český návod

Zapůjčil

 
AVmania.cz hodnotí
design/provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

 

Témata článku: Hi-Fi, Reproduktory, Test, Audio Pro, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

Lukáš Václavík
Příslušenství