Canon DC22: test DVD videokamery

2. března 2007
TWEET SDÍLET
Kameru Canon DC22 označuje výrobce jako DVD kameru druhé generace. Co je nového a co by mohlo být lepší?

Základ kamery – snímací čip i objektiv – zůstal stejný jako u předchozího modelu, novinkou je však nativní podpora širokoúhlého formátu 16:9 a možnost nahrávání i na dvouvrstvé disky DVD-R DL. Oproti nižšímu modelu DC21 nabízí navíc také AV vstup pro nahrávání analogového videa.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

DVD kameru často poznáte na první pohled – z poměrně malého těla vyčnívá tenká, avšak vysoká část s mechanikou. U Canonu tomu není jinak a výška kamery je dána především rozměry samotného média. Objektiv je ale naopak poměrně malý, a tak je vysoké tělo kamery až nepřirozeně tenké. Výška kamery má rovněž dopad na držení kamery, které je trochu nejisté a zejména uživatelé s menší dlaní si pevné držení kamery budou chvilku osvojovat.

Objektivu s 10× zvětšením a rozsahem 43–433 mm (u videa 16:9 se zapnutým elektronickým stabilizátorem obrazu) chybí závit pro filtry. Při běžném užívání to nevadí, vylučuje to však případnou montáž širokoúhlé předsádky, s níž v místnostech získáte větší úhel záběru. Objektiv je chráněn poměrně masivní automaticky vysouvanou krytkou, nemusíte se proto bát jeho poškození. Kromě stereo mikrofonu umístil výrobce na přední stranu kamery ještě blesk pro fotoaparát, infračervené čidlo dálkového ovladače a bílou diodu pro přisvícení scény.

Rychlost na tři způsoby

Také Canon u svých kamer už přešel na ovládání pomocí joysticku. Ten umožňuje fyzický pohyb do všech stran, ale jen ve čtyřech směrech je zaznamenáván – zpočátku proto bude váš průchod nabídkami trochu nejistý a pomalejší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Joystick je nutné mačkat vždy přesně v kolmém směru, jinak kamera nezaznamená, že jste ho stiskli.

Všechna ostatní tlačítka jsou prstům dobře dostupná – jak posuvné tlačítko pro zapnutí kamery, tlačítka spouště kamery (pro palec) a fotoaparátu (pro ukazováček), tak i ovladač zoomu. Ten je velice citlivý na pohyb a jeho rychlejší naklonění znamená okamžité vystřelení objektivu vpřed. I proto si můžete v nabídce vybrat ze tří přednastavených rychlostí. Přepínače režimů natáčení videa a fotografování jsou sice poměrně malé a hůře přístupné, avšak při práci s kamerou je příliš často nevyužijete, a tak je nepotřebujete mít tak pohotově při ruce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Baterie umístěná pod displejem nemá příliš velkou výdrž

Čtveřici membránových tlačítek najdete na spodním okraji displeje – primárně slouží k ovládání přehrávání záznamu, využijete je ale i k zapnutí přisvětlovací diody, zobrazení posledního záběru nebo v režimu fotoaparátu k přepínání mezi sériovým snímáním, bracketingem a režimy blesku.

Stříhejte video přímo v kameře

Rozlišení 2,7" širokoúhlého displeje je v porovnání s jinými kamerami dobré. S hledáčkem si moc příjemné natáčení neužijete. Má malé rozměry a nelze ho vyklopit ani vysunout.

Způsob ovládání nijak nevybočuje z řady ostatních kamer Canon. K nastavení hlavních funkcí kamery se dostanete přes nabídku Menu, parametry natáčení nebo focení pak nastavíte v nabídce Func, důvěrně známé majitelům digitálů této značky. Hlavní nabídka je poměrně přehledně uspořádaná, bohužel (alespoň prozatím) ji nelze přepnout do češtiny.

Kamera kromě plně automatického režimu umí také programovou automatiku a priority clony i času. Bílou vyvážíte šesti způsoby, případně nastavením vlastní hodnoty, samozřejmostí je nastavení obrazu – kontrastu, ostrosti, sytosti, jasu nebo třeba živé či neutrální barvy. Při natáčení můžete využít několika efektů a přechodů. Nahrané video v kameře jednoduše rozstříháte a ze záběrů v libovolném pořadí sestavíte playlist, vhodný třeba k promítnutí videa na televizoru. A pokud nechcete stříhat v kameře, stačí nainstalovat přiložený program Roxio MyDVD.

Klepněte pro větší obrázek
Dálkový ovladč je menší, ale dobře řešený

Kvalita obrazu je trochu omezena technologií – především formátem MPEG-2. Datový tok videa je sice téměř 9,5 Mb/s (dvoukanálový zvuk má 256 kb/s), ale obraz má ve srovnání s formátem DV znatelně méně detailů. Dovolím si pochválit objektiv kamery za rychlé ostření a velmi malou chromatickou aberaci na dlouhém konci ohnisek, mírné soudkovité zkreslení na širokém konci příliš velkou vadou také není. Objektivu by ale při natáčení v protisvětle hodně pomohla sluneční clona – při natočení kamery směrem ke slunci objektiv zobrazoval příliš odlesků růžové nebo fialové barvy.

Při venkovním natáčení se vyplatí mít zapnutý protivětrný zvukový filtr, jeho účinek je velice výrazný. Zato elektronický stabilizátor příliš účinný není. Noční režim je slabinou většiny kamer – režim pomalé závěrky je vhodný spíše pro statické záběry a přisvícení diodou pomůže jen na krátké vzdálenosti. Při fotografování kamera použije přisvícení pro lepší zaostření, kratší vzdálenosti a interiér pak bez problémů osvítí vestavěný blesk. Snímky s rozlišením 1 632 × 1 224 bodů sice obsahují výraznější množství šumu, ale jako výstup z kamery jsou dostačující a nemusíte se ani bát si je nechat vytisknout.

Canon DC22

Cena 17 490 Kč

 • záznamové médium disky mini DVD (8 cm, DVD-R/RW, DVD-R DL), karty miniSD
 • formát videa MPEG-2
 • formáty zvuku Dolby Digital, 2 kanály
 • formát fotografií JPG, až 1 632 × 1 224 (4:3)
 • objektiv Canon, 4,05–40,5 mm, F 1,8–2,8, přepočet ohniskové vzdálenosti: video 43,3–433/41,6–416 mm (16:9, s/bez stabilizátoru), závit pro filtry: nemá
 • digitální zoom 40×/200×
 • snímač CCD, 1/3,9", 2,2 Mpx (1,38/1,5 Mpx efektivně video 16:9 s/bez stabilizátoru, 1,77 Mpx efektivně video 4:3)
 • hledáček barevný, 0,27"
 • LCD displej barevný, 2,7"
 • stabilizátor obrazu elektronický
 • konektory USB, AV výstup (kompozitní, S-Video, audio)
 • akumulátor Li-Ion, 7,4 V, 850 mAh
 • testovaná výdrž 80 min
 • rozměry (v × š × h) 91 × 51 × 126
 • hmotnost 410 g (pouze kamera)
 • příslušenství dálkový ovladač, AV kabel (kompozitní video, S-Video, audio), USB kabel, napájecí adaptér, redukce S-Video–SCART, software Roxio MyDVD

Zapujčil 

Canon CZ, Praha
kontakt 225 280 111, www.canon.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Test, Videokamery

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Který soused má optiku a jaké připojení je dostupné u vás? To prozradí nová mapa

Který soused má optiku a jaké připojení je dostupné u vás? To prozradí nová mapa

Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetuInternet
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Ať už vybíráte první Mac, nebo chcete starší nahradit novějším, pak bude bazarový nákup lákavou variantou. Problémem ale bude především nedostatek kusů ve vhodných konfiguracích.

Stanislav Janů
MacBookTipyApple
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

** Nord Stream tvoří stovky tisíc ocelobetonových rour ** Dohromady je svařily speciální lodě ** Pravděpodobnou sabotáž usnadnila odlišná konstrukce v jižním Baltu

Jakub Čížek
plynEnergetika
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jaké hry si zahrajete v červnu 2022: Diablo Immortal, Mario Strikers, Cuphead a další

Jaké hry si zahrajete v červnu 2022: Diablo Immortal, Mario Strikers, Cuphead a další

Červnem sice začíná sezóna oznamování nových her, ale i v této době vychází pár dobře vypadajících titulů. Do čeho se mezi prezentacemi pustíte vy?

Martin Nahodil
Agenda
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály