Canon XEED SX80: test projektoru

Prezentační projektory nerecenzujeme příliš často. Novinka od Canonu nás zaujala nejen svými parametry a vlastnostmi.

Projektor Canon XEED SX80 je pokračovatelem řady prezentačních projektorů a už jeho název napovídá, že poskytuje „notebookové“ rozlišení SXGA+ 1 400 × 1 050. Nižší model X700 z této řady, či chcete-li jeho nepřímého předchůdce, jsme testovali v březnu. Co se oproti němu změnilo a co zůstalo zachováno?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celá modelová řada projektorů XEED využívá zobrazovací technologii LCOS, u které, na rozdíl třeba od DLP, nejsou téměř znatelné jednotlivé pixely. U projektoru SX80 poskytuje spolu s projekční lampou svítivost až 3 000 ANSI lm (v tichém režimu 2 400 ANSI lm) a kontrastní poměr 900:1. Objektiv s 1,5× zoomem je ovládán elektronicky tlačítky na projektoru či dálkovém ovladači. O zaostřování se nemusíte starat vůbec – díky spolupráci s optickým senzorem na přední straně projektoru je zcela automatické. Automaticky (při prvním startu nebo po stisku příslušného tlačítka) probíhá také korekce lichoběžníkového zkreslení a nastavení barvy projekční plochy.

Klepněte pro větší obrázek

Projekční lampa a objektiv jsou v projektoru zabudovány napevno a optický posun obrazu tak není možný. K nastavení polohy obrazu slouží dvě šroubovací nohy v zadních rozích a výsuvná noha uprostřed přední strany, pro další zmenšení zkreslení obrazu ale musíte využít lichoběžníkovou korekci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při promítání filmů nebo fotografií je její použití bezproblémové, při prezentaci jemné grafiky či tabulek ale ubírá na rozlišení a ostrosti obrazu, což nemusí být vždy příjemné. Projektor je proto potřeba umístit co nejpřesněji doprostřed horizontální osy obrazu a k jeho spodnímu okraji (promítaný obraz směřuje od osy objektivu nahoru.

Konektorů dostatek

Canon u řady XEED dodržuje jednotný zakulacený tvar a u jednotlivých modelů se střídají pouze barevná provedení. SX80 je z velké části stříbrný, v lesklé bílé barvě je pak provedena jednolitá horní a zadní strana. Na jejich pomezí jsou tradičně umístěna ovládací tlačítka, na přední i zadní straně najdete také senzor pro dálkové ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zatímco na pravé straně je pouze mřížka s otvory pro chlazení projektoru, na levém boku najdete konektory pro připojení vstupů a výstupů. Chybí zde pouze napájecí konektor, který výrobce umístil na zadní stranu. Canon XEED SX80 nabízí všechny možné vstupní konektory, které můžete potřebovat – kompozitní, S-Video a přes redukci ke konektoru D-Sub i komponentní signál. Pro digitální signál zde najdete konektory DVI-I a HDMI s podporou kódování HDCP.

Pro prezentace přijde vhod i výstup obrazu pro další monitor nebo trojice zvukových vstupů a jeden výstup. Pro ozvučení prezentační místnosti ale raději použijte externí reproduktory, než ten zabudovaný. S jeho malými rozměry a výkonem 1 W přijde vhod spíše jen jako nouzové řešení.

Obraz přímo z digitálu

Trochu netradiční je dvojice konektorů RJ-45 (Ethernet) a USB. Díky podpoře rozhraní PictBridge a USB Mass Storage můžete promítat snímky přímo z digitálního fotoaparátu, nebo připojit flashdisk a promítat z něj. Po vybrání USB vstupu se zobrazí jednoduchý, ale přehledně zpracovaný správce souborů. Dlouhé názvy souborů mu nečiní problémy, ale místo znaků s diakritikou vždy zobrazí $. Snímky z některých podobně pojmenovaných podsložek pak nezobrazil vůbec, proto je potřeba si dát na jejich pojmenování pozor. Ke každé z fotografií jsou zobrazeny i základní informace a pár hlavních parametrů z EXIFu. Načítání snímků z flashdisku je přiměřeně rychlé a samozřejmostí je možnost jejich otáčení při promítání nebo slideshow (s nastavitelným intervalem).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podobné funkce – třeba jednoduchý FTP server, na který z počítače nahrajete prezentaci ve formátu PowerPointu, PDF nebo pár fotografií a pak je jednoduše z projektoru promítnete – jsem čekal i od síťového rozhraní. To bohužel slouží pouze k zasílání notifikačních e-mailů s chybovými hláškami o stavu projektoru (vysoká teplota, problém s chlazením, lampou, napájením nebo hexadecimální kódy dalších chyb).

Síťové rozhraní SX80 navíc nepodporuje protokol DHCP pro automatické přidělení IP adresy a připojení projektoru je tak trochu složitější. Nejdříve jej musíte spojit s počítačem (s nastavenou stejnou podsítí jako u projektoru) pomocí kříženého kabelu, ve webové administraci mu nastavit správnou IP adresu a až teprve potom ho připojit do běžné sítě. Administrační rozhraní dále slouží už jen k nastavení parametrů pro posílání e-mailů, nebylo by ale špatné mít možnost pomocí něj nastavovat i další parametry projektoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Odpojte ho ze zásuvky!

Funkce ovládané tlačítky na horní straně projektoru i pomocí dálkového ovladače (dobře tvarovaného a padnoucího do ruky) jsou téměř stejné a při běžném používání projektoru není téměř potřeba vstupovat do OSD nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro analogový signál můžete podrobně nastavit parametry a zkreslení obrazu, pro promítání na jiný povrch než bílé projekční plátno umí SX80 nastavit barvu povrchu (zelená tabule nebo RGB) a podle toho přizpůsobit vyváření bílé. U barev samozřejmě můžete nastavovat i jednotlivé barevné kanály RGB (zesílení a ofset), nebo využít přesnějšího „šestiosého“ nastavení – tedy RGBCMY.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Canon XEED SX80 také nabízí čtyři obrazové režimy: standardní, prezentační, filmový a sRGB. V režimu Film je snížen jas projekční lampy, ale kromě toho mírně klesne i kontrast obrazu. Pro promítání filmů a fotografií je proto možná lepší používat režim sRGB.

Klepněte pro větší obrázek

Při prezentacích, kdy nemáte projektor u sebe, ale někde v davu, oceníte funkci pro zamknutí kláves na projektoru nebo dálkovém ovladači. V nabídce také můžete nastavit heslo, bez něhož nebudete s projektorem moci pracovat.

Hodně lehký spánek

I přes nevelké rozměry a vyšší svítivost je chlazení projektoru Canon XEED SX80 poměrně tiché a nepříliš obtěžující. Nakonec jsme se také podívali na spotřebu projektoru. Při udávaném výkonu lampy 230 W jsme naměřili spotřebu projektoru 305 W v normálním a 250 W v úsporném režimu, což je ještě o trochu méně, než udává výrobce. Nemilým překvapením je ale vysoká spotřeba v režimu standby: 13,8 W! Za měsíc při „vypnutém“ projektoru spotřebujete přibližně stejné množství energie jako při 33 hodinách promítání v normálním režimu lampy. Řešením by byl síťový vypínač pro „tvrdé“ vypnutí, takhle pro ušetření vždy musíte projektor buď ručně vypojit ze zásuvky, nebo zvolit zásuvku s vypínačem. A závěrečný verdikt? Testovaný Canon patří mezi velmi kvalitní prezentační projektory a i vysoké nároky splní velice dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Canon XEED SX80

Cena orientační 75 000 Kč

 • technologie LCOS, 4:3, 1400 × 1 050 px
 • svítivost 3 000 ANSI lm (2 400 ANSI lm v tichém režimu)
 • kontrast 900:1
 • optika 1,5× elektronicky ovládaný zoom + ostření, f=16,6–24,8, F1,95–2,6
 • digitální zoom 1–12×
 • hlučnost (normální/tichý režim) 35/31 dB
 • projekční vzdálenost 1,2–9,1 m (3,0–4,4 m pro 100" obraz)
 • velikost promítací plochy 40–300" (81 × 61–610 × 457 cm)
 • lichoběžníková korekce horizontální, vertikální ± 20° (automatická, ruční)
 • vstupy 1× HDMI, 1× DVI-I (s podporou HDCP), 1× D-Sub, 1× S-Video, kompozitní (1× RCA), 3× audio (jack), USB, Ethernet (RJ-45)
 • výstupy 1× D-Sub, 1× audio (jack)
 • vzdálené ovládání RS-232C (mini DIN 8-pin)
 • normy NTSC, PAL, SECAM, HD (480p, 576p, 720p, 1080i/p)
 • režimy obrazu standardní, prezentace, film, sRGB
 • reproduktory 1 W
 • výkon lampy 230 W
 • spotřeba (normální/tichý/pohotovostní režim) 330/270/15 W
 • rozměry (v × š × h) 121 × 332 × 340 mm
 • hmotnost 5,2 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, manuál, napájecí kabel, DVI–D-Sub kabel, redukce D-Sub–komponentní, brašna

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Televizory, Novinky, Test, Projektory

Určitě si přečtěte

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

2 Jaromír Puk

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Na pozadí případu vraždy herečky Sharon Tate píše Quentin Tarantino milostný dopis klasickému Hollywoodu a jeho hrdinům, žánrům a formátům, které se nestačily přizpůsobit požadavkům nového studiového systému.

7 Marek Čech

Panasonic TX-55GZ1000E: parádní 4K HDR Hollywood můžete mít doma i vy [test OLED TV]

Panasonic TX-55GZ1000E: parádní 4K HDR Hollywood můžete mít doma i vy [test OLED TV]

Dostat se na vrchol není snadné. Setrvat tam delší čas, patří ale k daleko těžším úkolům. Již dopředu prozradíme, že OLED Panasonic TX-55GZ1000E se znovu vyšplhal až na samotnou špici technologicky možného. A leccos ještě vylepšil…

57 Alexandr Bray

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

38 Jaromír Puk