Canon DC22: test DVD videokamery

2. března 2007
TWEET SDÍLET
Kameru Canon DC22 označuje výrobce jako DVD kameru druhé generace. Co je nového a co by mohlo být lepší?

Základ kamery – snímací čip i objektiv – zůstal stejný jako u předchozího modelu, novinkou je však nativní podpora širokoúhlého formátu 16:9 a možnost nahrávání i na dvouvrstvé disky DVD-R DL. Oproti nižšímu modelu DC21 nabízí navíc také AV vstup pro nahrávání analogového videa.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

DVD kameru často poznáte na první pohled – z poměrně malého těla vyčnívá tenká, avšak vysoká část s mechanikou. U Canonu tomu není jinak a výška kamery je dána především rozměry samotného média. Objektiv je ale naopak poměrně malý, a tak je vysoké tělo kamery až nepřirozeně tenké. Výška kamery má rovněž dopad na držení kamery, které je trochu nejisté a zejména uživatelé s menší dlaní si pevné držení kamery budou chvilku osvojovat.

Objektivu s 10× zvětšením a rozsahem 43–433 mm (u videa 16:9 se zapnutým elektronickým stabilizátorem obrazu) chybí závit pro filtry. Při běžném užívání to nevadí, vylučuje to však případnou montáž širokoúhlé předsádky, s níž v místnostech získáte větší úhel záběru. Objektiv je chráněn poměrně masivní automaticky vysouvanou krytkou, nemusíte se proto bát jeho poškození. Kromě stereo mikrofonu umístil výrobce na přední stranu kamery ještě blesk pro fotoaparát, infračervené čidlo dálkového ovladače a bílou diodu pro přisvícení scény.

Rychlost na tři způsoby

Také Canon u svých kamer už přešel na ovládání pomocí joysticku. Ten umožňuje fyzický pohyb do všech stran, ale jen ve čtyřech směrech je zaznamenáván – zpočátku proto bude váš průchod nabídkami trochu nejistý a pomalejší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Joystick je nutné mačkat vždy přesně v kolmém směru, jinak kamera nezaznamená, že jste ho stiskli.

Všechna ostatní tlačítka jsou prstům dobře dostupná – jak posuvné tlačítko pro zapnutí kamery, tlačítka spouště kamery (pro palec) a fotoaparátu (pro ukazováček), tak i ovladač zoomu. Ten je velice citlivý na pohyb a jeho rychlejší naklonění znamená okamžité vystřelení objektivu vpřed. I proto si můžete v nabídce vybrat ze tří přednastavených rychlostí. Přepínače režimů natáčení videa a fotografování jsou sice poměrně malé a hůře přístupné, avšak při práci s kamerou je příliš často nevyužijete, a tak je nepotřebujete mít tak pohotově při ruce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Baterie umístěná pod displejem nemá příliš velkou výdrž

Čtveřici membránových tlačítek najdete na spodním okraji displeje – primárně slouží k ovládání přehrávání záznamu, využijete je ale i k zapnutí přisvětlovací diody, zobrazení posledního záběru nebo v režimu fotoaparátu k přepínání mezi sériovým snímáním, bracketingem a režimy blesku.

Stříhejte video přímo v kameře

Rozlišení 2,7" širokoúhlého displeje je v porovnání s jinými kamerami dobré. S hledáčkem si moc příjemné natáčení neužijete. Má malé rozměry a nelze ho vyklopit ani vysunout.

Způsob ovládání nijak nevybočuje z řady ostatních kamer Canon. K nastavení hlavních funkcí kamery se dostanete přes nabídku Menu, parametry natáčení nebo focení pak nastavíte v nabídce Func, důvěrně známé majitelům digitálů této značky. Hlavní nabídka je poměrně přehledně uspořádaná, bohužel (alespoň prozatím) ji nelze přepnout do češtiny.

Kamera kromě plně automatického režimu umí také programovou automatiku a priority clony i času. Bílou vyvážíte šesti způsoby, případně nastavením vlastní hodnoty, samozřejmostí je nastavení obrazu – kontrastu, ostrosti, sytosti, jasu nebo třeba živé či neutrální barvy. Při natáčení můžete využít několika efektů a přechodů. Nahrané video v kameře jednoduše rozstříháte a ze záběrů v libovolném pořadí sestavíte playlist, vhodný třeba k promítnutí videa na televizoru. A pokud nechcete stříhat v kameře, stačí nainstalovat přiložený program Roxio MyDVD.

Klepněte pro větší obrázek
Dálkový ovladč je menší, ale dobře řešený

Kvalita obrazu je trochu omezena technologií – především formátem MPEG-2. Datový tok videa je sice téměř 9,5 Mb/s (dvoukanálový zvuk má 256 kb/s), ale obraz má ve srovnání s formátem DV znatelně méně detailů. Dovolím si pochválit objektiv kamery za rychlé ostření a velmi malou chromatickou aberaci na dlouhém konci ohnisek, mírné soudkovité zkreslení na širokém konci příliš velkou vadou také není. Objektivu by ale při natáčení v protisvětle hodně pomohla sluneční clona – při natočení kamery směrem ke slunci objektiv zobrazoval příliš odlesků růžové nebo fialové barvy.

Při venkovním natáčení se vyplatí mít zapnutý protivětrný zvukový filtr, jeho účinek je velice výrazný. Zato elektronický stabilizátor příliš účinný není. Noční režim je slabinou většiny kamer – režim pomalé závěrky je vhodný spíše pro statické záběry a přisvícení diodou pomůže jen na krátké vzdálenosti. Při fotografování kamera použije přisvícení pro lepší zaostření, kratší vzdálenosti a interiér pak bez problémů osvítí vestavěný blesk. Snímky s rozlišením 1 632 × 1 224 bodů sice obsahují výraznější množství šumu, ale jako výstup z kamery jsou dostačující a nemusíte se ani bát si je nechat vytisknout.

Canon DC22

Cena 17 490 Kč

 • záznamové médium disky mini DVD (8 cm, DVD-R/RW, DVD-R DL), karty miniSD
 • formát videa MPEG-2
 • formáty zvuku Dolby Digital, 2 kanály
 • formát fotografií JPG, až 1 632 × 1 224 (4:3)
 • objektiv Canon, 4,05–40,5 mm, F 1,8–2,8, přepočet ohniskové vzdálenosti: video 43,3–433/41,6–416 mm (16:9, s/bez stabilizátoru), závit pro filtry: nemá
 • digitální zoom 40×/200×
 • snímač CCD, 1/3,9", 2,2 Mpx (1,38/1,5 Mpx efektivně video 16:9 s/bez stabilizátoru, 1,77 Mpx efektivně video 4:3)
 • hledáček barevný, 0,27"
 • LCD displej barevný, 2,7"
 • stabilizátor obrazu elektronický
 • konektory USB, AV výstup (kompozitní, S-Video, audio)
 • akumulátor Li-Ion, 7,4 V, 850 mAh
 • testovaná výdrž 80 min
 • rozměry (v × š × h) 91 × 51 × 126
 • hmotnost 410 g (pouze kamera)
 • příslušenství dálkový ovladač, AV kabel (kompozitní video, S-Video, audio), USB kabel, napájecí adaptér, redukce S-Video–SCART, software Roxio MyDVD

Zapujčil 

Canon CZ, Praha
kontakt 225 280 111, www.canon.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Test, Videokamery

Určitě si přečtěte

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

14 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů