Canon XEED SX80: test projektoru

Prezentační projektory nerecenzujeme příliš často. Novinka od Canonu nás zaujala nejen svými parametry a vlastnostmi.

Projektor Canon XEED SX80 je pokračovatelem řady prezentačních projektorů a už jeho název napovídá, že poskytuje „notebookové“ rozlišení SXGA+ 1 400 × 1 050. Nižší model X700 z této řady, či chcete-li jeho nepřímého předchůdce, jsme testovali v březnu. Co se oproti němu změnilo a co zůstalo zachováno?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celá modelová řada projektorů XEED využívá zobrazovací technologii LCOS, u které, na rozdíl třeba od DLP, nejsou téměř znatelné jednotlivé pixely. U projektoru SX80 poskytuje spolu s projekční lampou svítivost až 3 000 ANSI lm (v tichém režimu 2 400 ANSI lm) a kontrastní poměr 900:1. Objektiv s 1,5× zoomem je ovládán elektronicky tlačítky na projektoru či dálkovém ovladači. O zaostřování se nemusíte starat vůbec – díky spolupráci s optickým senzorem na přední straně projektoru je zcela automatické. Automaticky (při prvním startu nebo po stisku příslušného tlačítka) probíhá také korekce lichoběžníkového zkreslení a nastavení barvy projekční plochy.

Klepněte pro větší obrázek

Projekční lampa a objektiv jsou v projektoru zabudovány napevno a optický posun obrazu tak není možný. K nastavení polohy obrazu slouží dvě šroubovací nohy v zadních rozích a výsuvná noha uprostřed přední strany, pro další zmenšení zkreslení obrazu ale musíte využít lichoběžníkovou korekci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při promítání filmů nebo fotografií je její použití bezproblémové, při prezentaci jemné grafiky či tabulek ale ubírá na rozlišení a ostrosti obrazu, což nemusí být vždy příjemné. Projektor je proto potřeba umístit co nejpřesněji doprostřed horizontální osy obrazu a k jeho spodnímu okraji (promítaný obraz směřuje od osy objektivu nahoru.

Konektorů dostatek

Canon u řady XEED dodržuje jednotný zakulacený tvar a u jednotlivých modelů se střídají pouze barevná provedení. SX80 je z velké části stříbrný, v lesklé bílé barvě je pak provedena jednolitá horní a zadní strana. Na jejich pomezí jsou tradičně umístěna ovládací tlačítka, na přední i zadní straně najdete také senzor pro dálkové ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zatímco na pravé straně je pouze mřížka s otvory pro chlazení projektoru, na levém boku najdete konektory pro připojení vstupů a výstupů. Chybí zde pouze napájecí konektor, který výrobce umístil na zadní stranu. Canon XEED SX80 nabízí všechny možné vstupní konektory, které můžete potřebovat – kompozitní, S-Video a přes redukci ke konektoru D-Sub i komponentní signál. Pro digitální signál zde najdete konektory DVI-I a HDMI s podporou kódování HDCP.

Pro prezentace přijde vhod i výstup obrazu pro další monitor nebo trojice zvukových vstupů a jeden výstup. Pro ozvučení prezentační místnosti ale raději použijte externí reproduktory, než ten zabudovaný. S jeho malými rozměry a výkonem 1 W přijde vhod spíše jen jako nouzové řešení.

Obraz přímo z digitálu

Trochu netradiční je dvojice konektorů RJ-45 (Ethernet) a USB. Díky podpoře rozhraní PictBridge a USB Mass Storage můžete promítat snímky přímo z digitálního fotoaparátu, nebo připojit flashdisk a promítat z něj. Po vybrání USB vstupu se zobrazí jednoduchý, ale přehledně zpracovaný správce souborů. Dlouhé názvy souborů mu nečiní problémy, ale místo znaků s diakritikou vždy zobrazí $. Snímky z některých podobně pojmenovaných podsložek pak nezobrazil vůbec, proto je potřeba si dát na jejich pojmenování pozor. Ke každé z fotografií jsou zobrazeny i základní informace a pár hlavních parametrů z EXIFu. Načítání snímků z flashdisku je přiměřeně rychlé a samozřejmostí je možnost jejich otáčení při promítání nebo slideshow (s nastavitelným intervalem).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podobné funkce – třeba jednoduchý FTP server, na který z počítače nahrajete prezentaci ve formátu PowerPointu, PDF nebo pár fotografií a pak je jednoduše z projektoru promítnete – jsem čekal i od síťového rozhraní. To bohužel slouží pouze k zasílání notifikačních e-mailů s chybovými hláškami o stavu projektoru (vysoká teplota, problém s chlazením, lampou, napájením nebo hexadecimální kódy dalších chyb).

Síťové rozhraní SX80 navíc nepodporuje protokol DHCP pro automatické přidělení IP adresy a připojení projektoru je tak trochu složitější. Nejdříve jej musíte spojit s počítačem (s nastavenou stejnou podsítí jako u projektoru) pomocí kříženého kabelu, ve webové administraci mu nastavit správnou IP adresu a až teprve potom ho připojit do běžné sítě. Administrační rozhraní dále slouží už jen k nastavení parametrů pro posílání e-mailů, nebylo by ale špatné mít možnost pomocí něj nastavovat i další parametry projektoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Odpojte ho ze zásuvky!

Funkce ovládané tlačítky na horní straně projektoru i pomocí dálkového ovladače (dobře tvarovaného a padnoucího do ruky) jsou téměř stejné a při běžném používání projektoru není téměř potřeba vstupovat do OSD nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro analogový signál můžete podrobně nastavit parametry a zkreslení obrazu, pro promítání na jiný povrch než bílé projekční plátno umí SX80 nastavit barvu povrchu (zelená tabule nebo RGB) a podle toho přizpůsobit vyváření bílé. U barev samozřejmě můžete nastavovat i jednotlivé barevné kanály RGB (zesílení a ofset), nebo využít přesnějšího „šestiosého“ nastavení – tedy RGBCMY.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Canon XEED SX80 také nabízí čtyři obrazové režimy: standardní, prezentační, filmový a sRGB. V režimu Film je snížen jas projekční lampy, ale kromě toho mírně klesne i kontrast obrazu. Pro promítání filmů a fotografií je proto možná lepší používat režim sRGB.

Klepněte pro větší obrázek

Při prezentacích, kdy nemáte projektor u sebe, ale někde v davu, oceníte funkci pro zamknutí kláves na projektoru nebo dálkovém ovladači. V nabídce také můžete nastavit heslo, bez něhož nebudete s projektorem moci pracovat.

Hodně lehký spánek

I přes nevelké rozměry a vyšší svítivost je chlazení projektoru Canon XEED SX80 poměrně tiché a nepříliš obtěžující. Nakonec jsme se také podívali na spotřebu projektoru. Při udávaném výkonu lampy 230 W jsme naměřili spotřebu projektoru 305 W v normálním a 250 W v úsporném režimu, což je ještě o trochu méně, než udává výrobce. Nemilým překvapením je ale vysoká spotřeba v režimu standby: 13,8 W! Za měsíc při „vypnutém“ projektoru spotřebujete přibližně stejné množství energie jako při 33 hodinách promítání v normálním režimu lampy. Řešením by byl síťový vypínač pro „tvrdé“ vypnutí, takhle pro ušetření vždy musíte projektor buď ručně vypojit ze zásuvky, nebo zvolit zásuvku s vypínačem. A závěrečný verdikt? Testovaný Canon patří mezi velmi kvalitní prezentační projektory a i vysoké nároky splní velice dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Canon XEED SX80

Cena orientační 75 000 Kč

 • technologie LCOS, 4:3, 1400 × 1 050 px
 • svítivost 3 000 ANSI lm (2 400 ANSI lm v tichém režimu)
 • kontrast 900:1
 • optika 1,5× elektronicky ovládaný zoom + ostření, f=16,6–24,8, F1,95–2,6
 • digitální zoom 1–12×
 • hlučnost (normální/tichý režim) 35/31 dB
 • projekční vzdálenost 1,2–9,1 m (3,0–4,4 m pro 100" obraz)
 • velikost promítací plochy 40–300" (81 × 61–610 × 457 cm)
 • lichoběžníková korekce horizontální, vertikální ± 20° (automatická, ruční)
 • vstupy 1× HDMI, 1× DVI-I (s podporou HDCP), 1× D-Sub, 1× S-Video, kompozitní (1× RCA), 3× audio (jack), USB, Ethernet (RJ-45)
 • výstupy 1× D-Sub, 1× audio (jack)
 • vzdálené ovládání RS-232C (mini DIN 8-pin)
 • normy NTSC, PAL, SECAM, HD (480p, 576p, 720p, 1080i/p)
 • režimy obrazu standardní, prezentace, film, sRGB
 • reproduktory 1 W
 • výkon lampy 230 W
 • spotřeba (normální/tichý/pohotovostní režim) 330/270/15 W
 • rozměry (v × š × h) 121 × 332 × 340 mm
 • hmotnost 5,2 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, manuál, napájecí kabel, DVI–D-Sub kabel, redukce D-Sub–komponentní, brašna

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Novinky, Projektory, Test, Televize na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

** Hitem Instagramu posledních dní jsou umělecká selfíčka ** Stojí za nimi aplikace Lensa a engine Stable Diffusion ** Za selfíčka si samozřejmě zaplatíte, stojí to ale za to?

Martin Chroust
SelfieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Hry zadarmo, nebo se slevou: Akce na PlayStation Plus. Rozdává se Splinter Cell a Evil Dead: The Game zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Akce na PlayStation Plus. Rozdává se Splinter Cell a Evil Dead: The Game zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce